babiške

Babici za sedem let odvzeli licenco za samostojno opravljanje babiške nege

24. 03. 2025 14.02

Zbornica – Zveza je diplomirani babici Tejči Moškrič za obdobje sedmih let odvzela licenco za samostojno opravljanje babiške nege. Tako je odločila na podlagi izrednega strokovnega nadzora pri izvajalcu zdravstvene dejavnosti Pinard. " Ugotovljene so bile večje strokovne nepravilnosti in pomanjkljivosti pri izvajanju porodov na domu," pojasnjujejo.

Pri zdravniku niso odkrili napak, dvom padel na medicinsko sestro

28. 01. 2025 08.13

Zdravniška zbornica Slovenije v izrednem nadzoru Medicinskega centra Barsos pri nadzorovanem zdravniku ni ugotovila strokovnih nepravilnosti. Dopušča pa možnost, da je napako storila medicinska sestra pri označevanju histoloških vzorcev, so sporočili z zbornice. Gre za nadzor po primeru odstranitve želodca napačnemu bolniku.

Zbornica – Zveza o Medicorju: Ni šlo zgolj za administrativne pomanjkljivosti

28. 01. 2025 14.27

Na izjavo predsednice MC Medicor Metke Zorc, da zbornica zdravstvene in babiške nege v poročilu govori o pretežno administrativnih pomanjkljivostih, ki da niso niso vplivale na izid zdravljenja nesrečne bolnice, se je odzvala tudi Zbornica – Zveza, ki je te navedbe zanikala. Poudarili so, da ni šlo zgolj za "administrativne pomanjkljivosti", saj da denimo osem od 16 zaposlenih izvajalcev zdravstvene nege ni izpolnjevalo pogojev za samostojno opravljanje dela v Sloveniji.

Hčerki pokojne pacientke zahtevata umik koncesije in dovoljenj Medicorju

27. 01. 2025 20.12

Izredni nadzor, ki ga je v medicinskem centru Medicor po smrti 80-letne bolnice opravila zbornica zdravstvene in babiške nege, je razkril številne nepravilnosti. Zaposleni brez licenc, nepopolna dokumentacija, skrb vzbujajoča razhajanja v poročilih – tudi do 60-minutna odstopanja v postopkih. V Medicorju nepravilnosti označujejo le kot administrativne pomanjkljivosti, ministrstvo za zdravje medtem izvaja še sistemski nadzor, zdravniška zbornica pa molči.

Prevolnik Rupel: Zdravstveni domovi so pripravljeni na povečan priliv pacientov

27. 01. 2025 16.41

Zdravstveni domovi so pripravljeni na povečan priliv pacientov v obdobju respiratornih obolenj, je po sobotnem povečanem obisku ljubljanske enote splošne nujne medicinske pomoči (SNMP) dejala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. Ključno je, da so bolniki prišli do oskrbe, ki so jo potrebovali, je poudarila. O tem, zakaj so v ZD Ljubljana aktivirali načrt množične nesreče, se bodo po njenih besedah s predstavniki doma morda še pogovorili.

Odziv Medicorja na očitke: Zdravniške napake ni bilo

26. 01. 2025 16.56

V Medicinskem centru Medicor so se odzvali na poročanje o izrednem nadzoru, ki ga je v centru opravila Zbornica zdravstvene in babiške nege in ki naj bi razkril številne nepravilnosti. V zvezi z očitki glede smrti 80-letne pacientke pojasnjujejo, da ta ni umrla zaradi zdravniške napake. Po njihovih besedah je poročilo zbornice potrdilo, da navedene pomanjkljivosti niso vplivale na izid zdravljenja bolnice.

Nepravilnosti v Medicorju: delo brez dovoljenj, pomanjkljiva dokumentacija

25. 01. 2025 15.09

Izredni nadzor, ki ga je Zbornica zdravstvene in babiške nege opravila v Medicinskem centru Medicor, naj bi razkril številne nepravilnosti. Nekateri zaposleni so delali brez ustreznih dovoljenj, dokumentacija ni bila popolna, več neskladij je bilo tudi pri obravnavi bolnice, ki je umrla po operacijskem posegu.

Domovi za starejše: kadrovska stiska nevzdržna, stanovalci prikrajšani že pri osnovah

21. 10. 2024 11.13

Kadrovska kriza v domovih za starejše je že tako nevzdržna, da ogroža zagotavljanje varnih in kakovostnih storitev za stanovalce ter zdravje zaposlenih, opozarjajo v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije. Poudarjajo, da so zaposleni izpostavljeni visokim delovnim obremenitvam in čedalje bolj nepredvidljivim delovnim urnikom. Na razpise pogosto sploh ne prejmejo prijav.

Kdo se boji zbornice? Ministrstvo bi (pre)velika pooblastila dalo v roke društva

21. 10. 2024 07.40

Čeprav je stanje na področju duševnega zdravja v Sloveniji vse prej kot rožnato, se zdi, da se klobčič, ko gre za iskanje rešitev, vse bolj zapleta, namesto da bi se razpletal. Psihoterapevtska stroka tako že dve leti opozarja, da je najboljša regulacija področja psihoterapije možna le z ustanovitvijo neodvisne, javne organizacije – psihoterapevtske zbornice z obveznim članstvom. A ministrstvo bi javna pooblastila raje dalo zasebnemu društvu – pa čeprav je to po mnenju več uglednih pravnikov celo neskladno z ustavo.

Svetovni dan varnosti pacientov: v ospredju napake v diagnostiki

17. 09. 2024 06.26

V središču svetovnega dneva varnosti pacientov so letos napake v diagnostiki. Na dnevih odprtih vrat, brezplačnih meritvah, delavnicah in predavanjih bodo poudarjali pomen pravilne in pravočasne diagnostike ter sodelovanja med pacienti in zdravstvenimi delavci za izboljšanje varnosti v zdravstvu.

Kako preprečiti, da bi javno zdravstvo ostalo brez vrhunskih zdravnikov?

12. 09. 2024 06.00

Medtem ko v bolje plačane službe bežijo medicinske sestre in zdravniki in ko ni jasno, ali bodo v mariborskem kliničnem centru ostali brez onkologije, so na zdravstvenem ministrstvu razgrnili spremembe javnega in zasebnega sektorja. Zdravniki v javnem zdravstvu ne bodo mogli več delati za zasebnika na samoplačniškem trgu. Glavna točka novele zakona o zdravstveni dejavnosti pa so podjemne pogodbe. Zaposlene naj bi za delo motivirali z manj obdavčenimi podjemnimi pogodbami, olajšava pa bo veljala le, če bodo podjemno pogodbo sklenili s svojim delodajalcem. Je to rešitev ali nas čaka prebeg preostanka javnega zdravstva v zasebni sektor? Kje je zdravstvena reforma, ki jo je premier obljubljal za leto 2024? Kaj se dogaja z najdlje trajajočo stavko zdravnikov v zgodovini Slovenije? V oddaji 24UR ZVEČER smo gostili ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel.

'Zdravniki v javnem zdravstvu ne bi več mogli delati za zasebnika na samoplačniškem trgu'

11. 09. 2024 06.47

Osnutek vladne novele zakona o zdravstveni dejavnosti predvideva, da zdravniki iz javnega zdravstvenega sistema ne bi več mogli delati za zasebnika na samoplačniškem trgu, je povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. Dodala je, da skušajo zaposlene z novelo motivirali, da bi čim več dela opravili v matičnem javnem zavodu. Sicer pa sta premier in ministrica osnutek predstavila tudi predstavnikom Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije in obeh zbornic, ki pravijo, da morajo vsebino še preučiti.

Policija: Zdravstveno osebje v postopku ni želelo sodelovati

21. 08. 2024 07.50

V ZD Ljubljana so zabeležili nov primer nasilja nad zdravstvenimi delavci. Zobozdravnik Robert Kovačević je dejal, da je pred mesecem dni v ordinacijo zobozdravnice prišel redno naročen pacient, ki se ni strinjal s terapijo. Po njegovih besedah je pacient med obravnavo postal agresiven, grozil zdravnici in jo celo odrinil. Zobozdravnica naj bi zato v strahu pobegnila v čakalnico, potem pa naj bi se z medicinsko sestro zaklenili v ordinacijo in počakali na prihod Policije. Policija je sicer kasneje sporočila, da je bila 23. julija obveščena o dogodku v zdravstveni ustanovi v centru Ljubljane, a da "zdravstveno osebje, udeleženo v dogodku, v nadaljnjem postopku prijave kršitve javnega reda in miru ni želelo sodelovati".

Zakaj zbiranje podpisov? 'Pacient me oklofuta in zbrca in je še vedno nedotakljiv'

22. 07. 2024 09.27

Pobudniki spremembe kazenske zakonodaje za večjo varnost in zaščito zdravstvenih delavcev in sodelavcev so v pičlih dveh mesecih zbrali 7561 overjenih podpisov podpore. Te podpise bodo skupaj s predlogom zakona odnesli v Državni zbor.

Napadi na zdravstvene delavce: zbornica za spremembo zakonodaje

09. 07. 2024 11.05

V ponedeljek se je zaključil 60-dnevni rok zbiranja podpisov za vložitev predloga zakona o spremembi kazenskega zakonika z vzpostavitvijo kaznivega dejanja napada na zdravstvenega delavca. Zdravniška zbornica Slovenije za vložitev pobude v DZ potrebuje 5000 podpisov, zbrali pa so 7490 overjenih podpisov.

Dejstva: Ali res vsa stroka nasprotuje evtanaziji?

07. 06. 2024 06.02

V studiu naše večerne oddaje je Uroš Slak soočil štiri parlamentarne stranke, ki jim na nedeljskih evropskih volitvah ankete javnega mnenja napovedujejo najboljšo uvrstitev. Poslanec SDS Zvone Černač ter trije kandidati za evropske poslance – Janja Sluga iz GS, NSi-jeva Vida Čadonič Špelič in Matevž Frangež SD – so še enkrat predstavili stališča svojih strank glede referendumskih vprašanj, povezanih s konopljo in evtanazijo.

Konec zasebnih zdravstvenih praks v prostorih in z opremo javnih zavodov?

29. 05. 2024 15.11

Na odboru DZ za zdravstvo na zahtevo NSi razpravljajo o izhodiščih za pripravo novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bodo po napovedih razmejila javno in zasebno zdravstvo. V NSi očitajo, da bo novela še podaljšala čakalne vrste, državni sekretar na ministrstvu za zdravje Marjan Pintar pa je poudaril, da so izhodišča še v usklajevanju.

Domnevne nepravilnosti in zaposleni brez licenc: v Medicorju izredni nadzor

27. 05. 2024 15.16

Po smrti 80-letnice, ki je umrla po operaciji srca v izolskem zdravstvenem zavodu Medicor, in poizvedovanju hčera o zaposlenih, ki tam delajo brez licence, je Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije potrdila izvedbo izrednega strokovnega nadzora. Natančen vpogled v dejansko trenutno stanje bo mogoče dobiti po izvedenem nadzoru.

S kampanjo proti nasilju v zdravstvu, potrebujejo 5000 podpisov

16. 05. 2024 19.05

Nasilja v zdravstvu je vse več in temu je treba narediti konec. Tako pravijo predstavniki zbornic zdravniške, lekarniške ter zdravstvene in babiške nege. Raziskava izpred 25 let je pokazala, da se je kar 70 odstotkov medicinskih sester soočilo z nasiljem na delu in da številke samo še rastejo. Zgodi pa se nič. Zato so v okviru kampanje Ne nasilju v zdravstvu začeli zbirati podpise. 5000 jih potrebujejo za spremembo kazenskega zakonika, ki bi povečal pravno zaščito zaposlenih v zdravstvu, kjer so že bili priča streljanju, kričanju in grožnjam s smrtjo. In tako bi bila varnejša tudi oskrba bolnikov.

Beovićeva: Pri zakonski razmejitvi javnega in zasebnega zdravstva potrebna previdnost

16. 05. 2024 15.34

Pri zakonski razmejitvi javnega in zasebnega zdravstva, ki jo je napovedal premier Robert Golob, je treba biti previden in ugotoviti, kaj bi prineslo čim več kakovostnih storitev tistim, ki jih potrebujejo, meni predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović. Za predsednico zbornice zdravstvene in babiške nege Moniko Ažman pa je razmejitev poštena.

Prvič doslej: babica, ki opravlja porode na domu, ostala brez licence

15. 05. 2024 08.49

Zasebni zavod Pinard, ki izvaja porode na domu, je za eno leto izgubil licenco za opravljanje dejavnosti in končal v likvidaciji. Gre za najstrožji ukrep v zdravstveni negi in babištvu doslej, sprejeli so ga na podlagi strokovnega nadzora Zbornice zdravstvene in babiške nege. Zavod, ki je po zadnjih podatkih imel le dva zaposlena, je ustanovila nekdanja predstojnica oddelka za babištvo na ljubljanski zdravstveni fakulteti.

Medicor: Inšpektorat 10 zdravstvenim delavcem prepovedal samostojno delo

08. 05. 2024 18.54

Zdravstveni inšpektorat je prepovedal samostojno delo desetim zdravstvenim delavcem v izolskem Medicinskem centru Medicor. Da so njuno mamo obravnavali zaposleni brez ustreznih dovoljenj, sta opozorili hčerki 80-letne bolnice, ki je pred sedmimi meseci po srčni operaciji umrla v tej največji zasebni kliniki pri nas. Z Medicorjem pa se ukvarja tudi Komisija za preprečevanje korupcije.

Sestri po smrti mame medicinskemu centru očitata več kot 60 nepravilnosti

07. 05. 2024 19.43

Največja zasebna bolnišnica v Sloveniji, Medicinski center Medicor v Izoli, kjer zdravijo kardiovaskularne bolezni, se sooča s hudimi obtožbami. Več kot 60 nepravilnosti ji očitata hčerki pokojne 80-letne pacientke, ki je izkrvavela po posegu na srcu. V bolnišnici vse očitke zavračajo, ministrstvo za zdravje pa je v tem primeru odredilo sistemski nadzor. K strokovnemu nadzoru je pozvalo tudi Zdravniško zbornico in Zbornico zdravstvene in babiške nege.

Listina o vpisu babištva na znameniti Unescov seznam podeljena

07. 05. 2024 19.28

V Narodni galeriji je potekala slavnostna podelitev Unescove listine o vpisu babištva na reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Kot je poudarila ministrica za kulturo Asta Vrečko, je vpis babištva na Unescov seznam, na katerem je trenutno 130 vpisov, priznanje za preteklo delo babic, obenem pa daje nov zagon za naprej.

Sum nasilja: zdravstveni tehnik kljub kazenski ovadbi v stiku s pacienti

04. 03. 2024 20.54

Kaj pa se dogaja na ljubljanski nevrološki kliniki? Več kot pol leta po razkritju nasilnega ravnanja nad starejšim hudo bolnim moškim zdravstveni tehnik – kljub kazenski ovadbi – po naših podatkih še vedno samostojno opravlja delo in je vsak dan še naprej v stiku s pacienti. In kdo je za to odgovoren? Strokovni nadzor je sprva vodila kar žena predstojnika nevrološke klinike Simona Podnarja, ki je tam zaposlena kot koordinatorka kakovosti, kar je sprožilo številna vprašanja o morebitnem konfliktu interesov.

Ažmanovo zaradi izjave o 'netimskih' študentih medicine pozvali k odstopu

12. 02. 2024 19.07

Ob stavki zdravnikov je olje na ogenj napetim razmeram v zdravstvu prilila še predsednica zbornice zdravstvene in babiške nege Monika Ažman. Dejala je namreč, da od študentov medicine ne moremo pričakovati, da bodo timski ljudje, ker da je študij usmerjen v "dril, ego in mesarsko klanje". Za izrečeno se je nato opravičila, a v zdravništvu z njenim opravičilom, kot kaže, niso zadovoljni. Študenti medicine pravijo, da so zaradi izjave prizadeti, v sindikatu družinskih zdravnikov Praktikum menijo, da v že tako napet medijski prostor vnaša razdiralnost, omalovaževanje in etiketiranje. V zdravniški zbornici pa so Ažmanovo pozvali k odstopu z mesta državne svetnice.

Z izjavami o 'netimskih' študentih medicine razburila zdravniško zbornico

10. 02. 2024 09.44

Predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Monika Ažman je z izjavo razburila zaposlene v zdravstvu. Oglasila se je predsednica Zdravniške Zbornice Bojana Beović, ki je opozorila, da je mnoge prizadela in razočarala navedba Ažmanove, da se "na medicinsko fakulteto lahko načeloma vpišejo zgolj zlati maturanti, ki že tako celo gimnazijo vse moči usmerjajo samo v učenje, nato pa jih čaka še šest let študija, ki je usmerjen v dril, ego in mesarsko klanje. Od takšnih študentov niti ne moremo pričakovati, da bodo na koncu timski ljudje." Ažmanova se je že opravičila za izjavo.

Medicinske sestre ne izključujejo stavke, stavke zdravnikov ne podpirajo

16. 01. 2024 16.10

Stavki zdravniškega sindikata Fides se sindikati, ki združujejo zaposlene v zdravstveni negi, niso pridružili. Ob tem sami napovedujejo možnost zaostrovanja stavkovnih zahtev in ne izključujejo možnosti stavke. Prizadevanja sindikatov s področja zdravstvene nege za ustrezno plačilo podpirajo tudi v Zbornici zdravstvene in babiške nege.

Fides vladi očita sprenevedanje: stavka od ponedeljka do preklica

14. 01. 2024 16.53

Vlada je dan pred napovedanim začetkom stavke zdravnikov in zobozdravnikov pozvala sindikat Fides, naj zaustavi stavkovne aktivnosti ter nadaljuje aktivnosti za iskanje kompromisa na pogajanjih skupaj z vladno pogajalsko stranjo. "Stavke si v resnici ne želimo in je skrajni ukrep," pravijo v Fidesu, kjer pri stavki vztrajajo in zanjo krivijo vlado. Za informiranje o stavki, ki se začenja v ponedeljek ob 7.00, pa je po njihovih besedah zadolžen delodajalec, ki mora v ambulantah na vidna mesta postaviti informacije, kako bo v tem času potekalo delo.

Porod: kje, s kom? Želje, izkušnje, stroka

17. 12. 2023 10.35

Leta 2018 je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje doma s strokovno pomočjo, pomočjo babice torej, rodilo 13 žensk. Lani že 73. Porodov doma je – tako kažejo številke – v zadnjih letih več, nekaj je k temu zagotovo prispevala epidemija s koronskimi omejitvami, saj je bilo leta 2021 rekordno število porodov v domačem okolju. Stroka, ki takšen porod odsvetuje, se sprašuje, zakaj. Kaj nekatere porodnice odvrača od zagotovo varnejšega poroda v eni od 14 slovenskih porodnišnic? Kaj jih vodi k temu, da sprejmejo tako veliko tveganje, ne le zase, pač pa tudi za svojega otroka?