delojemalci

Postelje v domovih prazne, ljudje pa čakajo na vstop tudi šest let

10. 01. 2025 06.00

41 milijonov evrov bo šlo letos v domove za starejše, v njihovo gradnjo ali obnovo. A večji problem kot zidovi so kadri, ki jih kronično primanjkuje. Lani je bilo po oceni Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zaradi premalo kadra praznih več kot 900 postelj. Medtem nekateri čakajo tudi več let na vstop v dom. Gospod iz Kranja celo šest let.

Zakon o dolgotrajni oskrbi v ustavno presojo? Obvezni prispevek bi šel od neto pokojnin

13. 11. 2024 15.22

Zveza društev upokojencev se ne strinja z zakonom o dolgotrajni oskrbi, ki z julijem 2025 uvaja obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini enega odstotka. Upokojenci ga bodo namreč plačevali od neto pokojnin, kar v zvezi vidijo kot vdor v pokojninski sistem. Če jim odločevalci ne bodo prisluhnili, bodo zahtevali ustavno presojo zakona.

Leto dni evidentiranja: se število kršitev povečuje upravičeno?

30. 10. 2024 06.00

Delodajalci in delojemalci bodo kmalu zagrizli v še eno kislo jabolko. Gre za natančno beleženje delovnega časa, od minute do minute z malicami in odmori, ki velja že skoraj leto dni. "S tem smo dobili še dodatno in nepotrebno administracijo," vztrajajo obrtniki in podjetniki. Na ministrstvu Luke Mesca pa odgovarjajo s številkami – ugotovili so namreč bistveno več kršitev kot lani. Kaj je vlada obljubljala in kaj je do danes uresničila?

Ukrep, ki naj bi dobro del najemnikom in prvim lastnikom stanovanj

25. 10. 2024 20.48

Davek na premoženje je eden od številnih ukrepov, s katerimi bo vlada po besedah premierja Roberta Goloba stanje na stanovanjskem trgu poskušala spremeniti v korist najemnikov in prvih lastnikov stanovanj. Priprava izhodišč je kompleksna, poslanci oz. koalicijski partnerji pa bodo o njih razpravljali januarja, je napovedal predsednik vlade.

'Kozmetično krpanje zakonov, davčni paket je nesistematičen in nedomišljen'

13. 09. 2024 18.31

Na seji Ekonomsko-socialnega sveta so predstavniki delodajalcev znova nasprotovali predlogu davčnih sprememb in predlagali njegov umik iz zakonodajnega postopka, ki pa ni dobil podpore. Sindikalna stran na drugi strani spremembe podpira. Člani ESS pa so bili medtem bolj enotni glede prihajajočih sprememb v zdravstvenem sistemu.

Turški delavci preklicali napovedano stavko na drugem tiru

14. 02. 2024 13.53

Četrtkove stavke, ki so jo napovedali turški delavci na drugem tiru, ne bo. Na pogajanjih v torek so namreč delavci dosegli dogovor z vodstvom glede zvišanja plač in drugih stavkovnih zahtev. Družba 2TDK je dogovor med izvajalci gradbenih del in izvršnimi odbori sindikatov ter posledičen preklic stavke pozdravila.

Denarna kazen za avstralske šefe, ki bi zaposlene klicali v prostem času?

08. 02. 2024 17.03

V "deželi tam spodaj" napovedujejo prav posebno nadgradnjo delavskih pravic. Z zakonom bi namreč delavcem zagotovili "pravico do odklopa". In kaj to pomeni? Nerazumne klice in SMS-sporočil, ki bi jih od svojih nadrejenih prejeli izven delovnega časa, bi torej lahko brez skrbi, da bi jih zaradi tega doletele neželene sankcije, ignorirali. Povsem drugače pa bi bilo za delodajalce. Če bi svoje zaposlene klicali izven časa njihovega dela, bi jih lahko namreč doletela tudi denarna kazen.

Turškim delavcem prekipelo, na ministrstvu za delo 'pozdravljajo njihov pogum'

07. 02. 2024 10.38

Delavci štirih turških izvajalcev, ki sodelujejo pri projektu gradnje drugega železniškega tira Divača–Koper, so napovedali stavko. Delovne stroje nameravajo ugasniti prihodnji četrtek, 15. februarja. Med drugim zahtevajo dvig osnovnih plač vseh delavcev za 30 odstotkov, plačilo opravljenih nadur, ureditev varnosti in zdravja pri delu. V družbi 2TDK pravijo, da so se takoj po prejemu napovedi stavke sešli z vodstvi izvajalcev gradbenih del. Poudarjajo, pa da napoved stavke ne sme negativno vplivati na časovnico izvedbe projekta. Na ministrstvu za delo, kjer so spomnili na številne ugotovljene nepravilnosti pri inšpekcijskih nadzorih, "pozdravljajo pogum turških delavcev".

Golob o evidentiranju in pokojninski noveli: 'Na upokojence nismo pozabili'

18. 12. 2023 06.20

Vlada bo po koncu nadzora izvajanja novele zakona o evidentiranju delovnega časa v praksi šla v izboljšave v tistih delih, kjer se bodo pokazale kot potrebne, je v odgovorih na poslanska vprašanja dejal predsednik vlade Robert Golob. Rešitve za ugotovljene težave bodo po besedah premierja iskali v okviru Ekonomsko-socialnega sveta. Ob tem pa zatrjuje, da tudi na upokojence nikakor niso pozabili. Kot dokaz je omenil nedavno sprejeto pokojninsko novelo, ki izboljšuje položaj najbolj šibkih skupin upokojencev, ki so delovni invalidi in vdove oz. vdovci.

Manifest norim ženskam

25. 11. 2023 07.00

V svojem nekaj desetletij dolgem življenju sem absolutno prevečkrat slišala, da sem nora. Tako so mi pravili moški in ženske. Moški najbrž zato, ker sem s konkretnimi učinki svoje norosti s silo (kar je bil nemara zgolj še dodaten vzrok in potrditev diagnoze; sila je kakopak rezervirana za moške) vstopila v njihove svete prostore. Ali pa s silo norosti govorila in razmišljala, počela in ustvarjala tako, kot je to, po naravnem redu, dovoljeno le njim? Tako, kot da bi imela dejansko pravico do lastnega mnenja in tako, kot da bi lahko temu svetu celo kaj dobrega prispevala. Za noro so me pogosto oklicale tudi ženske. Ker so one že prej videle, vedele in se bale, kakšno življenje bi mi preostalo, če postanem nora. Nora ženska.

'Vlada se ukvarja sama s seboj v času, ko bi se morala z marsičim drugim'

05. 10. 2023 06.00

"Ministrica za kmetijstvo je popolnoma 'pogrnila' pri varni hrani in pri spornih zakonih pustila na cedilu kmete, minister za naravne vire pa ni upravičil zaupanja in opravil svoje naloge pri poplavni sanaciji," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj. Očitajo, da se "vlada ukvarja sama s seboj v času, ko bi se morala z marsičem drugim". Da se vlada v zadnjih dneh ukvarja s kadrovskimi menjavami in je nekoliko zastalo reševanje območij, ki so utrpela škodo v poplavah, obžaluje tudi poslanec koalicijske SD Jani Prednik, ki si prav tako želi, da bi se stvari pospešile.

Začel je veljati zakon o dolgotrajni oskrbi

03. 08. 2023 06.07

Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki je zdaj začel veljati, uporabljati pa se bo začel postopno od 1. januarja 2024, sistemsko ureja področje ter določa pravice in storitve. S 1. julijem 2025 pa prinaša obvezni prispevek, ki ga bodo plačevali tako delodajalci kot delojemalci in upokojenci. Zakon o dolgotrajni oskrbi iz leta 2021 je prenehal veljati.

DZ po vetu znova potrdil zakon o dolgotrajni oskrbi

21. 07. 2023 06.55

DZ je na vnovičnem glasovanju o zakonu o dolgotrajni oskrbi po izglasovanem odložilnem vetu DS zakon potrdil z 52 glasovi za in 10 proti. Za vnovično potrditev je bilo potrebnih vsaj 46 glasov. V poslanskih skupinah koalicije so poudarili, da je zakon ustrezen, poslanski skupini opozicije pa sta nasprotovali denimo financiranju dolgotrajne oskrbe.

Državni svet sprejel veto na Zakon o dolgotrajni oskrbi

20. 07. 2023 07.05

Državni svet je na izredni seji s 17 glasovi za in 9 proti sprejel veto na Zakon o dolgotrajni oskrbi. Interesne skupine delodajalcev, lokalnih interesov ter kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev se namreč med drugim ne strinjajo s predvidenim financiranjem področja, ki s 1. julijem 2025 uvaja obvezen prispevek.

DS bo obravnaval predlog za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi

19. 07. 2023 12.55

DS bo v četrtek na izredni seji obravnaval predlog za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi. Interesne skupine delodajalcev, lokalnih interesov ter kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev so se namreč na skupni korespondenčni seji, ki je potekala v torek in danes, odločile za vložitev pobude za predlog odložilnega veta.

Nezadovoljni delodajalci s predlogom veta na zakon o dolgotrajni oskrbi

18. 07. 2023 09.51

Interesne skupine delodajalcev, lokalnih interesov in kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev v državnem svetu na skupni korespondenčni seji, ki poteka danes in v sredo, odločajo o vložitvi skupne pobude za predlog odložilnega veta na zakon o dolgotrajni oskrbi. Če se bodo odločile za pobudo, bo izredna seja DS v četrtek.

DZ potrdil obravnavo predloga Zakona o dolgotrajni oskrbi po nujnem postopku

13. 07. 2023 15.25

DZ je potrdil obravnavo predlogov Zakona o dolgotrajni oskrbi in novele Zakona o socialnem varstvu po nujnem postopku. Takšen sklep je sicer potrdil že kolegij predsednice DZ, a so v SDS podali zahtevo, naj DZ o tem vnovič odloča. Po zeleni luči poslancev matični odbor lahko nadaljuje obravnavo zakonskih predlogov.

SDS z zahtevkom zamika časovnico dolgotrajne oskrbe

12. 07. 2023 13.02

V državnem zboru bi morali poslanci in poslanke odbora za delo obravnavati predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi, a ker je poslanska skupina SDS vložila zahtevek za ponovno odločanje o vrsti parlamentarnega postopka, se bo obravnava zakona zamaknila. Odbor je sejo prekinil, nadaljeval pa jo bo v četrtek po koncu dela izredne seje državnega zbora. Minister Simon Maljevac je dejal, da gre pri potezi SDS le za politično nagajanje in poskus zavlačevanja.

Prehod Bešiča Loredana v poslanske klopi malo verjeten

11. 07. 2023 16.07

Bo Danijel Bešič Loredan po odstopu postal poslanec Svobode? To možnost bi namreč lahko izbral kot nadomestni poslanec ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Mateja Arčona. Izredna seja državnega zbora, na kateri se bodo poslanci seznanili z njegovim odstopom in obravnavali predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi, se bo sicer začela v četrtek. Na mizah pa bodo imeli poslanci tudi interventni zakon na področju nabave zdravil, za katerega je kolegij predsednice DZ odločil, da ga bodo obravnavali po nujnem postopku.

Golob razkril novosti glede zdravstvene in davčne reforme

24. 02. 2023 06.00

Protesti se kar vrstijo, premier Robert Golob pa je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil, da je treba nepravičen plačni sistem spremeniti v celoti, ne po posameznih skupinah. Glede zdravstvene reforme je napovedal, da pričenjajo s tremi projekti: digitalizacijo, prenovo ZZZS in nacionalnim klicnim centrom. Slednji bo začel delovati s 1. marcem, državljani pa bodo na brezplačni telefonski številki informacije glede osebnega zdravnika dobili takoj. Po njegovi napovedi bodo davčne spremembe v veljavo stopile 1. januarja 2025, dajatve pa bodo za lastnike ene nepremičnine ostale enake. Spregovoril je še o dogajanju v Policiji, draginji in tem, ali bo dokončal mandat.

Tako sindikati kot delodajalci podpirajo izhodišča za zdravstveno reformo

17. 02. 2023 06.34

Ekonomsko-socialni svet je obravnaval koalicijska izhodišča za zdravstveno reformo. V zvezi svobodnih sindikatov so ocenili, da gre za eno bolje pripravljenih zdravstvenih reform. Izhodišča načeloma podpirajo tudi delodajalci.

Ali kandidati za predsednika države darujejo v humanitarne namene?

11. 10. 2022 13.03

Kandidati za predsednika države so redni darovalci v humanitarne namene, ki se zavedajo, da bo draginja močno vplivala na številne prebivalce. Prav zato so prepričani, da bi država morala draginjo s primernimi ukrepi blažiti in da je treba omenjeno krizo reševati kot skupnost. Država bi namreč morala po njihovem narediti več, da ne bi bilo vse breme pomoči tistim, ki jo najbolj potrebujejo, na humanitarnih in nevladnih organizacijah.

Zaposlitev Savinjska

27. 05. 2022 09.55

Zaposlitev v Savinjski regiji boste tako zaradi velikih kot tudi številnih manjših podjetij, zagotovo našli. Podjetja so približno enakomerno razkropljena po celotni regiji, dobre prometne povezave pa omogočajo, da bo čas vožnje na delovno mesto sorazmerno kratek.

Prosta delovna mesta v proizvodnji Ljubljana

12. 05. 2022 08.33

Na trgu dela se nenehno ponujajo nove priložnosti za vašo zaposlitev. Oblikujejo ga delodajalci, ki povprašujejo po delovni sili in delojemalci, ki ponujajo svojo delovno silo.

Prosta delovna mesta

06. 05. 2022 08.34

Državljani republike Slovenije po zaključenem izobraževanju na primarni, sekundarni ali terciarni ravni pričnemo z aktivnim iskanjem prve redne zaposlitve. V veliko pomoč pri iskanju ustreznega dela so spletni portali, na katerih lahko filtriramo dela glede na lastne želje in prosto izbiramo, na katero delovno mesto se bomo prijavili. Ker so v kapitalističnem družbenem sistemu značilnosti trga dela predvsem fleksibilnost, nestabilnost, visoka konkurenčnost in učinkovitost, se ta nenehno spreminja in prilagaja potrebam ter zahtevam družbenega sistema, kar posledično prinaša večjo cirkulacijo in pogostejše prehajanje med delovnimi mesti.

Hibridno delo – prednost za delodajalca ali zaposlenega?

02. 04. 2022 11.06

Ali hibridno delo pomeni več prilagodljivosti za zaposlene in nižje stroške za podjetja ali več nadzora, več dela in manj prostega časa? Kje in kako torej delati po epidemiji? Medtem ko so se podjetja hitro prilagodila, pa jasnih pravil države, kako delati in pod katerimi pogoji ter kakšen nadzor je dovoljen, še vedno ni.

Samozaposleni v kulturi: odbor DZ ni sprejel predlaganih sklepov Levice

14. 02. 2022 21.45

Odbor DZ za kulturo se je na zahtevo poslanske skupine Levice seznanil s položajem samozaposlenih v kulturi v razmerah po epidemiji in ukrepih za okrevanje. Predlaganih sklepov Levice, ki je pozvala k podpori sektorju, ni sprejel.

Posebni dodatki za upokojence, zaposlene in starše, kritje fiksnih stroškov za podjetja

19. 12. 2020 07.00

Vlada je sprejela načrt za PKP7, ki ob dodatni pomoči za gospodarstvo vnovič prinaša enkratni krizni dodatek najbolj ranljivim skupinam prebivalstva - upokojencem, študentom, zaposlenim z najnižjimi plačami, pa tudi staršem in verskim uslužbencem. PKP7 prinaša spremembe na področju urnih postavk za tiste, ki delajo v rizičnih pogojih ter na področju kritja fiksnih stroškov za podjetja. Vrednost tokratnih ukrepov je 550 milijonov evrov, je povedal finančni minister Andrej Šircelj.

Počivalšek: Zamrznitve minimalne plače brez doseženega kompromisa v PKP 7 ne bo

11. 12. 2020 19.08

Dogovora o minimalni plači po 1. januarju prihodnje leto še vedno ni. Sindikati zahtevajo dvig v skladu z zakonom o minimalni plači, delodajalci pa na drugi strani trdijo, da si zvišanja minimalne plače ob že tako globoki krizi ne morejo privoščiti. Če ne bo doseženega dogovora, zamrznitve minimalne plače v PKP 7 ne bo, pravi gospodarski minister. Glede morebitnega sproščanja ukrepov pa pravi, da se zavzema za odprtje tistih dejavnosti, ki se zdaj odvijajo na črno.

Propad malih podjetnikov: Avstrijci našli rešitev, zakaj se ne zgledujemo po njih

21. 03. 2020 07.00

Več kot 100.000 samozaposlenih v Sloveniji je praktično čez noč ostalo brez centa dohodka. Številna manjša podjetja so bila prisiljena v odpuščanje, mnogi so morali razglasiti osebni stečaj. Zaradi ukrepov za omejitev širjenja koronavirusa so mnogi zaprli vrata svojih salonov, birojev, ostali brez nastopov, skratka brez sredstev za preživetje. Namesto rešitve jim država ponuja zgolj obliž za krvavečo rano, čeprav trdi, da si prizadeva ohranjati delovna mesta.