babica. delo na domu

'Hvala za vse, kar si nam podaril'
02. 12. 2024 07.33
V 62. letu je umrl režiser, scenarist, skladatelj, slikar, montažer in igralec Vinci Vogue Anžlovar, ki se je leta boril z boleznijo. Čeprav ga je ALS, neozdravljiva degenerativna bolezen živčevja, močno izčrpala, pa je bil aktiven vse do konca, saj je še pred dobrim mesecem predstavljal svoj novi film, ki ga je naslovil Tartinijev ključ. Po njegovi smrti so se mu poklonili številni iz sveta filma, spomnili pa so se ga tudi drugi.

Zgodbe ljudi, ki so desetletja preživeli za zidovi 'norišnice' gradu Cmurek
17. 11. 2024 18.42
Eden bolj zanimivih muzejev v Sloveniji je gotovo Muzej norosti. Sprehod čez grad Cmurek, v katerem je več desetletij deloval Zavod za duševno in živčno bolne Hrastovec – Trate, vas ne bo pustil ravnodušnih. Ustanova je namreč prepletena z neverjetnimi zgodbami tistih, ki jih je usoda spravila za obzidje gradu. O tem, da za marsikaterega človeka sploh niso vedeli, zakaj in kako je pristal na oddelku, o tem, da je prihajalo do hudih zlorab zdravil in o tem, kakšna "sredstva za umirjanje" so uporabljali, so spregovorili nekdanji zaposleni, stanovalci in njihovi svojci.

Porod: kje, s kom? Želje, izkušnje, stroka
17. 12. 2023 10.35
Leta 2018 je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje doma s strokovno pomočjo, pomočjo babice torej, rodilo 13 žensk. Lani že 73. Porodov doma je – tako kažejo številke – v zadnjih letih več, nekaj je k temu zagotovo prispevala epidemija s koronskimi omejitvami, saj je bilo leta 2021 rekordno število porodov v domačem okolju. Stroka, ki takšen porod odsvetuje, se sprašuje, zakaj. Kaj nekatere porodnice odvrača od zagotovo varnejšega poroda v eni od 14 slovenskih porodnišnic? Kaj jih vodi k temu, da sprejmejo tako veliko tveganje, ne le zase, pač pa tudi za svojega otroka?

Nove podrobnosti o smrti novorojenčka, Policija molči
18. 09. 2023 18.44
Na dan prihajajo nove informacije glede smrti novorojenčka. Njegova mati se je odločila za porod doma. Kot smo poročali, so minuli teden kriminalisti dvakrat obiskali Zbornico zdravstvene in babiške nege, ker opravljajo preiskavo zaradi suma napak pri porodu na domu na območju ljubljanske policijske uprave v drugi polovici avgusta. Od naših virov pa smo zdaj izvedeli še, da naj bi babica in mati otroka, potem ko sta ugotovili, da je mrtev, truplo celo zakopali.

'Ravnodušnost do teh storilcev je hujša, kot da jih sovražim'
02. 07. 2023 19.24
Julij je za mnoge lep poletni mesec, poln doživetij in sproščenosti. Za preživele iz Srebrenice pa je julij mesec neizmerne žalosti, solza in težkih spominov. Almedina je bila ob izbruhu vojne v Bosni in Hercegovini stara komaj 10 let. Njeno otroštvo in najstniška leta so zaznamovani s smrtjo matere, vojnim dogajanjem, padcem Srebrenice in izgubo očeta v genocidu. S sorojenci je 11. julija postala sirota, prepuščena negotovi usodi. Kljub vsemu pa pravi, da svojih otrok ne zastruplja s sovraštvom. Prepričana je, da je ravnodušnost do teh storilcev hujša kot sovraštvo.

Težke zgodbe: oče z nožem napadel strica, sedemletnik stekel iz stanovanja
21. 05. 2023 15.01
Skoraj ni pogovora, v katerem vsaj ena beseda ne bi nanesla na tragedije zadnjega obdobja. Pa naj gre za pogovore med odraslimi ali med otroki. Hkrati pa se ob tem ne moremo izogniti pogovorom o medsebojnih odnosih, ki jih tako močno in množično zaznamujejo nestrpnost, nespoštovanje, izključenost in nasilje vseh vrst. Našteto je zaobjelo vse aspekte družbe in skupnosti, ki so tvorjene znotraj nje – od primarne celice do sestavljenih. Posledice pa najbolj čutijo naši najšibkejši členi – otroci.

'Brez vas bi zagotovo pisali drugačno življenjsko zgodbo'
26. 02. 2023 14.28
"Mama – kot smo jo morali klicati, je grdo ravnala z nami. Večkrat sem očka želela obveščati o tem, kar se nam dogaja, pa se je ves čas izmikal, da bi lahko govorila sama z njim. Njena dva fanta, ki sta bila že velika, pa sta se norčevala iz nas in nas pretepala. Vsi trije smo se stiskali v eni večji postelji, ki je mačeha ni preoblekla niti enkrat v treh mesecih. Nismo se smeli umivati s toplo vodo. In nismo smeli jesti z njimi pri mizi. Res nam je bilo hudo in pisala sem babici, da si želimo k njej. Nisem dobila odgovora. Njenega telefona nisem imela. Srh me spreletava, tako smo trpeli."

Spoznajte kandidate šova Poroka na prvi pogled: Hrvaška
30. 05. 2022 16.01
Po tem, ko so gledalci na POP TV že spoznali in z navdušenjem spremljali hrvaški šov Ljubezen na vasi (Ljubav na selu), bomo tokrat priča ljubezni na nekoliko drugačen način. Prihaja namreč prva sezona hrvaške različice oddaje Poroka na prvi pogled (Brak na prvu), ki nam ponuja odgovor na vprašanje, ali lahko strokovnjaki uspešno ustvarijo nove pare. V seriji bomo namreč spoznali šest parov, ki so jih sestavili strokovnjaki s pomočjo poglobljenih analiz. S svežimi nevestami in ženini bomo vse od prvega pogleda do medenega potovanja ter prvih korakov v skupnemu domu. Kdo so pogumni kandidati?

Do leta 2024 bo moralo novega ginekologa iskati vsaj 172.000 žensk
23. 09. 2021 06.00
31-letna Alenka iz Ljubljane se je po nekaj letih življenja v tujini junija 2019 vrnila v Slovenijo. Uredila si je tako obvezno kot dodatno zdravstveno zavarovanje in se kmalu po vrnitvi lotila tudi iskanja osebnega ginekologa, kar pa se je izkazalo za misijo nemogoče. Po mesecu dni klicev in zavrnitev, češ da novih pacientk ne sprejemajo več, ob tem, da je nujno potrebovala ginekološki pregled, ji je preostalo le še to, da se samoplačniško obrne na ljubljansko Leonišče, kjer za vsak obisk plača približno 35 evrov.

'Nikoli, nikoli več ne bom klonila in hlapčevala'
27. 06. 2021 07.00
Najhuje je bilo, ko je bil partner pijan. Tedaj ni izbiral pripomočkov za udarce po njej. Ranjena po telesu ni upala k zdravniku, ostajale pa so brazgotine v duši in na telesu. Skrbela je za otroka, garala in upala na boljše življenje. Po nekaj letih ni zmogla več. Verjela je, da ji lahko pomagata sestri. Z otrokom je zbežala k njima, vendar so prišli ponjo, jo pred sestrama pretepli in odpeljali z otrokom nazaj na kmetijo. Po rojstvu drugega otroka je pristala v varni hiši, nato pa spet prispela v razpadajočo rojstno hišo.

'Pograbila je zavitek toaletnega papirja in se v solzah zahvaljevala zanj'
02. 05. 2021 16.08
Najlepše spomine so imeli na obdobje ranega otroštva, ko so še živeli v stari hiški, kjer so, ko je deževalo, podstavljali vedra, da so postelje ostale suhe. Tam so vsi spali v eni sobi, na vzmetnicah na tleh, in se pred spanjem pogovarjali, zabavali in si predstavljali vsak svojo in skupno prihodnost. Pomagali so babici in dedku na kmetiji ter staršem pri gradnji hiše.

Otroci bodo čutili krizo tako, kot jim jo bodo prikazali starši
02. 12. 2020 06.00
Je to res katastrofa? Je učenje od doma res takšna groza? Bodo naši zanamci res vseživljenjsko zaznamovani zaradi življenja, ki je obstalo in se spremenilo tudi zanje? Po odgovore na ta vprašanja sem se napotila k priznanemu psihiatru in psihoterapevtu dr. Željku Čuriću, ki se je v dolgoletni karieri srečal tudi z ljudmi, ki imajo posttravmatski stresni sindrom, z ljudmi, ki niso zmogli prebroditi težkih življenjskih preizkušenj. Pomiril me je – otroci bodo to obdobje lahko prebrodili brez večjih težav. Odvisno je od tega, kako jim bodo ta čas prevedli in prenesli njihovi starši oziroma odrasli, ki zanje skrbijo.

Kakšno je bilo glasbeno leto 2019?
26. 12. 2019 07.00
V iztekajočem se letu se je veliko dogajalo na glasbenem področju tako doma kot na tujem. Preberite si naš pregled pomembnejših dogodkov v svetu glasbe, vidnejših koncertov pri nas in sosedih ter preverite izbor tujih in domačih albumov. Svoje favorite nam lahko zapišete v komentarjih.

Zaradi kaosa in preračunljivosti namesto 8 kar 32 milijonov evrov za osebno asistenco invalidov
26. 11. 2019 06.00
Namnoženi samostojni podjetniki (s. p.-ji), "družinska podjetja" na račun polnoletnega invalidnega otroka oziroma sorodnika, tudi nekompetentni ocenjevalci, zmeda in preračunljivost, nadzora praktično ni, to so ključne in najbolj alarmantne kršitve oziroma anomalije Zakona o osebni asistenci, ki so si ga invalidi izbojevali po četrt stoletja. Ministrica Ksenija Klampfer pa je že dvakrat klecnila pod pritiski zaradi predlaganih sprememb. Bo v tretje šlo?

Žanova zgodba: 'Ni zmogel govoriti. Le jokal je in prosil, da ga odpeljejo domov'
24. 11. 2019 07.00
Tisti dan se je dopoldne, po nekaj dneh odsotnosti, vrnila mama. Pripeljal jo je neznani gospod. Žan je stekel k vozilu, vesel povratka mame. Ni ga pogledala. Jezno je odšla v spalnico. Deček je tekel za njo. Pred njim je zaprla vrata in zavpila, da potrebuje mir, ker bo spala. Pozno popoldne se je vrnil z dela očka. Bil je opit.

Stiska mamice: enega otroka je že izgubila, zdaj ima isto bolezen tudi drugi
29. 09. 2019 08.22
Ni dneva, da ne bi bili soočeni z zgodbami otrok, ki odraščajo brez toplih objemov staršev, ljubeče spodbude babice ali dedka, prijaznih in sočutnih sorodnikov, razumevajočih učiteljev in dobrih prijateljev. Otrok, ki se soočajo ali živijo skrbi odraslih. Mar nam je za vsakega od njih. In prav vsem želimo pomagati. In veliko in preveč je med njimi otrok, ki se bojujejo z različnimi boleznimi, ki terjajo ne zgolj povečane skrbi staršev, sorodnikov, družbe – za lajšanje ali zdravljenje različnih bolezni potrebujejo ogromno sredstev.

'Ljudje, ne sodite, če ne poznate resnice enodejank življenj ljudi v stiski'
07. 07. 2019 07.00
Zelo rada imam poletje, pa sonce, naravo in ljudi, seveda. In nikoli nisem imela težav z vročinskim valom, z leti pa ga vse težje prenašam. Je pa res neprijetno, ko se pogovarjam z uporabniki in je v naših prostorih vroče kot v peklu.

Sergej Polunin: Moja intuicija mi pravi, da je Putin dobra oseba
05. 03. 2019 11.40
V Cankarjevem domu te dni nastopa in navdušuje najboljši baletnik na svetu, ki nase opozarja tako z izjemno nadarjenostjo kot kontroverznostjo – Sergej Polunin. Slovensko občinstvo navdušuje s še dvema soplesalcema, in sicer s plesnim ritualom Sacre na partituro Igorja Stravinskega.

Dilema vseh staršev: ostati skupaj zaradi otrok?
08. 01. 2018 08.03
Leto se počasi poslavlja: nekaterim bo ostalo v lepem spominu, pri drugih bo pustilo grenak priokus. Zagotovo si ga bodo zapomnile tudi Janja, Petra in Mojca, ki so se v času, ko se večina veseli, zabava in praznuje, znašle v izjemno težkih življenjskih situacijah: težijo jih ločitev, prevara, otroci, smrt. Preverite, kaj so jim svetovali naši strokovnjaki. Če pa ste se tudi vi znašli v dilemi, pa naj gre za medsebojne odnose, otroke, stanovanje, zdravje, službo ali denar, zastavite svoje vprašanje v obrazcu na dnu članka in poskrbite, da bo leto 2018 lepše, mirnejše in bolj veselo!

ČASOVNICA: Slovenija in najbolj odmevni dogodki v letu 2016
19. 12. 2016 16.53
Počasi se bliža končni obračun z letom 2016. Na domačem parketu je leto, ki se izteka, pustilo precej odmevnih zgodb. Tako pozitivnih kot tudi negativnih. Izbor nekaj novičarskih biserov leta 2016 vam ponujamo v kronološkem vrstnem redu in vas tudi v letu 2017 vabimo k spremljanju naših novic.

Starši sklepajo, da bi v primeru tragedije otroci šli k družinskim članom. Logično? Niti ne
01. 04. 2016 07.10
Zakonsko ni predvideno, da bi starši lahko vnaprej pravno veljavno in za organ obvezujoče izrazili željo, kdo naj v izrednih okoliščinah naprej skrbi za njihovega otroka. To sicer ne pomeni, da starši želje ne bi mogli izraziti, bi pa bila presojana z vidika optimalne zagotovitve koristi otroka.

Stara starša, ki so jima odvzeli vnuka: Fanta naju imata za mamico in atija. Bili smo srečni
31. 03. 2016 07.59
Velenjski center za socialno delo je iz vrtca v Slovenj Gradcu v rejništvo odpeljal fantka, ki sta živela pri babici in dedku. Fantka sta ostala brez matere, ki jo je njun oče umoril. Stara starša sta ogorčena, šokirana in popolnoma skrušena. Pravita, da so bili srečni. Ministrica Anja Kopač Mrak je od CSD zahtevala podrobno poročilo.

FOTO in VIDEO: Slovenka leta 2014 je Sonja Pungertnik
20. 01. 2015 17.15
Dobili smo že 27. Slovenko leta. V konkurenci desetih posebnih žensk je ta čast tokrat doletela Sonjo Pungertnik, ki kljub izgubi vida dokazuje, da so tudi invalidi lahko enakovredni v družbi. Ljudi najvdihuje in navdušuje predvsem s svojim optimizmom in željo pomagati.

FOTO in VIDEO: Pogumna Slovenka na Madagaskar kar s kolesom!
08. 05. 2013 09.35
Medicinska sestra Katarina Šabič se bo v okviru dobrodelnega projekta, s katerim zbira denar za gradnjo porodnišnice na Madagaskarju, tja odpravila povsem sama, in sicer s kolesom. Za kar 19.000 kilometrov dolgo pot naj bi potrebovala približno eno leto.

73-letna mama, babica in žena na poziv!
10. 12. 2010 16.30
S tresočo ročico bo v svojo desnico vzela telefonsko slušalko in s še bolj tresočim glaskom milo poprosila, naj mu vendarle oprostijo. Da ga ne bo, da ne more, da je bolan ali da je prišlo nekaj nujnega vmes ...

Porod na domu: Spet ogroženo življenje novorojenčka
14. 07. 2010 11.34
"Zadnji dogodek, ko je bilo ogroženo zdravje oz. življenje novorojenčka in porodnice, zahteva jasno stališče stroke in ministrstva, da ne bi več prihajalo do podobnih dogodkov," pravijo na ljubljanskem UKC, kjer želijo spremembe.

Babice zahtevajo ureditev sistema
11. 02. 2010 16.20
Urediti je treba zakonitost porodov na domu, da bomo vedeli, katera nosečnica sploh lahko rojeva doma in ob čigavi pomoči, od zdravstvenega ministrstva zahtevajo slovenske babice.

Ali kršim zakon, če rodim doma?
05. 02. 2010 14.48
Nekatere ženske želijo roditi doma. Ker pa je področje ureditve "alternativnih" porodov nedorečeno in slovenske babice ne želijo sodelovati pri porodih na domu, se družine odločajo za avstrijske babice. Ali s tem kršimo zakon?

'Tuje babice pri nas delajo na črno'
03. 02. 2010 14.28
Gorenjki, ki se je odločila roditi na domu, je pri porodu pomagala avstrijska babica, ki pa pri nas nima dovoljenja za delo. Prišlo je do hudega zapleta, tako da so porodnico morali odpeljati v bolnišnico.

Nadomestna babica
25. 09. 2008 08.39
Kot mlada mama se je Irena Kožuh srečala s težavo, ki jo poznajo mnoge družine. Služba, študij, otroci – babice pa ni. Takrat se je zavedla, kako pomembni so stari starši. Danes jim sama nudi pomoč pri varstvu.