blockchain tehnologija

Kako kupim kripto?
18. 03. 2024 00.15
Prvo vprašanje vsakega začetnika

Čez tri leta prvi diplomirani kreatorji vzporednih resničnosti
16. 02. 2024 08.52
Bi želeli postati ustvarjalec vzporednih resničnosti? Potrebe po strokovnjakih, ki bodo lahko sledili hitremu razvoju virtualnih svetov v povezavi z umetno inteligenco, se, kot poudarjajo na Fakulteti za aplikativne vede – VIST, hitro večajo. Ob podpori tehnološkega parka Ljubljana so tako razvili novo študijsko smer Vzporedne resničnosti, prve diplomante pričakujejo že čez tri leta. Študij je v celoti samoplačniški, država tega študija ne sofinancira, je pa program javno veljaven in akreditiran.

Finančni komentar: Ali je pilot v letalu?
23. 01. 2024 07.28
Komedija iz leta 1980 Ali je pilot v letalu po mnenju Amazona velja za najbolj smešen film vseh časov. Tehnološke delnice, ki stavijo na umetno inteligenco, letijo visoko. Ali je mehki pristanek sploh še mogoč?

Kako naj kripto začetniki vložijo s portfeljem v vrednosti 10.000 EUR
24. 10. 2023 09.23
Odkrijte najboljši način, da s strokovnimi nasveti in strategijami še danes povečate svoj naložbeni potencial kot začetnik na področju kriptovalut.

'Kriptovalute imajo težave. Zabave je konec'
18. 11. 2022 07.31
Sam Bankman-Fried se je prodajal kot rešitelj – a kaj, ko je sedel na vrhu praznega podjetja. Tako o "kripto princu, ki je čez noč padel s prestola", v analizi piše poznavalec področja in avtor knjige Attack of the 50 Foot Blockchain David Gerard, ki sicer kriptovalutam ne napoveduje veliko dobrega.

Slovenski startup prejel 25 milijonov evrov za razvoj športne aplikacije
07. 11. 2022 17.00
Kako se lahko dom, pisarna ali celo javni prostor spremenijo v okolje za telesno vadbo? Kako se lotiti vse bolj perečega družbenega problema – pomanjkanja gibanja? To sta vprašanji, zaradi katerih bo zaživel slovenski podjetniški projekt. Tehnološki startup FitBeat je namreč podpisal sodelovanje z mednarodnim skladom GEM Digital Limited v vrednosti dobrih 25 milijonov evrov in tako dobil priložnost, da s pomočjo sodobnih tehnologij razvije športno aplikacijo, ki bo spodbujala zdrav način življenja.

Dokumentarni filmi in serije Kibernetska (ne)varnost: svet socialnih omrežij, hekerji in bitcoin
14. 08. 2022 16.06
VOYO, ki nam ponuja obilico pestrih vsebin, je tokrat postregel s sklopom dokumentarnih filmov in serij, ki se posvečajo kibernetski (ne)varnosti in pasteh, ki so del našega, z informacijsko tehnologijo, prepletenega vsakdana. Raziskujejo svet socialnih omrežij, pokukajo v pričetke bitcoina, sledijo ruskim hekerjem in se potopijo v pripoved o novih digitalnih vojskah.

T-2 predstavlja prve NFT žetone
05. 08. 2022 00.15
Družba T-2 svojim uporabnikom in širši javnosti kot prva med telekomunikacijskimi operaterji v Sloveniji predstavlja nezamenljive žetone, vroči trend virtualnega sveta sedanjosti in ključno digitalno sredstvo poslovanja prihodnosti. Da bi samo tehnologijo in edinstvene NFT-je uporabnikom čim bolj približala, je družba T-2 v sodelovanju z agencijo April 8 pripravila digitalno marketinško kampanjo, ki bo zainteresirane slovenske uporabnike na zabaven način vpeljala v ta manj poznan, a v zelo atraktivno razvijajoč se virtualni svet. Z družbo T-2, ki pri nas kot prva opozarja na to tehnologijo prihodnosti, bo tudi zainteresirana javnost v Sloveniji ves čas v koraku z aktualnimi svetovnimi digitalnimi trendi.

NFT & METAVERSE in DIGITAL RESET. Kako zaslužiti? Aktualna vsebina. Za hitre prijave – brezplačno!
16. 05. 2022 08.00
Martin Korošec, strokovnjak za digitalni marketing, je pripravil dva izjemna dogodka. NFT & Metaverse ter Digital reset. Za hitre prijave naših bralcev povsem brezplačno.

Platforma z NFT-ji zaradi ponaredkov in plagiatov začasno zaustavila večino trgovanja
13. 02. 2022 20.31
Platforma, ki je prodala NFT prvega tvita Jacka Dorseyja za 2,9 milijona dolarjev (okoli 2,56 milijona evrov), je ustavila večino transakcij, saj so ljudje prodajali vsebine, ki jih sploh niso imeli v lasti, je povedal ustanovitelj. Takšno početje je označil za ključno težavo v tem hitro rastočem trgu digitalnega premoženja.

NFT, internet 3.0. in metaverse
18. 01. 2022 11.53
V oddaji Preverjeno tokrat o vplivnih nezamenljivih žetonih – NFT, ki je tudi beseda leta 2021. Internet 3.0. nam omogoča, da se z denarnico za kriptovalute povežemo znotraj aplikacij, ki delujejo na tehnologiji verižnih blokov in tam kupujemo digitalna sredstva kot nezamenljive žetone NFT za prihajajoče virtualno življenje v tako imenovanem metaversu.

Kaj vse omogoča virtualna resničnost?
15. 12. 2021 06.00
Zahtevne kirurške operacije, videoigre, potovanja – vse to virtualna resničnost že omogoča. Pa bi lahko slovensko znanje pomenilo nov preboj v tej tehnologiji? Podjetje Fit & Beat iz Celja kot pionir razvija področje potrjevanja licenc za različne vrste aktivnosti, vse to z uporabo očal za virtualno resničnost. "Fit & Beat je velik del t. i. metaverse projekta, mostu med digitalnim in fizičnim svetom, ki dejansko spodbuja še več interakcije in medsebojnega druženja ter sodelovanja," je dejal direktor podjetja Mark Kalin.

Podjetništvo v digitalni dobi
04. 12. 2021 07.30
Izraz podjetništvo so skozi zgodovino opredelili različni avtorji (npr. Bernard Belidor, Jean Baptiste, Jan Tinbergen, Adam Smith, Alfred Marshall, Joseph Schumpeter idr.), dobro pa jih povzema Hirscherjeva (1985) definicija, ki razume podjetništvo kot proces ustvarjanja nečesa drugačnega in vrednega, pri čemer se vloži trud in čas. V tem procesu se prevzema spremljajoče finančno, psihološko in družbeno tveganje, ter pridobi končna nagrada v obliki monetarnega sredstva ali osebnega zadovoljstva.

Prihodnost kriptovalut in blokovne verige: Fintech 50 2021
13. 09. 2021 00.15
Poročajo Nina Bambysheva, Michael del Castillo in Steven Ehrlich

Heker vrnil za 221 milijonov evrov ukradenih kriptosredstev
12. 08. 2021 09.21
Heker, ki stoji za eno največjih zlorab kriptovalut, je v sredo vrnil približno polovico ukradenega premoženja v vrednosti okoli 510 milijonov evrov. Dan prej je blockchain platforma Poly Network naznanila, da se je zgodil največji incident v decentralizirani finančni industriji doslej, posameznika pa je na Twitterju nagovorila, naj z njimi stopi v stik, "da bodo našli rešitev".

Veliko vznemirjenje in adrenalin, pa tudi finančni zlom in depresija
20. 06. 2021 10.38
Kriptovalute so v samem začetku vzbudile interes pri zelo majhni skupini navdušencev. Z leti, tudi z rastjo vrednosti, predvsem pa s krepitvijo zaupanja v novo tehnologijo, pa so izredno hitro pridobivale veljavo tudi v širši populaciji. A kljub ideji, da bomo s kriptovalutami "na hitro zaslužili", je vredno razmisliti o vlaganju na dolgi rok in se zavedati, da lahko vse, kar bomo vložili, tudi izgubimo. To poudarjajo tako na Logoutu kot tudi vlagatelja, ki sta z nami delila svojo pot in razloge, zakaj se jima zdi vlaganje v kriptovalute smiselno.

Z 'rudarjenjem' kriptovalut brez napora zasluži dodatnih 1800 evrov na leto
19. 06. 2021 09.08
Za kriptovalute je do zdaj gotovo slišal že vsak, tisti, ki so ušesa bolj napeli, pa so zasledili tudi izraz "rudarjenje". Ujeli so, da je to nekaj, kar počneš z računalnikom, za nagrado dobiš izplačilo v kriptovalutah, hkrati pa se računalnik močno pregreva in porablja ogromno električne energije, kar škodi okolju. Da ni povsem tako, pravi inženir strojništva, ki zaključuje magisterij energetske tehnike in tudi sam "rudari". Iskreno je spregovoril o dobičku, ki mu ga prinaša rudarjenje, in razložil, kakšen vpliv ima rudarjenje v resnici na okolje.

Bitcoin bo v Salvadorju zakonito plačilno sredstvo
09. 06. 2021 09.25
Kongres v Salvadorju je sprejel zakon, po katerem bo kriptovaluta bitcoin zakonito plačilno sredstvo. Salvador bo tako prva država na svetu, ki bo prevzela kakšno kriptovaluto. Bitcoin bodo uporabljali skupaj z ameriškim dolarjem, ki je sicer uradna valuta Salvadorja.

Prihaja 'zeleni bitcoin', navdušenci kopičijo diske
02. 05. 2021 07.39
Med ljubitelji kriptovalut je završalo, potem ko naj bi prihodnji teden začeli trgovati z novo, "zeleno" kriptovaluto, imenovano Chia. Ustvaril jo je Bram Cohen, izumitelj BitTorrenta, in uporablja tako imenovane "dokaze prostora in časa" za "kmetovanje" in ne za "rudarjenje" novih kovancev. Model je manj energetsko potratna metoda izdelave digitalnih sredstev v primerjavi s konceptom bitcoinov, ki mu kritiki očitajo, da porablja toliko energije kot nekatere države.

Svet kriptovalut: (domnevni) izumitelj Bitcoina v Sloveniji
04. 03. 2020 06.00
Jaz sem Satoši Nakamoto, izumitelj bitcoina, trdi Avstralec Craig Wright, sicer ena najbolj iskanih oseb zadnjega desetletja. V Ljubljani je predstavil novo vizijo te kriptovalute, ki jo je, kot pravi, razvil pred desetimi leti, da bi spremenil svet na bolje. Zaradi številnih prevar, špekulacij in visokih nihanj so sicer kriptovalute v zadnjih letih izgubile zaupanje, z novo kriptovaluto bitcoin SV, katere drobovje so razvili v Sloveniji, pa ji želi povrniti ugled.

Izziv prihajajočega desetletja: 'deepfake' tehnologija
14. 12. 2019 10.13
Tehnološki napredek povzroča velike premike v družbi, ki se jih (pre)pogosto niti ne zavedamo. Ne odzivamo se preventivno, temveč reakcijsko, kar potrjuje tudi primer t. i. lažnih novic (ang. fake news) in nedaven pojav tehnologije "deepfake", za katero smiselnega slovenskega prevoda še ni.

'Ko obstajata politična volja in javno zaupanje, lahko vsaka država zgradi učinkovit sistem'
16. 11. 2019 15.20
Sveta si brez informacijske tehnologije že lep čas ne moremo več predstavljati. Njena prisotnost na vseh področjih življenja je nepovratno preobrazila družbo, s tem tlakovala pot za napredek, a hkrati ustvarila nove izzive in tveganja za skupnost in posameznika. Estonska praksa učinkovitega uveljavljanja IKT tehnologij dokazuje, da lahko tudi majhne države prednjačijo pri uveljavljanju inovacij ter omogočijo razvoj gospodarstva.

Pet tehnologij, ki pomagajo ohranjati naravo
16. 02. 2019 07.00
Verjetno vsi poznate nekaj tehnologij, ki pomagajo ohranjati naravo. Na primer električni avtomobili, sončne celice, vetrnice. V tem članku pa je predstavljenih pet tehnologij, ki dobivajo manj pozornosti oziroma do problematike ohranjanja okolja pristopajo drugače.

Kriptovalute: nekateri Slovenci zaslužili milijone
01. 11. 2018 13.24
Mineva deset let od nastanka bitcoina, najbolj znane kriptovalute na svetu, ki je v zadnjem letu tudi med Slovenci povzročila pravo mrzlico. Čeprav je bitcoin trenutno vreden manj kot tretjino toliko kot decembra lani, ko je njegova vrednost presegla 20.000 dolarjev, številni strokovnjaki ocenjujejo, da še zdaleč ni prišel njegov konec.

S tehnologijo blockchain lahko nadomestimo večino nalog države
29. 09. 2018 16.05
Blockchain in tehnologija digitalne varnosti napredujeta s podobno hitrostjo kot internet leta 1992 in na naše življenje bo imela nova tehnologija podoben učinek. Pogovarjali smo se z Martinom Mikelnom, direktorjem podjetja Verity, ki se ukvarja s tehnologijo blockchain in tem, kako jo povezati z močjo ljudi in množice.

Tadej Slapnik se je pridružil ekipi Tolar HashNET
13. 09. 2018 00.01
Tadej Slapnik, bivši državni sekretar v Kabinetu Predsednika Vlade Republike Slovenije, se je pridružil ekipi Tolar HashNET (4. generacija blockchain tehnologije) in postal direktor podjetja v Sloveniji.

Regulacija kriptovalut – dobra ali slaba poteza držav?
12. 05. 2018 13.23
Slovenija je ena najbolj razvitih držav na področju kriptovalut oziroma uporabe tehnologije blockchain. Imamo namreč izjemne izkušnje in znanje o tem. Država bi to prednost lahko izkoristila in jo uporabila kot magnet za tuja podjetja, a bi se zato morala bolj odpreti tem tehnologijam. Tukaj se zato postavi vprašanje, kako naj se loti regulacije oziroma ali je v 'kriptosvetu' sploh smiselna?

Nov uspeh Slovencev v kriptosvetu: zbrali več kot osem milijonov evrov
10. 05. 2018 08.43
Ljubljanski BTC je na dobri poti transformiranja v prvo Bitcoin mesto na svetu. Prvi kupci bodo na račun prišli že čez nekaj dni, ko bo plačevanje s kriptovalutami omogočeno tudi v trgovinah in restavracijah. Plačevanje pa bo omogočal poseben sistem slovenskega podjetja Eligma.

Regulacija kriptovalut – zaščita pred tveganji ali želja po nadzoru vaših financ?
27. 04. 2018 12.19
V zadnjih nekaj letih je veliko ljudi, še posebej tistih, ki se zanimajo za finančne trge, postalo domačih s terminom kriptovaluta. Glede na to, da se vse, od nakupovanja do izobraževanja počasi a vztrajno seli v digitalni svet, ni bilo posebno presenečenje, da je temu sledil tudi denar. Rodil se je bitcoin, sledile so druge kriptovalute, trenutno stanje pa naj bi po mnneju nekaterih zahtevalo takojšnjo regulacijo, medtem ko so drugi prepričani, da bi bilo vmešavanje držav na kripto trg nesmiselno. Kdo ima (bolj) prav?

Slovenci znova utirajo pot: z aplikacijo do najprimernejšega zdravnika kjerkoli na svetu
05. 04. 2018 20.45
Bo nova aplikacija Medicohealth, ki je plod tudi slovenskega znanja spremenila način pridobivanja zdravniških mnenj, tudi tujih, do katerih zdaj lahko pridejo le redki? Aplikacija namreč omogoča, da se pacient in zdravnik povežeta ne glede na to na katerem koncu sveta sta. Poleg tega pa je aplikacija zasnovana na tehnologiji blockchain.