britanska študija

Če načrtujete potovanje v Združeno kraljestvo, ne pozabite na ETA

28. 03. 2025 13.27

Slovenski državljani bodo morali od 2. aprila dalje pred potovanjem v Združeno kraljestvo pridobiti elektronsko odobritev potovanja oziroma izpolniti obrazec ETA. Ta bo veljaven za večkratna potovanja v državo v obdobju dveh let. Do 9. aprila oddaja vloge stane dobrih 12 evrov, nato bo zanjo treba odšteti slabih 20 evrov.

Pred petimi leti umrl prvi, od takrat (uradno) presegli sedem milijonov smrti

11. 01. 2025 07.00

Mineva pet let, odkar je Kitajska sporočila, da so zaradi koronavirusa zabeležili prvo smrt. Teh je bilo pozneje ogromno, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije več kot sedem milijonov, a žrtev naj bi bilo še veliko več. V Sloveniji je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje od marca 2020 zaradi covida-19 umrlo več kot 2800 oseb. Virus sicer še ni izkoreninjen, njegove različice še vedno krožijo med ljudmi, porast okužb pa še vedno beležimo prav v zimskih mesecih. Pa smo pet let pozneje vsaj bolje pripravljeni na morebitno novo pandemijo?

12 milijonov Harrisove za zasebne lete, Musk 'kar naprej' v zraku

23. 11. 2024 13.11

Medtem ko mnogi čutijo okoljsko krivdo že, ker sedejo v avto za nujno pot do službe, kamor ni javnega prevoza, drugi nimajo nobenih težav z onesnaževanjem okolja. Še posebej številni ultra bogati. Tudi tisti, ki se sicer prištevajo med zagovornike varovanja okolja.

Britanska vlada želi brezposelne na delo vrniti z zdravili za hujšanje

15. 10. 2024 13.14

V Združenem kraljestvu bi lahko nekaterim brezposelnim zagotovili zdravila za hujšanje, da bi se lahko vrnili na delovna mesta, hkrati pa naj bi znatno zmanjšali stroške za zdravljenje posledic debelosti in razbremenili zdravstveni sistem. Najprej bodo izvedli testno raziskavo, je napovedal britanski minister za zdravje Wes Streeting.

Največji medicinski preboj od odkritja statinov?

19. 05. 2024 12.26

Raziskovalci pravijo, da bi lahko bil semaglutide, ki je na voljo pod tržnim imenom Ozempic in Wegovy, največji medicinski preboj od odkritja statinov. Nova britanska študija namreč prinaša ugodne rezultate za zdravljenje srčno-žilnih bolezni.

Poplave in kaos v puščavskem Dubaju: je krivo sejanje oblakov?

18. 04. 2024 08.31

Po zabeleženi največji količini padavin v zadnjih 75 letih v Združenih arabskih emiratih še vedno odpravljajo posledice hude ujme, ki je močno presenetila tamkajšnje prebivalce in povzročila vsesplošni kaos. Na dubajskem letališču, ki velja za enega največjih in najprometnejših na svetu, so bili primorani odpovedati številne lete, potniki pa poročajo o "razpadu sistema". Medtem se je na družbenih omrežjih razplamtela debata o tem, ali je močno deževje povzročilo t. i. sejanje oblakov, ki je sicer pogosta praksa v ZAE.

Kdo je Rishi Sunak, novi britanski premier?

24. 10. 2022 11.30

42-letni Rishi Sunak je pri svojih komaj 39 letih postal finančni minister v času Johnsonove vlade. V tem času je oblikoval shemo, ki je med zaprtjem družbe zaradi epidemije covida-19 mnogim zaposlenim zagotavljala edini dohodek. S temi ukrepi se je priljubil javnosti. Njegova politična pot je šla strmo navzgor, a tako hitro, kot se je vzpenjala, je tudi padala. Najbolj mu je škodovalo bogastvo njegove žene, ki zaradi posebnega statusa za dohodke iz tujine ni plačevala davkov v Veliki Britaniji.

5G in letala v Sloveniji: Posegi na vplivno območje letališč le ob zeleni luči CAA

07. 02. 2022 10.47

Januarja je več letalskih družb odpovedalo polete v ZDA, šlo pa je za odziv na bojazni, da bi lahko aktivacija komunikacijskih stolpov za omrežje 5G blizu letališč zmotila delovanje navigacijskih sistemov letal. Britanska agencija za civilno letalstvo je letalskim družbam izdala varnostno opozorilo. V nekaterih delih ZDA so vmes zaustavili aktivacijo omenjene tehnologije, drugod se njeno uvajanje zdaj nadaljuje. Dogajanja v zvezi s to problematiko, predvsem morebitna motenja radijskih letalskih višinomerov s 5G signali, skrbno spremljajo tudi po Evropi, enako v Sloveniji. Glede morebitnega postavljanja stolpov, denimo v okolici Brnika, bi bilo preverjanja treba začeti že v fazi prostorskega urejanja, pravijo pristojni.

Zmeda zaradi ukrepov, negotovost, strah: psihiatrični bolniki velika žrtev covida

17. 01. 2022 16.07

Konec preteklega tedna je med drugim zaznamovalo posredovanje pristojnih v ljubljanski Šiški, kjer naj bi oseba streljala s t. i. airsoftom, ogrožala naj bi tudi sebe. V ozadju naj bi bile dlje časa trajajoče psihične težave. Številne študije kažejo, da je v času od izbruha covida-19 prišlo do povečanja strahu, tesnobe in depresivnih simptomov. Študije, ki so se ukvarjale s poslabšanjem stanja pri pacientih, ki so imeli že pred tem težave z mentalnim zdravjem, pa kažejo, da so se v času pandemije simptomi poslabšali tudi pri tudi več kot polovici teh bolnikov. Dostop do pomoči pa je vse težji.

Zaščita pred omikronom po poživitvenem odmerku hitro upade. Bodo države sledile Izraelu?

24. 12. 2021 13.15

Bodo po Izraelu četrti odmerek cepiva proti novemu koronavirusu uvedle tudi nekatere druge države? Ker se zaščita po cepljenju manjša, ob najnovejši različici pa naj bi upadala še veliko hitreje, o tem že razmišljata tudi Velika Britanija in Nemčija. Svetovna zdravstvena organizacija je sicer do poživitvenih odmerkov kritična, a ne zato, ker ne bi bili učinkoviti, temveč ker bi morali, kot poudarjajo, primarno najprej poskrbeti za precepljenost celotnega sveta.

Študija: poživitveni odmerek močno okrepi imunost

03. 12. 2021 16.22

Poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19 lahko dramatično okrepi imunsko obrambo telesa, je pokazala britanska študija, ki vzbuja upanje, da bi lahko tako preprečili še en val bolezni, ki bi ga lahko povzročila različica omikron.

Med simptomi delta seva prevladujeta glavobol in izcedek iz nosu

14. 06. 2021 16.36

Glede na novo raziskavo so glavobol, vneto grlo in izcedek iz nosu najpogostejši simptomi okužbe z delta različico novega koronavirusa. Profesor Tim Spector, ki vodi študijo Zoe Covid Symptom, pravi, da mlajši ljudje delta različico virusa občutijo "kot prehlad". A čeprav se morda ne počutijo tako slabo, so lahko kužni in ogrožajo druge.

Cepivi Pfizerja in AstraZenece učinkoviti proti indijskemu sevu

23. 05. 2021 09.23

Britanska študija je pokazala, da sta cepivi proizvajalcev Pfizer in AstraZeneca visoko učinkoviti proti indijski različici novega koronavirusa, ki velja za bolj nalezljivo. Dva tedna po drugem odmerku Pfizerjevo cepivo nudi do 88-odstotno zaščito pred razvojem bolezni, cepivo AstraZenece pa 60-odstotno. Zaščita je precej slabša po prejemu prvega odmerka, zato znanstveniki opozarjajo na pomen druge doze. Medtem so iz Moderne sporočili, da bodo Emo zaprosili za odobritev cepiva za mladostnike.

Študija: po dveh odmerkih cepiv Pfizerja in AstraZenece zaščita skoraj 100-odstotna

18. 05. 2021 09.41

Cepiva proti novemu koronavirusu so izjemno učinkovita. To je dokazala še ena, tokrat britanska študija, ki je zajela 8.517 oseb, cepljenih s cepivom Pfizerja ali AstraZenece. Več kot 96 odstotkov sodelujočih je protitelesa razvilo že v nekaj tednih po prvem odmerku, po drugem pa je bilo takih skoraj 100 odstotkov.

Že po prvem odmerku cepiva izredno visoka zaščita

23. 04. 2021 11.02

Najnovejša britanska študija je razkrila, da možnost za obolelost za covidom-19 že po prvem odmerku cepiva AstraZenece ali Pfeizerja drastično upada. To velja tako za starostnike nad 75 let, kot tudi tiste, ki imajo pridružene bolezni.

Britanska različica covida-19 ni smrtonosnejša, temveč le bolj nalezljiva

13. 04. 2021 12.20

Britanska študija je pokazala, da britanska različica covida-19 ne povzroča hujše oblike bolezni, temveč se od drugih le hitreje širi. Prav tako pri okuženih s to različico ne obstaja večja verjetnost, da bodo umrli, kot pri bolnikih z drugimi različicami. Te ugotovitve so sicer v nasprotju z ugotovitvami preteklih študij, pa so ob tem poudarili nevpleteni strokovnjaki, ki so še dejali, da bi bilo treba ugotovitve potrditi na večjem vzorcu.

Izjemno življenje princa Filipa: od poveljevanja do moža kraljice

10. 04. 2021 07.00

Preživel je skoraj vse, ki so ga poznali in ga lahko opisali. Ostali so le še najožji člani družine. Člani kraljeve družine, ki pa verjetno ne bodo nikoli izdali vseh podrobnosti o ljubljenem princu Filipu. Kdo je sploh bil in kakšna je njegova zgodba?

Po 400 letih so se v Anglijo vrnili bobri, ki pokrajino ščitijo pred poplavami

04. 03. 2021 06.00

Med tihimi ovinki reke Otter v angleškem Devonu se po poročanju lokalnih medijev dogaja nekaj izjemnega. Po 400 letih so se v okolico vrnili bobri. Pred nekaj sto leti so namreč vrh moške mode v Evropi postali klobuki iz bobrovega krzna. Povpraševanje je bilo tako veliko, da se je število živali izjemno zmanjšalo, v Veliki Britaniji pa so bobri celo izumrli.

Britanci podprli skupno kandidaturo za SP, pripravljeni 'vzeti' tudi Euro 2020

02. 03. 2021 09.57

Vlada premierja Borisa Johnsona je podprla potencialno skupno kandidaturo Anglije, Škotske, Walesa, Severne Irske in Irske za organizacijo nogometnega svetovnega prvenstva leta 2030. Mednarodna nogometna zveza bo sicer kandidacijski postopek uradno odprla šele naslednje leto.

Princesa Latifa poziva britansko policijo, naj znova odpre primer sestrine ugrabitve

25. 02. 2021 09.59

Princesa Latifa, ujetniška hči dubajskega vladarja, je britansko policijo pozvala, naj znova razišče ugrabitev njene starejše sestre iz ulice Cambridge pred več kot 20 leti.

Bodo cepiva ustavila nepredvidljive in bolj nalezljive seve?

05. 02. 2021 06.00

Od izbruha v kitajskem Vuhanu je novi koronavirus že večkrat spremenil svojo obliko. Čeprav so mutacije tovrstnih virusov običajne in pogoste, skrb vzbujajo angleški, južnoafriški in brazilski sev. Ti so po prvih ocenah znanstvenikov veliko bolj prenosljivi od izvirne različice, prvega pa smo potrdili tudi že v Sloveniji. Zato ostaja vprašanje, kakšen vpliv na potek pandemije bodo imeli v prihodnje in kar je najbolj pomembno, ali bodo proti njim učinkovita tudi cepiva?

Kašelj, utrujenost in vneto grlo pri novem sevu pogostejši

28. 01. 2021 10.32

Rezultati raziskave, ki jo je opravil britanski statistični urad, kažejo, da so nekateri simptomi pri okužbi z angleškim sevom koronavirusa pogostejši oziroma izrazitejši kot pri 'stari' različici. Med temi so močan kašelj, utrujenost, bolečine v mišicah in sklepih, dihalna stiska in vnetje grla. Prav tako bi lahko okužba z mutiranim sevom 'pripomogla' k višji virusni obremenitvi v organizmu. Nov sev se hitreje širi, zaradi česar številne države sprejemajo dodatne previdnostne ukrepe.

Zdravili za revmatoidni artritis zmanjšali nevarnost smrti pri covidnih pacientih za 24 odstotkov

08. 01. 2021 10.33

Zdravilni učinkovini, ki se običajno uporabljata pri zdravljenju revmatoidnega artritisa, sta se izkazali kot učinkoviti pri bolnikih s hudim potekom koronavirusne bolezni. Klinična študija, ki jo je financirala britanska vlada, je pokazala, da sta tocilizumab in sarilumab zmanjšala možnost smrti za 24 odstotkov, če so ju bolniki prejeli v 24 urah po sprejemu na intenzivni oddelek.

Damir Raković Ponorelii, umetnik, ki oblači Dina Merlina in Senidah

15. 11. 2020 07.00

Damir, ki se skriva za priljubljeno modno znamko Ponorelii, je modni oblikovalec, stilist in kostumograf. V Zagrebu je študiral zgodovino oblačenja in rekonstrukcije zgodovinskih kostumov, njegov izjemni talent lahko občudujemo v videospotih priljubljenih glasbenih zvezd, Dina Merlina in Senidah, njegove kreacije pa sta nosili tudi Severina in britanska pevka Estelle.

Faith iz Nigerije: Enota, namenjena preprečevanju ropov, rope pravzaprav izvaja

08. 11. 2020 16.21

Na protestih proti policijski enoti SARS, ki že dolgo ne služi več svojemu namenu, še več, celo zlorablja svoj položaj in izsiljuje, pretepa in ubija civiliste, je veliko ljudi umrlo. A kot pravi naš 24-letni sogovornik, Nigerijec Faith Edison, njihov boj še zdaleč ni končan. "Dan krvi in solz nam bo večno ostal v spominu, tudi po tem, kako močni smo, če stopimo skupaj," pravi.

Nova britanska študija: covid-19 lahko povzroči upad miselnih sposobnosti

29. 10. 2020 19.17

Vsem, ki dvomijo in pravijo, da ljudje ne umirajo zaradi covida-19, pač pa s covidom-19, doktorica Mateja Logar odgovarja, da bi tudi starejši in tisti s pridruženimi boleznimi živeli dlje, če se ne bi okužili in zboleli. Covid-19 je resna bolezen, pri kateri lahko v primeru težjega poteka bolezni odpove več organov, precej se poveča tudi možnost kapi. Zdaj pa so britanski znanstveniki potrdili tudi, da lahko bolniki utrpijo tako hud upad mentalnih sposobnosti, kot da bi se njihovi možgani čez noč postarali za deset let.

Izredno dovoljenje za cepivo že decembra?

20. 10. 2020 14.35

Velika Britanija naj bi postala prva država na svetu, kjer bodo z namenom pospešitve iznajdbe cepiva proti covidu-19, v okviru študije znanstveniki namerno okužili zdrave prostovoljce z novim koronavirusom, da bi bolje preučili koronavirusno bolezen. Medtem se nadaljujejo testiranja številnih cepiv, Moderna upa, da bodo izredno dovoljenje za uporabo dobili že decembra.

Več kot polovica obolelih s simptomi še dva do tri mesece po okužbi

19. 10. 2020 15.55

Skoraj dve tretjini obolelih za covidom-19, ki so sodelovali v novi raziskavi univerze v Oxfordu, sta še dva do tri mesece po okužbi trpeli za zadihanostjo. Več kot polovica je poročala o stalni utrujenosti. Znanstveniki so prav tako več mesecev po okužbi odkrili nepravilnosti na pljučih.

Mačke ali psi: kdo bolje skrbi za naše duševno zdravje med pandemijo?

11. 10. 2020 13.35

Vsi hišni ljubljenčki so protistresna terapija. Še posebej v času pandemije, ko marsikje veljajo stroge omejitve ali se morajo ljudje samoizolirati, je lahko družba štirinožnega prijatelja 'rešilna bilka' za naše duševno zdravje. Tisti, ki imajo hišnega ljubljenčka, se v tem času počutijo manj osamljene, so ugotovili britanski raziskovalci. Zanimalo pa jih je tudi, katera vrsta hišnih ljubljenčkov velja za najboljšo družbo v času pandemije. Pes ali mačka?

Orka, ki je mrtvega mladička 17 dni nosila na hrbtu, ponovno skotila

07. 09. 2020 12.06

Orka Tahlequah je leta 2018 zaslovela po vsem svetu, saj je svojega mrtvorojenega mladička kar 17 dni in več kot 1600 kilometrov nosila na hrbtu. Njeno vedenje naj bi bil dokaz, da tudi živali žalujejo, njena zgodba pa je na javnosti pustila velik vtis. Raziskovalci so sporočili, da je orka ponovno skotila, saj so opazili, da plava z zdravim mladičem.