biti

Annan obsodil uboj predsednika Nigra
09. 04. 1999 21.00
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je danes obsodil uboj predsednika afriške države Niger, Ibrahima Bareja Mainassare in vse politične voditelje pozval, naj nemudoma obnovijo stabilnost v državi.

Vodja LDK v tujini: Kosovski Albanci želijo živeti v domovini
09. 04. 1999 10.17
Sprejemanje albanskih beguncev s Kosova v tujini po mnenju predstavnika Demokratske lige Kosova (LDK) ne more biti trajna rešitev. Vodja LDK za Evropo, ZDA, Kanado in Avstralijo Hafiz Gagica je v pogovoru za nemško tiskovno agencijo dpa v Stuttgartu dejal, da je vesel, ker zahodne države sprejemajo otroke in žrtve nasilja Srbov. Za večje število beguncev pa to ni rešitev. ''Ljudje želijo živeti v svoji domovini,'' je dejal Gagica.

Kuba ne nasprotuje namestitvi kosovskih beguncev v oporišču Guantanamo
09. 04. 1999 08.54
Kubanska vlada je danes sporočila, da ne bo nasprotovala načrtom ZDA o namestitvi kosovskih beguncev v ameriškem oporišču Guantanamo na Kubi. Vlada je pripravljena sodelovati z žrtvami kosovskega konflikta, je zapisano v četrtkovi izjavi za javnost. Kuba je obenem obsodila napade zveze NATO na ZRJ.

Vollebaek svari pred novimi valovi beguncev
07. 04. 1999 18.58
Predsedujoči Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), norveški zunanji minister Knut Vollebaek, je danes v Skopju posvaril pred novimi valovi pregnanih s Kosova, ki bi lahko prišli v Makedonijo.

Tanjug: V Aleksincu najmanj 12 mrtvih
06. 04. 1999 21.06
V ruševinah hiš v središču Aleksinca, ki ga je minulo noč v napadih zadela zveza NATO, so doslej našli 12 trupel, je poročala agencija Tanjug.

Zunanji ministri zveze NATO bi se lahko sešli prihodnji ponedeljek
06. 04. 1999 19.49
Visoki predstavnik State Departmenta je danes sporočil, da bi se zunanji ministri članic zveze NATO lahko kmalu, morda že prihodnji ponedeljek, sešli na srečanju, posvečenem preučitvi razmer na Kosovu.

Iranke ne bodo mogle več poučevati dečkov
06. 04. 1999 07.21
Iransko ministrstvo za izboraževanje je prepovedalo, da bi ženske poučevale tuje jezike dečke, starejše od deset let. Odlok se nanaša na zasebne šole, ministrstvo pa poudarja, da ženske sploh ne smejo biti navzoče v razredih, v katerih so dečki stari več kot deset let. V zasebnih šolah v Iranu se je zadnje čase namreč ''razpaslo'' poučevanje tujih jezikov, zlasti angleščine.

Cook: Ni miru na Kosovu brez tamkajšnjih prebivalcev
05. 04. 1999 17.14
Zveza NATO po besedah britanskega zunanjega ministra Robina Cooka ne bo ''sprejela miru na Kosovu brez njegovih prebivalcev''.

Zveza NATO znova izključuje pošiljanje kopenskih enot na Kosovo v bojnih razmerah
04. 04. 1999 18.52
Zveza NATO je danes znova izključila pošiljanje kopenskih enot na Kosovu v bojnih razmerah. Tiskovni predstavnik zavezništva Jamie Shea je poudaril, da zveza NATO ni sprejela nobene politične odločitve, ki bi takšno stališče spremenila.

Papež za ''humanitarni koridor'' za kosovske begunce
04. 04. 1999 15.39
Papež Janez Pavel II. je zahteval vzpostavitev ''humanitarnega koridorja'' na meji s Kosovom, da bi tako pomagali kosovskim beguncem. Med današnjo velikonočno poslanico v Rimu je vlado v Beogradu pozval, naj dopusti vzpostavitev takšnega koridorja. Poglavar rimskokatoliške cerkve je izrecno kritiziral izgone albanskega prebivalstva s Kosova. Kot je dejal, ljudi preganjajo in ''jim zažigajo streho nad glavo''.

24. aprila odločitev o plavalnem EP
04. 04. 1999 13.21
Evropska plavalna zveza (LEN) bo dokončno odločitev o gostitelju letošnjega evropskega prvenstva sprejela na zasedanju 24. aprila. Prvotno bi moralo biti prvenstvo med 23. julijem in 1. avgustom v Carigradu. Po aretaciji kurdskega vodje Abdulaha Oecalana pa v Turčiji ni zagotovljena varnost tekmovalcev in številne reprezentance so že napovedale bojkot EP. Eden od možnih nadomestnih prirediteljev, če bi Carigradu prvenstvo odvzeli, jei Dunaj, za katerega ''navijajo'' tudi slovenski plavalci.

Mock: Slovenija na najboljši poti za članstvo v EU
03. 04. 1999 18.53
Nekdanji avstrijski zunanji minister Alois Mock, ki se je ta teden mudil na večdnevnem zasebnem obisku v Sloveniji, je poudaril, da je Slovenija s stališča Avstrije na najboljši poti, da izpolni pogoje za članstvo v Evropski uniji.

Nestrinjanje med mariborskimi študenti in njihovo univerzo
02. 04. 1999 19.38
Mariborski študenti se sprašujejo, kam gre njihova univerza, saj opozarjajo na nestrinjanje s tem, da sedanje vodstvo univerze v okviru senata voli novega rektorja, predlagajo spremembe statuta Univerze v Mariboru ter opozarjajo na njegovo nespoštovanje s strani nekaterih fakultet, predvsem nespoštovanje določil, povezanih z izpitnimi roki.

Trije vozni pasovi na viaduktu Ivanje selo
02. 04. 1999 11.12
Zaradi predvidenega povečanja prometa v prihajajočih mesecih bo promet na viaduktu Ivanje selo, na primorskem kraku avtoceste med Logatcem in Uncem, od velikonočnih praznikov naprej potekal po treh voznih pasovih, so sporočili iz Družbe za avtoceste Republike Slovenije (DARS).

Predstavika EU obiskala kosovske begunce v Albaniji in Makedoniji
01. 04. 1999 19.07
Razmere na mejah med Kosovom in Albanijo ter Makedonijo niso več povsem pod nadzorom, sta poudarila evropska komisarka za humanitarno pomoč Emma Bonino in državni sekretar v nemškem zunanjem ministrstvu Guenter Verheugen na današnji novinarski konferenci na skopskem letališču. Po njunih besedah več desettisočim beguncem grozi humanitarna katastrofa.

Vino preprečilo državniški obisk
31. 03. 1999 00.37
V Franciji je bil posel z vinom vedno izjemno pomemben, sedaj pa se je znašel še v središču diplomatskega zapleta. Iranski predsednik Mohamed Hatami je namreč prestavil napovedani obisk v Franciji zaradi trmastega vztrajanja Francozov, da bodo med pogovori postregli tudi z žlahtno kapljico. Iran je namreč Francijo pozval, naj spoštuje islamske in iranske običaje in načela - prepoved točenja alkohola, ženske pa morajo biti oblečene nevpadljivo. Ker Pariz in Teheran ustreznega dogovora še nista dosegla, iranskega predsednika do nadaljnjega ne bo v Francijo. Hatami se je sicer pred kratkim mudil na zgodovinskem obisku v Italiji, kjer so zahtevam Teherana ugodili - alkohola namreč niso stregli. V Franciji pravijo, da je protokol obiskov islamskih državnikov jasen: ne postrežejo s svinjskim mesom, medtem ko je vino na voljo tistim, ki to želijo. Kljub nenavadnemu sporu pa obe državi zatrjujeta, da si bosta še naprej prizadevali za poglabljanje ''zgodovinskih in prijateljskih'' medsebojnih odnosov, ki so bili zamrznjeni pred 20 leti, ko so v Iranu izvedli islamsko revolucijo.

Britanski zunanji minister proti delitvi Kosova
30. 03. 1999 17.56
Britanski zunanji minister Robin Cook se je danes izrekel proti razdelitvi Kosova med Srbe in Albance kot možnem izhodu iz kosovske krize. ''Ne moremo sprejeti nobene rešitve na podlagi etničnega čiščenja,'' je dejal Cook v Londonu.

Povezava Renaulta in Nissana tudi priložnost za slovensko industrijo
30. 03. 1999 16.52
Francoski Renault in japonski Nissan, ki sta minulo soboto v Tokiu podpisala dogovor o globalni povezavi in partnerstvu, bosta v Evropi tudi v prihodnje obdržala ločeni prodajni mreži. To velja tudi za Slovenijo, čeprav predsednik uprave Revoza Bernard Coursat in prokurist družbe Nissan Adria Boris Perko na današnji novinarski konferenci nista izključila možnosti, da bi v prihodnosti vendarle prišlo do določenih povezav v prodajni mreži.

Maja poteče enoletni rok za zamenjavo tujih vozniški dovoljenj
30. 03. 1999 16.50
Prvega maja se bo iztekel enoletni rok, v katerem lahko imetniki tujih vozniških dovoljenj zaprosijo za pridobitev slovenskega vozniškega dovoljenja. Prošnjo lahko vložijo tujci, ki od dneva uveljavitve zakona o varnosti cestnega prometa že prebivajo v Sloveniji, in slovenski državljani, ki so se na dan uveljavitve omenjenega zakona že vrnili v Slovenijo z namenom, da v njej stalno ostanejo. Poleg tega pa se prvega maja izteče tudi enoletni rok za tehnične preglede lahkih priklopnikov, saj lani uveljavljeni zakon o varnostni cestnega prometa med drugim določa, da morajo biti lahki priklopniki tehnično pregledani najmanj enkrat na leto.

Putin: Rusija se ne bo vmešavala v vojno v ZRJ
30. 03. 1999 00.27
Novi sekretar ruskega sveta za varnost Vladimir Putin, ki ga je ruski predsednik Boris Jelcin imenoval danes, je zatrdil, da se Moskva ne bo vmešala v vojno v ZR Jugoslaviji.

V bližini Pal strmoglavilo letalo zveze NATO?
29. 03. 1999 17.46
V bližini Pal na ozemlju Republike srbske je danes okoli poldneva odjeknila močna eksplozija, je sporočila tamkajšnja policija.

Sean Connery se vrača na Škotsko
29. 03. 1999 00.28
Sean Connery se bo po trditvah tiska po 30 letih ''davčnega izgnanstva'' vrnil v domovino Škotsko, kjer se bo boril za njeno neodvisnost. Londonski časnik News of the World je poročal, da sta se igralec in njegova žena Micheline že razgledala po primernem domu.

Tudi Hrvati ne bodo igrali
28. 03. 1999 20.51
Evropska nogometna zveza (UEFA) je poleg tekme Slovenija - Albanija, ki bi morala biti odigrana v sredo prihodnji teden v Ljubljani, prestavila tudi obračun Hrvaške in Malte v kvalifikacijah za EP 2000. Kot je sporočila UEFA, so se tako odločili zaradi težav z letalskimi prevozi na celotnem območju nekdanje Jugoslavije.

Jutri skupščina družbe Litostroj Holding
28. 03. 1999 15.27
Uprava družbe Litostroj Holding je za jutri sklicala skupščino delničarjev, na kateri bodo obravnavali revidirano poročilo družbe za leto 1997 in spremembe osnovnega kapitala družbe v okviru postopka prisilne poravnave.

Nogometašev BiH ne bo v Glasgow
25. 03. 1999 23.31
Evropska nogometna zveza (UEFA) je zaradi vojnih razmer v ZRJ preložila še eno srečanje kvalifikacij za evropsko prvenstvo, in sicer tekmo med Škotsko in BiH, ki bi morala biti na sporedu v soboto v Glasgowu.

Annan upravičil napade zveze NATO na ZRJ
25. 03. 1999 01.36
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je nocoj v izjavi za javnost upravičil napade zveze NATO na ZRJ, hkrati pa poudaril, da bi moral biti Varnostni svet ZN vključen v vsakršno odločitev o uporabi sile.

Podpredsednik vlade ZRJ za kompromis in sile ZN na Kosovu
23. 03. 1999 17.03
Srbija bi morala biti pripravljena na kompromis v kosovski krizi, za katerega bi jamčili Združeni narodi, je danes v Beogradu povedal podpredsednik jugoslovanske vlade in vodja Srbskega gibanja obnove Vuk Drašković.

UEFA o preložitvi kvalifikacij v Jugoslaviji in Makedoniji
22. 03. 1999 18.04
Predstavniki Evropske nogometne zveze (UEFA) bodo jutri odločali o usodi kvalifikacijskih tekem za evropsko prvenstvo 2000 med reprezentancama Jugoslavije in Hrvaške ter Makedonije in Irske, ki bi morali biti konec tedna v Beogradu in Skopju.

Marihuana je lahko zdravilna
20. 03. 1999 09.42
Aktivne sestavine v marihuani lahko pomagajo pri lajšanju bolečin in slabosti in bi zato morale biti znanstveno preizkušene, poudarja posvetovalna komisija ameriške vlade. Njeno poročilo bo najbrž znova dvignilo polemike o tem, ali je marihuana koristno ali škodljivo mamilo, je poročala agencija AP.

Clinton: Kosovo je v nacionalnem interesu ZDA
20. 03. 1999 09.06
Ameriški predsednik Bill Clinton je prvo samostojno novinarsko konferenco po več kot letu dni odprl z razlago politike do reševanja kosovske krize, pri čemer je poudaril, da je zaustavitev širjenja spopadov na Kosovu v ameriškem nacionalnem interesu. Jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševiča je opozoril, naj preneha ovirati mirovni proces, sicer bo moral biti pripravljen na soočenje s posledicami. ''Edino Miloševič še stoji na poti miru na Kosovu. Kosovski Albanci so včeraj podpisali mirovni načrt, čeprav jim ni dal vsega, kar so si želeli. Mirovni načrt je posledica skupnih prizadevanj zahodnih držav in Rusije. Pripravljeni smo na vse potrebne ukrepe. Pogovarjal sem se s svojimi svetovalci in senatorji, s katerimi smo preučili načrte naših ukrepov, če srbska stran ne bo privolila v mirovni načrt. Spomnimo se Bosne, kjer smo potrebovali dolgo časa za dosego enotnosti zaveznikov, ko pa smo odločno ukrepali, smo zagotovili mir. Tako moramo storiti zdaj na Kosovu,'' je dejal Clinton in omenil znani pokol albanskih civilistov v Račaku. Ti so morali umreti samo zato, ker so bili Albanci. ''Srbi kopičijo vojaške enote in le naša trdnost jih lahko odvrne od tega, kar so storili v Račaku. Če ne bomo ukrepali, bomo priča še več podobnim pokolom. Če oklevamo pri politiki do tega območja, je isto, kot da izdamo dovoljenje za pobijanje,'' je dejal Clinton. Ameriški predsednik je v nadaljevanju utemeljil potrebo po ukrepanju zaradi nacionalnih interesov, kajti vojna na Kosovu se lahko razširi čez meje in vplete Makedonijo, Albanijo in tudi Turčijo ter Grčijo.