cesarstvo

Ob Mrtvem morju odkrili piramidi podobno stavbo
28. 03. 2025 06.51
Izraelski raziskovalci so v bližini Mrtvega morja odkrili veliko, piramidi podobno stavbo. Približno 2200 let stara stavba je nastala v obdobju Ptolemajcev (305 do 30 let pred našim štetjem) in v obdobju Selevkidskega cesarstva (312–47 pred našim štetjem).

Zgodovinska romanca Bridgerton o državi Sloveniji, ki je takrat še ni bilo
01. 09. 2024 17.30
Le kdo še ni slišal za priljubljeno britansko družino Bridgerton? Najprej so srca bralcev osvojila književna dela, nato še popularna televizijska serija. A najbrž tega, da v eni od zgodb nastopi tudi naša mala podalpska država, vseeno ni vsesplošno znano dejstvo. V ljubezenski zgodbi o Hyacinth Bridgerton namreč omenijo tudi državo oz. pokrajino Slovenijo, ki da je del Avstro-Ogrske, pred tem pa del Svetega rimskega cesarstva. No, Slovenija kot država seveda takrat še ni obstajala. Kako močno se navedbe v zgodovinski romanci razlikujejo od zgodovinskih dejstev?

Orban pozval k zasedbi Bruslja: 'Smo David, ki se mu mora Goljat izogniti'
15. 03. 2024 17.18
Če želimo ohraniti svobodo in suverenost Madžarske, nam ne preostane drugega, kot da zasedemo Bruselj in v EU sami vnesemo spremembe, je v današnjem govoru ob obletnici madžarske revolucije leta 1848 dejal madžarski premier Viktor Orban. Dodal je, da se bodo Madžari na junijskih evropskih volitvah odločali med bruseljskim povodcem in svobodo.

Namibija ogorčena: Nemčija ignorira smrt več kot 23.000 Palestincev
16. 01. 2024 13.07
Namibija je obsodila odločitev Nemčije, da v okviru tožbe Južne Afrike glede genocida v Gazi stopi na stran Izraela. Predsednik države Hage Geingob je izrazil obžalovanje nad, kot je dejal, nesposobnostjo Nemčije, nekdanje kolonialne vladarice Namibije, da bi se kaj naučila iz svoje grozljive zgodovine, poročajo tuje tiskovne agencije.

Poslanci zavrnili sklep SDS o ustavitvi podiranja ograje na meji
06. 10. 2023 22.22
Odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je nadaljeval prejšnji teden prekinjeno sejo. Poslanci so zavrnili sklepe SDS, da naj se ustavi podiranje ograje na meji in prekliče dobrodošlico 50 tujcem. Notranji minister Poklukar je napovedal, da se bosta hrvaška in slovenska policija kmalu sestali na temo operativnega sodelovanja.

Dvojna omejitev demokracije
02. 09. 2023 16.25
Zgodovina odnosa med kapitalizmom in demokracijo je zelo protislovna, čeprav nas danes prepričujejo, da je demokracija mogoča le v kapitalističnem tržnem gospodarstvu, prispodobe za politično demokracijo pa neoliberalni in konservativni zagovorniki kapitalizma iščejo v tržni potrošniški izbiri.

Benedejčič: To je sporočilo vsem, da je poveljnik in gospodar samo eden – Putin v Kremlju
24. 08. 2023 06.31
Vodja najemniške skupine Wagner Jevgenij Prigožin je bil eden od potnikov zasebnega letala, ki je strmoglavilo na poti iz Moskve v Sankt Peterburg. Nesreča se je zgodila dva meseca po Prigožinovem uporu. Slovenski državni sekretar za nacionalno varnost Andrej Benedejčič ocenjuje, da smrt Prigožina še krepi položaj ruskega predsednika, hkrati pa je tudi sporočilo vsem, da je "poveljnik in gospodar samo eden, to je Putin v Kremlju".

25. Špancirfest – največji hrvaški festival na prostem za spektakularen zaključek poletja
14. 08. 2023 00.15
Konec poletja množica obiskovalcev že tradicionalno preživi na največjem, najbolj priljubljenem in najbolj raznolikem uličnem festivalu na Hrvaškem – Špancirfestu.

Švicarka vklesala črko na zid Koloseja, šolar poškodoval zidake
16. 07. 2023 16.25
Italijanski karabinjerji so ta konec tedna obravnavali dva 17-letna turista zaradi vandalizma v rimskem Koloseju. Švicarska turistka je v steno Koloseja vklesala prvo črko svojega imena, nemškega šolarja pa so zalotili med praskanjem po zidu. To je bil že tretji primer vandalizma v Koloseju v zadnjih tednih.

Prodaja Klimtove slike v Londonu bi lahko dosegla evropski rekord
19. 06. 2023 10.01
Avkcijska hiša Sotheby's bo 27. junija dala na dražbo sliko Dama s pahljačo. Zadnji portret, ki ga je naslikal avstrijski slikar Gustav Klimt, bi lahko na dražbi v Londonu dosegel evropski rekord, so sporočili iz avkcijske hiše, kjer upajo, da bodo za sliko iztržili več kot 76 milijonov evrov.

Kako smo (do)čakali premik 61-tonske brvi
03. 02. 2023 09.07
Moralo bi se zgoditi v sredo, pa se ni. Zagodla jo je okvara 600-tonskega oranžnega velikana, ki bi moral postaviti piko na i nad gladino Save. Mehaniki so vzeli stvari v svoje roke in sporočili, da bo dan pozneje 'nova priložnost za atraktivni gradbeni podvig'. Na svoje mesto je morala priti 83 metrov dolga brv, ki bo tako zaključila več kot dva milijona evrov vreden projekt kolesarske poti Medvode–Pirniče–Vikrče.

'Joj, kako so ga polomili, mi bomo to naredili drugače, bolje'
22. 01. 2023 07.45
"Ko nova generacija "ugotovi", da so predniki naredili vse narobe in se istega problema loti "po svoje", povzroči iste uničujoče posledice," o vojni in miru pravi nekdanji taboriščnik Dušan Stefančič. Takšni poskusi so se vedno klavrno končali, a pojavijo se znova in znova. Ker so del človeške narave. Trenutno enega takšnih poskusov "popravljanja zgodovine" gledamo v Ukrajini. "Zgodovina se kruto ponavlja," ugotavlja Stefančič.

Tajvan in Kitajska – nerešljiva dilema?
20. 08. 2022 07.00
Ob obisku predsednice predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi na Tajvanu se je tudi na prve strani slovenskih medijev prestavila dilema in konflikt glede tajvanske neodvisnosti. Nestabilnosti na relaciji Tajpej – Peking in vprašanje tajvanske neodvisnosti po mnenju avtorja te kolumne predstavljajo trenutno največji obstoječi vir tveganja za izbruh oboroženega spopada med velikimi silami; po domače rečeno, tretje svetovne vojne. Uničujoči potencial tega spora pa ni posledica kulturnih oz. političnih razlik med stranema, temveč neskladnosti med dvema pomembnima elementoma sodobnih mednarodnih odnosov: samoodločbo narodov na eni strani in spoštovanjem mednarodnih pogodb na drugi. Vsaka izmed obeh strani namreč svoje stališče upravičeno utemeljuje na enem izmed teh dveh elementov, kar ustvarja nerešljivo dilemo: kdo bo prvi popustil, čeprav je njegova pozicija upravičena in utemeljena?

Prebilič napovedal kandidaturo za predsednika republike
07. 07. 2022 13.30
Župan Kočevja Vladimir Prebilič se v volilno tekmo podaja s podporo neodvisnih županov in podpisi volivcev. Kandidaturo je najavil na novinarski konferenci, kjer je izpostavil, da je treba funkciji predsednika dodati vsebino. Predsednik republike mora po njegovem mnenju sooblikovati politično življenje v državi. Na spletni strani občine Kočevje in v Prebiličevem uradnem življenjepisu je zapisano, da je bil med leti 2008 in 2011 svetovalec takratnega predsednika republike Danila Türka za področje domoljubja in veteranskih organizacij. V nekdanjem Türkovem kabinetu so to zanikali, kar je naknadno priznal tudi Prebilič.

Nova videoigra želi med uporabniki zanetiti zanimanje za naravovarstvo
26. 07. 2021 16.36
Mobilna igra 'Nevideno cesarstvo' (Unseen Empire) je delo raziskovalcev preoblikovala v zanimivo izkušnjo za uporabnika, s katero želijo njeni ustvarjalci ljudem približati naravovarstveno znanost. Čeprav je igra brezplačna in ne ustvarja prihodkov ali donacij, njen ustvarjalec Gautam Shah upa, da bo vzbudila zavest in ljudi spodbudila k takšnim potrošniškim odločitvam, ki so boljše za okolje.

Nemčija priznala genocid iz kolonialnih časov, Namibiji bodo plačali milijardo evrov
28. 05. 2021 10.16
Nemčija je priznala genocid v Namibiji po pol desetletja dolgih pogovorih z vlado te afriške države. Zunanji minister Heiko Maas je dejal, da je Nemčija v začetku 20. stoletja pripadnikom ljudstev Herero in Nama v današnji Namibiji povzročila "neizmerno trpljenje".

Na Festivalu Ljubljana tudi John Malkovich z monodramo
25. 03. 2021 16.48
Festival Ljubljana je že razkril nekatere znane domače in tuje umetnike, ki bodo med junijem in septembrom nastopili na letošnjem poletnem festivalu. Pridružil se jim bo tudi igralec John Malkovich. Ob letošnji 700. obletnici smrti renesančnega pesnika Danteja Alighierija se bo 7. julija predstavil z monodramo Pekel Johna Malkovicha.

Novo pismo Janeza Janše evropskim voditeljem. O 'ukradenih volitvah' v Sloveniji in vladavini prava
17. 11. 2020 21.40
Slovenski premier Janez Janša je na predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela naslovil pismo, v katerem pogojevanje evropskih sredstev z vladavino prava označuje za "odmik od realnosti", ki da si ga navadno privoščijo v totalitarnih sistemih. Janša je v pismu omenil še "ukradene parlamentarne volitve v Sloveniji leta 2014", za katere se, tako užaljeni premier, v Evropi niso zmenili.

Trumpovi možje v zelenem krotijo Ameriko
23. 07. 2020 08.51
Začelo se je v Portlandu. Na ulicah so se pojavili zvezni agentje v maskirnih uniformah in na pol vojaški opremi. Napadli so protestnike, jih nekaj zvlekli v kombije brez oznak in odpeljali na zaslišanje. Demokratično vodstvo Oregona je ogorčeno zahtevalo umik zveznih enot, komentatorji na levici opozarjajo, da tako delujejo fašistični režimi, predsednik države pa grozi, da bodo podobno posredovali tudi v drugih liberalnih mestih.

Družina Kardashian, v preteklosti Kardaschoffs, po prerokovem svarilu ubežala genocidu
10. 10. 2019 09.58
Sestri Kim in Kourtney Kardashian se te dni mudita v Armeniji, kamor sta odpotovali ob obletnici genocida, da bi se poklonili več kot milijonu armenskih žrtev. Sprejel ju je armenski predsednik, s katerim sta resničnostni zvezdnici kasneje obedovali v predsedniški palači.

'Prva dolžnost vsakega odraslega človeka je, da ostane zvest svoji identiteti'
22. 09. 2019 08.37
Globalizacija ne zanika identitete, pravi Boris Pahor, znameniti tržaški pisatelj in mislec. Zreli narodi z jasno identiteto lažje sobivajo, saj je manj želje po nadvladi, je prepričan človek, ki je na lastni koži izkusil totalitarne režime. Skrbi ga, ker ima Evropa "papirnato identiteto" in prešibko socialno komponento. Prepričan je tudi, da potrebujemo evropsko vojsko.

Novo pomembno odkritje naših arheologov s pomočjo najnovejše tehnologije
30. 03. 2019 07.00
Strokovnjakom iz Narodnega muzeja Slovenije je v okviru evropskega projekta Claustra+ uspelo potrditi nov odsek poznorimskega zapornega sistema, imenovanega claustra Alpium Iuliarum. Na podlagi terenskih raziskav in lidarskega posnetka jim je uspelo dokumentirati skromne ostanke nekoč mogočnega zapornega zidu.

V Iraku potonil trajekt, umrlo že več kot 70 ljudi
21. 03. 2019 15.26
V bližini iraškega mesta Mosul je med vožnjo po reki Tigris potonil rečni trajekt. Po informacijah tujih medijev je umrlo že več kot 70 ljudi, med njimi je bilo največ žensk in otrok, ki niso znali plavati. Nekateri mediji navajajo, da je plovilo potonilo zaradi tehničnih težav.

Ob 11. uri 11. dne 11. meseca so po Evropi doneči zvonovi razglasili konec morije
11. 11. 2018 09.32
Na milijone mrtvih in še več milijonov ranjencev, vdov in sirot je ena od žalostnih bilanc prve svetovne vojne. Njen konec je usodno zaznamovala številka 11. Ob 11. uri 11. dne 11. meseca so po vsej Evropi zadoneli zvonovi in tako obeležili konec morije. Mirovna pogodba je bila podpisana 28. junija 1919.

Simon in Mateja s kolesom po poti Osmanskega cesarstva: 'Skupaj zmoreva vse'
12. 08. 2018 07.00
Vietnam, Laos, Kambodža in Tajska pred le nekaj meseci mu niso bili dovolj. Mariborčan Simon Eržen se je – tokrat v spremstvu partnerice Mateje – s kolesom podal po poti Osmanskega cesarstva. Od resnih preizkušenj do zabavnih prigod – kako sta ušla agresivnim psom, zakaj so ju turški policisti povabili na čaj in kdo jima je v Gruziji na 2000 metrih podaril sladoled?

FOTO in VIDEO: Kurdi Afrin brez večjega upora prepustili turški vojski: zavezniki nadzorujejo celotno regijo
18. 03. 2018 10.00
Turška vojska je prevzela popoln nadzor nad kurdskim mestom Afrin. Erdogan je povedal, da so številni Kurdi "stisnili rep med noge in zbežali". Napovedal je tudi, da bi lahko vojaško operacijo v Siriji še razširili na druge dele na severu države, ki so pod nadzorom Kurdov.

Trikrat zavrnil nadaljevanje Terminatorja, a mu je še vedno trn v peti
16. 01. 2018 13.32
Oskarjevski igralec Christian Bale, ki je kipec prejel za film Borec iz leta 2011, je razkril, da se je zelo otepal filma Terminator: Odrešitev, vlogo trikrat zavrnil, nato pa jo je sprejel, da bi vsem dokazal, da ni bila dobra odločitev. A se s tem očitno še vedno ni povsem sprijaznil.

Kdo je bil Silvester?
31. 12. 2016 06.30
Najbrž se tudi letos ne boste mogli izogniti vprašanju, kje boste na silvestrovo. Pa veste, po kom zadnji dan v letu sploh nosi ime? Silvestrovo je god sv. Silvestra, rimskega papeža, ki so ga kmalu po njegovi smrti začeli častiti kot svetnika.

Turčija po nemškem prizanju genocida nad Armenci: 'Odgovorili bomo na vseh ravneh'
02. 06. 2016 13.26
Nemški poslanci so kljub pritiskom Turčije skoraj enoglasno sprejeli resolucijo, s katero priznavajo genocid nad Armenci v Otomanskem cesarstvu med prvo svetovno vojno. Armenija je resolucijo označila za dragocen prispevek, a dodala, da "turške oblasti še naprej trmasto zavračajo nesporno dejstvo, da je Otomansko cesarstvo storilo genocid".

FOTO in VIDEO: Na Slovenski cesti odkrili okoli 2000 let star grob
25. 03. 2015 17.44
Arheologi so na Slovenski cesti v Ljubljani našli več predmetov in kar tri grobove. Najbolj jih je presenetil 2000 let star grob s kamnito skrinjo. Tam, kjer stoji Slovenska cesta, je bilo namreč nekoč urejeno grobišče, ki pa je bilo zaradi posegov v preteklosti močno poškodovano.