bivališč

Hamas pripravljen na neposredne pogovore z ZDA, a Trumpa obtožujejo dvojnih meril
07. 03. 2025 16.56
Delegacija Hamasa je prispela v Kairo, kjer se bodo sestali z egiptovskimi uradniki na pogajanjih o podaljšanju prekinitve ognja v Gazi. Pripravljeni pa so se pogovarjati tudi z ZDA, čeprav Trumpa obtožujejo dvojnih standardov. Medtem Izrael še vedno blokira dostavo humanitarne pomoči v Gazo in izvaja posamezne napade v Gazi in na Zahodnem bregu, kjer so izvedli številne racije v džamijah in v enem samem dnevu uničili najmanj 50 palestinskih domov. UNRWA zato opozarja, da izraelske operacije na Zahodnem bregu nakazujejo na aneksijo.

Število smrtnih žrtev poplav v Španiji preseglo 150
31. 10. 2024 11.31
Število smrtnih žrtev poplav v Španiji je naraslo na 158, so danes sporočile reševalne službe. Od tega so jih 155 zabeležili v regiji Valencija, dve v Kastilji-La Manchi, eno pa v Andaluziji. Medtem se nadaljuje iskanje drugih morebitnih žrtev in pogrešanih, poteka pa tudi odpravljanje posledic in čiščenje.

NIJZ: Posamezni primeri okužb še ne opravičujejo rabe biocidov v okolju
04. 09. 2024 13.06
Kljub pojavu treh primerov okužb z virusom Zahodnega Nila ter povečanemu številu komarjev na NIJZ pojasnjujejo, da to še ne opravičuje rabe biocidnih sredstev v zunanjem okolju z namenom zmanjšanja števila komarjev. To bi bilo smiselno le ob pojavu izbruha nalezljive bolezni, do česar pa zdaj še ni prišlo, navajajo na spletni strani.

Pot na Okrešelj odprta, gradnja doma se po velikih podražitvah zatika
08. 08. 2024 11.24
Planinska pot na Okrešelj, ki je bila zaradi neurja zaprta od 28. julija, je od srede znova odprta. Kot je povedal predsednik predsednik PD Celje-Matica Brane Povše, je bilo treba na novo postaviti brvi pod in nad slapom Rinka ter urediti del poti nad izvirom Savinje. Medtem se gradnja novega planinskega doma na Okrešlju zatika.

Na Gorenjskem več okužb s tularemijo ali zajčjo mrzlico
17. 07. 2024 12.38
Na Gorenjskem so v zadnjem mesecu zaznali več primerov nalezljive bolezni tularemije ali zajčje mrzlice. Večina je povezanih z intenzivnejšim prašenjem ob košnji in spravilu sena. Primeri se zaenkrat pojavljajo na območju Sorškega polja, so zapisali na Nacionalnem inštitutu za varovanje zdravja.

Skoraj letno dni po uničujoči ujmi DZ sprejel novelo interventnega zakona
15. 07. 2024 17.13
DZ je s 46 glasovi za in 26 proti sprejel novelo zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023, po kateri bo družba DSU med drugim prevzela postopke za odkup in odstranitev ogroženih ter gradnjo nadomestitvenih objektov. Seznanili so se tudi s seznamom upravičencev do šestega sklopa predplačil za obnovo stanovanj, poškodovanih ob poplavah in plazovih iz avgusta lani. V tokratnem paketu bo predplačilo izplačano 201 upravičencu v skupnem znesku 1,1 milijona evrov. Finančna uprava bo sredstva nakazala v prihodnjih dneh.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00
Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Na vzhodu obilne padavine: veter odkrival strehe in podiral drevesa
21. 05. 2024 07.11
Pas neviht z močnim vetrom in obilnimi padavinami je sredi popoldneva prešel od jugovzhoda proti severovzhodu države. Center za obveščanje uprave za zaščito in reševanje poroča o več podrtih drevesih in odkritih strehah.

S sončnim zahodom se bo končal ramazan
09. 04. 2024 06.14
S sončnim zahodom se bo končal deveti mesec muslimanskega koledarja ramazan, ki je kljub pozivom mednarodne skupnosti minil ob nadaljevanju in celo stopnjevanju izraelskih operacij na območju Gaze. Po koncu postnega meseca bodo v sredo muslimani začeli tridnevno praznovanje ramazanskega bajrama.

Kibernetski napad v Franciji prizadel več kot 33 milijonov ljudi
09. 02. 2024 15.45
Kibernetski napad na dve francoski zavarovalnici, ki ponujata dopolnilno zdravstveno zavarovanje, je prizadel 33 milijonov ljudi, kar je približno polovica francoskega prebivalstva. Po navedbah francoske nacionalne komisije za zaščito podatkov (CNIL) so hekerji pridobili osebne podatke zavarovancev.

Preberete vsaj eno knjigo na leto?
11. 02. 2024 11.32
Po rezultatih treh mednarodnih raziskav pismenosti med mladimi, katerih rezultate smo dobili v zadnjem letu in pol, smo v Sloveniji ugotovili precejšnje poslabšanje. 15-letniki pri naravoslovni pismenosti, četrtošolci pri bralni pismenosti in osmošolci pri državljanski pismenosti. Kar vsak četrti odrasli pa ne bere prav dobro in zato slabše razume besedila, s katerimi se srečuje v življenju ali pri delu, polovica odraslih v enem letu ne prebere niti ene knjige.

V Piranu ovadili moška, ki naj bi storila najmanj 40 kaznivih dejanj
02. 02. 2024 13.23
Piranski policisti poročajo o zgodbi, ki gotovo spada v kategorijo "saj ni res, pa je". Kazensko so ovadili dva moška, ki sta storila najmanj 40 kaznivih dejanj. Ukradla sta mopeda in motorni kolesi ter vlomila v hišo, avtobusa in trgovino. Policisti so ju nato oktobra kazensko ovadili, a se ju to očitno ni dotaknilo, saj sta kljub temu nadaljevala s kaznivimi dejanji. Ukrasti sta skušala še dva avtomobila in skiro, v pralnici sta izpraznila blagajno s kovanci in skušala vlomiti tudi v dva gostinska lokala v Portorožu. Eden od njiju je z ukradenim tovornim vozilom povzročil tudi prometno nesrečo in pobegnil. Zdaj sta končno v priporu.

Italija se spopada z invazijo orientalskega sršena
29. 10. 2023 16.23
V Italiji so v letošnjem poletju zaznali invazijo orientalskega sršena. Najhuje je v Rimu. Oblasti menijo, da je glavni razlog, da so se te velike žuželke množično naselile v italijanski prestolnici, podnebne spremembe. V mesto pa naj bi jih privabili odpadki, predvsem ostanki mesa.

Z možem sta si obljubila, da njune pravljice kljub besnenju narave ne bo konec
07. 10. 2023 17.52
Ko se pripravljamo na pot do družin v stiski po naši deželi, ki jih strokovne institucije predlagajo za pomoč, ali pa se na nas obračajo za celostno podporo in pomoč same, si vselej želimo vsaj stabilnega vremena. Tako lažje obvladujemo poti in so dostopnejši tudi tisti skriti kotički bivališč, ob katerih pogosto pomislimo, kako je mogoče v takem odročnem kraju sploh postaviti dom.

Dolga leta opozarjal na nevarnost, zdaj so odrezani od sveta
09. 08. 2023 11.54
Jurij Fortin živi z dvema sinovoma in bratrancem na ekološki kmetiji na 1000 metrih nadmorske višine v Koprivni pri Črni. To je naselje samotnih kmetij, ki je po katastrofalnih poplavah ostalo povsem odrezano od sveta. A že več dni pred poplavami se je na območju sprožil plaz, ki je zasul potok. In čeprav je pred nevarnostjo plazu Fortin že dalj časa svaril pristojne institucije, se ni premaknilo nič, nihče pa niti ni prišel očistit potoka, pripoveduje. Poplave so zato za seboj pustile veliko večjo škodo, kot bi jo sicer, je prepričan. Da so ubranili hišo, so poleg drv, ki so jo delno zaščitila, morali nanjo privezati avtomobil in traktor.

V majhni himalajski kraljevini močno naraslo število divjih tigrov
29. 07. 2023 16.16
Po rezultatih nove raziskave se je v Butanu občutno povečala populacija divjih tigrov, v tej majhni himalajski kraljevini namreč živi 131 tigrov, kar je 27 odstotkov več kot pri zadnjem štetju leta 2015.

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah
11. 07. 2023 06.00
V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

Slovenci za prizadete v potresu v Turčiji in Siriji zbrali skoraj 800.000 evrov
30. 05. 2023 10.11
"Slovenci smo se po katastrofalnem potresu v Turčiji in Siriji, ki je v februarju letos skupaj prizadel okoli 18 milijonov ljudi in mnogim uničil dom in vse imetje, zopet izkazali za zelo solidarne," sporoča Slovenska karitas, ki je skupaj za pomoč prizadetim po potresu v Turčiji in Siriji zbrala 793.704 evre.

V Želimljah medved napadel sprehajalca
26. 04. 2023 11.25
Okoli 7.30 so policisti prejeli obvestilo o napadu medveda na Vrhu nad Želimljami. Medved je napadel moškega, ki je bil s psom in še eno osebo na sprehodu v gozdu. Po naših informacijah je medved 57-letnika ugriznil v nogo, sicer pa ni življenjsko ogrožen. S pristojnega ministrstva so medtem sporočili, da ne bodo predlagali odstrela, niti ne bodo sprožili iskanja medveda.

Po srečanju Goloba in Brežana: odločba o odstrelu medvedov ostaja v veljavi
19. 04. 2023 14.47
Po tem, ko je predsednik vlade Robert Golob ministra za naravne vire in prostor Uroša Brežana pozval, naj zamrzne vse odločbe za odvzem divjih zveri iz narave, so iz ministrstva sporočili, da po srečanju ministra in Goloba odločba ostaja v veljavi. Maja pa bo ministrstvo organiziralo širši posvet o problematiki upravljanja z zvermi v prihodnje.

Požar v največjem begunskem taborišču je bil podtaknjen
13. 03. 2023 08.09
Pretekli teden je največje begunsko taborišče zajel obsežen požar. Več kot 15.000 ljudi je ostalo brez strehe nad glavo, pogorelo je približno 2800 bivališč. Preiskava je pokazala, da je bil požar podtaknjen.

Po požaru v begunskem taborišču več kot 12.000 ljudi brez strehe nad glavo
06. 03. 2023 10.12
V begunskem taborišču na jugovzhodu Bangladeša, v katerem so nastanjeni pripadniki muslimanskih Rohingov, je izbruhnil obsežen požar. Zgorelo je najmanj 2000 začasnih bivališč, več kot 12.000 ljudi pa je ostalo brez strehe nad glavo. Vzrok požara še vedno ni jasen, za zdaj pa tudi ni poročil o smrtnih žrtvah ali poškodovanih.

Rojena med potresom: deklica v stabilnem stanju, a izgubila starša, brate in sestre
08. 02. 2023 10.09
Znanih je več podrobnosti pretresljive zgodbe v Siriji, kjer je ženska rodila kar med ruševinami in pri tem umrla. Preživela pa je njena novorojenka. Ko so ju našli reševalci, sta bili še vedno povezani s popkovino. Deklica je v stabilnem stanju.

Rodila med ruševinami, po 29 urah rešili mamo z dvomesečno dojenčico
07. 02. 2023 18.08
Reševalci po uničujočem potresu v Turčiji in Siriji bijejo bitko za življenja pod ruševinami. Število mrtvih strmo narašča, kljub temu pa upanje dajejo skoraj čudežne zgodbe preživelih, ki so jih požrtvovalni reševalci uspeli rešiti pred smrtjo.

'Želim, da na tekmovanjih vihra ukrajinska zastava, da doni naša himna'
02. 01. 2023 08.18
Veronika Nakota je mlada, vzhajajoča ukrajinska športnica. Čeprav se je v boksu prvič preizkusila šele pred tremi leti, pa od takrat niza uspeh za uspehom. Letos je kljub vojni vihri, ki se odvija v njeni domovini, v vitrino spravila že dve odličji. Pri tem pa jo od samega začetka spremlja tudi njen trener Aleksander Ulanovski. "Razlika pred in po začetku vojne, to sta dve popolnoma različni življenji," pravi trener. "Težko je. Neprestano razmišljam o tragediji, ki se odvija v moji domovini. Vendar pa želim na tekmah Ukrajini prinesti ponos. Želim, da vihra rumeno-modra zastava in doni naša himna," pa pove 18-letno dekle. Oba sta uspela pobegniti vojni in zdaj živita v Sloveniji.

Nekoč občina mladih, ki zdaj drema na zamujenih priložnostih in investicijah?
18. 11. 2022 15.21
Mesto vrtnic, mesto mladih in mesto priložnosti. Pa tudi slovenski Las Vegas. Vse to je nekoč opisovalo Novo Gorico z okolico. Ima svojo univerzo, številne igralnice, ki so čez mejo vabile naše zahodne sosede, in tudi več izhodišč za razvojni preboj. A očitki, da je občina predolgo počivala na svojih lovorikah, med večletnim dremežem pa da je zamudila številne priložnosti, ki bi ji lahko povrnile nekdanji sloves, so vse glasnejši. Katere so največje težave, s katerimi se bo moral ob uspehu na lokalnih volitvah spopasti novogoriški župan?

Mesto so zravnali z zemljo, zdaj ga obnavljajo
13. 07. 2022 16.45
Po ocenah Kijeva je bilo v dolgotrajnem bombardiranju Mariupola poškodovanih več kot 1300 stanovanjskih blokov in 40 odstotkov hiš. Ocenjujejo, da bodo za celovito obnovo potrebovali sedem do deset let, stala pa bo kar 14 milijard evrov. Toda medtem ko ukrajinska oblast načrtuje, kako bo po končani ruski okupaciji obnovila porušeno mesto, so se Rusi že sami lotili dela. Posnetki prikazujejo gradbišče nove stanovanjske soseske in delovne stroje, ki ustvarjajo nove zgradbe, v ozadju pa se še vedno rišejo tiste razpadajoče od obstreljevanja. Znova skušajo vzpostaviti tudi nemoteno oskrbo z vodo, elektriko in plinom, vendar zaradi razsežnosti uničenja obnova omrežij poteka počasneje od načrtov.

Na območju PU Koper več hišnih preiskav
30. 06. 2022 17.23
Zaradi utemeljenih razlogov za sum storitve uradno pregonljivih kaznivih dejanj so na območju PU Koper na naslovih treh osumljencev in naslovih njihovih podjetij potekale hišne preiskave. Policija podrobnosti še ne razkriva, po neuradnih informacijah pa naj bi bile preiskave povezane s prodajo oljčnika izolskega župana.

Čustven sprejem ukrajinskih otrok. Pripravljeni prostori so jih navdušili
03. 05. 2022 08.19
20 otrok, starih od enega do sedem let, ter tri zdravnice, več medicinskih sester in vzgojiteljic ter njihovih otrok je prispelo v vas Slavina pri Postojni. Ukrajinska zdravnica, pediatrinja Natalya Golovyna, ki z otroki dela že 15 let, se je v svojem imenu in v imenu otrok zahvalila Sloveniji in vsem, ki so pomagali, da so varno prispeli v v Slovenijo.

Je Slovenija pripravljena na prvo stanovanjsko zadrugo?
12. 11. 2021 07.32
Predstavniki projekta Zadrugator so nedavno nazaj sporočili, da je javni stanovanjski sklad MOL pripravljen nameniti del zemljišča na Rakovi jelši za projekt najemne stanovanjske zadruge. Ali je Slovenija sploh pripravljena na tovrstne stanovanjske premike glede na to, da so odločevalci v DZ konec oktobra rekli ne Zakonu o gradnji javnih najemnih stanovanj? Socialno podjetje Združenje EPEKA in Skupnost občin Slovenije sta organizirala spletno konferenco, kjer sta strokovnjaka na področju javnih stanovanj in zasebnih stanovanjskih zadrug iz Avstrije med drugim pojasnila, zakaj zadruge lahko rešujejo stanovanjsko problematiko.