cene

Začelo se je izredno zasedanje dume; glasovala bo tudi o resoluciji s pozivom Jelcinu k odstopu

21. 08. 1998 10.59

Obramba rublja je še vedno prednostna naloga Rusije, je na današnjem izrednem zasedanju spodnjega doma ruskega parlamenta, dume, dejal predsednik ruske centralne banke Sergej Dubinin.

Velika Britanija: Inflacija se je julija zmanjšala na 2,6 odstotka

20. 08. 1998 07.46

Inflacijska stopnja v Veliki Britaniji se je julija z junijske 2,8-odstotne ravni znižala na 2,6 odstotka, so sporočili predstavniki britanskega statističnega urada. S tem se je vlada zelo približala uresničitvi željenega cilja, 2,5-odstotne inflacije. K manjši rasti cen sta najbolj prispevali pocenitvi oblačil in čevljev, katerih cene so bile julija nižje za 6 odstotkov.

Sadje in zelenjava skoraj zastonj

19. 08. 1998 07.52

Neznosna vročina v Makedoniji vpliva tudi na cene sadja in zelenjave. Tako na primer tovornjak lubenic v Skopju stane le 120 dinarjev ali 20 mark. Kilogram paradižnika stane 60 par, kilogram paprike pa 90 par. Cene padajo zaradi presežka letošnjega pridelka na trgu. Makedonija letno pridela med 700 in 900 tisoč ton sadja in zelenjave. Od tega skoraj 80 odstotkov pridelka, ki so ga pred leti izvažali na trge bivše Jugoslavije, predstavlja presežek na trgu.

Cene gostinskih storitev julija v primerjavi z mesecem poprej višje za 0,6%

17. 08. 1998 09.24

Po podatkih državnega urada za statistiko so bile cene gostinskih storitev julija letos v primerjavi z mesecem poprej višje za 0,6 odstotka, glede na lanski julij pa so se povzpele za 8,2 odstotka. V primerjavi z lanskim decembrom so se cene gostinskih storitev zvišale za 5,8 odstotka. Julija so se glede na isto obdobje lani v povprečju najbolj, za 8,7 odstotka, podražile jedi. Ljubitelji alkoholnih pijač so se morali sprijazniti s 5,5-odstotno podražitvijo, pri brezalkoholnih pijačah pa je bila rast cen kar 10,2-odstotna. V primerjavi z junijem se cene jedi in pijač v povprečju niso spremenile. Prenočitve so bile na letni ravni dražje za 8,3 odstotka. Če pa ste se za letovanje odločili junija namesto julija, ste v povprečju privarčevali 2,8 odstotka cene.

Cene industrijskih proizvodov najbolj porasle julija v proizvodnji pohištva

13. 08. 1998 14.27

Cene industrijskih proizvodov pri proizvajalcih so bile julija za 0,2 odstotka višje kot junija. Pri tem so bile cene proizvodov za široko porabo višje za pol odstotka, cene proizvodov za investicije za 0,3 odstotka, cene proizvodov za vmesno porabo pa so bile nižje za 0,2 odstotka, so sporočili iz državnega urada za statistiko.

Soros poziva k devalvaciji rublja

13. 08. 1998 09.35

Položaj ruskih finančnih trgov je izredno kritičen in rubelj je treba nujno devalvirati, piše ameriški finančnik George Soros v pismu, ki ga v današnji izdaji objavlja britanski časnik Financial Times.

Beloruska vlada zahteva, da McDonaldsove restavracije uporabljajo domače izdelke

13. 08. 1998 07.52

Zaradi slabega stanja gospodarstva v državi beloruska vlada zahteva, da McDonaldsove restavracije v Belorusiji prenehajo z uvažanjem tujih izdelkov, ter naj raje uporabljajo domače. McDonalds, ki ima deset odstotni delež v beloruskem gostinstvu, uvaža mesečno za okoli 500 000 dolarjev blaga, predvsem iz sosednje Rusije in Poljske. Glede na to, da cene beloruskih izdelkov določa država, so ti za 30 odstotkov dražji kot uvoženi. Nakupovanje domačih izdelkov bi privedlo do podražitve Big macov ter ostalih jedi, tako da bi bili večini Belorusov težko dostopni, je povedala mcdonaldsova beloruska predstavnica Olga Troyan.

Južnokorejska centralna banka: V letošnjem letu 6-odstotni gospodarski padec

11. 08. 1998 07.49

Ohromljeno južnokorejsko gospodarstvo naj bi po ocenah centralne banke do konca leta še nazadovalo in v tem letu doseglo 6-odstotni padec bruto družbenega produkta, kar je nekoliko več od ocen Mednarodnega denarnega sklada, ki je napovedal 4-odstotno zmanjšanje. Cene naj bi do konca leta porasle za 8 odstotkov, še v svojih ocenah navajajo predstavniki južnokorejske emisijske banke, v prihodnjih mesecih pa naj bi, kot menijo v centralni banki, kriza v tej državi dosegla najvišjo točko. Poplave, ki so v minulih dneh prizadele to azijsko državo, naj bi po mnenju centralne banke zaradi obnovitvenih del na oživljanje gospodarstva imele pozitiven učinek.

V Nemčiji najnižja stopnja inflacije po združitvi

11. 08. 1998 07.48

Stopnja inflacije je v Nemčiji dosegla najnižjo raven od združitve obeh Nemčij. Kot sporočajo predstavniki nemškega statističnega urada, so bile cene v juliju v primerjavi z enakim obdobjem lani višje za 0,9 odstotka. Najmanjša stopnja inflacije v desetih letih je bila s prav tako 0,9 odstotka zabeležena tudi na območju nekdanje Zvezne republike Nemčije.

Pravilnik o cenah bodo najbolj občutili bolniki

07. 08. 1998 15.02

Združenje zastopnikov in predstavnikov farmacevtske industrije, ki ga sestavljajo predstavniki in zastopniki tujih proizvajalcev zdravil v Sloveniji, v današnjem sporočilu opozarja na posledice uveljavljanja pravilnika o merilih za oblikovanje cen zdravil, ki ga je aprila letos izdalo ministrstvo za zdravstvo. Ker naj bi posledice zahtevanega znižanja cen večine inovativnih izdelkov in dovoljevanja zviševanja cen številnih starejših zdravil občutili predvsem bolniki, pa tudi slovenska farmacevtska industrija in gospodarstvo, združenje pristojnim ustanovam predlaga pripravo novega pravilnika.

Sestanek slovenske in hrvaške strani glede NEK dokončno odpovedan

06. 08. 1998 15.48

Sestanek predstavnikov gospodarskih ministrstev Slovenije in Hrvaške, ki je bil predviden za danes, 6. avgusta, je hrvaška stran odpovedala, so sporočili z ministrstva za gospodarske dejavnosti.

Družbi Philip Morris in RJR zvišali cene cigaret

06. 08. 1998 13.55

Vodilna ameriška proizvajalca cigaret, družbi Philip Morris in RJR, sta za 5 centov zvišali ceno škatlice cigaret. Philip Morris, znan po znamkah cigaret Marlboro, Merit in Virginia Slims, ter RJR, ki proizvaja znamke Winston, Camel in Salem, sta svoje cene povečala že petič v 11-tih mesecih, glavni razlog pa predstavlja ''gonja'' ameriških oblasti proti tobačnim koncernom, ki je slednjim bistveno zvišala proizvodne stroške. V obeh družbah napovedujejo še nadaljne podražitve svojih tobačnih izdelkov.

Julija za 0,2 odstotka dražji industrijski izdelki pri proizvajalcih

05. 08. 1998 13.16

Industrijski izdelki pri proizvajalcih so bili julija v primerjavi z junijem dražji za 0,2 odstotka, v primerjavi z lanskim julijem pa za 6,6 odstotka. Kot so še sporočili iz državnega urada za statistiko, so se cene industrijskih izdelkov pri proizvajalcih v prvih sedmih mesecih letos glede na isto obdobje lani povzpele za sedem odstotkov.

Tudi julija ničelna stopnja inflacije

31. 07. 1998 13.13

Cene življenjskih potrebščin so julija v primerjavi z junijem v povprečju ostale nespremenjene, zato je stopnja julijske inflacije - tako kot že mesec poprej - ničelna, so sporočili iz državnega urada za statistiko.

Slovenske železnice bodo s Siemensom podpisale pogodbo za nakup 50 novih tovornih vagonov

28. 07. 1998 18.51

Predstavniki Slovenskih železnic (SŽ) in podjetja Siemens AG Avstrija bodo jutri podpisali pogodbo o nakupu petdesetih dvoosnih zaprtih velikoprostorninskih tovornih vagonov s pomičnimi stranicami, so sporočili iz Slovenskih železnic.

Problemi pri proizvodnji Boeinga zmanjšali dobiček

28. 07. 1998 09.02

Dobiček ameriškega proizvajalca letal Boeinga se je v drugem četrtletju leta prepolovil zaradi problemov v proizvodnji in pritiskov, da bi ohranili cene letal nespremenjene.

Jutri tretja avkcija za zbiranje ponudb za nakup zakladnih menic

27. 07. 1998 14.37

Na tretji avkciji za zbiranje ponudb za nakup trimesečnih zakladnih menic, ki bo jutri, 28. julija, bo v skladu s pogoji, ki jih je ministrstvo za finance objavilo minuli teden, ponujena emisija trimesečnih zakladnih menic tretje serije (RSTZM003291098) znašala dve milijardi tolarjev oziroma 20.000 lotov zakladnih menic v apoenih po 100.000 tolarjev.

V Zagrebu junija padle cene

22. 07. 1998 08.05

Drobnoprodajne cene so bile v Zagrebu junija za 0,3 odstotka nižje kot maja, medtem ko so bili življenjski stroški nižji za 1,1 odstotka, so pokazali podatki mestnega zavoda za načrtovanje. Cene blaga so v prodaji na drobno nižje za 0,4 odstotka, medtem ko so bile storitve dražje za 0,1 odstotka. V prvih šestih letošnjih mesecih so cene v prodaji na drobno porasle v Zagrebu za 6,3 odstotka, življenjski stroški pa za 8,6 odstotka glede na enako obdobje lani.

Japonski Bridgestone pričakuje rekorden dobiček

19. 07. 1998 10.17

Največji japonski izdelovalec gum Bridgestone pričakuje letos rekorden dobiček 103 milijarde jenov. Februarska napoved o pričakovanem dobičku ostaja za zdaj nespremenjena, ker v Bridgestoneu še ne vedo, v kolikšni meri bodo lahko izkoristili prednosti šibkejšega jena. Povpraševanje na domačem trgu namreč upada, cene surovin pa zaradi manjše vrednosti jena naraščajo. Čeprav naj bi družba letos težko dosegla napovedano prodajo v višini 745 milijard jenov, pa bo najverjetneje letos dosegla pričakovanih 103 milijarde jenov dobička.

Junijske cene gostinskih storitev za 5,2 odstotka višje kot decembra

18. 07. 1998 12.59

Cene gostinskih storitev so bile v letošnjem juniju v primerjavi z majem višje v povprečju za 0,6 odstotka, v primerjavi z lanskim decembrom pa za 5,2 odstotka.

Vlada dala soglasje NEK za pridobitev finančnega kredita

17. 07. 1998 08.42

Vlada je dala soglasje NEK za pridobitev finančnega kredita za financiranje posodobitve v znesku 130 milijonov nemških mark. Omenjeni kredit pokriva 70 odstotkov predračunske vrednosti od skupno 205 milijonov mark, kolikor znašajo vsi projekti modernizacije. Vlada se je seznanila tudi s poročilom o stanju urejanja odnosov med Slovenijo in Hrvaško glede NEK. Prihodnji teden naj bi se seje začasnega poslovnega odbora NEK udeležila tudi minister Dragonja in hrvaški minister za gospodarstvo Nenad Porges. Vlada je po besedah zunanjega ministra Borisa Frleca govorila tudi o odgovorih na poslanska vprašanja v zvezi s sporazumom o obmejnem prometu ter sodelovanju med Slovenijo in Hrvaško in ob tem naložila MZZ, da odgovore dopolni z dodatnimi pojasnili temeljnih pojmov, ki so pomembni za razumevanje tega sporazuma.

V juniju višje cene gostinskih storitev na Hrvaškem

17. 07. 1998 08.34

Na Hrvaškem so se v juniju cene gostinskih storitev povečale za 0,6 odstotka v primerjavi z mesecem prej. Po podatkih hrvaškega državnega zavoda za statistiko so se pri tem najbolj povečale cene nočitev, in sicer za 1,1 odstotka. V juniju se je hrana podražila za 0,3 odstotka, medtem ko so cene brezalkoholnih pijač ostale na majski ravni. V primerjavi z lanskim junijem so se cene gostinskih storitev povečale za 3,6 odstotka, hrane 4,9 odstotka, brezalkoholnih pijač za 4,5 odstotka, alkoholnih pijač za 4,2 odstotka, nočitve pa so bile dražje za 2,5 odstotka.

V Evropski uniji turizem narašča

16. 07. 1998 08.49

Eurostat v zadnjem poročilu o turizmu ugotavlja, da je število nočitev v državah Evropske unije lani naraslo za 1,5 odstotka. Število nočitev tujih gostov je po podatkih statističnega urada EU v Grčiji, na Finskem in v Franciji lani naraslo za 10 odstotkov, največ, za 12,2 odstotka pa v Španiji. Na drugi strani lestvice je Danska, ki je beležila 12,7-odstoten padec v nočitvah tujih gostov, medtem ko je bilo slednjih v Italiji manj za 4,3 odstotka. V EU je trenutno okrog 180.000 hotelov in podobnih gostišč. Velikost teh objektov se na splošno veča, tako da ima danes hotel v povprečju 49 postelj. Cene v turizmu naraščajo hitreje kot inflacija - lani je indeks cen potrošniških dobrin narasel za 1,7 odstotka, indeks cen v hotelih, restavracijah in kavarnah pa za 2,4 odstotka.

EU: Precejšnje razlike v neto cenah avtomobilskih modelov

14. 07. 1998 10.23

Evropska komisija je v najnovejši raziskavi avtomobilskega tržišča v državah Evropske unije ugotovila, da se neto cene avtomobilov od članice do članice še vedno precej razlikujejo. V povprečju so najdražji avtomobili v Veliki Britaniji in najcenejši na Nizozemskem. V prvi državi je najdražjih kar 60 od 74 v EU najbolj prodajanih modelov, v drugi pa je za najnižjo ceno moč kupiti 34 avtomobilskih modelov. V Španiji in na Portugalskem jih je za najnižjo ceno moč kupiti 14.

Evropska komisija pogojuje sklenitev največje letalske naveze na svetu

10. 07. 1998 07.51

Evropska komisija je opozorila, da bo glede na konkurenčna pravila Evropske unije navezo med ameriško letalsko družbo American Airlines in britansko British Airways odobrila le v primeru, če družbi na londonskih letališčih ne bosta ovirali dostopa drugim evropskim letalskim družbam in če bosta znižali cene vozovnic za medcelinske polete. Če bosta družbi kljub nasprotovanju konkurenčnih družb uspeli podpisati sporazum o sodelovanju, bosta ustvarili največjo letalsko navezo na svetu. Evropska komisija načrte dveh letalskih prevoznikov preučuje že dlje časa, največ skrbi pa izraža zaradi prevlade, ki bi jo po podpisu sporazuma o sodelovanju družbi prevzeli na liniji med ZDA in Londonom, glavnim evropskim izhodiščem za medcelinske polete.

Na agenciji za privatizacijo pripravili Poročilo o lastninskem preoblikovanju podjetij

09. 07. 1998 13.11

Vodstvo agencije za prestrukturiranje in privatizacijo je na današnji novinarski konferenci predstavilo publikacijo Poročilo o lastninskem preoblikovanju podjetij, ki so jo izdali tako v slovenskem, kot tudi v angleškem in nemškem jeziku. Kot so zapisali v poročilu, so se rezultati poslovanja privatiziranih podjetij v zadnjih treh letih izboljšali, pri čemer pa obstaja razlika med podjetji v lasti notranjih lastnikov, in podjetji, ki jih obvladujejo zunanji lastniki.

Rusija: Junija nižja inflacija

03. 07. 1998 09.01

V Rusiji junija niso zabeležili pretirane porasti cen. Kot sporočajo predstavniki ruskega statističnega urada, so se junija cene življenjskih potrebščin v primerjavi z majem podražile za vsega 0,1 odstotka. Lani je v juniju inflacija še znašala 1,1 odstotka, podatki o povišanju cen med junijem letos in lani pa še niso znani.

Mednarodni denarni sklad je Rusiji odsvetoval devalvacijo rublja

30. 06. 1998 08.54

Ruski voditelji so po mnenju predstavnikov Mednarodnega denarnega sklada (IMF) dovolj sposobni, da bodo preprečili devalvacijo svoje valute, ki bi le še poglobila ekonomsko krizo v tej državi. Rusija mora pred devalvacijo rublja rešiti problem proračunskega primanjkljaja, poudarjajo predstavniki IMF, saj bi slednja povečala maloprodajne cene, to pa bi vodilo v socialne nemire. Devalvacija rublja lahko Rusiji prinese le še dodatne gospodarske težave, menijo predstavniki IMF. Mednarodni denarni sklad je Rusija zaprosila za posojilo v višini 10 milijonov dolarjev, ki jih država potrebuje za krepitev svojih deviznih rezerv, potrebnih za kritje državnih obveznic in uravnavanje tečaja rublja.

Poljska odkupila večino Chopinovih pisem

28. 06. 1998 11.08

Poljska je na nedavni dražbi hiše Sotheby's v New Yorku za več kot 190.000 dolarjev odkupila osem od skupno 14 pisem, ki jih je poljski skladatelj in pianist Frederic Chopin napisal prijatelju, poljskemu grofu Albertu Grzymali. Denar so v posebni zbiralni akciji zagotovili družba Frederica Chopina v Varšavi, javni poljski radio in zasebna televizija TVN.

Rast danskih maloprodajnih cen

27. 06. 1998 10.34

Danske drobnoprodajne cene so v maju na letni ravni in po metodologiji Evropske unije zrasle za 1,4 odstotka, ugotavlja danski statistični urad. Po danskem načinu izračunavanja maloprodajnih cen v maju celo za 2 odstotka. Aprila je bila rast cen na Danskem po obeh načinih izračunavanja 0,5-odstotna.