bistri

Prijavite se v kviz znanja Na lovu
17. 02. 2025 16.06
Ste hitri in radi preizkušate svoje znanje? Prijavite se v kviz in pokažite, da lahko premagate tudi najostrejšega nasprotnika!

Znamenita 'stoenka' svoj zadnji dom našla v Tehniškem muzeju
02. 03. 2024 20.07
Gotovo se vsi spomnimo znamenitega avtomobila "stoenka"? V Tehniškem muzeju Slovenije, ki obeležuje sedemdesetletnico odprtja prve muzejske zbirke za javnost, je bilo moč videti Zastavo 101 GTL 55 iz leta 1986. Ta je trenutno registrirana kot starodobnik in je občasno še v uporabi, a je zdaj svoj zadnji dom našla prav v muzeju.

Vpliv pop ikone na politiko in ekonomijo
04. 02. 2024 16.39
9. maj bo za marsikoga pomemben dan. Nekateri, upajmo, da čim več, se bodo spomnili, da je to dan Evrope, dan zmage nad fašizmom in nacizmom v drugi svetovni vojni, ki zna biti letos ob vzponu sil, ki znova glasno širijo te zavržne ideje, še posebej pester.

V potresu izgubila vse učence: 'Ne spim, še vedno sem v šoku. Vsi so umrli'
16. 09. 2023 11.06
"Predstavljala sem si, kako v rokah držim list prisotnosti svojega razreda, na njem pa črtam imena, enega za drugim. Na koncu so prečrtana vsa," po uničujočem potresu, najhujšem v nedavni zgodovini Maroka, pripoveduje učiteljica Nesreen Abu ElFadel, ki je v naravni katastrofi izgubila celoten razred. "Zdaj so vsi mrtvi," pove skrušena. Medtem se reševalne in iskalne akcije nadaljujejo, čeprav je upanja vse manj. Pomoč – tako v obliki sredstev kot v obliki osebja in mehanizacije – pa prihaja tudi iz tujine. Slovenska karitas je že nakazala prvih 5000 evrov za pomoč ob potresu v Maroku, zbiranje sredstev pa še vedno nadaljuje.

Odšteva dneve do ženinega poroda, a vseeno nesebično pomaga v Sloveniji
20. 08. 2023 07.04
Voda se je umaknila, v zraku pa še naprej ostaja vonj po blatu. Odmetavanje mulja, ki so ga pred dvema tednoma nanosile besneče vode, se nadaljuje. Za kopico mulja ostajajo le vlažne, smrdljive stene, notranjost hiš je oguljena do "kože". V Črni čisti tudi slovenski vojak, ki mu je voda vdrla tudi v lastno hišo na Ljubnem ob Savinji. Tam pa ni sam, ob njem so kolegi iz Slovenske vojske in tudi pripadniki vojske Severne Makedonije. "Delajo za drug narod, pa so res požrtvovalni. Kar poglejte jih, kako so mokri," na prepotene Makedonce pokaže nadporočnica Jasmina Štingl. Na Koroško je prišel tudi vojaški zdravnik Brane Zafirovski, ki je ob nedavni delovni nesreči odhitel pomagat tistim, ki so se zastrupili z ogljikovim monoksidom, doma pa ga čaka visoko noseča žena.

Vojaki hitijo z montažnim mostom čez Mežo, v Tabu zahtevajo cesto
09. 08. 2023 10.32
Poleg mostu, ki ga je čez Mežo na Prevaljah postavil lokalni podjetnik, bregove med naselji povezuje tudi Slovenska vojska. V Mežico so prepeljali prvi montažni most, ki ga zdaj postavljajo s pomočjo nemškega transportnega helikopterja za težke tovore. Tudi v podjetju Tab Mežica, ki je v ujmi utrpelo nekajmilijonsko, če ne desetmilijonsko škodo, od vlade zahtevajo vzpostavitev ceste. Situacijo ocenjujejo kot zelo resno, kritično, škoda v okoljsko občutljivi proizvodnji pa po oceni podjetja večjega vpliva na okolje ni imela.

Gorski reševalci ostali brez opreme in vozil, kljub temu pomagajo drugim
08. 08. 2023 11.53
Ne samo kamniški gorski reševalci, brez prostorov, opreme in vozil so ostali tudi koroški gorski reševalci, a kljub temu po svojih najboljših močeh pomagajo pri reševanju ljudi, premoženja in svojih lastnih domov. Gorska reševalna zveza Slovenije je v ponedeljek s pomočjo Regijskega centra Slovenj Gradec končno uspela vzpostaviti stik z njimi. Povedali so, da so razmere apokaliptične.

Tek z verjetno najlepšimi razgledi pri nas
08. 08. 2022 00.15
Ali ste vedeli, da pri nas obstaja tekaški dogodek, ki s svojimi trasami poveže Kobarid v Dolini Soče, Bled, Radovljico, Žirovnico in Kranjsko Goro? Lahko bi dejali, da poveže kar celotno področje Julijskih Alp in tako lepo obkroža našo najvišjo goro Triglav ter celoten Triglavski narodni park.

Kako tehnika z najbolj vsakdanjimi izumi spreminja svet?
15. 04. 2021 19.05
Tehniški muzej v Bistri prihodnost pomaga graditi že 70 let. Toliko časa že navdušuje mlade nad tehniko in kaže, kakšen napredek lahko družba doseže, če da prostor inovacijam. Prav vsak eksponat v njem pripoveduje zgodbo o tem.

Lara Samanta Kolar
26. 03. 2021 05.45
Plavolasa Lara Samanta je pravi romantik in že ve, da bi rada imela veliko in tradicionalno poroko, na kateri bi se plesalo do jutranjih ur. Všeč so ji visoki temnolasi moški, ki znajo plesati ali se tega vsaj želijo naučiti. Rada ima šport, v kuhinji pa se znajde le toliko, kot se mora: 'Pripraviti znam tisto, kar imam rada.' Ljubosumja ne razume, saj meni, da vsak človek potrebuje tudi kanček lastne svobode.

Američanu, ki zanika obstoj koronavirusa: Oprosti, sonček, napačen kraj!
17. 10. 2020 14.41
Poslanec novozelandskega parlamenta Winston Peters je na predvolilnem dogodku prekinil vprašanje Američana, ki je zanikal obstoj koronavirusa. "Oprosti, sonček, napačen kraj," mu je dejal.

Roboti praznujejo dvojni jubilej, spoznajte jih v Bistri
18. 09. 2020 18.59
Če imate morda doma robotski sesalnik ali kuhinjskega robota, bi se spodobilo, da stopite k njemu in mu čestitate. Roboti praznujejo dvojni jubilej. Mineva točno sto let, odkar so dobili svoje ime. Leta 1920 si ga je izmislil češki pisatelj Karel Čapek. Hkrati pa mineva 40 let, odkar so roboti v Sloveniji.

'Fiktivni izbor izvajalcev? Čelan kljub trditvam TGZS ni bil nikoli protikandidat Pivčeve'
07. 09. 2020 05.04
"Klicali naj bi ga na stacionarno telefonsko številko, preko katere ne more komunicirati v času, ko je bil na dopustu na Hrvaškem, zato so navedbe netočne." Tako je nekdanji ptujski župan in direktor Bistre Ptuj Štefan Čelan z dokazilom gospodarskemu ministrstvu na laž postavil turistično zbornico in posredno nakazal, kako so v resnici izbirali zunanje strokovnjake za domnevno koruptiven projekt SRIPT. Trdi, da ni bil protikandidat Pivčeve za zunanjega svetovalca, ali drugače povedano, Pivčeva ni bila boljša izbira od Čelana, kot kaže, je bila prva in edina izbira prijateljice Pergerjeve. Ob nezakonitih zaslužkih, gospodarsko ministrstvo sumi še na fiktiven izbor izvajalcev. Pivčeva po naših informacijah ni dokazala avtorskega dela, za katerega je računala 200 evrov na uro.

Mineva sto let od prve motociklistične dirke na Slovenskem
28. 08. 2020 11.01
Konec avgusta pred natančno stotimi leti so odpeljali prvo motociklistično dirko na Slovenskem. Okroglo obletnico so pri Avto-moto zvezi Slovenije obeležili s slovesnostjo v Tehničnem muzeju v Bistri.

Spregovoril ruski žvižgač, ki je razkril dopinško afero: Kremelj me želi mrtvega
02. 08. 2020 13.03
Grigorij Rodčenkov je bil eden od vodilnih na čelu ruske nacionalne protidopinške agencije, a je leta 2015 prebegnil v ZDA. Zdaj je spregovoril za The Observer in njihovemu nekdanjemu ruskemu dopisniku Luku Hardingu razkril še več laži, resnico in podrobnosti življenja na begu.

'Razmišljam, da le naša pomoč ne bo dovolj'
07. 06. 2020 07.00
Ne vidim izhoda gospa. Za moja dva otroka in zame ga res ni več. Potiho in počasi, z več prekinitvami pove, kaj se ji je zgodilo. Obupuje. Brez dela je že drugi mesec, hkrati pa brez centa v denarnici. Čakajo položnice, dolgovi se nabirajo ... V tem tednu še ni jedla tople hrane, komaj je je za oba otroka.

Pregled ukrepov: kako se občine spopadajo s koronavirusom?
18. 03. 2020 06.00
Koronavirus je zaustavil življenje v Sloveniji. Šole in vrtci so zaprti, prav tako večina prodajaln in tudi marsikatero podjetje. Večina napotke, naj ostanejo doma in se ne družijo, upošteva. Kako so se občine prilagodile na novo realnost? Kakšne ukrepe so sprejele, kakšne omejitve in kako pomagajo svojim občanom?

'Kapital se virusa ne naleze in ni vreden nobenega človeškega življenja'
16. 03. 2020 13.51
Podjetja po državi se prilagajajo na novo realnost, saj se je javno življenje po državi zaradi preprečevanja širjenja novega koronavirusa začasno skoraj povsem ustavilo. Nekatera podjetja so proizvodnjo povsem ustavila, spet druga po poslujejo normalno naprej.

Upravno sodišče preklicalo imenovanje direktorice Tehniškega muzeja Slovenije
11. 02. 2020 15.49
Zapletlo se je pri imenovanju nove direktorice Tehniškega muzeja Slovenije. Potem ko je dosedanji direktorici Nataliji Polenec potekel mandat, je ministrstvo za kulturo na to mesto imenovalo prevajalko Barbaro Juršič, ki pa nima znanja z muzejskega in tehniškega področja, kar je zahteval razpis. Polenčeva je zato sprožila upravni spor in bo do pravnomočne odločitve sodišča še naprej opravljala naloge direktorice.

Sanacija prizadetih gozdov nujna, grozi jim lubadar
11. 02. 2020 10.53
Po različnih koncih Slovenije ocenjujejo stanje po vetrolomu sredi prejšnjega tedna in v začetku tega. V prvem neurju je v gozdovih po prvih ocenah padlo za okoli 100.000 kubičnih metrov drevja, v ponedeljkovem naj bi bila škoda nekoliko manjša. Zaradi grožnje nadaljnjega razvoja lubadarja se mora sanacija čim prej nadaljevati.

Krvava Zlatica: reka čez noč postala rdeča
14. 12. 2019 18.45
Reka Zlatica, ki teče skozi bosansko mesto Zvornik, je nenadoma postala rdeča. Zaskrbljeni prebivalci mesta zahtevajo odgovore, a oblasti sporočajo, da vzroka, zakaj je reka spremenila barvo, še niso odkrili. Po zadnjih informacijah se voda sicer bistri.

Slovenska Bistrica, Ravne, Nova Gorica in Izola: val navdušenja nad odbojkarji ne pojenja
01. 10. 2019 18.21
Odbojkarska evforija se še ni polegla, s srebrnimi odbojkarji so se veselili Korošci in Štajerci. Na Ravnah so pripravili sprejem za Tineta Urnauta in Klemna Čebulja, v Slovenski Bistrici pa za brata Štern, Alena Šketa in Matica Videčnika. Pestro pa je bilo tudi na Obali in v Novi Gorici. V Izoli so domačini pričakali lokalnega junaka – Mitjo Gasparinija, na severu Primorske pa so se poklonili Dejanu Vinčiću in Janiju Kovačiču.

Slovenska košarkarska pot na evropski vrh na filmskem traku
17. 09. 2019 14.30
Slovenska košarkarska reprezentanca je v zlatem septembru leta 2017 spisala novo poglavje velikih uspehov slovenskega športa in slovensko košarko postavila na sam vrh Evrope. Spomine na nepozabno košarkarsko poletje in fantastične igre Gorana Dragića, Luke Dončića ter ostalih varovancev Igorja Kokoškova bomo v bližnji prihodnosti lahko podoživeli tudi v celovečernem filmu.

SP v judu: po dobrih borbah slovo Slovencev v tretjem krogu
31. 08. 2019 08.54
Na svetovnem prvenstvu v judo v Tokiu sta kot zadnja iz slovenskega tabora nastopila še Ana Velenšek in Vito Dragić. Oba sta se proti favoriziranima tekmecema poslovila v podaljšku tretjega kroga.

Veljko Despot: Imel sem najboljšo službo na svetu!
05. 08. 2019 08.00
71-letni Veljko Despot je bil dvajset let urednik založbe Jugoton za tuje licenčne izdaje in po njegovi zaslugi je v naš prostor med 70. in 90. leti prejšnjega stoletja prišla glasba, ki je bila prej 'nedosegljiva'. Sodeloval in prijateljeval je z Beatlesi in Queeni ter Davidom Bowiejem. O karieri in dosežkih nam je več razložil v intervjuju.

'Če se schengen prenese na Hrvaško, bo varovanje meje zanesljivo boljše'
31. 07. 2019 19.37
Bi z morebitnim vstopom Hrvaške v schengen Slovenija lahko prenehala varovati svoje meje? Kljub trditvam naše južne sosede, da so izpolnili vse tehnične pogoje za vstop v območje brez kontrol, pritisk migrantov iz Hrvaške ne popušča.

Več je nesreč in težje so posledice
30. 07. 2019 10.22
Na Gorenjskem se je letos zgodilo za šest odstotkov več prometnih nesreč kot lani. Najbolj črna sta bila petek in ponedeljek, kar potrjuje tudi včerajšnja statistika, ko so se v prometnih nesrečah poškodovali trije kolesarji in dva motorista.

Kakšne so dimenzije vesolja po 50 letih?
21. 07. 2019 07.00
Minilo je 50 let, odkar se je iluzija o sprehodu po Luni uresničila. Američan Neil Armstrong je prvi človek, ki je splezal po lestvi lunarnega modula in skočil na Lunina tla. Pomemben vpliv na razvoj znanja o vesoljskih tehnologijah je imel tudi slovenski raketni inženir, pionir kozmonavtike Herman Potočnik Noordung. Kakšna pa so vesoljska dognanja danes?

Korak, ki je spremenil zgodovino človeštva
20. 07. 2019 07.00
Pred natančno 50 leti so po vsem svetu zadonele besede Neila Armstronga: "To je majhen korak za človeka, a velik skok za človeštvo." Osem let po napovedih ameriškega predsednika Kennedyja je kot prvi človek stopil na Luno. S profesorico astronomije smo se pogovarjali, kaj je podvig pomenil za tisti čas, kaj pomeni danes. Tehniški muzej Slovenije, ki je ob obletnici pripravil razstavo, pa se ga loteva predvsem z domačega zornega kota.

Kdo je bil oče prvega slovenskega kombija in prikolice?
22. 06. 2019 16.49
Inženir Martin Sever je bil avtor prvega serijskega kombiniranega vozila v Sloveniji in prvih IMV-jevih prikolic, kakršne so izdelovali v nekdanji Industriji motornih vozil Novo mesto. Razstava o njegovem življenju in inovacijah se je za stalno preselila iz Tehniškega muzeja v Bistri v muzej IMV v Drgančevju v Novem mestu. O inženirju smo se pogovarjali z njegovim zetom.