bolniki

Avstrija: 300 milijonov evrov za pomoč organizatorjem dogodkov

27. 09. 2020 11.34

Izbruh novega koronavirusa po svetu se ne umirja, države se zato odločajo za omejitve, ki pa jim ljudje nasprotujejo. Protesti so zaradi tega med drugim potekali v Izraelu. 190 novih okužb s koronavirusom so medtem potrdili na Hrvaškem, Avstrija pa je obljubila pomoč organizatorjem dogodkov.

Negativni test ob vstopu v Slovenijo bo zadoščal, da karantena ne bo odrejena

26. 09. 2020 09.57

Vlada je na dopisni seji odločila, da bo od ponedeljka, 28. septembra, negativni test ob vstopu v Slovenijo že zadoščal, da karantena ne bo odrejena. V petek so v Sloveniji sicer potrdili 184 novih okužb s koronavirusom, ena oseba je umrla. V CUDV Črna na Koroškem beležijo 32 pozitivnih uporabnikov in 15 zaposlenih, zato bodo vzpostavili rdečo cono. V SB Jesenice pa so zaradi vdora virusa v bolnišnico morali zapreti dva oddelka.

Bolnik ni nič kriv!

26. 09. 2020 12.21

"Moja mama je bolnica z rakom. 19. avgusta je bila na ultrazvoku na Onkološkem inštitutu, kjer so ji povedali, da je rak napredoval, zrasel. A da vse informacije o nadaljnjem zdravljenju pridejo z izvidom. Do danes (op. 19. septembra) tega izvida še ni. Ko sem jih poklicala, so mi pojasnili, da so izvid poslali 14. septembra. Nisem vedela, da pošta iz Ljubljane na Štajersko potuje dlje kot na drugi konec sveta. Moja mama medtem čaka in sprašuje, kako naprej."

V četrtek rekordnih 192 okužb s koronavirusom

25. 09. 2020 07.26

Vlada je sporočila, da so v četrtek v Sloveniji potrdili 192 novih okužb s koronavirusom, kar je rekordno število do zdaj, rekordno pa je bilo tudi število testiranj, in sicer 3645. V bolnišnični oskrbi je 60 ljudi, na intenzivni negi 15. Iz bolnišnice so odpustili 11 oseb. Umrl ni nihče. "Vnosov v državo skoraj ni, ukvarjamo se z okužbami, ki se dogajajo v lokalnem okolju. Še vedno pa je preveč okužb neznanega izvora," je opozoril Kacin. Če se bo stanje še poslabšalo, bodo za vikend razpravljali o zaostritvi ukrepov. V CUDV Črna so potrdili že več kot 30 primerov koronavirusa.

V vrtec le cepljeni? Poslanci so soočili mnenja

25. 09. 2020 15.27

S predlogom novele zakona o nalezljivih boleznih, ki ga je obravnaval DZ, želi skupina poslancev iz SMC, SDS in DeSUS povečati precepljenost. Poleg omenjenih poslanskih skupin so mu podporo izrecno napovedale poslanske skupine NSi, LMŠ in SNS. V SAB mu ne bodo nasprotovali, v SD pa ga ne morejo podpreti. Glasovanje o dopolnilih bo v torek.

Strokovna skupina predlaga strožje ukrepe. Na javnih površinah največ šest oseb?

25. 09. 2020 19.41

Zaradi rekordnega števila okuženih s koronavirusom se bo zelo verjetno zbiranje na javnih površinah omejilo na največ šest oseb in ne več deset, kot je veljalo do zdaj. Strokovna skupina za covid-19 bo vladi prav tako predlagala, da kljub seznamu povabljenih opusti možnost zasebnih druženj do 50 gostov. Predstojnica Infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc, dokler ljudje razmišljajo s trezno glavo in se držijo priporočil, ne želi ostrih ukrepov, kot je na primer prepoved gibanja ali policijska ura.

Ravnateljica pojasnjuje: Deklica, ki se je onesvestila, ni nosila maske, niti ni astmatik

25. 09. 2020 10.24

Kot blisk se je po družbenih omrežjih razširila informacija, da se je – potem ko so jo silili, naj nosi masko, čeprav ima astmo – onesvestila učenka 7. razreda OŠ Gustava Šiliha v Velenju. A ravnateljica trdi, da je to laž, saj se je dogodek zgodil med malico, ko deklica maske ni nosila. Prav tako po njenih besedah nima težav z astmo, ampak ima druge zdravstvene težave, o katerih zaradi varstva podatkov ne more govoriti. Oče deklice je povedal, da se danes počuti dobro in se vrača v šolo. Tudi zdravniki opozarjajo, da maska ne more biti razlog za astmatični napad.

Na Hrvaškem 232 novih okužb s koronavirusom

24. 09. 2020 13.11

Na Hrvaškem so v minulih 24 urah ob 5351 testih potrdili 232 okužb z novim koronavirusom, štirje bolniki s covidom-19 pa so umrli, je sporočil nacionalni štab civilne zaščite. Največ novih okužb je bilo v Splitsko-dalmatinski županiji.

V sredo ob 2848 testih potrdili 122 novih okužb

24. 09. 2020 08.59

Vlada je na Twitterju sporočila, da smo v sredo v Sloveniji opravili 2848 testiranj in potrdili 122 novih okužb s koronavirusom. Umrli sta dve osebi. V bolnišnici je 63 ljudi, 13 jih je na intenzivni negi. Trenutno je 1424 aktivno okuženih. Največje število je v starostni skupini med 45 in 54 let. Največ virov prenosa je lokalnih, največji porast primerov pa je še vedno zaradi druženj ljudi na rojstnih dnevih in večjih dogodkih, je povedala predstavnica NIJZ.

Lekcije covida-19: boljše sodelovanje in dobro plačan kader

23. 09. 2020 14.04

Svetovalec francoskega veleposlaništva Philippe Vigouroux, ki je v preteklosti vodil tri bolnišnice v Franciji, meni, da je epidemija pokazala potrebo po boljšem sodelovanju med državami, pa tudi med posameznimi zdravstvenimi sistemi in med posameznimi bolnišnicami. Podobno kot v Sloveniji se tudi v Franciji soočajo s težavo pomanjkanja negovalnega kadra, ker je ta premalo plačan.

'Nedopustno je, da se bolnika brez testa na koronavirus ne sprejme v obravnavo'

23. 09. 2020 13.24

Minister za zdravje Tomaž Gantar je zatrdil, da nobena navodila ne omenjajo, da se bolnika brez testa na novi koronavirus ne bi sprejelo v obravnavo, o čemer poročajo nekateri bolniki. Minister je ocenil, da je to nedopustno in nesprejemljivo, in omenil tudi pozive vodstvom zdravstvenih domov za lažjo dostopnost do zdravnika.

Novost na dunajskih šolah: prisotnost virusa bodo ugotavljali z grgranjem

23. 09. 2020 09.33

Dunajske šole uvajajo novost. Otroke in učitelje bodo na koronavirus testirali kar na šolah, in sicer z enostavnim testom z grgranjem tekočine, ki se je izkazal za učinkovitega. Če bo vzorec odvzet do 11. ure, bodo izvidi znani še isti dan. Pri nas so medtem sporočili, da bodo vstopne točke za odvzem brisov pri vseh zdravstvenih domovih.

Tiskanje oddaljeno desetletja. Alternativa: živi darovalci, odvzem po srčni smrti

23. 09. 2020 06.00

Čeprav je covid-19 ohromil slovensko zdravstvo, obstajajo njegovi deli, ki so med prvim valom dobro delovali. Med njimi je program transplantacij, kjer pravijo, da so zaradi zaprtja nekaj tujih centrov za transplantacije lahko slovenskim bolnikom v tem času ponudili celo boljše organe, prav tako se ni uresničilo tisto, česar so se najbolj bali – da bi morali ustaviti program transplantacij. A hkrati pravijo – takrat je šlo, ker so se ljudje držali ukrepov. Ob drugem valu pa je lahko slika povsem drugačna. Poleg tega program tare še nekaj drugih izzivov – finančna in kadrovska podhranjenost pa tudi pomanjkanje darovalcev, zaradi česar se stroka zavzema za ureditev, kjer bi bili darovalci vsi, ki tega ne bi izrecno odklonili.

Beovićeva: Moramo se dogovoriti, kako bomo to epidemijo peljali s čim manj žrtvami

22. 09. 2020 09.44

Med 88 novimi okužbami s koronavirusom so jih največ zabeležili v Ljubljani in v starosti med 45 in 54 let. Nove okužbe so potrdili v DSO Danice Vogrinec v Mariboru in v Pegazovem domu starejših v Rogaški Slatini. Jesenski val okužb je prišel prej, kot smo pričakovali, je povedal vladni govorec in opozoril na dosledno upoštevanje ukrepov. Glede ukrepa merjenja temperature na delovnem mestu je sporočil, da bo mejna vrednost 37,5 stopinje Celzija. Beovićevo pa skrbi naraščanje števila obolelih, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo.

Zdravniška zbornica: Sistem je treba prilagoditi razmeram in ne iskati krivcev

22. 09. 2020 13.39

Potem ko na dan prihaja vse več zgodb o bolnih ljudeh, ki zaradi epidemije ne morejo priti do ustrezne zdravstvene oskrbe, je zdaj tudi upravni odbor ZZZS izvajalce zdravstvene dejavnosti pozval, naj se ustrezno organizirajo in odpravijo zaostanke. Zahteva tudi, da zagotovijo optimalen oziroma nemoten dostop do izbranega osebnega zdravnika. Sicer jim grozijo tudi pogodbene kazni.

Po potrebi bodo vstopne točke za odvzem brisov pri vseh zdravstvenih domovih

22. 09. 2020 15.56

Odvzem brisov pri osebah s sumom na okužbo s koronavirusom bo odslej lahko opravljal vsak izvajalec zdravstvenih storitev, je po sestanku z direktorji zdravstvenih domov povedala svetovalka ministrstva za zdravje Simona Repar Bornšek. Opozorila je, da je obremenitev primarne zdravstvene ravni bistveno večja kot pred epidemijo covida-19.

UKC Ljubljana: Učinkovitost deksametazona je odvisna od posameznega primera

22. 09. 2020 12.48

Evropska agencija za zdravila podpira deksametazon pri zdravljenju bolnikov s covidom-19, ki so na podporni terapiji s kisikom ali mehanski ventilaciji, so sporočili iz Javne agencije RS za zdravila in medicinske pripomočke. Zdravilo so že pred tem na podlagi različnih študij uporabljali za zdravljenje bolnikov s covidom-19 v naši največji bolnišnici.

V skrajnem primeru 171 intenzivnih postelj in 394 ventilatorjev za covid bolnike v 13 bolnišnicah

22. 09. 2020 06.00

V zadnjem tednu se je število hospitaliziranih covid bolnikov podvojilo, včeraj jih je bilo že 70, na intenzivni terapiji 15. Stroka se boji navala velikega števila bolnikov hkrati. Kdo jih bo zdravil, kje, koliko intenzivnih postelj in ventilatorjev imamo na voljo? Naredili smo analizo 13 bolnišnic in ugotovili, da bi lahko s skrajnimi napori, večina manjših zgolj ob odpovedi rednega programa in s tem neizogibnega daljšanja čakalnih dob, zagotovili 171 intenzivnih postelj. Kakovostnih ventilatorjev je celo dvakrat več - 394, kot so bolnišnice sposobne zagotoviti prostora in zdravniško-sestrskih ekip. Zgovoren podatek je, da v intenzivni terapiji UKC Ljubljana za 10 bolnikov na dan potrebujejo kar 61 zdravnikov in sester.

Zaradi covida-19 hospitaliziranih 70 ljudi, sredi oktobra bi jih lahko bilo 250

21. 09. 2020 09.38

V nedeljo so v Sloveniji opravili 984 testov na okužbo z novim koronavirusom in pri tem potrdili 50 okužb. V bolnišnicah se trenutno zdravi 70 bolnikov s covidom-19. Matjaž Jereb, vodja oddelka intenzivne terapije na ljubljanski infekcijski kliniki, je opozoril na kadrovsko in prostorsko stisko. Za intenzivno zdravljenje bolnikov s covidom-19 imajo pripravljenih 16 postelj, polovica jih je že zasedenih, najmlajša bolnica pa je stara 47 let.

'Če poznate 80 žensk, verjetno ena izmed njih živi z ginekološkim rakom'

21. 09. 2020 12.30

Z enim od ginekoloških rakov v Sloveniji živi približno 10.000 žensk. Ginekološki in tudi drugi raki vedno bolj postajajo kronične bolezni z dolgim preživetjem. K zgodnjemu odkrivanju pomembno pripomorejo preventivni programi. Letos je na stanje vplivala tudi epidemija covida-19. V UKB Maribor so ginekološki oddelek dvakrat selili na novo lokacijo, več kot 500 bolnicam so morali preložiti termine pregleda.

V Sloveniji 34.000 ljudi z demenco: bolezen, ki močno poseže v odnose v družini

21. 09. 2020 09.39

Svojci se pred diagnozo pogosto sprašujejo, zakaj je oseba drugačna, zakaj se prepira, zakaj stvari pušča na napačnih mestih ... Sprejeti, da ima vaš bližnji demenco, je težko, a hkrati tudi prvi pomemben korak k spreminjanju vsakodnevne rutine. Bolniki z demenco so v času epidemije covida-19 še dodatno ogroženi, stigmatizirani in prikrajšani.

Zaradi kadrovske krize za zdaj 55 intenzivnih postelj, pritisk covid bolnikov narašča, odprli še tri bolnišnice

21. 09. 2020 06.00

V štirih covid bolnišnicah – UKC Ljubljana, UKC Maribor, Klinika Golnik in SB Celje – je bilo v prvem valu na voljo skupaj 95 postelj intenzivne terapije, a profesor Marko Noč opozarja, to je zdaj številka na papirju. Zaradi skrb vzbujajočega pomanjkanja medicinskih sester in zdravnikov je na voljo le 44 postelj intenzivne terapije v covid bolnišnicah in dodatnih 15 v še treh bolnišnicah, Novo mesto, Murska Sobota in Nova Gorica, ki so jih odprli v soboto zaradi hitrega naraščanja obolelih okuženih. UKC Ljubljana bo znotraj ustanove prerazporedil 73 sester, koliko jih bodo preostale bolnišnice, še ni jasno. Vseh intenzivnih postelj v 13 bolnišnicah, če bi opustili vse programe, je sicer 257, ventilatorjev pa dvakrat več.

Ne morete do svojega zdravnika?

20. 09. 2020 07.26

Zaradi novega koronavirusa je zadnje mesece za marsikoga močno otežen dostop do osebnega zdravnika. To je ena od težav, na katero opozarjajo pacienti, zastopniki pacientovih pravic, predstavniki bolnišnic, tudi v nekaterih zdravstvenih domovih se tega sami dobro zavedajo. V času, odkar je epidemija, so se v slovenskem zdravstvu stopnjevali stari problemi, ki se vlečejo že dolgo: kadrovska podhranjenost v zdravstvu, dotrajana infrastruktura, zastarela oprema in še in še.

Vodja covid intenzivne terapije: Vidimo mlade bolnike brez pridruženih bolezni s težkimi poteki bolezni

19. 09. 2020 15.04

V UKC Maribor, kjer trenutno na intenzivni terapiji zdravijo tri bolnike s covidom-19, se soočajo s prostorsko in kadrovsko stisko, opozarja Alenka Strdin Košir, dr. med. Poudarja tudi, da še vedno ne vedo, zakaj se pri nekaterih osebah pojavijo težje oblike bolezni. "Vemo, da so starost in pridružene bolezni dejavnik tveganja, a vidimo tudi mlade bolnike brez pridruženih bolezni s težkimi poteki bolezni."

Lahko zbolimo za gripo in covidom-19 hkrati?

19. 09. 2020 13.32

Sezona gripe in prehladov je tako rekoč pred vrati, covid-19 pa se še ne misli posloviti. Zato se postavlja vprašanje, ali lahko posameznik sočasno zboli tako za eno kot drugo boleznijo? Takšnih primerov je sicer bilo do zdaj malo, a verjetnost za to obstaja. Zato zdravstvene oblasti pričakujejo, da se bo letos proti gripi cepilo več ljudi iz rizičnih skupin kot sicer.

Kako je koronačas vplival na vse druge bolnike in na slovensko zdravstvo?

19. 09. 2020 09.18

Kako je koronavirus vplival na celotno naše zdravstvo? Kako je z diagnostiko, (ne)dostopnostjo, težavami bolnikov, kako je z denarjem, čakalnimi dobami ... Od bolnišnic do primarnega zdravstva. Od bolnikov z rakom do pregledov nosečnic, od preventivnih programov do posegov ...

Slovenska zdravnica o boju s covid-19 na Švedskem, kjer ne nosijo mask, skrbijo pa drug za drugega

19. 09. 2020 07.22

Marsikdo, ki je pri nas nezadovoljen z ukrepi za zajezitev širjenja novega koronavirusa, kot zgled postavlja Švedsko. Pavšalno, brez poznavanja dejstev. Ne drži, da tam živijo brez vseh omejitev. Kot tudi ne drži, da za več svobode niso plačali cene. A zdi se, da jim bo morda na dolgi rok uspelo. Pa ne, ker bi ignorirali ukrepe, ampak ker jih vse bolj ponotranjajo in zaupajo pristojnim, da delajo v dobro ljudi. Predvsem pa, ker dobro sočloveka postavljajo pred lastni egoizem. O tem, kako se s covidom-19 spopadajo na Švedskem, smo se pogovarjali z Damjano Berce, ki tam že nekaj let živi in dela kot družinska zdravnica.

Reševalci pozivajo k upoštevanju zaščitnih ukrepov

18. 09. 2020 19.48

Reševalci so eni prvih, ki stopijo v stik z bolniki in poškodovanci na terenu. Z besedami "da lahko poskrbimo za vas, varujte sebe in nas", pa reševalci Reševalne postaje Ljubljana s posebnim videom bolnike, še bolj pa njihove svojce, pozivajo k upoštevanju zaščitnih ukrepov.

Specializanti infektologije odgovarjajo 'stroki, ki se je odločila spregovoriti resnico'

17. 09. 2020 14.03

Po spletu (in predvsem na družbenih omrežjih) je zaokrožil nov posnetek zaposlenih v zdravstvu, ki na okrogli mizi razpravljajo o domnevnem zavajanju množičnih medijev, vladne skupine za covid-19, pa tudi druge stroke glede resnosti novega koronavirusa in smiselnosti ukrepov za omejitev njegovega širjenja. Specializanti infektologije, zaposleni na UKC Ljubljana, pa so se tovrstnemu širjenju informacij, ki so pogosto izvzete iz konteksta ali na trhlih temeljih, zdaj odločili narediti konec. "Odgovor podajamo v luči kolegialnosti in z dobrimi nameni, da se čim učinkoviteje razčistijo nejasnosti in omejijo strokovno nepodkovane izjave, ki lahko predvsem negativno vplivajo na laično javnost," so zapisali.

Preživeli smo delovni dan z zdravnikom: 'Ni ga denarja, ki bi bil vreden napake, ki bi te spremljala vse življenje'

17. 09. 2020 06.00

6.30 zjutraj. Začel se je delovni dan zdravnika Dušana Barage. Ambulanto bo zapustil ob 15. uri, do takrat pa bo v živo, po telefonu ali elektronski pošti obravnaval približno 80 pacientov. Z njim smo preživeli njegov celoten delovni dan in na lastne oči videli izzive, ki jih predstavlja njegovo delo, ovire, ki mu jih na pot postavlja zavožen sistem in razloge, zakaj se bo družinska medicina brez korenitih sprememb dokončno sesula, ceno pa bomo tudi z življenji plačali pacienti.