demografski ukrepi

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek
02. 04. 2025 10.45
Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

Hrvaška z denarnimi spodbudami želi povečati rodnost
13. 12. 2024 19.40
Kako povečati rodnost in nazaj v domovino privabiti izseljence? Na Hrvaškem bo 1. marca začel veljati paket demografskih ukrepov, težak 685 milijonov evrov. Med njimi so podvojitev zneska, ki ga pari prejmejo ob rojstvu otroka, 100-odstotno porodniško nadomestilo vseh 12 mesecev, višja bolniška, daljši očetovski dopust. Samo denar ne bo rojeval novih otrok, sicer priznava minister za demografijo, a vseeno ocenjuje, da bi se z novimi ukrepi lahko letno razveselili kakih dva tisoč otrok več. Kaj pa čaka Hrvate, ki živijo v tujini?

Protest francoskih kmetov: na cestah blokade in kmetijski odpadki
25. 01. 2024 17.47
Vse bližje francoski prestolnici so kmetje, ki s traktorji vozijo v kolonah in blokirajo ceste, da bi okrepili pritisk na vlado za zaščito kmetijskega sektorja pred tujo konkurenco, birokracijo, naraščajočimi stroški in nizkimi plačami. Na poti do Pariza je tako zdaj upočasnjen promet, na cesti so barikade in kmetijski odpadki.

'Nihče ni pristaš tega, da delamo do smrti'
07. 10. 2023 07.00
Kot kaže, bo še vroče tudi v razpravi o pokojninski reformi. Znana so namreč nekatera nova izhodišča, ki jih snujejo na ministrstvu za delo. Med njimi dvig starostnega upokojevanja s 65 na 67 let, pa tudi, da bi pri izračunu višine pokojnine upoštevali 40 let in ne več 24. Več bi za pokojnine po novem prispevali delodajalci, manj delavci. Višji upokojitveni starosti že zdaj nasprotujejo mladi. V sindikatu Mladi Plus opozarjajo, da bi morala vlada pokojninsko blagajno najprej polniti z drugimi ukrepi, kot je denimo boljša dostopnost mladih do rednih oblik zaposlitve.

V Sloveniji vse več revnih. Kako se bodo s tem spopadle stranke?
12. 04. 2022 06.00
Slovenija je ena izmed sedmih držav v Evropski uniji, v katerih se je leta 2020 v primerjavi z letom 2019 dvignila stopnja tveganja revščine. Pandemija covida-19 je še poglobila stiske najranljivejših skupin, predvsem pa je pokazala že siceršnje sistemske pomanjkljivosti. V Evropski mreži proti revščini opozarjajo, da je odprava revščine politična odločitev, zato nas je zanimalo, kakšne ukrepe bodo v zvezi s to perečo problematiko sprejele stranke.

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?
28. 03. 2022 06.00
Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

Koalicijska pogodba: kaj so obljubili, kaj izpolnili in na kaj pozabili
17. 03. 2022 06.00
SDS, NSi, SMC in DeSUS so 25. februarja 2020 podpisale koalicijsko pogodbo za obdobje dveh let. Ukrepe so razdelili na devet področij. Preverili smo njihove obljube in ocenili, ali so jih izpolnili.

Del opozicije zaradi razmer v državi obstruiral proračunsko sejo
07. 10. 2021 06.25
Državni zbor se je sestal na izredni seji, da bi se seznanil s predlogom državnih proračunov za prihodnji dve leti. Skupaj s preostalimi proračunskimi dokumenti ju predstavljata premier Janez Janša in finančni minister Andrej Šircelj. Oba sta izpostavila investicije, ki se občutno povečujejo. Gre za dve milijardi evrov v vsakem od prihodnjih dveh let. Del opozicije je zaradi razmer v državi sejo obstruiral.

Novela zakona o nalezljivih boleznih: poslanci koalicije po vetu glasovali proti
15. 07. 2021 13.19
Državni zbor je ponovno odločal o zakonu o nalezljivih boleznih, na katerega je v ponedeljek državni svet izglasoval veto. Predsednik vlade Janez Janša je na novinarski konferenci napovedal, da "sprememba zakona o nalezljivih boleznih v tej fazi najbrž ni potrebna, poslanci koalicije bodo po vetu glasovali proti". To se je tudi zgodilo, proti predlogu je glasovalo 78 poslancev, za pa le eden.

Koalicija za uresničitev ključnih projektov, kot sta demografski sklad in davčna reforma
15. 04. 2021 08.25
Na Brdu pri Kranju se je sestal širši koalicijski vrh. Glavna nit srečanja je bilo uresničevanje zavez koalicijske pogodbe, med ključnimi projekti so se znašli demografski sklad, zakon o dolgotrajni oskrbi, ukrepi za digitalizacijo, davčna reforma in tudi zakon o investicijah v zdravstvo. Vrha se je v imenu poslanske skupine DeSUS udeležil tudi poslanec Robert Polnar, in to kljub temu, da DeSUS ni več del koalicije, sam Polnar pa ni več član Desusa.

'Malo mimo je poslušati nasvete šefice poslancev stranke z odstotno podporo'
22. 03. 2021 11.34
Predsednik vlade Janez Janša je v odgovoru na poslansko vprašanje pojasnil, da bi se sicer Slovenija lahko odločila, da registrira cepivo Sputnik V z lastnimi regulatornimi organi, torej mimo odločitve Eme, a bi tak postopek trajal dlje. Poleg tega je težava pri cepivu Sputnik V njegova dobavljivost. Janja Sluga medtem ocenjuje, da bi bili protikoronski ukrepi učinkovitejši, če bi jih znali predstavniki vlade ustrezneje skomunicirati. Janša je na to odgovoril, da "je malo mimo poslušati nasvete" o komuniciranju šefice poslancev stranke z enoodstotno podporo v javnosti.

V nedeljo 744 pozitivnih na okužbo, več primerov na Onkološkem inštitutu
04. 01. 2021 06.10
Po zadnjih podatkih je bilo v nedeljo na okužbo z novim koronavirusom pozitivnih 744 oseb. Opravljenih je bilo 2041 PCR testov in potrjenih 634 novih okužb. Ob 630 hitrih testih pa so potrdili 110 novih okužb. Umrlo je 35 bolnikov. V Slovenijo je prispelo novih 16.575 odmerkov cepiva. Namenjeni bodo predvsem zaposlenim v zdravstvu. Na mejnih prehodih in kontrolnih točkah so v preteklem tednu izdali 8897 potrdil o napotitvi v karanteno na domu. Na meji so vstop v državo zavrnili 101 osebi. V primerjavi s tednom poprej so izdali za 82,5 odstotka več karantenskih odločb.

Začasni ukrep: mesečni temeljni dohodek za samozaposlene
24. 09. 2020 06.35
Vlada je na sredini večerni seji obravnavala predlog zakona o demografskem skladu in predlog petega protikoronskega zakona z nujnimi ukrepi za obvladovanje in blaženje posledic covid-19. Eden novih ukrepov, ki bo začel veljati s 1. oktobrom, se nanaša tudi na samozaposlene. Ti bodo namreč v primeru vsaj 30-odstotnega izpada glede na lanskoletno poslovanje, lahko uveljavljali pravico do mesečnega temeljnega dohodka.

Vlada o predlogih petega protikoronskega zakona
23. 09. 2020 16.26
Vlada razpravlja o predlogih petega protikoronskega zakona in zakona o nacionalnem demografskem skladu. Reprezentativne sindikalne centrale so vlado sicer pozvale, naj ta teden še ne sprejme predloga petega protikoronskega zakona, temveč nadaljuje usklajevanja s socialnimi partnerji oziroma naj iz zakona izvzame neusklajene predloge. Seja ESS pa se je predčasno končala zaradi odhoda sindikatov.

Vlada ustanovila urad za demografijo, zaživel bo v 15 dneh
20. 08. 2020 10.59
Na današnji seji je vlada ustanovila in določila naloge urada za demografijo, ki ga bo vodil minister brez resorja. Znano je, da bo to nekdo iz stranke DeSUS, s čimer bo stranka pridobila še en stolček v vladi. Predsednica Pivčeva je zatrdila, da ostaja na kmetijskem ministrstvu in da se za to mesto ne bo potegovala. Medtem se je oglasil Gregor Virant, ki je ustanovitev urada označil za nesmiselno. Urad za demografijo s sedežem v Mariboru bo zaživel v 15 dneh.

'Slovenija je od pridružitve OECD dosegla izreden gospodarski in socialni napredek'
20. 07. 2020 12.11
Pandemija covida-19 je po petih letih rasti močno prizadela slovensko gospodarstvo, izhaja iz poročila OECD ob 10. obletnici pridružitve Slovenije tej organizaciji. Če ne bo drugega vala epidemije, predvidevajo 4,5-odstotno rast BDP v letu 2021, po 7,8-odstotnem padcu v letu 2020. Generalni sekretar OECD je napredek Slovenije, pri čemer je med drugim izpostavil visoko rast BDP in več kot prepolovljeno stopnjo brezposelnosti. Logar pa je poudaril, da Slovenija včlanitvijo v OECD ni le dosegla cilja, temveč je dobila priložnost za doseganje novih razvojnih uspehov.

100 dni Janševe vlade: od epidemije, afere z zaščitno opremo do Janševe basni o vojni z mediji
19. 06. 2020 17.55
13. marca je zaprisegla vlada Janeza Janša, ki jo je prvih 100 dni zaznamoval boj z epidemijo covid-19, domnevne nepravilnosti pri nabavi zaščitne opreme, kar je vodilo tudi v prvo interpelacijo zoper ministra Počivalška, ta čaka tudi ministra Hojsa. Že več tednov zapored se pred državnim zborom zbirajo protestniki – kljub temu pa koalicijski partnerji zatrjujejo, da je vlada trdna. Iz opozicijskih vrst je medtem slišati številne kritike, tudi glede napadov na medije, odmevne kadrovske menjave ter odpiranja ideoloških tem.

Krivec: Koalicija poenotena glede prenosa vsega državnega premoženja v demografski sklad
10. 06. 2020 17.54
Koalicija se večinoma strinja o prioritetah, je ob robu koalicijskega vrha povedal vodja poslancev SDS Danijel Krivec. Glavni temi sta okrepitev zdravstva in ustanovitev demografskega sklada, so potrdili tudi drugi predstavniki koalicijskih strank. Po besedah Krivca so se uskladili, da bodo v demografski sklad prenesli vse državno premoženje.

SMC v pogovorih z SDS? 'Predčasne volitve so mokre sanje premierja v odstopu'
28. 01. 2020 13.48
Po besedah vodje poslancev SMC Igorja Zorčiča po odstopu premierja Marjana Šarca že potekajo nekateri pogovori o poskusu oblikovanja nove koalicije, a ne na ravni delegacij strank, pač pa bolj mimogrede. Če bodo ugotovili, da je sodelovanje možno, se bodo pogovarjali, katere projekte lahko izvedejo, je dejal in zatrdil, da so poslanci SMC enotni.

Upočasnitev gospodarstva: varčevanje in črtanje nenujnih ukrepov
12. 09. 2019 10.22
Rast slovenskega BDP bo pričakovano nižja od prvotnih napovedi. Posledica tega bodo rezi v proračun, ki jih je napovedal minister za finance Andrej Bertoncelj. Na novinarski konferenci Urada RS za makroekonomske analize in razvoj je Maja Bednaš pojasnila vzroke za upočasnjevanje gospodarske rasti.

Šarčeva vlada na prvi seji imenovala državne sekretarje in pet podpredsednikov vlade
13. 09. 2018 13.50
Državni zbor je s 45 glasovi za in 34 proti potrdil ministrsko ekipo nove vlade, ki jo bo vodil prvak LMŠ Marjan Šarec. 13. vlado vodi najmlajši premier v zgodovini Slovenije, sestavljajo pa jo LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS. Nova vlada se je po primopredaji premierjev že sestala na prvi seji vlade.

Podpora Katičevi, Bertonclju, Erjavcu, Počivalšku in Klampferjevi
06. 09. 2018 12.13
V DZ se so se zvrstila zaslišanja še petih ministrskih kandidatov, ki jih v imenovanje predlaga premier Marjan Šarec. Karl Erjavec, Andreja Katič, Zdravko Počivalšek, Andrej Bertoncelj in Ksenija Klampfer so vsi dobili podporo matičnih odborov.

Saga končana: Nemčija dosegla dogovor, a sodeč po odzivih jo čaka 'koalicija preteklosti'
07. 02. 2018 10.08
Nemški stranki CDU/CSU in SPD na čelu s kanclerko Angelo Merkel so dosegli dogovor o sklenitvi velike koalicije. Pogajanja so se sicer vlekla skoraj štiri mesece. Stranke so že dosegle dogovor o delitvi resorjev, nekatera druga vprašanja ostajajo odprta. Martin Schulz bo tako postal novi zunanji minister, finančni pa Olaf Scholz.

Vlada je prestala šesto zaporedno interpelacijo. Cerar poslancem SDS: Želim si komunikacije na višji politični ravni
23. 11. 2016 06.39
DZ je zavrnil sklep SDS in po 16 urah končal razpravo o interpelaciji vlade. O interpelaciji, ki jo je zoper vlado vložila SDS, je bilo slišati veliko očitkov. "Tega si jaz res ne želim. To ni tisto, kamor moramo iti. Potrebujemo drugačno politično kulturo," jih je v zadnjem nagovoru okrcal premier Miro Cerar.

Evropska komisija hvali Slovenijo, a opozarja: 'Niste še na koncu poti'
04. 03. 2016 12.47
Finančni minister Dušan Mramor se je razveselil spodbudnih besed, ki so jih predstavniki Evropske komisije namenili Sloveniji. Ti so izpostavili močno gospodarsko rast in stabilne socialne razmere, a hkrati opozorili, da Slovenija ne sme počivati na lovorikah.

'Kriza je odnesla en del BDP in tako visokih pravic seveda ni mogoče zagotoviti'
11. 04. 2015 13.27
Vlada se je seznanila z drugim osnutkom nacionalnega reformnega programa za leti 2015 in 2016. Glavna cilja programa sta spodbujanje gospodarske rasti in na tej podlagi nadaljevanje javnofinančne stabilizacije. Tako Mramor kot Koprivnikar sta zadovoljna.

Bruselj Sloveniji: Ukrepajte proti korupciji
02. 06. 2014 16.03
Slovenija je iz Bruslja dobila osem priporočil za proračunsko in reformno ukrepanje v letih 2014 in 2015, ki se nanašajo na ureditev javnih financ, prestrukturiranje bank in podjetij, privatizacijo, minimalno plačo, pokojninski sistem in poslovno okolje. ZSSS priporočilom nasprotuje.

Leta 2060 nas bo le še 1.800.000
18. 11. 2013 11.07
Umar je pripravil novo delovno različico projekcije prebivalstva do leta 2060, ki predvideva, da bo število prebivalcev naraščalo do 2021, takrat pa bi začelo najprej počasi, nato pa vedno hitreje upadati, tako da bi imela Slovenija leta 2060 po osnovnem scenariju okrog 240 tisoč prebivalcev manj kot zdaj.

'Lahko se še sami izvlečemo, a potrebujemo 'trialog' med vlado, opozicijo in sindikati'
04. 09. 2012 10.35
Slovenski finančnik v ameriški centralni banki Egon Zakrajšek meni, da je možnost, da Sloveniji uspe brez pomoči, nična. Peter Kraljič pa še ima nekaj upanja, a le če se vsi politiki spametujejo in skupaj s sindikati izpeljejo ključne reforme.

OECD poziva k bolj drastičnim ukrepom
07. 06. 2011 11.20
OECD Slovenijo po padcu pokojninske reforme poziva k čimprejšnji izvedbi nove reforme, ki bi morala vključevati bolj drastične ukrepe. Evropska komisija pa pravi, da mora Slovenija ukrepati za zagotovitev dolgoročne vzdržnosti pokojninskega sistema.