bojan ivanc

Gospodarski krog vlado poziva k razbremenitvi

15. 04. 2025 16.14

Gospodarski krog, ki združuje gospodarske in kmetijske organizacije, za ohranitev konkurenčnosti države vlado poziva k razbremenitvi gospodarstva in posameznikov. "Potrebujemo davčno razbremenitev, odlog uveljavitve zakona o dolgotrajni oskrbi, omejitev cen elektrike in debirokratizacijo," je strnil predsednik GZS Tibor Šimonka.

GZS o Trumpovem izračunu carin: Ta pristop je neka psevdoznanost

03. 04. 2025 12.37

Carine, ki jih je napovedal ameriški predsednik Donald Trump, bodo pomenile dodaten pritisk na cene slovenskih podjetij, tudi članov Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS), ki so podizvajalci večjih podjetij in s tem na ameriški trg vezani posredno. Posledica so lahko tudi odpuščanja, so opozorili v OZS. Gospodarska zbornica Slovenije medtem ocenjuje, da Evropska unija izključno zaradi učinkov ameriških carin ne bi smela pasti v recesijo, potencialno nevarnost pa predstavljajo odzivi drugih držav. Vlada bo preučila vpliv novih ameriških carin na slovensko gospodarstvo in nato oblikovala stališče za sprejetje skupnih ukrepov na ravni EU, pa je napovedal gospodarski minister Matjaž Han.

GZS: Dodatni davki in prispevki bodo zaposlenim odnesli od 2100 do 5200 evrov

18. 02. 2025 13.11

Plače v Sloveniji so med davčno najbolj obremenjenimi, kar znižuje življenjski standard in slabi konkurenčnost gospodarstva, so opozorili v GZS. Vladi na tem področju predlagajo več ukrepov, med drugim samodejno usklajevanje dohodninske lestvice in olajšav z letno rastjo povprečne plače ter razbremenitev nagrade za poslovno uspešnost. Njihova analiza je pokazala, da bodo zaposleni z minimalno plačo zaradi uvedenih dodatnih davkov in prispevkov v obdobju od leta 2023 do 2026 izgubili od 2100 do 5200 evrov neto.

Zakaj nekateri nimajo težav dobiti delavcev?

26. 12. 2024 17.11

Kot plezalec je bil perfekcionist, kot podjetnik je moral popustiti, sicer bi mu vsi pobegnili, pravi v smehu manager leta, lastnik in direktor podjetja Lumar. Če jaz ne delam rad popoldne, tudi moji delavci ne bodo, pojasnjuje odločitev, da večina pri njih dela enoizmensko, Robert Medle, lastnik in direktor podjetja Roletarstvo Medle. Zaposleni lahko pripeljejo hišnega ljubljenčka, se iz zgornjega nadstropja spustijo po toboganu, se rekreirajo v službi, vse zato, da se dobro počutijo, razlaga lastnik Intere, najboljšega zaposlovalca med malimi podjetji. Trije lastniki, ki izstopajo po uspešnosti njihovih podjetij. Za rubriko 24UR Dejstva so spregovorili o letošnjem poslovnem letu, o pridobivanju novih kadrov, koliko jih plačujejo in kaj počnejo z dobički.

Finančni komentar: Konec optimizma

19. 11. 2024 07.41

Svet se po zmagi Donalda Trumpa hitro spreminja. Strah pred novim valom inflacije narašča, zato splošni optimizem bledi. Ameriški delniški trg je minuli teden krvavel. Evropa še vedno ostaja brez rasti, enako tudi Japonska. Na Kitajskem se nevarni padci nadaljujejo. Nižje vrednosti imata tudi zlato in surova nafta. Pospešeno rastejo zgolj kriptovalute, z bitcoinom na čelu.

V gospodarstvu nižja povprečna plača kot v javnem sektorju

25. 09. 2024 19.53

Zasebni sektor ima, kot kažejo podatki, nižjo povprečno plačo kot javni sektor. Julijska povprečna neto plača je bila za skoraj 300 evrov nižja kot v javnem sektorju, v marsikaterem podjetju pa plač niso uskladili niti z inflacijo. Letos naj bi sicer po raziskave agencije Manpower plače dvignila tretjina podjetij.

Finančni komentar: Agresivni rez za gospodarski optimizem

24. 09. 2024 07.00

Ameriška centralna banka Fed je prvič po letu 2020 agresivno znižala obrestno mero v želji, da spodbudi gospodarski optimizem. Delniški trgi so dan po odločitvi zacveteli, v osrednji ameriški indeks S&P 500 je priteklo okoli 1000 milijard evrov, a je začetno navdušenje že začelo kopneti.

Finančni POPkast: Gospodarski obeti in analiza tveganj

19. 09. 2024 07.00

Centralne banke so začele s ciklom nižanja obrestnih mer, inflacijski pritisk tako v ZDA kot v Evropi popušča tudi zaradi Kitajske, ki ji proizvodnja počasneje raste od pričakovanj, kar vpliva na nižjo ceno nafte in posledično na nižjo stopnjo inflacije.

Golobovo ožjo ekipo sodelavcev zapušča še en obraz

19. 03. 2024 19.49

Še en v vrsti umikov iz ožjega kroga sodelavcev premierja Roberta Goloba. Šefinja državnega Umarja Maja Bednaš ni več predsednica strateškega sveta za makroekonomska vprašanja pri predsedniku vlade. Morebitna nesoglasja s premierjem Golobom zanika, je pa njena odločitev presenetila nekatere kolege ekonomiste. Eden glasnejših in do vladnih odločitev bolj kritičnih članov premierjevega sveta Matej Lahovnik pa dodaja, da ga še bolj preseneča, kako pogosto se Golob in finančni minister z njihovimi predlogi strinjata, nato pa vlada ubere povsem drugačno pot ali pa se nad parlamentom vlije kozmični dež.

Predstavniki vlade in gospodarstva bodo ustanovili dve delovni skupini

17. 01. 2024 18.56

Predstavniki vlade in gospodarstva so se dogovorili za ustanovitev delovnih skupin za spremembo davčne zakonodaje in za zmanjšanje administrativnih ovir, ki bosta pripravili predloge ukrepov oziroma njihovih sprememb. Pričakujejo, da bo današnje srečanje tudi osnova za vrnitev delodajalcev za mizo Ekonomsko-socialnega sveta.

GZS vladi: Ne pričakujemo subvencij, ampak primerljive konkurenčne pogoje

18. 12. 2023 14.18

Panoge v okviru Gospodarske zbornice Slovenije pričakujejo težavne razmere v letu 2024, predvsem zaradi dodatnih obremenitev, ki jih prinašata zakona o zdravstvu in o obnovi, ter visokih stroškov energije. Želijo razumevanje vlade in njeno ukrepanje za zagotavljanje konkurenčnih razmer.

GZS bi odstavni pas najprej spremenil v voznega, v drugi fazi pa dodatni pas

23. 10. 2023 10.55

Strateški svet za investicije in gradbeništvo GZS nadaljuje aktivnosti za zmanjšanje prometnih zastojev na avtocestah, ki med drugim povzročajo tudi visoke stroške. Ustanovili so strokovni odbor, ki bo spremljal aktivnosti za širitev avtoceste pred Ljubljano.

GZS: Čas je, da se slovensko gospodarstvo razbremeni

27. 09. 2023 14.28

Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) že več mesecev opozarjajo na upadanje gospodarske aktivnosti, zdaj so pripravili predlog t. i. mini gospodarske davčne reforme, s katero bi priskočili na pomoč podjetjem. Med predlogi so kapica na socialne prispevke, ukinitev najvišjega dohodninskega razreda ter znižanje davka od dohodkov pravnih oseb.

Za predsednico sveta UKC ponovno izvoljena Irma Gubanec

13. 09. 2023 21.58

Na konstitutivni seji sveta Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana, do katere je prišlo zaradi sprememb zakonodaje v mandatu aktualne vlade, so člani za predsednico izvolili predstavnico vlade Irmo Gubanec, ki je to funkcijo opravljala tudi v prejšnji sestavi sveta.

Visoki davki, višja kakovost življenja?

15. 05. 2023 06.00

Medicinska sestra, učitelj in visoko izobraženi specialist – jedro javnega zdravstva in šolstva ter gospodarstva. Iz prve roke o tem, kaj te kadre vodi iz Slovenije v tujino, konkretno v Avstrijo, na Finsko in na Češko. V kakšnih zdravstvenih domovih, šolah, podjetjih delajo? Bi se vrnili domov ne glede na to, koliko davkov jim pobere država? Kaj dobijo v zameno v novi domovini? In kaj bi jim morala ponuditi Slovenija?

Trgovci: Če bo vlada zvišala DDV, bodo Slovenci nakupovali čez mejo

24. 04. 2023 19.30

Vlada mora ta teden Evropski komisiji poslati program stabilnosti. V osnutku tega dokumenta pa je zapisana možnost, da bi lahko proračunska sredstva povečali tudi z zvišanjem stopnje davka na dodano vrednost. Slednje je močno razburilo trgovce. Ti namreč pravijo, da bi Slovenci zaradi podražitev množično kupovali v sosednjih državah, kjer je DDV že zdaj nižji kot pri nas. Se bo torej DDV res zvišal in, če se bo, kdaj?

Nov strateški svet bo vladi pomagal pri makroekonomskih vprašanjih

15. 03. 2023 14.06

Na ustanovni seji se je sestal strateški svet za makroekonomska vprašanja pri predsedniku vlade. Zaenkrat so le dorekli teme, ki jih bodo obravnavali, med prvimi bodo programski dokumenti za evropski semester, preden jih bo Slovenija poslala v Bruselj.

Koliko se je v zadnjem letu podražilo življenje v Sloveniji? Preveč

03. 03. 2023 06.00

Po enem letu zategovanja pasov v Sloveniji ljudje spremljajo kataloge in akcije, bistveno vprašanje pa je, kaj lahko pričakujemo v letošnjem letu. Se bodo cene olja, mlečnih izdelkov, mesa in zelenjave sploh vrnile na raven pred vojno v Ukrajini? Ali bomo imeli tudi letos skoraj 10-odstotno inflacijo, kar pomeni, da bomo za naše prihodke dobili 10 odstotkov manj dobrin, tudi če se te ne bodo dražile.

Val podražitev: 'Slovenija je naredila vse, kar je mogoče'

12. 10. 2022 06.00

Zaradi energetske draginje in draginje na trgu surovin se je prvo slovensko podjetje že odpovedalo delu proizvodnje in slabi tretjini zaposlenih. Gre za tovarno papirja in kartona Količevo. Negotovost pa v nevarnost spravlja še okoli 30.000 delovnih mest, je nedavno pokazala anketa Gospodarske zbornice, ki so jo izvedli med svojimi člani. Ukrepi za gospodarstvo morajo biti hitrejši in odločnejši, pozivajo vlado.

'Z daljšanjem obdobja tako visokih cen raste uvozna odvisnost'

12. 09. 2022 09.53

Cena električne energije za leto 2023 je v začetku meseca na budimpeški borzi znašala 560 evrov na MWh, na Kitajskem in v ZDA pa je dosegala med 80 in 100 evrov na MWh. "Z daljšanjem obdobja tako visokih cen v Evropi raste uvozna odvisnost Evrope od Kitajske in ZDA," je opozoril glavni ekonomist GZS Bojan Ivanc.

Kljub ponovni uvedbi okoljskih dajatev cene goriva verjetno navzdol

09. 08. 2022 19.54

Bomo gorivo znova točili po nekoliko nižjih cenah? Cena nafte na svetovnih trgih namreč pada in je že dosegla februarsko ceno, torej ceno pred rusko-ukrajinsko vojno. Nižje cene pogonskih goriv imajo že na Hrvaškem, pri nas pa lahko nekaj centov cenejši dizel in bencin najverjetneje pričakujemo prihodnji teden, ocenjujejo strokovnjaki. In to kljub temu, da je vlada znova uvedla okoljske dajatve in da so znova višje tudi marže.

Bi stanovanje? Vprašalnik, gospodinjska opravila, soba za 49 tisočakov

09. 08. 2022 09.49

Si želite živeti na "edinstveni lokaciji, v neposredni bližini najpomembnejših družbenih, kulturnih, poslovnih in trgovskih stavb v središču slovenske prestolnice"? S temi besedami prodajajo eno najdražjih stanovanj v Ljubljani. Zanj bi odšteli nekaj več kot 2,7 milijona evrov. Kakšna pa je najcenejša ponudba? Sobica v bližini ljubljanskega UKC, 10 kvadratov, cena pa 49 tisočakov. Podobno je na drugih koncih Slovenije ter tudi pri oddaji nepremičnin. Ob tem pa še banalni pogoji za najemnike.

Ivanc: Visoka inflacija bo vztrajala še vsaj dva meseca

01. 08. 2022 16.08

Cene življenjskih potrebščin so se v mesecu juliju zvišale za 11 odstotkov, v juniju pa za 10,4 odstotkov. Glavni ekonomist na GZD Bojan Ivanc pravi, da bo inflacija vztrajala še vsaj dva meseca. Po podatkih Statističnega urada so se najbolj zvišale cene uvoženih proizvodov v skupini oskrba z električno energijo, plinom in paro.

Bančna konferenca: Odgovor na izzive je povezovanje

16. 06. 2022 14.36

Na bančni konferenci z naslovom Kako najti ravnovesje med zanesljivim – inovativnim – odzivnim na krize, ki jo pripravlja Združenje bank Slovenije, so poudarili, da je odgovor na izzive povezovanje. "Čas je za sistemski družbeni pogovor, kakšno Slovenijo in EU želimo," je dejal predsednik nadzornega sveta ZBS Blaž Brodnjak.

Življenje v Sloveniji zadnjih 20 let še ni bilo tako drago

02. 06. 2022 19.06

V maju je inflacija dosegla 8,1 odstotka, kar je največ po aprilu leta 2002, cene blaga so se v primerjavi z majem 2021 dvignile za skoraj deset, cene storitev pa za približno pet odstotkov. Najbolj so se v zadnjem letu podražili energenti, z njimi pa tudi praktično vse osnovne življenjske potrebščine. Inflacija se z energentov torej širi na blago in storitve. Kaj vse je dražje in za koliko? Se je kaj morda pocenilo?

Cene naraščajo, katere naložbe se kljub temu izplačajo?

25. 05. 2022 12.43

Cene življenjski potrebščin občutno naraščajo. Letna inflacija je aprila dosegla 6,9, mesečna 2,6 odstotka. S podobno situacijo smo se nazadnje spoprijeli septembra 1992. Kaj ta inflacija pravzaprav pomeni, kako vpliva in še bo vplivala na potrošnike? Ali bomo manj trošili in skušali vsak evro privarčevati? Ali se bomo odpovedali zgolj določenim dobrinam in 'luksuzu', denimo počitnicam, ker so cene turističnih paketov in letalskih kart poletele v nebo? Se v turbulentnih časih visoke inflacije sploh izplača investirati? Pogovarjali smo se s strokovnjakoma za ekonomijo.

Prihaja nov val podražitev. Kako bomo prešli obdobje vse večje draginje?

05. 05. 2022 06.00

Novega vala podražitev se ne da več zaustaviti, so prepričani v gospodarstvu. V zadnjem letu smo sicer podražitvam priča na praktično vsakem koraku. Kaj torej prinaša deregulacija cen naftnih derivatov? Kaj pomeni odločitev Banke Slovenije, da bodo krediti spet bolj dostopni? Kaj bo s plačami in dodatki, kot je kilometrina?

Na nekaterih črpalkah zaradi napovedane podražitve zmanjkalo goriva

07. 03. 2022 16.36

Se nam že jutri obeta skokovit porast cen pogonskih goriv? Naftni trgovci o tem ne želijo javno razpravljati, češ da gre za varstvo konkurence in interna določila, nekateri analitiki pa napovedujejo, da bi se dizel lahko podražil za kar 18 centov in prvič doslej stal več kot 1,65 evra, bencin pa bi se s ceno okrog 1,6 evra za liter približal rekordni vrednosti iz leta 2012. Bi visoko rast cen vlada lahko ublažila z znižanjem trošarin? Po oceni premierja Janeza Janše ni razloga za paniko. "V primeru radikalne rasti maloprodajnih cen bomo sprejeli dodatne ukrepe za ublažitev," je zatrdil. S Petrola so sporočili, da jim na manjših prodajnih mestih že zmanjkuje dizelskega goriva, pri tem pa da gre za pretiran odziv potrošnikov na alarmantne medijske novice.

Občutno razširili krog upravičencev do pomoči gospodarstvu zaradi cen energentov

18. 02. 2022 14.25

Odbor DZ za gospodarstvo obravnava predlog zakona o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu. Vlada je z dopolnili, ki jih je sprejela na četrtkovi seji, v parlamentarni postopek pa jih je vložila koalicija, krepko razširila nabor upravičencev do pomoči. To pozdravljajo v gospodarskih združenjih.

Gospodarstvo želi državno pomoč zaradi višjih cen energentov

06. 12. 2021 15.39

Gospodarstvo je talec višjih stroškov energentov, žrtev pa so sredstva za razvoj in investicije, opozarjajo na Gospodarski zbornici Slovenije, kjer so pripravili predlog sheme za državno pomoč podjetjem, zlati energetsko intenzivnim. Pričakujejo čim hitrejši odziv države, da bi podjetja lahko premostila trenutne razmere.