demokratična republika

Neznana bolezen v DR Kongo: umrlo najmanj 27 ljudi, na območje poslali epidemiologe
04. 12. 2024 20.48
Na jugozahodu Demokratične republike Kongo je v nekaj več kot mesecu dni zaradi neznane bolezni umrlo najmanj 27 ljudi, je sporočil tamkajšnji nacionalni inštitut za javno zdravje. Bolezen, ki med drugim povzroča vročino, glavobol in kašelj, je prizadela ljudi vseh starosti, tudi otroke.

Nova izstrelitev rakete iz Severne Koreje? 'Gre za ustrezno vojaško akcijo'
31. 10. 2024 07.28
Severna Koreja naj bi izstrelila novo medcelinsko balistično raketo in s tem prvič po enem letu znova preizkusila orožje, ki naj bi bilo namenjeno ogrožanju ZDA. Kim Džong Un je izstrelitev označil za "ustrezno vojaško akcijo", s katero je Severna Koreja pokazala, da je pripravljena odgovoriti na poteze svojih sovražnikov. ZDA, Južna Koreja in Japonska so izstrelitev medcelinske balistične rakete obsodile kot dejanje, ki povečuje napetosti v že tako napeti regiji. Vse večjo zaskrbljenost pa povzročajo tudi morebitne napotitve severnokorejskih vojakov na bojišča v Ukrajino.

Finančni komentar: Revolucija avtonomnih vozil
15. 10. 2024 07.00
Najbogatejši zemljan Elon Musk je minuli teden predstavil robotske taksije in kombije, avtonomna električna vozila prihodnosti. Tehnološki napredek zagotavlja korist, ki naj bi bila boljša od nakupa klasičnega avtomobila, vendar je delnica podjetja Tesla po dogodku vseeno strmoglavila za 8 odstotkov.

Izrael dodan na seznam kršilcev pravic otrok: 'Sram naj jih bo'
08. 06. 2024 10.10
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je izraelsko vojsko dodal na svetovni seznam kršilcev pravic otrok. Poleg izraelske vojske sta bila na seznam dodana tudi Hamas in palestinski Islamski džihad. Na seznamu je sicer več držav, od Mjanmara do najnovejše pridružene Rusije. Zdaj se jim pridružuje še Izrael.

Priznanje Palestine: 'Vlada naj prekliče protipravno odločitev'
06. 06. 2024 16.24
12 podpisnikov javnega pisma, med katerimi je tudi vodja opozicijske SDS Janez Janša, vladno večino v DZ poziva, naj prekličejo priznanje Palestine kot neodvisne in suverene države, saj da so kršili poslovnik DZ in da gre torej za protipravno odločitev. "Naj sprejmejo odgovornost za svoje ravnanje, ki je brez primerjave v zgodovini samostojne Slovenije. Jože Pučnik bi to kršitev komentiral z besedami: 'Pa nikome ništa'!," so poudarili. Prepričani pa so tudi, da je vladna koalicija pri priznanju Palestine pred evropskimi volitvami vztrajala zato, da bi dosegla boljši volilni rezultat.

Največje volitve doslej: zgolj za en referendum potrebnih osem ton papirja
03. 06. 2024 10.41
V nedeljo ob 7. uri se bodo po Sloveniji odprla vrata 2981 volišč. Več kot 1,6 milijona volilnih upravičencev bo volilo devet poslancev v Evropski parlament in odločalo o štirih referendumskih vprašanjih. "Prvič bo na isti dan potekalo pet glasovanj," je povedal predsednik Državne volilne komisije (DVK) Peter Golob. Po obsegu gre za največje volitve do sedaj. Zgolj za glasovnice enega referenduma je potrebnih osem ton papirja. Zaradi večjega obsega dela bodo člani volilnih komisij in odborov prejeli tudi višja nadomestila.

Raketa, ki je zadela Harkov, naj bi bila severnokorejska iz serije Hwasong
30. 04. 2024 09.51
Nadzorniki sankcij ZN so obvestili odbor varnostnega sveta, da so bili ostanki rakete, ki so 2. januarja pristali v ukrajinskem mestu Harkov, od severnokorejske balistične rakete iz serije Hwasong-11. S tem pa je kršen embargo na orožje, ki velja za Severno Korejo.

Na 'prestolu' ostaja Grčija, zanimanje pa raste tudi za bolj unikatne kraje
28. 04. 2024 16.18
Temperature so bile že v začetku aprila marsikod po Sloveniji poletne. In čeprav je kasneje sledila ohladitev, je marsikdo že takrat z mislimi odpotoval v bolj ali manj oddaljene kraje. Zdaj pa so pred vrati že prvomajske počitnice, ko bodo številni te "sanje" tudi uresničili. Kam se odpravljajo, po katerih destinacijah je največ povpraševanja in kakšni so letošnji prvomajski potovalni trendi? No, med njimi zagotovo ne najdemo več "last minute" potovanj, vse bolj priljubljeni pa so tudi poleti kar z ljubljanskega letališča. Kako pa na povpraševanje vpliva inflacija?

Danes mineva natanko 40 let od začetka olimpijskih iger v Sarajevu
08. 02. 2024 15.21
Pred natančno 40 leti so se v Sarajevu začele zimske olimpijske igre, ki so bile največji športni dogodek v zgodovini nekdanje skupne države. Trajale so do 19. februarja 1984, slovenski ljubitelji športa pa so si jih zapomnili predvsem po srebrni medalji Jureta Franka v veleslalomu.

Tajvanski otok Matsu, prvi korak na poti Kitajske
07. 01. 2024 16.12
Topel svež morski zrak subtropske tajvanske zime nas objeme na stopnicah letala po pristanku na otoku Matsu. Let nad Tajvansko ožino je bil miren, v enem najbolj nevarnih morskih prehodov na svetu je morje spokojno, pod letalom pa vidimo na desetine tovornih ladij, še več je ribiških. Svoboda odprtega morja, neovirana navigacija v tej ožini je trenutna rdeča črta geopolitičnih odnosov med Kitajsko in demokratičnimi državami. Rdeča črta, ki jo kitajska partija poriva vedno dlje v svobodni svet.

Bi se rada Nemčija s podporo Izraelu 'oprala' nacistične preteklosti?
08. 12. 2023 11.44
Želi Nemčija s svojo podporo Izraelu popraviti svojo nacistično preteklost in oprati svojo mednarodno podobo? Vsekakor je to eno izmed vprašanj, ki si ga postavljajo številni, medtem ko nemški kancler Olaf Scholz neustrašno zagovarja Izrael.

Huawei Sloveniji s pomočjo domačih lobistov 'vljudno predlaga' plačilo 170 milijonov
05. 12. 2023 16.02
Kitajski kolektiv Huawei je pred dvema tednoma Vladi republike Slovenije in v vednost petim ministrom poslal dopis. V njem zastopnik Zhang Zhenhua trdi, da bo odločitev Vlade in splošnega sklepa AKOSA o varnosti omrežja 5G Sloveniji povzročila škodo več milijard evrov, Huawei pa že terja neposredno povračilo v višini 170 milijonov evrov. Ponudili so tudi izračun škode, priložili pa mnenji ekonomista Jožeta P. Damjana in ustavnega pravnika Sama Bardutzkyja.

Hrvaška na neslavnem seznamu: neučinkovita pri pregonu finančnega kriminala
27. 06. 2023 20.24
Naša južna soseda se je kot edina država Unije znašla na neslavnem seznamu za pranje denarja. Tja jo je mednarodna agencija za finančno ukrepanje uvrstila zaradi neučinkovitega ravnanja pri preprečevanju pranja denarja in financiranju terorizma. Zavezala se je k izboljšanju nadzora, med drugim bo preverjala tudi gotovinske naložbe v nepremičnine.

V napadu islamistične skupine na srednjo šolo vsaj 40 mrtvih
17. 06. 2023 09.47
V napadu islamistične skupine ADF na srednjo šolo na zahodu Ugande je bilo ponoči ubitih vsaj 40 oseb, med njimi večinoma mladostniki, 15 dijakov, večinoma deklet, pa je bilo ugrabljenih. Napadalci so zažgali internat in pokradli hrano. Policija je dogodek označila za teroristično dejanje.

Burkina Faso je država z 'najbolj zapostavljeno krizo na svetu'
05. 06. 2023 16.36
Burkina Faso je zaradi nasilja, ki ga izvajata Al Kaida in Islamska država, postala država z eno najhitreje rastočih populacij notranje razseljenih oseb na svetu, po vladnih podatkih se je namreč njihovo število od leta 2019 povečalo za več kot 2000 odstotkov. Razseljenih je več kot dva milijona ljudi, od tega večina žensk in otrok.

'Kljub ukrepom ledenikom ni več pomoči'
06. 11. 2022 09.24
Ledeniki po vsem svetu, vključno z zadnjimi v Afriki, bodo izginili do leta 2050 zaradi podnebnih sprememb, navajajo Združeni narodi v poročilu. Stalili bi se na tretjini območij svetovne dediščine v treh desetletjih. Izginili bodo tudi ledeniki na gori Kilimandžaro, prav tako ledeniki v Alpah in nacionalnem parku Yosemite v ZDA.

Preobrat v BiH: Komšić prehitel Krištovo, Dodik prehitel Trivićevo
03. 10. 2022 07.27
V predsedstvo BiH je po zadnjih rezultatih bil izvoljen Željko Komšić. Po delnih izidih nedeljskih volitev naj bi bil izvoljen kandidat združene bošnjaške opozicije Denis Bećirović. Zmago naj bi slavila tudi Željka Cvijanović iz vrst Srbov. Vodja največje bošnjaške stranke SDA Bakir Izetbegović je v tekmi z Bećirovićem doživel velik poraz. Milorad Dodik naj bi bil izvoljen za predsednika Republike Srbske.

Kriza cen, ne hrane: špekulanti in 'veliki igralci' krivi za nevzdržne podražitve
12. 08. 2022 11.25
Kdaj bodo tisti, ki zasedajo ključna mesta, razumeli, za kaj v resnici gre? Tako se sprašujejo pri nevladni organizaciji grain.org. Gre za organizacijo, ki se zavzema za večjo vpletenost skupnosti v prehransko verigo, ki je v zadnjih letih prešla v roke globalnih igralcev. Opozarjajo - soočamo se z že tretjo prehransko krizo v 15 letih, naučili pa se nismo ničesar, čeprav se ustvarjajo nova in nova zavezništva, projekti pa dobijo veliko denarja.

Silk Sonic in Kendrick Lamar absolutni zmagovalci podelitve nagrad BET
27. 06. 2022 09.55
BET nagrade, ki slavijo dosežke temnopoltih akterjev iz sveta glasbe, televizije, filma in športa, so zmagovalcem romale v roke na prireditvi v Los Angelesu. Zasedba Silk Sonic se je razveselila priznanja za album leta in najboljšo zasedbo, kar jim je uspelo že drugo leto zapored. Kendrick Lamar je postal najboljši moški hip hop izvajalec že petič in s tem v številu zmag premagal glasbenega kolega Draka.

Mineralna bogastva Afganistana, ki jih svet nujno potrebuje, v lasti talibanov
19. 08. 2021 12.17
Hiter padec Afganistana je sprožil politično in humanitarno krizo. Celo strokovnjaki za varnost se sprašujejo, kaj se bo zgodilo z neizkoriščenim rudnim bogastvom v državi. Po Afganistanu so namreč raztresene zaloge različnih mineralov, kot so železo, baker in zlato. A najpomembnejše je morda eno največjih nahajališč litija na svetu. Je to priložnost za Kitajsko in kaj to pomeni za svetovno gospodarstvo?

Zeleni, oranžni, rdeči in temno rdeči: vlada sestavila nove sezname držav
18. 06. 2021 21.47
Vlada je določila besedilo predloga, s katerim bi dopolnila zakon o nalezljivih boleznih. DZ ga bo predložila v obravnavo po nujnem postopku, so sporočili po dopisni seji. S tem se bo uresničila odločba Ustavnega sodišča. Vlada je tudi izdala odlok o spremembah Odloka o določitvi pogojev vstopa v državo. Veljal bo od 19. junija do vključno 27. junija 2021.

ZDA – demokracija ali volilna oligarhija?
10. 04. 2021 17.53
Liberalna politična opcija in mediji so izvolitev Josepha Bidna za predsednika ZDA pozdravili z upanjem na ponovno vzpostavitev "normalnosti", oživitve zmernosti in politične korektnosti. Trump naj bi poosebljal vulgarnost, podpirali naj bi ga, kot se je slikovito izrazila Hillary Clinton, "basket of deplorables", Biden pa naj bi omogočil, da ponovno zaživita strpnost in demokratična kultura v ZDA. Biden je postal simbol demokracije, ki naj bi bila vpisana v temelje ZDA. Toda ključno vprašanje je: ali se je pod Trumpom ta demokratični sistem res izrodil, ali pa so že določeni elementi v sami zasnovi ameriškega političnega sistema problematični?

O frakcijah in demokraciji
27. 03. 2021 07.00
Po šestem januarju letošnjega leta, ko je množica Trumpovih podpornikov vdrla v Kapitol – sedež federalne vlade ZDA – in želela spremeniti izid predsedniških volitev, je postalo jasno, da sta sektaštvo in polarizacija v ameriški politiki dosegla nevarno raven, raven, ki ogroža moč in stabilnost federalne unije ter delovanje njenih demokratičnih procesov. To se seveda ne dogaja prvič: Združene države Amerike so sredi 19. stoletja že razpadle na dva dela zaradi vprašanja suženjstva, političnemu nestrinjanju pa je sledil krvav notranji konflikt.

'Zaradi spornih postopkov oškodovani številni samozaposleni v kulturi'
02. 03. 2021 11.17
Ministrstvo za kulturo je z lanskim junijem začelo postopke pridobivanja statusa samozaposlenih v kulturi voditi na sporen način, trdijo iz društva Asociacija. Ocenjujejo, da so bili pri tem hudo oškodovani številni samozaposleni v kulturi. Ker niso prejeli odločb, so bili primorani sami plačevati prispevke, kar je v obstoječi ekonomski situaciji izjemno težko in je številne pahnilo v eksistenčno stisko, pravijo. Nekateri posledično tudi niso vedeli, da jim ministrstvo prispevkov ne plačuje in sredi epidemije niso imeli ustrezno urejenega zdravstvenega zavarovanja, številni so izgubili tudi priložnosti za delo.

Dirka za cepivo, privilegiranost najbogatejših in 'prvak' v cepljenju Izrael
04. 02. 2021 06.12
Svetovna zdravstvena organizacija je v sredini januarja opozorila, da je bilo v najbogatejših državah cepljenih že 49 milijonov ljudi, v najrevnejših pa 25. Ne 25 milijonov, le 25. Evropsko unijo in Slovenijo kot njeno članico pa medtem skrbijo težave z dobavo cepiv, ki ne poteka po urniku. Cepivo proti covidu-19, ki je glavno orožje proti pandemiji, torej že imamo – a ne vsi in ne dovolj.

Manj izjem ob prihodu v državo, ohranjanja stikov s sorodniki ni med njimi
22. 12. 2020 23.20
Vlada je močno zaostrila pogoje za vstop v Slovenijo iz tako imenovanih rdečih držav. Tako ostaja le še sedem izjem, večinoma se nanašajo na tranzitne potnike, vsi drugi pa bodo morali ali pokazati največ 24 ur star PCR-test ali se odločiti za karanteno na domu. Izjem, kot so nakupi čez mejo, obiski pri sorodnikih ali urejanje vikenda, ni več.

Nov primer Janševega 'soliranja'? Koalicijske partnerice začudene nad odločitvijo o STA
01. 12. 2020 15.32
V Sloveniji odmeva odločitev vlade, da ustavi financiranje Slovenske tiskovne agencije. Medtem ko opozicija, pričakovano, opozarja na orbanizacijo države ter stranki SMC in DeSUS sprašuje, koliko časa bosta to še omogočali, pa je zanimiv odziv koalicijskih partneric. Sklep, ki so ga sprejeli na seji vlade in bi ga torej morali poznati, jih je očitno presenetil. Njihovi odzivi pa: nesprejemljivo, nedopustno ... Še najmanj ostri so bili v NSi, kjer bodo zgolj zahtevali pojasnila.

Faith iz Nigerije: Enota, namenjena preprečevanju ropov, rope pravzaprav izvaja
08. 11. 2020 16.21
Na protestih proti policijski enoti SARS, ki že dolgo ne služi več svojemu namenu, še več, celo zlorablja svoj položaj in izsiljuje, pretepa in ubija civiliste, je veliko ljudi umrlo. A kot pravi naš 24-letni sogovornik, Nigerijec Faith Edison, njihov boj še zdaleč ni končan. "Dan krvi in solz nam bo večno ostal v spominu, tudi po tem, kako močni smo, če stopimo skupaj," pravi.

Kje se je število potrjenih primerov podvojilo in v katerih državah ne beležijo novih primerov?
19. 10. 2020 12.17
Podatki o novoodkritih primerih okužbe, ki jih sporočajo posamezne države, kažejo, da se pandemija še ne misli posloviti. Epidemiološko stanje se je v zadnjih 14 dneh poslabšalo v kar 117 državah in ozemljih po svetu, le v osmih državah oziroma ozemljih pa v zadnjih štirih tednih niso zaznali niti enega primera okužbe z novim koronavirusom.

Nobelova nagrada za mir Svetovnemu programu za hrano
09. 10. 2020 10.55
Odbor za Nobelovo nagrado za mir je letošnjo nagrado podelil Svetovnemu programu za hrano za prizadevanja za boj proti lakoti. Svetovni program za hrano je največja svetovna humanitarna organizacija za boj proti lakoti in spodbujanje prehranske varnosti. Leta 2019 je zagotovil pomoč skoraj 100 milijonom ljudi v 88 državah.