biomarkerji

S pomočjo umetne inteligence napovedujejo pričakovano starost

21. 09. 2023 16.55

Na znanstvenem posvetu Gerontološkega društva Slovenije o biologiji staranja so v ospredje postavili biološke ure. To so orodja, ki jih razvijajo na osnovi velike količine bioloških podatkov s pomočjo umetne inteligence in dobro prikazujejo potek staranja, napovedujejo pričakovano življenjsko dobo ter tveganja za pojavnost bolezni.

Občutek nepopisne žeje pri covidnih bolnikih, prisotna tudi dehidracija

17. 01. 2022 07.21

Že vse od pojava novega koronavirusa strokovnjaki po svetu odkrivajo nove in nove vplive okužbe na organizem, na nekatera vprašanja jim je uspelo v celoti odgovoriti, številne ugotovitve pa bodo v prihodnje skušali še razvozlati. Covid-19 tako kot druge nalezljive bolezni, ki prizadenejo dihala, pogosto povzroči tudi dehidracijo. Ta je verjetno posledica izgub tekočine ter nezmožnosti nekaterih, da bi izgubljeno tekočino nadomestili. Tudi nekateri bolniki pravijo, da so v času prebolevanja covida-19 v domači oskrbi pili res veliko, pa se vseeno niso mogli odžejati, hkrati so jim laboratorijske preiskave pokazale pomanjkanje tekočine. O izkušnjah s tega področja smo povprašali tudi slovenskega zdravnika, ki je skrbel za covidne bolnike in je potrdil, da so pri njih zaznali dehidracijo.

Nikotin, alkohol in kanabis med najbolj razširjenimi drogami v izobraževalnih ustanovah

30. 09. 2021 12.44

Raziskovalci z Instituta Jožef Stefan so na območju sedmih občin v vzorcih odpadnih voda slovenskih osnovnih in srednjih šol ter visokošolskih institucij določali prenovne produkte dovoljenih drog, zdravil, ki se zlorabljajo, in prepovedanih drog. Rezultati so pokazali, da so najbolj razširjene droge nikotin, alkohol in kanabis. Izkazalo se je, da na razširjenost vpliva predvsem stopnja izobraževanja.

Na Otoku razvijajo revolucionarni urinski test za odkrivanje raka prostate

02. 12. 2019 14.44

Britanski znanstveniki razvijajo preprost urinski test za odkrivanje raka prostate, pri katerem lahko uporabijo tudi vzorec urina, zbran doma. S testom bi lahko v prihodnosti pet let prej kot pri standardnih kliničnih metodah odkrili, ali ima nekdo agresivno obliko raka in ali bo potreboval zdravljenje.

Bi človek preživel pot na Mars? 10 moških preležalo 10 dni

12. 09. 2019 16.55

V izolski bolnišnici se zaključuje študija o tem, kako bivanje v vesolju vpliva na človeka. V projektu je sodelovalo 10 moških prostovoljcev, ki so morali 10 dni preležati v simuliranem okolju. Znanstveniki pa so ugotavljali, kakšne težave bi za naše telo predstavljala pot na Mars. Ugotovitve bodo uporabne tudi na Zemlji.

'Test smrti', ki vam lahko reši življenje

26. 02. 2014 09.20

Znanstveniki so prepričani, da lahko s pomočjo opravljenih krvnih testov ugotovijo, koliko verjetnosti je, da bo sicer zdrava oseba umrla v naslednjih petih letih. Preiskavo so poimenovali "test smrti", deluje pa na osnovi merjenja štirih biomarkerjev v telesu.