besedišče

Dijaška organizacija zaskrbljena: s spremenjeno zakonodajo konec ekskurzij?

20. 03. 2024 12.37

Dijaška organizacija Slovenije glede predlogov novel Zakona o gimnazijah in Zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju ni povsem zadovoljna. Pri dveh členih zakonov bi se vsebina skrčila, s tem pa organizacijo skrbi, da bi se skrčile tudi vsebine, namenjene dijakom. Med drugim so zaskrbljeni, da nekatere šole ne bi več izvajale ekskurzij. Izpostavili so tudi vprašanje nacionalnega preverjanja znanja, ki bi po novem predlogu štel vpis v srednje šole. Na ministrstvu odgovarjajo, da za dijake ne bo nobenih sprememb.

Posnetek kaznovanja severnokorejskih najstnikov, ki razburja

24. 01. 2024 14.37

Južnokorejski raziskovalni think tank je objavil videoposnetek, ki naj bi prikazoval severnokorejska najstnika, ki sta bila obsojena na 12 let trdega dela, ker so ju ujeli med gledanjem južnokorejskih dram. Te so namreč v tej državi strogo prepovedane, kršitelje pa lahko doleti tudi smrtna kazen.

Babištvo vpisano na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine

06. 12. 2023 15.57

Na zasedanju Medvladnega odbora za varovanje nesnovne kulturne dediščine, ki ga letos gosti Bocvana, je na Unescovem reprezentativnem seznamu nesnovne kulturne dediščine svoje mesto dobilo tudi babištvo. Nominacijo za to so skupaj podale babice iz osmih držav, poleg slovenskega še združenja babic iz Kolumbije, Cipra, Nemčije, Kirgiške republike, Luksemburga, Nigerije in Toga. Babištvo je že sedmi vpisani element iz Slovenije na reprezentativnem seznamu. V Sloveniji medtem, kot so sporočili iz babiške zbornice, letos praznujemo že 270 let izobraževanja babic.

Poslanci albanske opozicije so se igrali z ognjem. Dobesedno

20. 11. 2023 21.07

V albanskem parlamentu je bilo vroče. Celo ognjeno. Poslanci tamkajšnje opozicije so namreč tudi z ognjem poskusili preprečiti glasovanje o proračunu za prihajajoče leto. V ozadju je spor med sedanjim in nekdanjim premierjem, Edijem Ramo in Salijem Berisho, ki ga imuniteta varuje pred obravnavo zaradi domnevne korupcije.

Zaključek projekta SPARBECEDA

25. 05. 2022 00.15

Spar Slovenija podaril 10.000 EUR otrokom z učnimi in bralnimi težavami

Domen Valič in Ajda Smrekar: Najtežje je biti smešen

09. 03. 2022 07.54

Na VOYO lahko spremljamo kar nekaj naših serij, med drugim tudi izjemno priljubljeno Vse punce mojga brata, ki je vrsto let nastajala v glavah bratov Valič. Na snemanju druge sezone smo klepetali z Domnom in Ajdo Smrekar ter ju povprašali, kako poteka snemanje in kako težko je posneti komedijo.

Metafore (politične) budnosti: biti 'woke', biti Neo

18. 12. 2021 07.00

Dandanes je moč povsod slišati pozive k budnosti, prebujenju, (samo)zavedanju in celo razsvetljenju. Javno-politični diskurz, polariziran, kot je zavoljo t. i. kulturnih vojn, nas z obeh polov nagovarja, da spoznamo resnico/resničnost, ki se skriva za lažno zavestjo mainstreama oziroma hegemonskega diskurza – ki je vedno diskurz nasprotne strani. Tako nas levo usmerjeni bojevniki za socialno pravičnost (social justice warriors) opozarjajo na rasizem, ideologijo belske nadvlade, seksizem, neo-kolonializem itd., ki so predstavljeni kot vseprisotni sistemi diskriminacije, dominacije in razlaščanja. Na drugi strani (alt-)desničarji opozarjajo na totalitaristično in korporativno naravo sodobnih bojev za socialno pravičnost, omejevanje svobode govora ...

Učitelji: Nabiranje snovi poglablja frustracijo otroka, sprotno učenje reši vse težave

13. 11. 2021 14.56

31. januarja naslednje leto se zaključuje prvo ocenjevalno obdobje. Smo v času po krompirjevih počitnicah, pred šolarji pa je obdobje, ko bodo morali pokazati znanje in pridobiti glavnino ocen v tem semestru. Učitelji ocenjujejo, da imajo tudi letos učence, ki so zelo uspešni in tiste, ki jim gre nekoliko slabše. Pomembno je, da se učne težave hitro zaznajo in se nudi pomoč. "Sprotno učenje je tisto, ki reši marsikatero težavo. Če se snov nabira ali nerazumevanje poglablja, se s tem poglablja tudi frustracija otroka," pravijo.

'Posegom v poslovne in kadrovske odločitve bi nadeli klobuček in temu rekli državni interes'

05. 11. 2021 06.00

Ali je res pomembno, kdaj je nastal posnetek pogovora med Andrejem Vizjakom in Bojanom Petanom, ko presojamo o njem, kot nas je na novinarski konferenci skušal prepričati Vizjak? Je takratno korporativno upravljanje res dovoljevalo takšno vmešavanje politike v gospodarske družbe v lasti države? O tem sta v oddaji 24UR ZVEČER spregovorila Gorazd Podbevšek iz Združenja nadzornikov in nekdanji šef KPK Boris Štefanec.

Severinina odvetnica: S Porfirijem sta se slišala, nič pa ne vemo o tožbi

14. 09. 2021 12.43

Pisali smo, da naj bi se hrvaška pevka zapletla v spor s srbskim patriarhom Porfirijem Perićem in da naj bi jo ta zaradi nadlegovanja celo prijavil zagrebškemu tožilstvu. Zdaj se je v zvezi s tem oglasila Severinina odvetnica.

Žaberl: Širitve policijskih pooblastil je treba sprejemati s tresočo roko

07. 09. 2021 06.00

"Kadar koli pristojno ministrstvo predlaga širjenje policijskih pooblastil, se moramo najprej vprašati, ali je to v demokratični družbi res nujno," je dejal Miroslav Žaberl s Fakultete za varnostne vede in poudaril, da je Slovenija med najbolj mirnimi državami na svetu. Čeprav meni, da je prav, da Policija dobi možnost izkoriščanja tehničnih virov, je prepričan, da mora biti pri tem ustrezno zamejena.

Zgodba 4 prijateljev

21. 06. 2021 00.15

Naša zgodba se je začela na deževni praznik dela, v nedeljo, v zgodnjih jutranjih urah, ob 1.00. V Ljubljani je »lilo kot iz škafa«, a to nas ni preveč motilo, saj smo bili z mislimi že v Španiji, kjer nas je čakalo sonce. Trinajst Roškarjev s Srednje ekonomske šole Ljubljana se nas je v maju, pogumno v času pandemije, odpravilo na prvo izmenjavo Erasmus+ po »famoznem« 16. marcu 2020, ko se je življenje vseh nas nepričakovano spremenilo in ustavilo.

V registru nesnovne dediščine tudi bovški govor, petje na četrtko in miklavževo

04. 06. 2021 10.33

V register nesnovne kulturne dediščine so na novo vpisani bovški govor, petje na četrtko in miklavževo. Vse tri enote je ministrstvu za kulturo, ki vodi register, predlagal Slovenski etnografski muzej kot koordinator varstva nesnovne kulturne dediščine. Miklavževo je bilo v register vpisano 1. junija, bovški govor in petje na četrtko pa 2. junija.

'Besedišče politikov razkriva, da so nehali brati v 5. razredu, uporabljajo metafore iz Tajnega društva PGC'

20. 03. 2021 09.46

Le vsak deseti otrok kritično razume, kaj prebere, s prepoznavanjem besedila pa ima težave kar četrtina odraslih. Slovenski 15-letniki so sicer po bralni pismenosti nad povprečjem držav OECD, skrb pa vzbuja vse večje število tistih, to je skoraj vsak peti mladostnik, ki dosegajo le osnovno raven bralne pismenosti. Koliko beremo, kakšen je pri tem vpliv družine? Ali država krepi bralno pismenost, kakšen je odnos politike do branja?

Nekateri psi si lahko novo besedo zapomnijo že, ko jo slišijo štirikrat

26. 01. 2021 20.19

Nekateri, še posebej nadarjeni psi si lahko zapomnijo oziroma razumejo besedo, že ko jo slišijo le štirikrat, razkriva nova študija. Večina psov si sicer besed ne zapomni, če jih zato posebej ne trenirajo.

KOMENTAR: Teorije zarote v slovenski politiki. Ko žanješ, kar si sejal

03. 10. 2020 09.26

Stranka, ki je govorila, da je edina primerna, da nas reši pred koronavirusom, stranka, ki je obljubljala stabilnost, predvidljivost, prihodnost, nam je dostavila Jelka Kacina, Milana Kreka in številne menjave. Sanjski tim, ki naj bi nas peljal v svetlo prihodnost. A ljudje so dobili zmedenost in nejasnosti, teoretiki zarote se pojavljajo povsod, ljudje so nezadovoljni. Ta ista stranka, ki je leta uporabljala podobna orodja, lažne novice in teorije zarote, zdaj žanje tisto, kar je sejala.

Maske ves čas pouka: ravnatelji na navodila še čakajo, mnogi do ukrepov skeptični

18. 09. 2020 13.15

Napoved vladnega govorca o novih ukrepih v šolah in obveznem nošenju mask je na noge dvignila učitelje, vzgojitelje, ravnatelje in starše. Medtem ko je NIJZ objavil priporočila za naslednji teden, v katerih maske tudi za učence od 7. razreda zgolj priporoča, je vlada sprejela odlok, v skladu s katerim so maske obvezne za učitelje in učence od 7. razreda dalje, če ni mogoče zagotoviti metra in pol varnostne razdalje.

Tujci se spopadajo s pastmi slovenskega jezika

01. 07. 2013 18.07

Dvojina, rodilnik in naglaševanje besed – pasti, ki prežijo ne le na tujce, ki se učijo slovenski jezik, temveč tudi na Slovence same. In kako se tujci spopadajo z vsemi pastmi našega jezika? Japonec je potreboval tri leta, da je osvojil besedišče.

Bieber razjezil potnico na letalu

29. 07. 2012 06.30

Justin Bieber, ki je izjemno priljubljen predvsem pri najstnicah, zna biti včasih zelo prijazen fantič, včasih pa zna pokazati tudi svojo slabo stran. Tokrat je s svojim vulgarnim govorjenjem spravljal ob živce potnike na letalu.

Jezikoslovci odkrili neznan jezik

06. 10. 2010 08.39

Jezikoslovci so sporočili, da so identificirali ogrožen jezik, znan kot koro, ki ga govori okoli 800 ljudi na severovzhodu Indije. Jezik znanosti ni bil poznan, spoznali so ga pred kratkim, med ekspedicijo lingvistov, ki so potovali po Indiji.

Z novim zakonom nad teroriste

13. 04. 2006 12.09

V Britaniji je v veljavo stopil nov protiteroristični zakon, ki naj bi v prihodnje preprečeval morebitne napade.

Skrivnost 'kraljice zločina'

08. 01. 2006 16.38

Britanski znanstveniki so analizirali romane Agathe Christie, da bi ugotovili, zakaj je tako popularna.

Slovenski in srbski v knjigi

16. 11. 2005 20.48

Izšel je prvi Slovensko-srbski in srbsko-slovenski slovar, avtorjev Maje in Vlada Đukanović.

Sakralno slikarstvo Jožeta Bartolja

13. 03. 2000 12.11

V Cankarjevem domu na Vrhniki je do 31. marca na ogled razstava sakralnega slikarstva Jožeta Bartolja. Bartolj se je že na začetku svoje slikarske poti opredelil za sakralno umetnost. Zastavil si je nalogo, je ob razstavi zapisal likovni kritik Jože Hudeček, da v okviru sodobnega slikarskega izrazoslovja najde tisto besedišče, ki ga bo skupnost nazarenskega slikarskega jezika vajenih vernikov pripravljena sprejeti za svoje. V povojni slovenski umetnosti je bil v tem iskanju še najuspešnejši slikar Stane Kregar, pa še njemu se s sliko, kot sodi Hudeček, ''ni posrečilo povzpeti na oltar''.

Trener suspendiral samega sebe

02. 12. 1999 15.49

Trener košarkarskega moštva massachusettske univerze iz Amhersta Brusier Flint je po tekmi lige NCAA in porazu svojih varovancev na lokalnem radiu komentar tekme začinil z nekaj sočnejšimi izrazi. Po razmisleku je ugotovil, da zasluži kazen, zato je samega sebe suspendiral za eno tekmo.

Od jutri petič Mesto žensk

12. 10. 1999 13.11

Od 13. do 20. oktobra bo v Ljubljani potekal peti mednarodni festival sodobnih umetnosti Mesto žensk. Slovesno se bo začel jutri ob 21. uri v Cankarjevem domu s solo koncertom ameriške skladateljice, improvizatorke in pianistke Marilyn Crispell. V Cankarjevem domu bo v času festivala na ogled videoteka Mesta žensk na temo Zgodovina prihodnosti. Gre za historično zbirko performansov - umetniških del, ki so zadnjega četrt stoletja spremenila govor umetnosti. Dela je izbrala kustosinja Martha Wilson, ustanovna direktorica mednarodno priznanega avantgardnega newyorškega umetniškega središča Franklin Furnace. V sredo bo v Slovenski kinoteki stekel tudi filmski spored, posvečen eni najbolj samosvojih osebnosti jugoslovanske kinematografije, igralki Sonji Savić.

Festival sodobnih umetnosti Mesto žensk

07. 10. 1999 16.54

Prihodnjo sredo, 13. oktobra, se bo v Ljubljani začel peti mednarodni festival sodobnih umetnosti Mesto žensk. Zasnova festivala je bilo pred petimi leti delo Uršule Cetinski, ki ga je do lani tudi vodila, za kar se ji je na današnji predstavitvi direktor Cankarjevega doma Mitja Rotovnik tudi javno zahvalil. Producent festivala je Društvo za promocijo žensk v kulturi - Mesto žensk, ki ga po novem vodi Darja Zaviršek, selektor in programski koordinator festivala je Koen van Daele. CD je soproducent in bo sodeloval s tremi festivalskimi dogodki ter gostil tiskovno središče, predavanja in okrogle mize.

Oktobra 5. festival sodobnih umetnosti Mesto žensk

20. 09. 1999 14.28

Od 13. do 20. oktobra bo v Ljubljani potekal peti mednarodni festival sodobnih umetnosti Mesto žensk. Producent festivala je Društvo za promocijo žensk v kulturi - Mesto žensk, ki ga po novem vodi Darja Zaviršek, selektor in programski koordinator festivala je Koen van Daele, soproducent pa Cankarjev dom.

Začetek poletnih šolah slovenščine

23. 07. 1999 10.42

Ministrstvo za šolstvo in šport letos že osmič zapored organizira poletne šole slovenskega jezika za otroke in mladino slovenske narodnosti. V Cerknici in Postojni se bosta šoli pričeli v soboto, 24. julija, čez teden dni pa se bodo s slovenščino začeli ukvarjati tudi učenci poletne šole v Črnomlju, so sporočili z ministrstva za šolstvo in šport.