deindustrializacija

GZS: Dodatni davki in prispevki bodo zaposlenim odnesli od 2100 do 5200 evrov

18. 02. 2025 13.11

Plače v Sloveniji so med davčno najbolj obremenjenimi, kar znižuje življenjski standard in slabi konkurenčnost gospodarstva, so opozorili v GZS. Vladi na tem področju predlagajo več ukrepov, med drugim samodejno usklajevanje dohodninske lestvice in olajšav z letno rastjo povprečne plače ter razbremenitev nagrade za poslovno uspešnost. Njihova analiza je pokazala, da bodo zaposleni z minimalno plačo zaradi uvedenih dodatnih davkov in prispevkov v obdobju od leta 2023 do 2026 izgubili od 2100 do 5200 evrov neto.

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?

02. 11. 2024 15.01

So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

Finančni komentar: Jesenska razprodaja

10. 09. 2024 07.00

September je tradicionalno najmanj donosen mesec v letu. Prvi teden je bil za delniške trge najslabši v zadnjih dveh letih. V zgolj štirih trgovalnih dneh je izpuhtelo več kot 2000 milijard evrov. Največje padce so imeli tehnološki velikani in polprevodniška industrija.

Globalni razvoj se res spreminja, a še zdaleč ne doživlja 'dolge, počasne smrti'

09. 09. 2023 17.11

Ameriška študenta David Oks in Henry Williams sta za revijo American Affairs lani spisala razvpito kritiko obstoječega "modela" globalnega ekonomskega razvoja z naslovom "The Long, Slow Death of Global Development". Pred kratkim je članek viralno in s pričakovano politično nagnjenostjo zakrožil po socialnih omrežjih. Oks in Williams mestoma naredita zanimive poante glede prezgodnje deindustrializacije, zato je članek vredno prebrati. A ker zakrivita kopico napačnih implikacij in trditev, je vredno članek kritično umestiti v širši kontekst.

Prihajajo deindustrializacija in nemiri

23. 04. 2023 11.09

Nemčija je odločena, da bo svetilnik zelene transformacije – pa naj bo to v energetiki, prometu, industriji ali še kje drugje. A vse več je opozoril, da bo imel zeleni eksperiment, ki mu sicer sledi tudi preostanek EU, hude gospodarske in ekonomske posledice ter da bi lahko še povečal družbeno neenakost.

'EU bi ob upravičenih kritikah Madžarske morala videti tudi soodgovornost za razmere'

16. 04. 2022 07.12

Odločitev Evropske komisije, da sprejeme ukrep o omejitvi financiranja Madžarske, še vedno odmeva v evropskem in slovenskem političnem prostoru. Opozicijske stranke podpirajo odločitev komisije in izražajo nasprotovanje t. i. iliberalnemu dojemanju demokracije v Budimpešti, medtem ko v delu koalicije ocenjujejo, da je Bruselj čakal na izid madžarskih volitev in nato takoj začel s postopkom. Največja vladna stranka, ki goji tesno zavezništvo z madžarskim vodstvom, na naša vprašanja glede sankcij komisije ne odgovarja.