demokratično

Mahnič poziva k oboroževanju, Svoboda: To je igranje nedoraslih z ognjem
16. 07. 2025 11.22
Poziv poslanca SDS Žana Mahniča državljanom k včlanjevanju v strelska društva, kar bi jim omogočilo legalno posedovanje orožja, ter namig, da bodo v njegovi stranki poskrbeli za spremembo zakonodaje na področju prekoračitve silobrana, je požel ostre kritike. V Svobodi so jasni, da so takšni pozivi neodgovorni in tudi nevarni, njihova poslanka Tereza Novak pa je kritično izjavila: "Gre za igranje nedoraslih z ognjem." Tudi SD in Levica obsojata izjavo poslanca SDS, predsednica države pa opozarja, da "v Sloveniji varnosti ne zagotavljamo z orožjem".

Trump z neprimerno opazko novinarki razburil splet: 'Lepa si'
03. 07. 2025 16.10
Donald Trump je na družbenih omrežjih znova deležen številnih kritik, ki si jih je prislužil potem ko je med uradnim dogodkom v Beli hiši novinarko označil za 'lepo' - kljub temu, da mu je lastna tiskovna predstavnica svetovala, naj tega ne stori. 79-letni predsednik je izbral tudi neprimeren čas, saj je novinarkin videz komentiral med podpisom mirovnega sporazuma v Beli hiši.

Za ali proti referendumu o obrambi: smo na pragu presenečenja?
02. 07. 2025 19.01
Smo na pragu enega večjih presenečenj na političnem parketu v tem mandatu? Parlamentarci pospešeno preštevajo glasove za oziroma proti predlogu za posvetovalni referendum o obrambnem trošenju. Poleg Levice predlog podpirajo že Socialni demokrati, največja vladna stranka pa ideji o ljudskem izrekanju o tem vprašanju še vedno nasprotuje. Pa so pri tem res enotni? Ni jasno niti, ali bo razpis referenduma podprla največja opozicijska stranka SDS. Prav podpora iz vrst opozicije bo odločilna.

Umrl britanski pisatelj Frederick Forsyth
10. 06. 2025 12.48
V 87. letu starosti je v ponedeljek umrl britanski pisatelj Frederick Forsyth, avtor številnih romanov o tajnih službah, poročajo tuje tiskovne agencije. Kot je potrdil njegov agent, je avtor trilerjev, kot sta Operacija Šakal in Zadeva Odessa, umrl po kratki bolezni. Forsyth je tudi več let delal kot dopisnik v tujini.

Del opozicije Poklukarju: Čas za odstop, ne za prijateljske večerje
02. 06. 2025 11.47
Poslanci iz vrst NSi in Demokratov v interpelaciji ministru za notranje zadeve Boštjanu Poklukarju med drugim očitajo neustrezen odziv ob aferi izkoriščanja tujih delavcev, nadaljevanje politizacije v Policiji in poslabšanje občutka varnosti v državi. Poklukarju sporočajo, da je čas za odstop, "ne za prijateljske večerje". Medtem je vodja poslanske skupine Gibanja Svoboda Nataša Avšič Bogovič ocenila, da minister dela dobro. Besedilo interpelacije morajo še preučiti, kar so poudarili tudi v koalicijski Levici in SD.

Kurdska stranka PKK namesto puške izbrala demokracijo
12. 05. 2025 13.42
Delavska stranka Kurdistana (PKK) je naznanila, da se bo razpustila in po več kot 40 letih končala oboroženi upor proti Turčiji. Ob tem napovedujejo nadaljnje prizadevanje za reševanje kurdskih vprašanj po politični poti. Turčija pozdravlja napoved razpustitve PKK.

Idilična pokrajina pod Himalajo, natopljena s krvjo
07. 05. 2025 06.31
Čeprav sta se Indija in Pakistan desetletja skupaj borila proti britanski kolonialni nadvladi, je osamosvojitev indijske podceline pred skoraj 78 leti prinesla krvavo delitev med hindujci in muslimani, ki je prizadela milijone ljudi, delitve in napetosti pa se nadaljujejo še danes. Napad v Kašmirju pred dvema tednoma in indijska 'protiteroristična operacija Sindoor' pa sta državi pahnila na rob nove vojne, tokrat že četrte.

Latinščina kot uradni jezik Evrope, združene v raznolikosti
27. 04. 2025 07.00
Velika divergenca oziroma evropski čudež je Evropo – in njene civilizacijske podaljške, ki jih kolektivno imenujemo 'Zahod' – začenši s 16. stoletjem katapultiral v politično, ekonomsko in kulturno središče sveta.

V Beogradu polne ulice: 'Ne damo Srbije'
12. 04. 2025 18.29
Pod sloganom "Ne damo Srbije" je v Beogradu potekal osrednji del tridnevnega shoda, h kateremu je kot odgovor na študentske proteste pozval srbski predsednik. Aleksandar Vučić je udeležence shoda nagovoril zvečer in predstavil novo Gibanje za narod in državo. Medtem so se študenti, ki v boju za pravičnejšo državo ne popuščajo, zbrali na shodu v Novem Pazarju, kamor so številni s kolesi prispeli že v petek. Študentom, ki so se pred devetimi dnevi s kolesi podali na pot v Strasbourg, pa so v nemškem Münchnu pripravili veličastno dobrodošlico.

V Istanbulu sto tisoči na protestih v podporo Imamogluju
29. 03. 2025 14.05
V Turčiji kljub prepovedi zborovanj potekajo novi protesti v podporo priprtemu županu Istanbula Ekremu Imamogluju. Po poročanju medijev se je v Istanbulu zbralo že več sto tisoč ljudi.

Turški protestniki po aretaciji Imamogluja: 'To je državni udar'
20. 03. 2025 07.51
Potem ko so oblasti pridržale istanbulskega župana Ekrema Imamogluja, so v Turčiji izbruhnili protesti. Več tisoč ljudi je zahtevalo Erdoganov odstop, med protestniki in policijo pa je prišlo do spopadov. Enega največjih tekmecev turškega predsednika Erdogana so označili za vodjo kriminalne združbe, tik preden bi kandidiral za predsednika.

Naši ekipi zavrnili vstop v Srbijo
14. 03. 2025 18.15
Pred velikim sobotnim protestom v Beogradu se razmere v Srbiji, pa tudi na srbski meji, zaostrujejo. Medtem ko se proti Beogradu zgrinjajo kolone študentov in drugih protestnikov, v Srbijo poskuša vstopiti več novinarskih ekipi iz okoliških držav. Vstop so danes zavrnili tudi ekipi 24UR, kot razlog pa navedli "negativno oceno varnostnega tveganja". Odzvali so se tudi v Društvu novinarjev Slovenije, ker so izrazili protest proti odločitvi srbskih oblasti.

Iz Bruslja odgovarjajo Trumpu: Zelenski je bil legitimno izvoljen
20. 02. 2025 13.40
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je bil legitimno izvoljen na svobodnih, poštenih in demokratičnih volitvah, so v odzivu na kritike ameriškega predsednika Donalda Trumpa na račun Zelenskega poudarili na Evropski komisiji. Dodali so, da Rusija pod vodstvom predsednika Vladimirja Putina v nasprotju z Ukrajino ni demokratična država.

Jeremy Clarkson razočaran nad Brexitom: Raje bi imel celo Trumpa
11. 02. 2025 17.27
Jeremy Clarkson se ni sprijaznil z brexitom. Kljub temu, da se je Združeno kraljestvo od Evropske unije ločilo že leta 2020, se voditelj še vedno ne more strinjati z volivci, ki so ga na referendumu podprli. Zvezdnik po poročanju Mirrorja obljublja, da bo prekinil vse vezi z ljudmi, ki so glasovali za brexit.

'Vojna' umetne inteligence: Se moramo kitajske bati bolj kot ameriške?
10. 02. 2025 06.08
Presenečenje leta, ki je zatreslo. Kitajski DeepSeek. Poceni klepetalni robot, ki pa prinaša nekaj dobrih izboljšav, ocenjuje strokovni direktor Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco Marko Grobelnik. Z njim smo se pogovarjali o tem, kako hitro se dogaja spopad na področju umetne inteligence med ZDA in Kitajsko ter zakaj Evropa zaostaja. Kot meni, sta glavna krivca, zakaj ne pridemo v prvo ligo, evropejska investicijska konservativnost in razvajenost. Kaj pa varnost kitajske umetne inteligence? Nas ogroža bolj od tiste, ki nastaja v ZDA?

Janković Vučiću ponudil pomoč brez pooblastil občine in države
03. 02. 2025 12.51
Vsak ima pravico do svojih osebnih stališč, je na novinarsko vprašanje glede pisma ljubljanskega župana Zorana Jankovića, v katerem je v luči protestov v Srbiji podprl srbskega predsednika Aleksandra Vučića, ob prihodu na vrh EU v Bruslju odgovoril premier Robert Golob. Kot je dejal, notranjepolitičnih razmer v Srbiji ne želi komentirati. Do Jankovićevega pisma je bil medtem kritičen nekdanji predsednik republike Milan Kučan, ki je prepričan, da podpora župana srbskemu predsedniku med meščani Ljubljane nima podpore. Tudi Janković sam je nato poudaril, da je šlo pri tem zgolj za njegovo osebno mnenje.

Janković Vučiću poslal pismo podpore, protipeticijo podpisalo 100 Ljubljančanov
31. 01. 2025 06.19
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je prejel pismo podpore ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki ga je pozval, naj nadaljuje pot predsednika in ne dovoli, da bi pritiski ali napadi zamajali smer močne, neodvisne in razvite Srbije, ki jo je začrtal, poročajo srbski mediji.

'Ne more biti meni dobro, če moji teti, dedku in prijateljem ni'
28. 01. 2025 17.20
Slovenija si želi predvsem stabilno in demokratično Srbijo, ki je garant miru v regiji Zahodnega Balkana, je v Bruslju glede protivladnih protestov v Srbiji povedal državni sekretar na zunanjem ministrstvu Marko Štucin. Dogajanje v Srbiji sicer Slovenija spremlja z "visoko stopnjo zaskrbljenosti", je dejal. Številni Srbi, ki živijo zunaj matične domovine izražajo podporo protestnikom.

Poklukar: Interpelacije se ne bojim. V SD in Levici še brez končnega stališča
20. 01. 2025 17.20
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar verjame, da bodo poslanci na torkovi izredni seji DZ glasovali po svoji vesti in zavrnili interpelacijo zoper njega. Medtem ko svojega ministra podpirajo v Svobodi, bodo v koalicijskih SD in Levici odločitev o stališču poslanskih skupin sprejeli v torek.

Legendarni Nemec udaril po Fifi zaradi izbire Savdske Arabije
23. 12. 2024 17.14
Savdska Arabija je bila pred dnevi kot edina kandidatka izbrana za gostiteljico svetovnega prvenstva leta 2034. Izbor države, ki brez zadržkov krši številne osnovne človekove pravice, je nemudoma naletel na kopico kritik. Pridružil se jim je tudi nekdanji nemški reprezentant Philipp Lahm, ki se je bolj kot ob Savdsko Arabijo obregnil ob mednarodno nogometno zvezo Fifo.

'Kot naseljenec sem prišel v deželo nekoga drugega, a to zdaj skušam popraviti'
22. 12. 2024 18.59
V Ljubljani se je nedavno mudil Jeff Halper, izraelski aktivist in borec za pravice Palestincev. Prepričan je, da imajo Palestinci podporo svetovne javnosti, a so problem vlade. Opozarja, da Palestincem grozi normalizacija stanja na terenu in da bi morala mednarodna skupnost jasno zavzeti stališče proti režimu apartheida. Sam sicer pravi, da se zaveda lastne moralne dileme, saj je tudi sam naseljenec. Vendar skuša izkoristiti svoje privilegije, ki jih ima kot Jud v Izraelu, in s svojim delovanjem pomagati, da bi v državi bili obe strani nekoč enakopravni in bi sobivali v eni demokratični državi.

Sirec v Sloveniji: Zadnje štiri dni smo srečni. In upamo. Končno
09. 12. 2024 18.56
Zaradi vojne v Siriji je bilo šest milijonov ljudi primoranih zapustiti državo. Slovenija je sicer od leta 1995 sirskim državljanom podelila 339 statusov mednarodne zaščite. Eden od njih je tudi Wasim Saflo, ki je v Slovenijo prišel pred enim letom. Pogovarjali smo se tudi z Alijem R. Taho, ki v Sloveniji živi že 12 let in je svojo domovino zapustil zaradi študija. Oba sogovornika padec Asadovega režima vidita kot priložnost in upanje za demokratično Sirijo.

Francija tone v politično krizo, Macron ne bo odstopil
05. 12. 2024 11.44
Po tem, ko so poslanci spodnjega doma francoskega parlamenta izglasovali nezaupnico vladi premierja Michela Barnierja, se je ta v Elizejski palači srečal s predsednikom Emmanuelom Macronom in podal svoj odstop. Na položaju je bil komaj tri mesece, nezaupnico pa si je prislužil, ker je izsilil sprejem zakona o proračunu. Vodja skrajno desne stranke Nacionalni zbor Marine Le Pen je omenjeni zakon označila za "strup za Francoze". Macron je napovedal, da bo novega predsednika vlade imenoval v prihodnjih dneh. Ob tem je zatrdil, da bo svoj predsedniški mandat izpolnil do konca.

Južnokorejski predsednik preklical svoj ukaz o vojnem stanju
03. 12. 2024 15.26
Le nekaj ur po tem, ko je južnokorejski predsednik Jun razglasil vojno stanje, je svojo odločitev umaknil. Po tem, ko so vsi prisotni poslanci glasovali za odpravo vojnega stanja, je namreč sporočil, da bo svoj ukaz preklical. Jun je "izredno vojno stanje" razglasil med nenapovedanim televizijskim nagovorom, v njegovi odločitvi pa ga ni podprla niti njegova lastna stranka. Množica ljudi, ki še vedno protestira pred parlamentom, pa predsednika poziva k odstopu.

V Gruziji novi protesti, predsednica ne namerava zapustiti položaja
01. 12. 2024 14.56
Gruzijska predsednica Salome Zurabišvili se je označila za edino legitimno predstavnico oblasti v Gruziji in dejala, da ne bo zapustila položaja do ponovne izvedbe parlamentarnih volitev. Njenega naslednika naj bi sicer izbrali sredi meseca. Ob tem so v državi znova potekali protesti proti napovedanemu zamiku pristopnih pogajanj z EU.

35 let po akciji Sever: 'To je bil prelomni trenutek'
30. 11. 2024 19.42
Na predvečer 35. obletnice akcije Sever, ki je z enotnim in odločnim odzivom Slovencev 1. decembra leta 1989 preprečila napovedan "miting resnice", ki so ga v Ljubljani želeli izvesti srbski nacionalisti, se je v Cankarjevem domu odvila osrednja slovesnost. Takratni organi za notranje zadeve so s pomočjo gasilcev, zdravstvenih delavcev, celo železničarjev, ki so se uprli, da bi v Ljubljano prevažali udeležence mitinga – Slovenijo zavarovali pred nasilnim posegom in morebitnim vojaškim udarom ter s tem zaščitili demokratične procese v Sloveniji.

'Ameriški' Kurdi na pomoč 'ruskemu' Asadu, islamisti teptajo palestinsko zastavo
30. 11. 2024 17.07
Sirska državljanska vojna je drugo ime za popoln kaos. Islamistične milice na severozahodu države so sprožile veliko ofenzivo proti dvomilijonskemu mestu Alepo in presenetljivo hitro prodrle skozi šibko obrambo vladnih sil ter se prebile v mestno središče. Zaradi zloma fronte se je čez noč oblikovalo novo zavezništvo. Islamistom, ki jih domnevno podpira Turčija, so se poleg sil predsednika Bašarja al Asada po robu postavili Kurdi, ki jih podpirajo ZDA in, kot kaže, tudi enote sirske opozicije (SDF).

Nekdanji predsednik Pahor prejel nagrado nemške socialne demokracije
18. 11. 2024 19.42
Nekdanji predsednik republike Borut Pahor je prejemnik nagrade nemške socialne demokracije za izjemno družbeno in demokratično angažiranost v Srednji in Vzhodni Evropi. Nagrado je Pahor sprejel z upanjem, da bo izročilo socialne demokracije navdihovalo nov rod Evropejcev.

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?
02. 11. 2024 15.01
So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

'Proti medijem se lahko borimo tako, da prostor preplavimo s sranjem'
26. 10. 2024 08.00
"Da se pokoplje resnica, je potrebnih veliko lopat," pravi nemški pregovor. Pa vendar se zdi, da živimo v času, ko je laž v razcvetu, kraljica na prestolu, s katerega je ne more vreči niti resnica. Pa četudi resnica prihaja od priznanega, verodostojnega vira. Da se lažne novice in dezinformacije tako hitro širijo v javni sferi, je zagotovo omogočil tudi razvoj tehnologije in umetne inteligence. A nikakor se ne smemo slepiti, da so lažne novice nekaj novega, prav tako ne način komuniciranja, kot ga v javnosti uporablja nekdanji ameriški predsednik. S strokovnjakoma na področju medijev in politike smo se v luži prihajajočih ameriških volitev pogovarjali o lažnih novicah, dezinformacijah in njihovem vplivu na demokracijo in družbo.