bolnišnična

Za okoli 276.700 šolarjev se je začelo novo šolsko leto

02. 09. 2024 06.16

Poletnih počitnic je konec in za okoli 276.700 šolarjev se je začelo novo šolsko leto. Med njimi je v šolske klopi sedlo okoli 84.000 dijakov in skoraj 192.774 učencev. Šolski prag je letos prvič prestopilo tudi 20.173 prvošolcev, ki so bili deležni posebnih sprejemov. Skupaj s šolarji pa je v šolske klopi sedla tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ki se prav na prvi šolski dan mudi v Sloveniji.

Izrael v napadu na šolo v Gazi ubil 30 ljudi

27. 07. 2024 12.14

Izrael je po navedbah palestinskega zdravstvenega ministrstva v Gazi v napadu na šolo ubil 30 ljudi ter ranil dodatnih sto. Izraelska vojska medtem trdi, da je napad na šolo izvedla, ker naj bi tam "operirali teroristi" palestinskega odporniškega gibanja Hamas.

Izpod ruševin potegnili mačko, ki je lastnico rešila pred raketnim napadom

17. 07. 2024 12.52

Reševalci so izpod ruševin stanovanjske hiše v Mirnogradu v Donecki regiji potegnili štirinožno kosmatinko. Mačka je namreč sredi noči z glasnim mijavkanjem prebudila lastnico in jo tako rešila pred rusko raketo, ki je zadela stanovanjsko stavbo. V napadu so sicer umrle tri osebe. V Harkovu pa medtem nameravajo zaradi še vedno trajajoče vojne pod zemljo zgraditi še več šol.

'Ni primerno, da je želodec vreden manj kot avto nemškega proizvajalca'

23. 02. 2024 19.27

Koliko je vredno človeško življenje, se postavlja vprašanje po odmevnem razkritju dveh zdravniških napak in priznanju obeh zdravstvenih ustanov, kjer so zamenjali tkiva dveh pacientov in ju posledično napačno zdravili. Jasno je, da denar ne more nadomestiti škode ali povrniti življenja, ni pa to razlog za nizke odškodnine, ob tem opozarja strokovnjak za medicinsko pravo David Sluga.

Kralj Karel na 75. rojstni dan lansiral projekt za zmanjšanje zavržene hrane

14. 11. 2023 11.16

Kralj Karel III. je 14. novembra 2023 dopolnil 75. let. Praznovanje je začel že v ponedeljek, ko se je udeležil slavnostne čajanke v Highgrove House v Gloucestershiru, kjer ga je poleg številnih povabljenih, med katerimi so bili tudi znani obrazi, čakala trinadstropna torta. Praznovanje bo nadaljeval tudi danes, ko bosta s soprogo kraljico Camillo lansirala nov projekt Coronation Food Project, katerega cilj je odpraviti prevelike količine odpadne hrane v Združenem kraljestvu.

Izrael napada bolnišnice, Blinken poziva k humanitarnemu premoru

03. 11. 2023 18.38

ZDA so pozvale Izrael, naj zagotovijo več humanitarne pomoči v Gazi in naj si bolj prizadevajo za zaščito palestinskih civilistov. Izraelski premier je dejal, da prekinitve ognja ne bo, dokler Hamas ne izpusti vseh talcev. Izraelske enote so sicer še bolj utrdile obkolitev Gaze, bolnišnice pa so še vedno v kritičnem stanju, saj jim primanjkuje goriva. V izraelskem obstreljevanju Gaze je bil poškodovan tamkajšnji francoski inštitut, so danes sporočile francoske oblasti in od Izraela zahtevale pojasnila. V obstreljevanju je bil na območju Gaze poškodovan tudi urad francoske tiskovne agencije AFP.

Ko je izvedel, da bo dobil novo srce: 'Večje presenečenje, kot če bi zadel sedmico'

13. 10. 2023 13.45

Evropski dan darovanja organov in tkiv obeležujemo države članice Sveta Evrope drugo oktobrsko soboto v letu. Pogovori o darovanju in jasno stališče do darovanja pomembno razbremeni svojce v njihovih najtežjih trenutkih, poudarjajo v zavodu Slovenija-transplant. Novo srce je dobil tudi danes 61-letni Janko Kozel. Vsem, ki čakajo in so v stiski, svetuje: "Upajte, ne obupajte".

Vojaki, ki so se zastrupili z monoksidom, odpuščeni iz bolnišnic

17. 08. 2023 13.05

Vojaki, ki so se v Črni na Koroškem zastrupili z ogljikovim monoksidom, so bili odpuščeni iz bolnišnic. Čeprav so sprva na zdravljenje odpeljali osem oseb, od tega enega gasilca in pripadnike vojske, so pozno zvečer v bolnišnico na opazovanje odpeljali še dva pripadnika. Skupaj je bilo sicer monoksidu izpostavljenih 32 oseb.

V Psihiatrični bolnišnici Begunje spet delujejo specialistične ambulante

08. 08. 2023 10.08

V Psihiatrični bolnišnici Begunje, ki so jo močno prizadele petkove poplave, po običajnem urniku znova deluje specialistična psihiatrična ambulantna dejavnost, bolnišnična dejavnost pa zaradi izrednih razmer še vedno ostaja zaprta. V nujnih primerih paciente prosijo, naj se obrnejo na druge psihiatrične bolnišnice v državi.

Dobili so božičnice, a so jih zaradi napake morali vrniti

04. 01. 2023 08.00

Osebje britanske bolnišnice Milton Keynes je moralo vrniti božične bonuse, ki jih je bolnišnična uprava zaposlenim nakazala pomotoma. "Naredili smo malo zmešnjave z dodatnim plačilom izmene," je dejala direktorica korporativnih zadev v bolnišnici.

'Zanimivo bo videti, od kod dolg UKC in kam je ta denar šel'

24. 08. 2022 06.00

V slovenski politiki smo prvič videli, da minister pogojuje svoje nadaljnje delo z odstopom direktorja največje bolnišnice. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan to zahteva zaradi katastrofalnega stanja v UKC, ki je v prvi polovici leta ustvaril 28 milijonov evrov izgube, če bi se takšen trend nadaljeval, bi to leto zaključili s 60 milijoni izgube.

Testi po novem plačljivi – kaj storiti, če imate simptome?

21. 02. 2022 13.22

Glede na novo uredbo testiranje s hitrimi antigenskimi testi ni več brezplačno, a kljub temu vas osebni zdravnik, če se slabo počutite ali imate simptome covida-19, še vedno lahko napoti na PCR-testiranje. Prav tako je HAG-testiranje še vedno brezplačno, če izvajalcu predložite dokaz o pozitivnem rezultatu samotestiranja.

Kateri ukrepi od ponedeljka ostajajo v veljavi?

20. 02. 2022 11.11

Večina ukrepov za omejevanje širjenja novega koronavirusa od ponedeljka več ne bo veljala, nekateri pa vseeno ostajajo. Tako bo še vedno treba izpolnjevati PCT-pogoj zaposlenim in obiskovalcem zdravstvenih ustanov, socialno-varstvenih zavodov ter zaporov. Ostaja tudi razkuževanje rok ob vstopu v zaprt javni prostor, prav tako bo v zaprtih javnih prostorih, v javnem prometu in kabinskih žičnicah obvezna zaščitna maska.

Najprej ga je obšla temna misel. In z njim bi odšla tudi družina

09. 01. 2022 09.11

Ko se je vrnil domov, njegova družina ni bila več takšna, kot jo je zapustil. Večja otroka sta čustveno in duševno močno obolela. Eden niti šolanja ne zmore več. Zapustili so jih vsi prijatelji, sošolci, poslovni partnerji ... Tudi širša družina. Žena na obisku pri svojem možu nikoli ni tožila, kako hudo ji je. Najprej ga je obšla temna misel. In z njim bi odšla tudi družina.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva

10. 11. 2021 07.44

Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

'Če kdaj, je zdaj pravi čas, da stopimo skupaj'

05. 11. 2021 19.02

Medtem ko bolnišnice pokajo po šivih, njihovo zdravstveno osebje, sploh tisti, ki delajo na urgencah in covid oddelkih, v en glas opozarjajo, da se nam, če se ne streznimo takoj, bliža katastrofa, so na drugi strani med nami tudi ljudje, ki jim ni mar. Na družbenih omrežjih smo zasledili kar nekaj zapisov, v katerih sprašujete, ali lahko kako pomagate. Kot prostovoljci. Denimo v bolnišnicah, v zdravstvenih domovih, v cepilnih centrih. Kaj lahko v zdravstvenih ustanovah, če nimamo ustrezne izobrazbe, sploh počnemo, predvsem pa – nas tam, kot prostovoljce, sploh potrebujejo?

Boj za regijsko bolnišnico na Gorenjskem: imeli bi jo Kranj, Jesenice in Radovljica

02. 11. 2021 12.10

11 od 18 županov gorenjskih občin podpira širitev regijske bolnišnice v Mestni občini Kranj, češ da bi tam omogočala najlažji dostop do zdravstvenih storitev največjemu številu prebivalcev. A temu izrecno nasprotujejo na Jesenicah, kjer si želijo utrditi položaj zdravstvenega središča Gorenjske in državo pozivajo, naj pri izbiri lokacije ne upošteva le prostorskega vidika, temveč tudi socialnega, ekonomskega, gospodarskega in izobraževalnega. Da gredo lahko v takojšnjo pripravo projektov, medtem pravijo v Radovljici, ki da ima ugodno prometno povezavo, v bližini pa je tudi letališče Lesce.

1037 novih okužb, hospitaliziran tudi 18-letnik, na intenzivni negi pa 27-letnik

28. 09. 2021 10.04

V ponedeljek so opravili 4785 PCR-testov in potrdili 1037 okužb z novim koronavirusom, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Pozitivnih je bilo malo več kot 21 odstotkov testov. Hospitaliziranih je 419 oseb, na intenzivni negi jih je 107. Najmlajši bolnik je star 18 let, najmlajši bolnik na intenzivni negi pa ima 27 let. Umrlo je 9 ljudi, kažejo podatki vlade.

Jessica Biel: Nosečnosti nisem nikoli nameravala skrivati

15. 06. 2021 15.59

Igralka Jessica Biel je med pandemijo 'skrivaj' rodila drugega otroka. V podcastu, ki ga vodi igralec Dax Shepard, je žena pevca Justina Timberlaka spregovorila o tem, kako je bilo roditi v času pandemije in kako se znajde v vlogi mamice dveh fantkov. Igralka je dejala tudi, da ni nameravala skrivati nosečnosti, ampak je tako pač naneslo, saj se je družina med pandemijo umaknila v Montano.

V četrtek potrdili 860 novih okužb, pozitivnih 20,2 odstotka testov

16. 04. 2021 09.43

Vlada je sporočila, da smo v Sloveniji v četrtek opravili 4253 PCR-testiranj in potrdili 860 okužb z novim koronavirusom. To pomeni, da je bilo pozitivnih 20,2 odstotka testiranih. Hospitaliziranih je 639 oseb, 152 jih je na intenzivni negi. Umrlo je pet ljudi, iz bolnišnic pa so jih odpustili 50.

So cene bolnišničnega zdravljenja covidnih bolnikov sploh vzdržne?

29. 01. 2021 06.00

So astronomske cene bolnišnične oskrbe za covidne bolnike brez zapletov, ki presegajo celo cene nekaterih izjemno zahtevnih operacij, sploh vzdržne? Koliko stane zdravljenje posameznega pacienta s covidom? Na zavodu za zdravstveno zavarovanje bodo cene zdravljenja zaradi izjemno visokih stroškov znova ocenili.

17 bolnišnic prejelo navodila za hitre antigenske teste, uporablja jih 10

20. 10. 2020 06.00

Več testiranja, več odkritih okužb na novi koronavirus, hitrejša zajezitev epidemije covida-19. Kapacitete in število zaposlenih v petih laboratorijih, ki analizirajo vzorce, so omejeni. Analiza okoli šest tisoč PCR-testov dnevno, ki velja za zlati standard, je za zdaj zgornja meja zmogljivosti. So rešitev čedalje zanesljivejši hitri antigenski testi? Bolnišnice so že prejele navodila strokovne komisije ministrstva za zdravje za hitre teste, kdaj so primerni in za koga. 10 bolnišnic jih že uporablja oziroma preizkuša ali pa bodo začele v tem tednu, UKC Ljubljana jih na javnem razpisu kupuje za 2,34 milijona evrov in jih je pretekli konec tedna že uporabljal na urgenci.

Krčenje košarice zdravstvenih pravic? Minister zagotavlja, da o tem še ni tekla beseda

02. 06. 2020 06.00

Slovence skrbi, ali se bo košarica zdravstvenih pravic krčila. Pred mesecem dni je prvi mož Zavoda za zdravstveno zavarovanje Marjan Sušelj razburil z napovedjo, da bodo 129-milijonsko finančno luknjo pokrpali s krčenjem košarice storitev osnovnega zdravstvenega zavarovanja. V praksi: bolnišnična prehrana, nenujni reševalni prevozi, celo zobozdravstvo za odrasle in nekatere oftalmološke storitve bi lahko postali samoplačniški. A se je Sušelj kmalu potegnil nazaj, češ da je bila njegova izjava napačno interpretirana. Želel naj bi zgolj pozvati k razmisleku o tem ...

V splošnem dogovoru dodatnih 50 timov na primarni ravni, več ortopedskih operacij 

26. 05. 2020 15.34

Vlada je v splošnem dogovoru, sprejetem v ponedeljek, opredelila skoraj 50 dodanih timov družinske in otroške oz. šolske medicine. V letošnjem letu bo plačanih več ortopedskih operacij, vzpostavljajo tudi financiranje triaže za satelitske urgentne centre. Že kmalu sledijo pogajanja za aneks k splošnemu dogovoru.

Dosegli smo vrh epidemije, a stroka svari: nismo še na varnem

10. 04. 2020 06.28

Vrh epidemije smo verjetno dosegli, a ni še čas za sproščanje ukrepov. Prvi val se še ni končal, treba bo še zdržati, tudi med prazniki. Na intenzivnih oddelkih je največ bolnikov s koronavirusno boleznijo doslej. Vse omejitve zbiranja in gibanja zato ostajajo. Policisti so že danes, bodo pa še ves vikend, poostreno nadzirali omejitev gibanja med občinami. Kršitev ni malo. V trgovinah pa novi ukrepi: rokavice niso več obvezne, starejši od 65 let pa morajo svojo starost dokazovati z osebnim dokumentom.

V šmarskem domu upokojencev nove okužbe, pri premeščanju varovancev pomoč gasilcev

10. 04. 2020 13.38

V šmarskem domu upokojencev so v četrtek zabeležili štiri nove okužbe z novim koronavirusom, tako da se je skupno število okuženih povzpelo na 141. Skladno z akcijskim načrtom celjske bolnišnice v domu izvajajo dezinfekcijo in premestitev oskrbovancev. Pri tem pomagajo tudi poklicni gasilci.

Vodja bolnišnične šole: starši niso učitelji, treba se je osredotočiti na bistveno snov

26. 03. 2020 06.00

Šolanje na daljavo je izziv za otroke, starše in učitelje. Izziv, ker se bo zaprtje šol krepko podaljšalo v pomlad, zato so izkušnje vodje bolnišnične šole Tanje Bečan nepogrešljive. Vsi skupaj, starši in učitelji, se moramo ustaviti, tokrat slediti načelu manj je več, si natančno strukturirati dan, telovaditi in tudi lenariti.

Bolnišnična kapela, polna krst in žarek upanja - pacient, ki se je vrnil z roba smrti

22. 03. 2020 13.13

Razširili smo oddelek za intenzivno nego, ampak v manj kot v enem dnevu, so bile nabito polne tudi nove kapacitete, razlagajo zaposleni v italijanski bolnišnici v Cremoni. Tudi tam so vrata odprli ekipi Sky News, da bi svet opozorili, kako resna je situacija s covid-19. Kot so povedali, v Italiji niso razumeli, kaj jih čaka, a preostali svet se lahko uči iz njihove zgodbe in prepreči najhujše.

Božički popestrili dan otrokom v UKC Ljubljana in jim razdelili 150 daril

20. 12. 2019 16.49

Božički so se tudi letos spustili s strehe pediatrične klinike UKC Ljubljana, trkali otrokom na bolnišnična okna in zganjali vragolije. Nato so se odpravili po oddelkih in jih obdarili. Otrokom, ki nimajo te sreče, da bi predpraznične dni preživeli doma, so skupaj z njimi dan polepšali tudi nekateri znani Slovenci.

Na antibiotike odporna superbakterija, ki se širi v evropskih bolnišnicah

30. 07. 2019 06.00

Superbakterija Klebsiella pneumoniae, ki je odporna na antibiotike, je v bolnišnicah vedno bolj pogosta, prav tako pa je med letoma 2007 in 2015 smrtnost zaradi nje zrasla s 341 na 2094 primerov letno, kaže evropska študija.