digitalne komunikacije

Nova davčna zakonodaja preizkuša kripto-prijazni ugled Slovenije
23. 06. 2025 12.56
Ministrstvo za finance je 17. aprila predstavilo predlog zakona, ki bi uvedel 25-odstotno obdavčitev dobička iz kriptovalut, ko uporabniki digitalne valute pretvorijo v fiat valuto ali jih Kriptouporabijo za nakup. Čeprav bi bili drugi menjalni posli med kriptovalutami in prenosi med osebnimi denarnicami neobdavčeni, novi predlog prinaša pomemben premik v regulaciji sektorja, ki je bil doslej med najbolj sproščenimi v EU.

Srbske oblasti z izraelsko vohunsko opremo nad aktiviste in novinarje
16. 12. 2024 08.26
Amnesty International ugotavlja, da srbske oblasti uporabljajo "napredne izdelke mobilne forenzike" in prej neznano vohunsko opremo za nezakonito pridobivanje podatkov iz mobilnih naprav novinarjev in aktivistov. Gre za izdelke izraelskega podjetja Cellebrite, s katerimi lahko odklepajo in pridobivajo podatke iz mobilnih naprav posameznikov, ki so okužene z novim sistemom vohunske programske opreme NoviSpy.

Avstralija otrokom, mlajšim od 16 let, prepovedala uporabo družbenih omrežij
28. 11. 2024 12.39
V Avstraliji bodo otrokom, mlajšim od 16 let, prepovedali uporabo določenih družbenih omrežij. Predlog zakona, ki ga je v sredo sprejel predstavniški dom, je potrdil tudi senat. Gre za sploh prvi zakon na svetu, ki ureja uporabo družbenih omrežij pri mladih. Zakon sicer ne predvideva nobenih izjem. Prepoved bo torej veljala tudi za otroke, ki bi imeli soglasje staršev in tiste najstnike, ki že imajo uporabniške račune. Kritiki zakona opozarjajo, da način preverjanja starosti uporabnikov še ne deluje optimalno in da obstajajo enostavni načini, kako pravila zaobiti.

Ministrstvo: dopust je za počitek in odklop, več dobrih praks v EU
11. 08. 2024 08.30
Čeprav so na dopustu, se mnogi delavci medtem ubadajo z odgovarjanjem na sporočila, e-maile in klice. Posledično z dopusta prihajajo izgoreli, pod stresom in pod pritiskom, opozarjajo na ministrstvu za delo. Lanska novela zakona o delovnih razmerjih uvaja tudi pravico do odklopa, ki je posebej pomembna v času dopustov, poudarjajo na ministrstvu za delo. Kot opominjajo, morajo delodajalci ukrepe sprejeti do sredine novembra. Kakšne pa so izkušnje v drugih državah?

Andi Gal: Največ lahko prispevam k zvoku glasbe, ki jo začutim in mi je všeč
19. 07. 2024 06.00
Ko obiščemo glasbene dogodke, običajno ne posvečamo pozornosti tistemu, ki stoji v sredini dvorane ali nekje v ozadju, pred seboj pa ima ogromno 'mešalno mizo', s katero oblikuje zvok, da lahko obiskovalci uživamo ob zvokih, ki prihajajo z odra. Delo mojstra oblikovanja zvoka je več kot le tehnika in posluh, pravi Andi Gal, ki skrbi za zvok najbolj popularnih skupin v Sloveniji, na prvo mesto pa postavlja predvsem nekonfliktnost, dobre komunikacijske veščine in timsko delo.

Prvi avtomobilski "chatbot" v Sloveniji, ki ga poganja umetna inteligenca
15. 02. 2024 00.15
Umetna inteligenca za boljšo uporabniško izkušnjo v nakupnem procesu avtomobila.

Mladina in telefoni: Prave posledice šele prihajajo
03. 09. 2023 06.00
Številne študije kažejo, da bodo mladi zaradi občutnega povečanja rabe zaslonov v času epidemije negativne učinke in posledice v polnem razmahu šele začeli doživljati. Unesco poziva h globalni prepovedi pametnih telefonov v šolah, raba zaslonov pa nezadržno narašča. Ali otrok res mora dobiti telefon, ker ga imajo tudi vrstniki?

Nagrado Oglaševalska osebnost prejme direktor trženja Pro Plus
10. 05. 2023 08.26
Nagrado Oglaševalska osebnost leta je prejel direktor trženja Pro Plus. Aleš Muhič sodi med najbolj izkušene strokovnjake na področju medijev, oglaševanja, medijskih strategij in trendov. Področje medijev ga zaznamuje skozi vso njegovo profesionalno pot, ki jo je začel pred več kot 20 leti kot vodja trženja na Kanalu A. "Po združitvi Kanala A s POP TV leta 2000 se je preselil na Pro Plus, kjer še danes uspešno nadaljuje z vzpostavljanjem sodobnih trženjskih pristopov in s kreiranjem inovativnih formatov ter sodeluje pri strateškem razvoju največje in najuspešnejše medijske hiše pri nas," so zapisali pri Slovenski oglaševalski zbornici.

'Ime mi je Arašid, vam na uslugo!'
27. 03. 2023 11.44
Prvi natakar med roboti ali prvi robot med natakarji? Spoznajte Arašida, robota, usposobljenega za postrežbo in izdajo računov. Je prvi tovrstni natakar v Belgiji, in če ne drugega, je pravi magnet za stranke. Če so ljudje najprej mislili, da si je japonska restavracija omislila visokotehnološki sesalnik, so se po sedmih mesecih robotske delovne sile dobro navadili.

Zaradi sabotaže ustavljeni vlaki na severu Nemčije
08. 10. 2022 13.17
Na severu Nemčije so na začetku priljubljenih potovanj ob konca tedna popolnoma obstali vlaki na dolgih progah. Vsi medkrajevni in mednarodni vlaki so ustavljeni, so zjutraj sporočili z nemških železnic. Kot vzrok so najprej navedli "tehnično napako na progi", niso pa pojasnili podrobnosti. Kot poroča Spiegel, pa so bile okvare v resnici posledica sabotaže.

Iranski protesti: uradno število mrtvih 35, blokirali dostop do spleta
24. 09. 2022 10.00
Razmere v Iranu se ne umirjajo. Protestniki že deveti dan zapored nadaljujejo z zbiranjem na ulicah, vlada pa jih poskuša zatreti na vse možne načine. Varnostne sile so dobile ukaze, naj na shodih ostro posredujejo, poročali so tudi o več smrtnih žrtvah, uradno število je naraslo na 35. Na nezadovoljive razmere in krivično obravnavo žensk iranski aktivisti opozarjajo tudi na spletnih družbenih omrežjih. Zato so se na čelu države odločili, da bodo dostop do interneta, kar se ne dogaja prvič, omejili. A protestnikom je na pomoč priskočila skupina Anonymous.

'Nova aplikacija bo prihranila dragoceni čas, ki ga bomo namenili pacientom'
26. 08. 2022 10.06
Pacienti ZD Ljubljana bodo odslej namesto po elektronski pošti z ambulantami komunicirali prek nove aplikacije. Kot poudarjajo v ZD Ljubljana, sprememba velja le za elektronsko pošto, komunikacija bo še naprej možna tudi osebno in po telefonu. Je pa aplikacija že tarča očitkov, da gre za diskriminacijo, ki v slabši položaj postavlja starejše. A kot zatrjujejo v ZD Ljubljana, gre za način administrativne razbremenitve osebja. Komunikacija po e-pošti je namreč nepregledna, zato obstaja visoko tveganje za spregledana sporočila, prav tako takšna komunikacija ni varna. Kot dodajajo, novi način digitalne komunikacije nikakor ne bo nadomestil osebne obravnave bolnikov, ampak pomeni le nov vir za komunikacijo z ambulanto. Pridobljeni čas pa bodo lahko zdravstveni delavci zdaj namenili bolnikom.

Na obzorju alternativa optičnemu omrežju
03. 08. 2022 00.15
Zadnje desetletje je na področju komunikacije in povezovanja prineslo ogromno sprememb. Internet, skupni imenovalec e-pošte, družbenih omrežij, videokonferenc, mobilne televizije in še nešteto drugih storitev, je pospešil razvoj tehnologij, ki omogočajo svetlobno hiter prenos informacij in neprestano povezanost s celim svetom. Porast uporabe mobilnih naprav spreminja navade in preference uporabnikov, s širitvijo 5G omrežja pa ponudniki naslavljajo zahteve uporabnikov po vedno večjih hitrostih in boljši uporabniški izkušnji.

SD
28. 03. 2022 14.32
Socialni demokrati so nastali na združitvenem kongresu levih, socialdemokratskih in socialističnih strank 29. maja 1993. SD je socialnodemokratska levosredinska stranka. Predsednica Socialnih demokratov je Tanja Fajon. Ob prevzemu funkcije je dejala, da pričakuje več sodelovanja in povezovanja na levi sredini političnega prostora.

'Podjetja, ki poslujejo z Ukrajino in Rusijo, smo opozorili na morebitne težave v poslovanju'
23. 02. 2022 16.01
Slovenska podjetja so pomemben partner v Ukrajini in Rusiji, saj s prvo naredijo nekaj manj kot 300 milijonov evrov letnega prometa, z drugo pa 1,35 milijarde, je ob obisku v Mariboru povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Ker gre za pomembne številke, so že pred časom stopili v stik s podjetji, ki bi jih kriza lahko prizadela. Medtem pa so v slovenskih podjetjih, ki delujejo v Rusiji in Ukrajini, še previdni glede ocen posledic rusko-ukrajinskega spora.

Podjetništvo v digitalni dobi
04. 12. 2021 07.30
Izraz podjetništvo so skozi zgodovino opredelili različni avtorji (npr. Bernard Belidor, Jean Baptiste, Jan Tinbergen, Adam Smith, Alfred Marshall, Joseph Schumpeter idr.), dobro pa jih povzema Hirscherjeva (1985) definicija, ki razume podjetništvo kot proces ustvarjanja nečesa drugačnega in vrednega, pri čemer se vloži trud in čas. V tem procesu se prevzema spremljajoče finančno, psihološko in družbeno tveganje, ter pridobi končna nagrada v obliki monetarnega sredstva ali osebnega zadovoljstva.

Prva Slovenca, ki sta zmagala med mladimi canskimi levi
19. 06. 2021 17.15
Mlada Lucija Lepšina in Klemen Vodopivec sta letos pokazala, kaj pomeni biti izjemen na oglaševalskem, marketinškem področju. Pokazala sta, da znata v 24 urah zasnovati najboljšo marketinško idejo. V konkurenci 43 držav sta stopila na najvišjo stopničko med mladimi kreativci na najpomembnejšem svetovnem festivalu kreativnosti, Canskih levih, kar do zdaj slovenskim predstavnikom še ni uspelo.

'Posledice pretirane uporabe zaslonov opažamo že pri dojenčkih in malčkih'
11. 05. 2021 06.00
Na Zdravniški zbornici so predstavili smernice za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih. Digitalne naprave so koristen pripomoček, vendar so z njimi povezane določene pasti in nevarnosti, zato morajo starši razmisliti, kdaj otroka spoznati s tem svetom, se strinjajo strokovnjaki. Podatki so zaskrbljujoči: pediatri že pri dve- in triletnikih opažajo znake pretirane uporabe zaslonov, znaki zasvojenosti z videoigrami so prisotni pri 10,2 odstotka, znaki problematične uporabe družbenih omrežij pa pri 8,3 odstotka slovenskih mladostnikov.

Po težavah z Arnesovimi spletnimi učilnicami: 'Šole lahko same izberejo ponudnika e-storitev'
12. 11. 2020 08.12
Potem ko so se šolarji skoraj vsakodnevno srečevali s težavami, povezanimi s spletnimi učilnicami, so se stvari sedaj sicer nekoliko umirile, a stiska, da se bodo težave ponavljale, ostaja. Arnes zagotavlja, da dela po svojih najboljših močeh, na ministrstvu pa pravijo, da lahko šole same izbirajo ponudnika e-storitev. Za komercialnega ponudnika se je tako že odločilo več kot 600 izobraževalnih ustanov.

'S svojo žensko energijo bom Slovenijo vodila med deset najbolj razvitih držav'
10. 10. 2020 10.04
Tanja Fajon je na 13. kongresu SD postala predsednica stranke. Z 276 glasovi je premagala Janija Prednika, ki jih je prejel 107. S tem je postala prva ženska na čelu SD. Za podpredsednico stranke so delegati na kongresu, ki je zaradi novega koronavirusa prvič potekal na daljavo, izbrali Dominiko Švarc Pipan. "Naš cilj je uresničiti veliko vizijo majhnega naroda," je ob zmagi na kongresu dejala Fajonova.

Vlada imenovala Logarja za kontaktnega ministra pobude Tri morja
20. 05. 2020 21.08
Vlada je na seji zunanjega ministra Anžeta Logarja imenovala za kontaktnega ministra pobude Tri morja, v kateri sodeluje 12 držav srednje in vzhodne Evrope. Poleg tega je na mesto nacionalnega koordinatorja za pobudo imenovala Bojana Pograjca, državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje.

Mesec dela od doma 24ur.com: tragične in navdihujoče zgodbe ter mačke na tipkovnicah
10. 04. 2020 17.51
Uredništvo 24ur.com je bilo prvo v Sloveniji, ki je ob izbruhu koronavirusa celotno redakcijo 'preselilo domov'. Mineva točno mesec dni, odkar smo se soočili z izzivom, kot ga še nismo doživeli. A kup začetnih težav smo premostili, še vedno vam z veliko mero zagnanosti vsak trenutek dneva 'dostavljamo' verodostojne informacije. Tudi mi smo (samo) ljudje in tudi nas se stiske najranljivejših zelo dotaknejo.

Kaj se zgodi z našo digitalno identiteto, ko umremo?
18. 01. 2020 11.27
Le majhen odstotek ljudi napiše oporoko, s katero izrazi jasno željo, kaj naj se zgodi z njegovo zapuščino. Še manj ljudi pa razmišlja o tem, kakšno zapuščino pušča na spletu. Družbeni mediji, elektronska pošta, dokumenti, fotografije, spletni pogovori … Kdo s tem upravlja po naši smrti? Kaj se z našimi podatki dogaja? Jih lahko kdo zlorabi? Vse to so vprašanja, s katerimi se bodo ljudje in družba morali čim prej spopasti, in o tem smo se pogovarjali s svetovno priznano pravno strokovnjakinjo, ki orje ledino na tem področju.

Izziv prihajajočega desetletja: 'deepfake' tehnologija
14. 12. 2019 10.13
Tehnološki napredek povzroča velike premike v družbi, ki se jih (pre)pogosto niti ne zavedamo. Ne odzivamo se preventivno, temveč reakcijsko, kar potrjuje tudi primer t. i. lažnih novic (ang. fake news) in nedaven pojav tehnologije "deepfake", za katero smiselnega slovenskega prevoda še ni.

Medijski menedžer leta 2019 je Aleš Muhič
11. 11. 2019 12.27
Nagrado za medijskega menedžerja leta 2019, ki jo bodo podelili na konferenci medijskih trendov SEMPL, bo prejel Aleš Muhič, član vodstva in direktor trženja pri podjetju PRO PLUS.

Agenciji 101 šest nagrad DIGGIT, Mediodromu tri
06. 06. 2019 21.06
Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani je potekala osma slovenska konferenca o digitalnih komunikacijah DIGGIT, na kateri so po programskem delu podelili nagrade za presežke v slovenskem digitalnem prostoru. Podeljenih je bilo deset zlatih in štiri velike nagrade diggit. Največ nagrad, kar štirih zlatih in dveh velikih, so se razveselili v Agenciji 101, predstavniki agencije Mediodrom pa so domov odnesli tri zlate nagrade.

Bi 'tvitali' za kraljico? Prosto delovno mesto za digitalne komunikacije
17. 05. 2019 13.59
Kraljevi dvor s kraljico Elizabeto na čelu je razpisal prosto delovno mesto za strokovnjaka s področja digitalnih komunikacij. Primeren kandidat bo moral izpolnjevati številne zahtevane pogoje in biti poleg tega tudi kreativen in inovativen. In kakšno plačo ponujajo?

'Ne znamo se pogovarjati, kakšni bosta naša prihodnost in vloga v svetu'
12. 05. 2019 07.00
Uporabniki digitalnega smo vse zahtevnejši. Naše vedenje se naglo spreminja, saj imamo na voljo vse več komunikacijskih kanalov in platform. Digitalizacija je prinesla nov način komuniciranja tudi v politične vode, kar pogosto ustvarja pole. Kako vlada komunicira v tem razdvojenem svetu in kaj je glavni problem brexita? Na Mednarodnem forumu za vladno komunikacijo v Šarjahu smo se pogovarjali s Craigom Oliverjem, ki je obvladoval komuniciranje vlade Davida Camerona.

Poletne počitnice so lahko tudi 'digitalne počitnice'. Znamo uživati tudi brez družbenih omrežij?
04. 06. 2017 11.30
Poletje, ko bomo nekaj časa preživeli tudi na dopustu, je lahko pravi čas, da se "odklopimo", pravijo na Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta LogOut. Ugotavljajo namreč, da so ljudje s tehnologijo in spletom vse bolj obremenjeni, družbena omrežja pa so spremenila odnos do prijateljstev in romantičnih zvez.

Odvisnost, ki ji podlegajo najmlajši: 'Najhuje je, če mu telefon in tablica postaneta vir doživetij'
09. 09. 2015 06.30
"Ne uporabljajo jih," je Steve Jobs odgovoril novinarju, ko ga je ta vprašal, kako so nad novimi iPadi navdušeni njegovi otroci. Nihče noče, da njegov otrok čustveno ohromi, da postane socialno izoliran, da živi v svojem svetu. Pasti je preveč. Veste, kdaj je pravi čas, da mu kupite telefon ali tablico?