beguncev

Bruselj predlaga 54.000 mest za preselitev Sircev iz Turčije v EU
21. 03. 2016 16.11
Evropska komisija je predstavila predlog spremembe direktive o premestitvi prosilcev za azil iz Italije in Grčije. Mesta, ki so bila prvotno predvidena za premestitve, bodo po novem na voljo za preselitev Sircev iz Turčije v EU. Urejeno in zakonito preseljevanje naj bi hitro nadomestilo nezakonit pritok migrantov po nevarni morski poti.

Tok beguncev čez Egejsko morje se zaenkrat ni ustavil
20. 03. 2016 10.09
Tok beguncev čez Egejsko morje se ni umiril. A Turčija naj bi vendarle izvajala svoj del dogovora z EU. Plovbo v Grčijo naj bi preprečila kar 3000 migrantom. Medtem pa poročajo tudi o novih utopljenih beguncih, ki so poskušali doseči Evropo. V Egejskem morju sta se utopili dve majhni deklici.

Papež Frančišek z mašo ob cvetni nedelji začel 'veliki teden'
20. 03. 2016 12.15
Papež Frančišek je danes z mašo ob cvetni nedelji na Trgu sv. Petra v Vatikanu začel t. i. veliki teden. Papež je sicer med tokratno mašo spomnil na tegobe beguncev. Javnost je pozval, naj prevzame "odgovornost za usodo beguncev".

Na shodu v Ljubljani zahtevali odprte meje za migrante in spodbude za gojenje večkulturnosti
19. 03. 2016 16.43
V Ljubljani so udeleženci shoda zahtevali umik vojske in žice z meje, želijo prekinitev vračanja beguncev in migrantov, ki jih prestrežejo Natove ladje, v Turčijo, in konkretne spodbude za gojenje večkulturnosti.

VIDEO: Turška obalna straža znova grobo nad poln begunski čoln
18. 03. 2016 06.50
Evropska unija in Turčija sta dosegli dogovor, ki naj bi pripomogel k rešitvi begunske krize in zajezitvi toka migrantov v Evropo. V skladu z dogovorom bo Evropska unija začela 20. marca vračati nezakonite migrante, ki bodo v Grčijo prišli iz Turčije in ne bodo imeli dokumentov. Medtem pa so turško obalno stražo danes znova ujeli, kako skuša na silo ustaviti čoln begunci in migranti.

Cenzurirani glasovi zmagovalec 18. Festivala dokumentarnega filma
17. 03. 2016 23.25
V zadnjih dneh je v Ljubljani potekal že 18. Festival dokumentarnega filma. Na sporedu je bilo 12 dokumentarcev, v konkurenci za nagrado Amnesty International pa jih je bilo pet. Nagrado je dobil film Cenzurirani glasovi režiserke Mor Loushy.

Bruselj: EU ne obrača hrbta beguncem, splošnega vračanja ne bo
17. 03. 2016 06.38
Z migracijskim dogovorom s Turčijo EU nikakor ne obrača hrbta beguncem, ne bo splošnega vračanja, vsaka oseba bo obravnavana individualno, zagotovljeno bo spoštovanje evropskega in mednarodnega pravnega reda, je v Bruslju zatrdil prvi podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans.

FOTO: Angelina Jolie obiskala begunce v Pireju
17. 03. 2016 10.56
Po zaprtju balkanske poti je v Grčiji obtičalo skoraj 45.000 beguncev. Nastanitveni centri pokajo po šivih, begunci živijo v nemogočih razmerah. V dežju in blatu se je med njimi sprehodila tudi odposlanka ZN in ameriška igralka Angelina Jolie.

EU ne obrača hrbta beguncem, ne bo splošnega vračanja
16. 03. 2016 12.08
Za vsakega sirskega begunca, ki ga bodo Turki prestregli na morju, bo EU premestila drugega sirskega begunca iz Turčije. Tako nameravajo zajeziti nezakonite begunske poti. Medtem pa v Istanbulu že leto dni zadržujejo begunca iz Sirije, ki je pobegnil iz Sirije, da bi se izognil služenju vojaškega roka. Zdaj pa iz obupa razmišlja, da bi zaprosil za vrnitev v Sirijo.

Kljub delnemu umiku bo Rusija nadaljevala letalske napade v Siriji
15. 03. 2016 07.05
Kljub umiku dela svojih sil iz Sirije bo Rusija nadaljevala letalske napade na teroristične cilje v Siriji, je povedal namestnik ruskega obrambnega ministra. V Siriji bo ostalo okoli 800 ruskih vojakov, Rusija pa bo tam ohranila tudi svoje napredne raketne sisteme zemlja-zrak S-400.

FOTO in VIDEO: Katastrofalne razmere v Idomeniju: 'Priča smo vrhuncu človeške bede v Evropi'
14. 03. 2016 11.50
Skupina beguncev in migrantov je skušala preplavati reko v bližini Gevgelije na makedonsko-grški meji. Trije - med njimi tudi nosečnica - so se v narasli reki utopili. Še 23 pa so jih iz reke uspeli rešiti, je sporočila makedonska policija. V grškem Idomeniju so razmere med tem katastrofalne.

Pet let vojne v Siriji: 306.000 otrok je od svojega prvega dne beguncev
14. 03. 2016 10.02
Nasilje se je v Siriji, kjer se je v času petletne vojne rodilo okoli 3,7 milijona otrok, naselilo tako v domove, šole in bolnišnice kot v parke in svetišča. Vendar na Unicefu opozarjajo, da sirski otroci še niso izgubili upanja in volje do dostojanstvenega življenja. ''Še vedno sanjajo o miru in imajo priložnost, da te sanje uresničijo,'' pravijo.

Merklova izgubila volitve v dveh od treh zveznih dežel, desnica v vzponu
13. 03. 2016 16.20
Na današnjih volitvah v treh nemških zveznih deželah je vladajoča CDU kanclerke Angele Merkel zabeležila občutne izgube. V vseh treh deželah se je v parlament prebila desna populistična Alternativa za Nemčijo (AfD), ki je nastopala proti migrantom. Na Saškem-Anhalt je AfD postala celo druga najmočnejša sila.

V Kranju so se zbrali tisti, ki so ZA, v Mariboru pa PROTI
12. 03. 2016 12.49
Kranj: Žal je tako, da smo tisti, ki smo miroljubni in strpni, premalo glasni. Tisti, ki je toleranten, je vedno defenziven, kar je škoda. Maribor: Država mora najprej poskrbeti za svoje državljane, Evrope, kot smo jo poznali, ob zdajšnjem dogajanju kmalu ne bo več.

Grški obrambni minister: Taborišča v Idomeniju ne bomo izpraznili na silo
12. 03. 2016 09.18
Države EU bi morale beležiti podatke o vseh osebah, ki vstopajo v schengensko območje, meni nemški notranji minister. Baza podatkov bi vsebovala podatke o tem, kje in kdaj je oseba vstopila v prostor ter kje in kdaj ga je zapustila. Takšni podatki so nujni za boj proti terorizmu, kriminalcem in nezakonitim migracijam.

Ravnateljica šole, v katero prihajata afganistanska dečka: Kar učimo, moramo živeti
11. 03. 2016 09.31
Naloga šole je, da tisto, o čemer otroke poučuje v teoriji, izvaja tudi v praksi, pravi ravnateljica Prve osnovne šole v Slovenj Gradcu Zvonka Murko. Njena šola bo tako v svoj program vključila dva otroka pribežnika. Za začetek jima bodo skušali pomagati predvsem pri socializaciji in vključevanju v okolje.

Cerar: Nemška vlada mora javno povedati, da je pot v Evropo za nezakonite migrante zaprta
11. 03. 2016 09.10
Zaradi zaprtja zahodnobalkanske poti Bolgarija razmišlja o postavitvi žične ograje na celotni meji z Grčijo, da bi preprečila morebitno odprtje nove migrantske poti preko svojega ozemlja. Makedonski predsednik pa se jezi, da se Turčiji za spopadanje z begunsko krizo obetajo milijarde, Makedonija pa ni dobila niti centa.

Varčni Obama kanadskemu premierju pripravil svečano gostijo, postregli pa so ... ocvrt krompirček a la Kanada
11. 03. 2016 11.58
Medtem ko se republikanski in demokratski kandidati borijo v tekmi za predsedniško nominacijo, pa zdajšnji predsednik Barack Obama uživa v gostitvi kanadskega premierja. V čast Justinu Trudeauju je gostil (šele) 11. državniško večerjo, med gosti pa niso manjkali niti hollywoodski zvezdniki.

V Slovenijo bodo iz Italije premestili 218 beguncev, iz Grčije pa 349
10. 03. 2016 06.53
V Slovenijo bo letos in v prihodnjem letu iz Italije in Grčije premeščenih 567 beguncev. Prva skupina bo prišla aprila, zadnja pa septembra prihodnje leto. V Bruslju pa je bilo slišati vrsto svaril pred odpiranjem novih migracijskih poti po zaprtju balkanske.

Balkanske migrantske poti ni več, obstaja velika verjetnost za porast ilegalnih prehodov meje
09. 03. 2016 07.05
Po ukinitvi balkanske poti, Šefic opozarja, da ne gre izključevati ilegalnih migracij, zato na naši meji ostaja poostren nadzor. Avstrija z meje s Slovenijo umika 200 policistov, Madžari povečujejo prisotnost vojske, v Srbiji je obtičalo okoli 2000, na meji pred Makedonijo pa okoli 13.000 prebežnikov. Do konca meseca bi se lahko v Grčiji nabralo že več kot 100.000 prebežnikov.

FOTO: 'Od polnoči migracij po zahodnobalkanski poti na način, kot je potekal do sedaj, ne bo več'
08. 03. 2016 06.56
Tako so sporočili iz slovenskega MNZ. Da bi se zahodnobalkanska pot res zaprla, bo Makedonija ob meji z Grčijo postavila ograjo, ki jo bodo varovali s paralizatorji oboroženi pazniki. Vse več je kritik, da EU ignorira kršitve človekovih pravic v Turčiji, samo da bi dosegla dogovor o migrantih. Turčija se je namreč dobro izpogajala.

Zver: Turška politika je začutila stisko EU in jo izsiljevala
08. 03. 2016 14.11
Odzivi na dogovor med EU in Turčijo za zajezitev migrantskih tokov so mešani. Analitik Primož Šterbenc ga vidi kot nevarnega, saj zaprtje poti v migrantih lahko povzroči razočaranje, obup in jezo. Analitik Klemen Grošelj pa meni, da je Evropa prepustila reševanje begunske krize Turčiji, ki ima zdaj vzvod za pritisk na EU.

V logaški izpostavi azilnega doma nastanili pet družin
08. 03. 2016 12.44
Zatočišče pred vojno je v logaški izpostavi azilnega doma zaenkrat našlo pet družin, kar pomeni skupno 23 oseb. Da se v Logatec naseli zgolj ranljive skupine prosilcev za azil, je zahteval tamkajšnji občinski svet, saj je nekatere občane strah, da bi v njihovi bližini naselili migrante, ki so jih iz različnih razlogov vrnile druge evropske države.

Pretresljiva izpoved: Pri dvanajstih me je oče poročil s 47-letnikom. Nekaj let kasneje sem imela na izbiro le še smrt s kamenjanjem ali beg
08. 03. 2016 06.30
Preživeti, živeti, iti naprej. Tako svet, čeprav je izkusila stvari, ki so za večino nepredstavljive, vidi sogovornica, Nigerijka, ki je iz domovine pobegnila pred gotovo smrtjo. Medtem ko skuša v Evropi živeti novo življenje, upa na spremembe v domovini. A te se zdijo vse bolj nedosegljive, še posebej za ženske.

Turčija izsiljuje EU: zahtevajo dodatne tri milijarde, za vsakega sprejetega migranta pa preselitev enega begunca v unijo
07. 03. 2016 07.03
Voditelji držav Evropske unije se spopadajo z zahtevami Turčije. Ta zahteva dodatne tri milijone evrov, največ prahu pa dviga zahteva v povezavi z izmenjavo prebežnikov. Voditelji zdaj pripravljajo novo besedilo na podlagi turških zahtev. Razmere pred makedosnko mejo medtem postajajo nevzdržne.

Životarjenje beguncev na grško-makedonski meji: 'Nikomur ni mar'
06. 03. 2016 06.30
Nikomur ni mar! To je stavek, ki najbolje opiše dogajanje na balkanski begunski poti. Na poti, ki na tisoče beguncev in migrantov ta hip vodi do grško-makedonske meje. Do žepa, ki je nastal zaradi zapiranja meja. Zaradi Evrope, ki beguncev noče.

Bodo voditelji EU zaprli balkansko migrantsko pot? Kakšno pomoč bo dobila Grčija?
06. 03. 2016 11.30
V osnutku sklepov, ki naj bi jih potrdili voditelji EU, med drugim piše, da mora Grčija nemudoma zagotoviti 50.000 mest za morebitne prosilce za azil, pri čemer bo EU Atenam nudila potrebno pomoč. Migrante, ki nimajo možnosti pridobiti azil, naj bi nemudoma vrnili v Turčijo. Pot v Evropo naj bi se povsem zaprla.

Erdogan predlaga gradnjo mesta za sirske begunce ob turški meji
05. 03. 2016 11.04
Še vedno ni ustreznih rešitev, kako rešiti begunsko krizo in zajeziti pritok beguncev in migrantov v Evropo. Ima pa idejo turški predsednik, ki predlaga, da mednarodna skupnost za sirske begunce zgradi mesto v bližini turške meje. Medtem v Grčijo še vedno prihaja okoli 2000 ljudi na dan, na meji z Makedonijo pa je obtičalo že okoli 13 tisoč prebežnikov.

Cerar: Referendum o migrantih nepotreben, saj vlada položaj obvladuje
05. 03. 2016 15.22
Premier Miro Cerar načelno ne nasprotuje referendumu o nastanitvi migrantov, vendar pa bi moral biti predlog zanj strokovno pripravljen in smiseln. V Lescah je lokalno okolje sprejelo mladoletne begunce, pogrešajo pa sistemski pristop države.

Pravniki: Avstrijske omejitve glede sprejema beguncev niso nezakonite
04. 03. 2016 11.49
Grški premier je ostro kritiziral države na balkanski migrantski poti zaradi zaprtja meja. "Kar so se dogovorile, je v nasprotju z vsemi pravili. Te države uničujejo Evropo," je dejal. Skupina pravnih strokovnjakov pri Svetu EU pa je pojasnila, da določitev zgornje meje sprejemanja prošenj za azil načeloma ni v nasprotju z mednarodnim pravom.