cene živil

Spremljanje cen košarice 15 osnovnih živil predvidoma od septembra
26. 07. 2022 16.23
Iz javnega naročila za izbiro izvajalca spremljanja cen je razvidno, da bo projekt spremljanja in primerjave maloprodajnih cen košarice 15 osnovnih živilskih skupin pri različnih trgovcih steklo predvidoma septembra. Gre za enega od ukrepov vlade za lažje soočanje z draginjo, katerega namen je odvrniti trgovce od preveč izrazitih podražitev.

V Šrilanki na gorivo v vrsti čaka že 10 dni: 'Ne preostane mi nič drugega'
16. 07. 2022 20.07
Dolge vrste vozil, ki se vijejo pred bencinskimi črpalkami, so v Šrilanki postale nekaj popolnoma običajnega. Država je zapadla v veliko gospodarsko krizo, vozniki pa na gorivo čakajo tudi po več dni. 43-letni voznik minibusa tako v vrsti za gorivo čaka že 10 dni. "Težko je, a ne preostane mi nič drugega. Vem, da na črpalki ne bom mogel natočiti niti polnega rezervoarja," je dejal.

Frontex: EU se mora zaradi prehranske krize pripraviti na nov val migracij
11. 07. 2022 17.09
Po tem, ko je na nov val migracij kot posledico prehranske krize pretekli teden v nagovoru v slovenskem državnem zboru že opozoril ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, je na slednje zdaj opozorila tudi agencija EU za mejno stražo Frontex. Evropska unija se mora pripraviti na nove valove migrantov, ki se bodo iz svojih držav prisiljeni izseliti zaradi prehranske krize, ki jo je še poglobila vojna v Ukrajini. Takšno opozorilo je na srečanju notranjih ministrov EU v Pragi namenila začasna izvršna direktorica Frontexa Aija Kalnaja.

Si je turizem po pandemiji vendarle opomogel?
09. 07. 2022 07.04
V Rimu je potrebno pri znamenitostih stati že ob 7. uri zjutraj, v Firencah se na ogled Michelangelovega Davida čaka tudi pol ure, v Parizu ni možno dobiti vstopnic za Eifflov stolp.Turistična sezona v Evropi je v polnem razmahu, tudi doma so kapacitete na robu zmogljivosti, slovenski kampi bodo po zasedenosti celo presegli rekordno leto 2019. Si je turizem po po pandemiji vendarle opomogel?

Napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, vpliva na odkupne cene
08. 07. 2022 16.34
Ukrep odkupa pšenice, ki ga bo izvedel Zavod za blagovne rezerve, je pomemben za zagotavljanje prehranske varnosti v prihodnjih mesecih, obenem pa gre tudi za obliko pomoči kmetom in prehranski verigi v času draginje, je po seji vlade povedala kmetijska ministrica Irena Šinko. A na Gospodarski zbornici opozarjajo, da so slovenski mlinarji in proizvajalci krmil v manj kot tednu odkupili več kot tretjino slovenske pšenice. Vladna napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, je tako vplivala na odkupne cene pšenice. Višje cene pšenice pa pomenijo višjo ceno moke in dražji kruh.

Nov nabor ukrepov proti draginji: kmetom 22 milijonov, pregled nad cenami
01. 07. 2022 11.29
Vlada je obravnavala nov paket ukrepov zaradi vse višjih cen. Po tistem, ko je z uvedbo delne regulacije cen in omejitve marž ter z odpovedjo določenim dajatvam naslovila draginjo pri naftnih derivatih, naj bi sedaj sledili predvsem ukrepi za področje kmetijstva in prehrane.

Spremljanje košarice osnovnih živil prvi ukrep vlade v boju proti draginji
27. 06. 2022 19.48
Kaj storiti glede vrtoglavih cen hrane in kako bo vlada nadzorovala visoke cene živil na trgovskih policah? Po ukrepih na področju naftnih derivatov je imela vladna delovna skupina v ponedeljek na mizi ukrepe za premagovanje prehranske draginje. V tem paketu pa bodo, kot obljubljajo, pomagali tudi kmetom.

Spopad z visokimi cenami: Črna gora omejila maržo na nekatera živila
25. 06. 2022 08.22
Črnogorska vlada je omejila najvišjo trgovsko maržo za pšenično moko, olje, sladkor in sol. Ta bo v veleprodaji znašala največ pet odstotkov, v maloprodaji pa sedem. Z visokimi cenami se spopadajo tudi v Bosni in Hercegovini, kjer pa še niso sprejeli ukrepov za blažitev posledic inflacije.

Z novim šolskim letom se bosta podražila malica in kosilo
23. 06. 2022 18.56
Za koliko bodo dvignili ceno malice, ki zdaj stane 90 centov na dan, na ministrstvu za šolstvo še ne razkrivajo. Cene kosil pa določajo šole, nekatere so jih že dvignile za 10 odstotkov, tudi druge napovedujejo, da se podražitvam prehrane ne bodo mogle izogniti.

Glede na ceno pšenice se obetajo nove podražitve kruha
17. 06. 2022 12.55
Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij na Bledu gosti kongres Mednarodnega pekarskega združenja (AIBI), ki obravnava tudi aktualne izzive, s katerimi se sooča panoga. Kot so ob uvodu v strokovni del kongresa izpostavili udeleženci, se glede na razmere na trgu tudi v Sloveniji obetajo nove podražitve pekovskih izdelkov.

Von der Leyen: Hrana je del kremeljskega arzenala terorja
08. 06. 2022 13.38
Hrana je postala del kremeljskega arzenala terorja, je izjavila Ursula von der Leyen in poudarila, da se mora EU upreti ruskim dezinformacijam, ki krivdo za prehransko krizo pripisujejo zahodnim sankcijam. Italijanski zunanji minister pa je jasen: "Če Rusija ne bo sprostila blokade ukrajinskih pristanišč, bi od lakote lahko umrlo na milijone ljudi." A pogovori o možnostih za odpravo ruske blokade ukrajinskih pristanišč med Lavrovom in turškim zunanjim ministrom večjega preboja niso prinesli. Rusija na drugi strani obtožuje Ukrajino, da je minirala dostop do pristanišč zaradi strahu pred ruskim izkrcanjem.

Hrvaški gostinci prejeli odloke, da dolgujejo več kot pol milijona davčnega dolga
26. 05. 2022 16.45
Lastniki najbolj znanih restavracij na Hrvaškem so te dni začeli prejemati odloke hrvaške davčne uprave, po katerih morajo nekateri poravnati tudi do štiri milijone kun (530.000 evrov) davčnega dolga. Davčni nadzor bo, po poročanju hrvaških medijev, doletel vse restavracije z visokimi prihodki. Inšpekcija je namreč ocenila, da je bil strošek živil v končni ceni obroka pri nekaterih gostincih višji od 40 odstotkov.

Golob: Prav je, da tisti, ki imamo več, prispevamo več
25. 05. 2022 22.53
Robert Golob je bil izvoljen za mandatarja 15. slovenske vlade. Pred tem pa burna razprava v parlamentu, v kateri so padala opozorila predvsem iz največje opozicijske stranke SDS, da nas koalicijska pogodba nove vlade vodi nazaj v socializem, da je največja nevarnost koalicijske pogodbe ta, da nas bo nova vlada ubila z davki, da bo na novo opredelila družino, da je Robert Golob zmagal s populizmom, da bo imela vlada preveč ministrstev, v Novi Sloveniji pa so napovedali, da bodo zakon o dohodnini branili z vsemi sredstvi, tudi z referendumom. Golob se je na očitke opozicije odzval v oddaji 24UR ZVEČER.

Madžarska namerava uvesti posebne davke za velika podjetja
25. 05. 2022 21.55
Madžarska je po razglasitvi izrednih razmer zaradi vojne v Ukrajini napovedala, da namerava uvesti posebne davke na dobiček velikih podjetij v številnih panogah. Na ta način želi podjetja prisiliti, da večino presežnega dobička namenijo subvencioniranju cen energije in razvoju oboroženih sil, je sporočil premier Viktor Orban.

Naši krožniki leta 2050: 'lažne banane', pandan, fonio ...
22. 05. 2022 11.56
90 odstotkov kalorij, ki jih zaužijemo, prihaja iz samo 15 pridelkov, pravijo strokovnjaki iz Kraljevskega botaničnega vrta v Kewu v Londonu. Ti iščejo sestavine, ki bodo zagotovile našo prehrano v prihodnosti. Pandemija covida-19, ki je vplivala na globalno dobavno verigo, še bolj pa vojna v Ukrajini sta namreč pokazali, kako težavno je lahko zagotavljanje kvalitetnih potrebnih hranil, v prihodnje pa bo to zaradi podnebnih sprememb in naraščanja števila prebivalstva še težje.

Če se vojna v Ukrajini ne bo končala, bo svetu grozila večletna lakota
19. 05. 2022 06.40
V organizaciji Združeni narodi (ZN) opozarjajo, da bi lahko ruska invazija na Ukrajino v naslednjih mesecih povzročila svetovno pomanjkanje hrane. Generalni sekretar António Guterres je izpostavil, da je vojna zaradi naraščajočih cen povečala prehransko negotovost, še posebej v revnejših državah. "Svet bi se lahko soočil z lakoto, ki bo trajala več let, če ukrajinski izvoz ne bo obnovljen na predvojno raven," meni Guterres.

Konflikti, podnebni pretresi in višje cene razlog za vse več hudo podhranjenih otrok
17. 05. 2022 08.41
Po svetu zaradi hude podhranjenosti trpi vsaj 13,6 milijona otrok, mlajših od petih let, v tej starostni skupini pa zato umre vsak peti otrok. Unicef pa opozarja, da ni prav nobenega razloga, da bi morali otroci trpeti zaradi hude podhranjenosti, sploh zato, ker bi to lahko preprečili. "Toda nimamo več veliko časa, da bi znova zagnali svetovna prizadevanja za preprečevanje, zaznavanje in zdravljenje podhranjenosti, preden se slabo stanje še bistveno poslabša," pravijo.

Zaradi vojne bo Ukrajina pridelala za tretjino manj pšenice
07. 05. 2022 11.51
Ukrajina je ena največjih svetovnih izvoznic pšenice, vendar vojna vpliva na kmetijstvo in oskrbo s hrano v državi, kar povzroča strah pred pomanjkanjem in zvišanjem cen na globalni ravni. Država naj bi po nekaterih ocenah v letošnjem letu pridelala za tretjino manj pšenice. Sankcije, uvedene proti Rusiji zaradi invazije, so na drugi strani povzročile višje cene energentov in gnojil, drugim večjim izvoznicam žit pa preti suša.

Golob in Janša prvič iz oči v oči
12. 04. 2022 16.51
Volitve so tik pred vrati, predvolilna soočenja pa se kar vrstijo. Tokrat sta se prvič iz oči v oči soočila tudi predstavnika strank, ki na podlagi zadnjih javnomnenjskih raziskav uživata največjo podporo ljudstva. Mnogi so pred prelomnimi volitvami srečanje med Robertom Golobom (Gibanje Svoboda) in Janezom Janšo (SDS) že nestrpno pričakovali. V oddaji Svet na Kanalu A sta nastopila tudi Tanja Fajon (SD) in Matej Tonin (NSi), med drugim pa so spregovorili o podražitvah, staranju prebivalstva, stanovanjski problematiki in drugih temah.

FAO: Cene hrane so marca dosegle rekordno vrednost
08. 04. 2022 11.05
Cene živil po svetu so marca močno poskočile in dosegle rekordno raven, ugotavlja Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo. Podražitve hrane so predvsem posledica vojne v Ukrajini, ki je močno vplivala predvsem na cene pšenice, koruze in rastlinskih olj. Indeks cen hrane je tako dosegel najvišjo raven od začetka meritev.

Nižji DDV na Hrvaškem ni prinesel nižjih cen
08. 04. 2022 10.42
Na Hrvaškem od 1. aprila velja vladni ukrep znižanja davka na dodano vrednost za vrsto živil. Kljub občutnemu znižanju DDV cene živilskih izdelkov niso padle, so v četrtek opozorili pri hrvaški zvezi za varstvo potrošnikov in pozvali državni inšpektorat k nadzoru nad cenami hrane.

Stekla pogajanja za zvišanje odkupne cene mleka na raven povprečja EU
24. 03. 2022 11.12
Na ministrstvu za kmetijstvo je potekal prvi krog pogajanj o izboljšanju razmer v mlečnem sektorju. Deležniki v verigi so pristali na več zahtev kmetov, ne pa (še) tudi na zvišanje odkupne cene mleka za pet centov na 42 centov na liter, kolikor je povprečje v EU. V podporo sindikatu kmetov se je pred stavbo ministrstva zbralo 60 mlekarjev.

Pridelovalce žit skrbi morebitna zaustavitev izvoza mineralnih gnojil iz Rusije
22. 03. 2022 12.36
Sestala se je komisija za odkup in prodajo žit. Kmetijski minister dr. Jože Podgoršek pravi, da se je sestala z namenom, "da postavimo približne modele kalkulacij, da bi že v tem trenutku lahko sklepali zavezujoče pogodbe s slovenskimi kmeti v žitni verigi zato, da bi slovensko žito v največji meri ostalo v Sloveniji tudi ob žetvi".

Brezplačni vrtci – za kakšno ceno?
21. 03. 2022 06.00
Stranka SD v svojem volilnem programu obljublja brezplačen vrtec za vse otroke. To pomeni, da vrtca ne bi bilo treba neposredno plačevati staršem, izpad teh sredstev pa bi krili iz javnih sredstev. Preverili smo, kaj bi to pomenilo za javne finance, koliko starši danes plačujejo za predšolsko vzgojo in ali v kateri državi EU že imajo brezplačne vrtce.

Avstrijski kancler: BiH bi lahko imela blažje kriterije za vstop v EU
18. 03. 2022 15.18
Evropska unija ne bo zapustila Bosne in Hercegovine, je na današnjem obisku v Sarajevu sporočil avstrijski kancler Karl Nehammer. Izpostavil je pomembno vlogo BiH pri vprašanju varnosti unije in namignil, da bi BiH na poti v EU lahko imela nekoliko blažje kriterije.

Trgovinska zbornica zagotavlja: Oskrba z živili je stabilna, zalog dovolj
15. 03. 2022 12.58
Hrane v Sloveniji je po navedbah Trgovinske zbornice Slovenije dovolj, oskrbne verige pa delujejo nemoteno. Trgovci zavračajo zapise, da je v posameznih prodajalnah oskrba s hrano motena, police pa prazne. Zaradi povečanega povpraševanja so lahko police za krajši čas prazne, a kot pravijo v Zbornici, so lahko "potrošniki povsem mirni". "Vsakršna skrb, da bi lahko v Sloveniji zmanjkalo živil in drugih osnovnih potrebščin, je popolnoma odveč," so sklenili v zbornici.

Potrošniki kupujejo na zalogo. Trgovci mirijo: Dobava je nemotena
14. 03. 2022 19.41
Vztrajno se draži tudi hrana. Cene določenih izdelkov so se zvišale že med epidemijo, zdaj dobavitelji napovedujejo nove podražitve zaradi vojne v Ukrajini in sankcij proti Rusiji. Nekatere države so že prepovedale ali omejile izvoz hrane in surovin, predvsem pšenice, moke in mesa. Med njimi je tudi Madžarska, iz katere uvozimo največ žita. V strahu, da bo hrane zmanjkalo, veliko potrošnikov tako že kupuje na zalogo, trgovci pa mirijo, da je dobava hrane nemotena in da imajo dovolj zalog, zato ni nobenih potreb po večjih nakupih.

Rastoče cene skrbijo tudi gostince
13. 03. 2022 20.29
Podražitve osnovnih živil predvsem moke, jajc in olja že pošteno občutijo gostinci. Omejena dobava žitaric, ki so osnova tudi za živinorejo, pa se bo poznala še na dvigu cen mesa. Manjše trgovine tako že dobivajo obvestila dobaviteljev, da bi dotok določenih dobrin lahko zastal oziroma jim bodo na voljo v omejenih količinah in po višjih cenah.

'Hrane morda ne bo zmanjkalo, bodo pa ljudje lačni, ker si je ne bodo mogli kupiti'
11. 03. 2022 19.55
"Mogoče na mizi ne bo desetih vrst rogljičkov, a lačni ne bomo," se je na novinarsko vprašanje o rastočih cenah hrane na četrtkovem neformalnem vrhu Evropske unije v Versaillesu odzval Janez Janša. Pa ljudi ta trenutek res najbolj skrbi pestrost ponudbe? Nikakor ne, odgovarjajo v Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste Polje. "Strma rast cen zdaj vpliva celo že na družine, v katerih v službo hodita oba starša." Tako drage hrane, kot jo kupujemo zdaj, nismo kupovali še nikoli, ugotavljajo tudi naši novinarji iz redakcije Dejstva, da bo hrana samo še dražja, pa že opozarjajo slovenski kmetje.

Na kmetijskem ministrstvu krizni sestanek zaradi dobave pšenice
11. 03. 2022 14.50
Razmere na trgu s pšenico so pri nas negotove, potem ko je Madžarska sprejela odlok o uveljavljanju predkupne pravice za izvoz te žitarice in je izvoz iz države praktično ustavljen. Na kmetijskem ministrstvu, kjer so v rednih stikih z madžarsko stranjo, je bil zato po neuradnih informacijah sklican krizni sestanek.