bolniki

Redke bolezni so res redke, a bolnikov z redkimi boleznimi ni tako malo
29. 02. 2016 06.30
Koliko bolnikov z redkimi boleznimi je v Sloveniji, ne ve nihče, saj se ti podatki za zdaj še ne zbirajo. A teh ni tako malo, če upoštevamo, da je večina redkih bolezni genetskega izvora, pri nas pa vsako leto obravnavajo okoli 2000 primerov genetskih bolezni. Bolniki se soočajo z dolgotrajnim prepoznavanjem bolezni ter pogosto težko dostopnim zdravljenjem.

Otroški srčni bolniki v Ljubljani nimajo možnosti za manj invazivno operacijo
22. 02. 2016 19.09
Čeprav odgovorni na ljubljanskem kliničnem centru trdijo, da je s programom otroške srčne kirurgije zdaj vse v najlepšem redu, pa ni tako. Starši, ki želijo za svoje malčke operacijo po minimalni invazivni metodi, ki pomeni manjše reze, te možnosti v Ljubljani še vedno nimajo. Če se odločijo za operacijo v tujini, pa jo morajo zaradi zdravniške birokracije, praviloma plačati sami.

Za sladko življenje brez škodljivega sladkorja
17. 02. 2016 06.30
Prekomerno uživanje sladkorja je eden od glavnih dejavnikov za razvoj številnih najbolj perečih bolezni našega časa, med drugimi tudi sladkorne bolezni tipa dve. Mati narava nam ponuja rešitev, kako se sladkemu morilcu upreti.

Revolucija pri zdravljenju krvnega raka
16. 02. 2016 19.09
Med znanstveniki, ki raziskujejo nove metode boja proti raku, in rakavimi bolniki vlada veliko vznemirjenje zaradi uspeha najnovejše metode zdravljenja. Z njo naj bi pri več kot 90 odstotkih bolnikov z neozdravljivim krvnim rakom, levkemijo, ki jim je preostalo le nekaj mesecev življenja, dosegli, da je rak prešel v remisijo oziroma mirovanje.

Vloge tujih specialistov še pregledujejo, operacije medtem odpadajo
11. 02. 2016 10.59
V UKC Maribor, kjer močno primanjkuje anesteziologov, še proučujejo vloge specialistov iz tujine, prav tako še tečejo dogovori o sodelovanju z UKC Ljubljana. Zaradi tega še vedno odpadajo določene operacije, a v bolnišnici zagotavljajo, da s tem niso ogrožena življenja.

FOTO in VIDEO: Mesto, ki ga več ni, v državi, kjer divja vojna
05. 02. 2016 18.27
Alep. Nekoč mogočno mesto, kjer se je končala svilna pot – danes eno pomembnejših bojišč v Siriji. Uničene so številne znamenitosti, ki so pod Unescovo zaščito. Mesto oblegajo z vseh strani. Bitka za mesto poteka že od začetka vojne, z ruskimi zračnimi napadi pa se je le še zaostrila. Če bo mesto padlo, lahko pričakujemo okoli 2 milijona novih beguncev, opozarjajo analitiki.

Sodišče zavrnilo Radanovo tožbo proti kliničnemu centru
05. 02. 2016 10.07
Zdravnik Ivan Radan, ki so ga z Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana odpustili po aferi kalij, ni uspel s tožbo proti svojemu nekdanjemu delodajalcu na delovnem sodišču Ljubljana. Njegov odvetnik se bo nad odločitvijo sodišča očitno pritožil.

Bo lahko vsak polnoletni državljan v lekarni kupil do 10 gramov konoplje na dan?
02. 02. 2016 21.09
SD bi močno olajšal dostop do marihuane - kljub opozorilom strokovnjakov, da prekomerno uživanje marihuane pri mladostnikih lahko povzroči izgubo spomina.

Sezona gripe in viroz v polnem zamahu: prostora je premalo, bolniki spet na hodnikih
29. 01. 2016 09.44
Zaradi velikega števila respiratornih obolenj in zasedenosti oddelkov v celotnem ljubljanskem kliničnem centru uvajajo prepoved obiskov. S podobnimi težavami se spopadajo v Novem mestu, Celju, Slovenj Gradcu in na Golniku.

VIDEO: Vzhodna Azija na udaru nenadnega padca temperatur
25. 01. 2016 08.48
Prebivalci vzhodne Azija se borijo za to območje nizkimi temperaturami in ponekod tudi obilnim sneženjem. Poročajo tudi o smrtnih žrtvah zaradi podhladitev. Številni turisti so ujeti na letališčih, saj so poleti odpovedani.

Kreme, zelišča, sirupi ... Kaj najbolj pomaga pri prehladu?
09. 01. 2016 06.23
Prehlad je nadloga, ki večino izmed nas spremlja v hladnem obdobju. Nekateri ga skušajo ublažiti s sirupi, drugi s kremami, treji z zelišči. Nasvetov je ogromno, vsak ima svojega najljubšega, preverjenega. Kako ste se pa vi znebili prehlada?

'Zdravstveni sistem je daleč od kolapsa in razsula'
08. 01. 2016 11.16
Zdravstvena ministrica Kolar Celarčeva poudarja, da se slovenski zdravstveni sistem glede druge države EU uvršča v povprečje. Smo pa pri vrhu po dostopnosti do primarnega zdravstvenega varstva. Dodala je, da analize kažejo, da je financiranje zdravstva preveč odvisno od prispevkov od plač.

'Če nas zazebe v noge, je tudi prehlad hitro tu'
31. 12. 2015 09.25
Najdaljša noč v letu se nezadržno približuje, zdravniki pa vse, ki bodo silvestrovali na prostem opozarjajo, naj se temperaturam primerno oblečejo. Ne samo topla oblačila, pomembna je tudi topla obutev in pokrivalo.

Vse več primerov 'supergonoreje': spolno prenosljiva gonoreja bi lahko kmalu postala neozdravljiva
27. 12. 2015 16.19
Gonorejo povzroča bakterija Neisseria gonorrhoeae, prenaša pa se z nezaščitenimi spolnimi odnosi. Oseba pogosto nima simptomov, a bolezen prenaša na spolne partnerje. V Veliki Britaniji zdaj ugotavljajo, da je vse več okužb s t. i. supergonorejo, ki je odporna na zdravila.

V Milanu omejujejo promet, v Sarajevu zaprte šole. Pri nas najhuje na Goriškem, a (še) ne dovolj za ukrepe
24. 12. 2015 08.47
Na severu Italije se mesta utapljajo v smogu, o katastrofalnih razmerah poročajo tudi iz New Delhija. Žal pa je smog močno obremenil tudi Primorsko in Goriško. Tako so v sredo v Novi Gorici izmerili 72 µg/m³ delcev PM10, kar je precej nad dovoljeno mejo, a še vedno premalo za kakršne koli omejitve in prepovedi.

Sok iz mangostina je več kot samo zgodba o zdravju
23. 12. 2015 06.30
Eden od čudežev narave in velik zaveznik našega zdravja je skrit v čudovitem eksotičnem sadežu mangostinu, ki je edina in glavna sestavina v XAN-MAX 100% naravnem soku iz mangostina. Vsebuje več kot 40 kvalitetnih antioksidantov, absolutno brez dodanih konzervansov in sladkorjev.

Na čakalnih seznamih med 40 in 50 odstotkov bolnikov, ki niso sposobni za operacijo ali pa posega ne želijo
14. 12. 2015 17.12
Na čakalnih seznamih v Valdoltri je le polovica bolnikov sposobnih ali pripravljenih za operacijo. Ministrica za zdravje zato meni, da bi bilo treba spremeniti zakon o pacientovih pravicah in pravilnik o čakalnih vrstah. Valdoltra je ena od bolnišnic, ki so bile vključene v pilotni projekt skrajševanja čakalnih vrst.

Podeljene mednarodne Medisove nagrade za medicinske dosežke 2015!
09. 12. 2015 15.08
Deset vrhunskih raziskovalcev s področja medicine, zdravnikov in farmacevtov, je 2. 12. 2015, prejelo v Zagrebu iz rok direktorja Medisa nagrade za izjemni prispevek na področju medicinskih ved

Ministrstvo nad propadli SCT zaradi napak pri gradnji Onkološkega inštituta
02. 12. 2015 16.46
Ministrstvo bo zaradi napak pri gradnji Onkološkega inštituta preganjalo družbo SCT in nadzornika gradnje. Med drugim so ugotovili, da manjka veliko število požarnih loput in posledično tudi povezava s sistemom za javljanje požara.

Radan, ki toži UKC Ljubljana, vztraja, da je kalij stekel v podlogo in ne v bolnika
18. 11. 2015 16.42
"Želel sem sprožiti alarm, da bolnike ne smemo pustiti umirati v takih pogojih," je ob začetku tožbenih postopkov na sodišču dejal zdravnik Ivan Radan. Brani se, da če bi kalij tekel v bolnika, bi ta umrl v nekaj sekundah, tako pa je umrl po 10 minutah od takrat, ko je začel teči.

Velik skok v 30 letih: Nekoč le dve leti življenja, danes spodobna starost
15. 11. 2015 16.21
Bilo je sredi 80. let, ko so zdravniki tudi v Sloveniji odkrili prve bolnike z virusom HIV. Takrat je to pomenilo smrtno obsodbo. Bolniki so imeli kup zapletov, oportunističnih okužb, rakavih bolezni, ponavadi so shujšali do smrti. A z leti je bolezen iz smrtne obsodbe postala "le" kronična bolezen.

Strah ali brezbrižnost? Več kot četrtina Slovencev na testiranje šele, ko imajo že aids
13. 11. 2015 17.10
Testiraj se, zdravi, prepreči, je geslo letošnjega evropskega tedna testiranja na HIV. Več kot 50 odstotkov okuženih Slovenk in Slovencev namreč na testiranja pride (pre)pozno, več kot četrtina pa jih ima že aids. A stvari vendarle niso tako črne ...

V UKC Ljubljana opravili prvo laparoskopsko operacijo metastatskega raka na modih v Sloveniji
12. 11. 2015 13.58
V ljubljanskem kliničnem centru so izvedli prvo laparoskopsko operacijo metastatskega raka na modih v Sloveniji. Laparoskopski posegi so v primerjavi s klasičnimi manj invazivni, bolnik pri njih izgubi manj krvi, po njih pa hitreje okreva in občuti mnogo manj bolečin.

Uvedba e-receptov: problem sta računalniška nepismenost zdravnikov in zmeda v bazi zdravil
10. 11. 2015 08.47
Mnogi so mnenja, da smo elektronski recept uvedli zadnji hip, saj močno zamujamo za drugimi evropskimi državami. Zdaj, ko je sistem zaživel po vsej Sloveniji, se mnogi pritožujejo, da je počasen, nezanesljiv in da povzroča zmedo. A naši sogovorniki temu ne pritrjujejo in pravijo, da je težava v računalniški nepismenosti starejših zdravnikov.

Ne industrija, naš zrak najbolj onesnažujeta ozon in kurjenje
06. 11. 2015 09.02
Medtem ko je v preteklosti veljalo, da je največji krivec za onesnaženost zraka industrija, trenutno v Sloveniji največ težav povzročajo čezmerne ravni delcev PM10 in ozona, kaže poročilo o kakovosti zraka za 2014/2015. Kakovost zraka se sicer izboljšuje, so pojasnili na Arso. Za danes in naslednje dni so izdali tudi opozorilo.

Remškar: Sem četrti direktor OI, ki je padel, ker je nekdo drug zaradi medijske podpore postal nedotakljiv
21. 10. 2015 17.59
Razrešeni direktor onkološkega inštituta meni, da vlada zaradi medijskega pritiska ni imela druge možnosti, kot da ga razreši. Medtem bo ustanovo začasno vodila Zlata Štiblar Kisić, ki jo je Remškar želel odpustiti, kirurg Erik Brecelj pa pravi, da bo ostal, če bo izpolnjenih "nekaj pogojev".

S slikanjem možganov bi lahko napovedali, kdo je nagnjen k depresiji
12. 10. 2015 06.30
Znanstveniki, ki preučujejo ljudi z depresijo, pravijo, da bi lahko MRI posnetki možganov pomagali pri zgodnji diagnozi ljudi, ki so nagnjeni k depresiji. To pa bi pomembno vplivalo na potek zdravljenja.

Obnova vodovoda se nadaljuje, obravnava bolnikov bo lahko otežena
08. 10. 2015 12.28
Obnova vodovoda se nadaljuje v bolnišničnih oddelkih v dveh stavbah onkološkega inštituta. To pomeni, da lahko bolniki pričakujejo oteženo obravnavo in sprejem. Vodstvo sicer zagotavlja, da bo poskušalo zagotoviti nemoteno zdravljenje.

Obama se je za napad bolnišnice opravičil Zdravnikom brez meja. Ti zahtevajo temeljito preiskavo
07. 10. 2015 07.07
Zdravniki brez meja trdijo, da so ZDA poznale koordinate bolnišnice v afganistanskem Kunduzu in da je njihov napad vojni zločin. Zahtevajo temeljitvo preiskavo. Ne verjamejo namreč izjavam ameriškega obrambnega ministrstva, da je bil napad na bolnišnico napaka. Zdravnikom se je opravičil tudi ameriški predsednik Barack Obama.

Zdravniki brez meja zapustili bolnišnico v Kunduzu, Pentagon preiskuje, kaj se je zgodilo
04. 10. 2015 08.10
Bolnišnico v afganistanskem Kunduzu, ki je bila poškodovana, ko naj bi jo zadela ameriška letala, ki tam napadajo talibane, je organizacija Zdravniki brez meja s pacienti vred zapustila, saj je stavba preveč poškodovana.