diplomirane

Babici za sedem let odvzeli licenco za samostojno opravljanje babiške nege

24. 03. 2025 14.02

Zbornica – Zveza je diplomirani babici Tejči Moškrič za obdobje sedmih let odvzela licenco za samostojno opravljanje babiške nege. Tako je odločila na podlagi izrednega strokovnega nadzora pri izvajalcu zdravstvene dejavnosti Pinard. " Ugotovljene so bile večje strokovne nepravilnosti in pomanjkljivosti pri izvajanju porodov na domu," pojasnjujejo.

Fizioterapevtov 928 več kot pred desetimi leti, čakalne dobe pa daljše. Zakaj?

21. 02. 2025 06.00

Težka poškodba, tri operacije, a da je na koncu prišel do fizioterapevta, je moral čakati več tednov. Čeprav imamo danes v javnem zdravstvu 928 fizioterapevtov več kot pred desetimi leti, na prvo fizioterapevtsko obravnavo nedopustno dolgo čaka skoraj 38 tisoč ljudi. Bo kaj drugače po pozivu ZZZS zdravnikom, naj bolnike s kroničnimi bolečinami namesto v ambulante napotujejo v Centre za krepitev zdravja? "Mi se ukvarjamo s preventivo, ne z bolniki s kroničnimi bolečinami," so jasni v enem od centrov.

Dom upokojencev bo zaposlil šest delavk iz Nepala: 'Kadra v Sloveniji ni'

20. 02. 2025 09.36

Zaradi pomanjkanja delavcev so se v enem od ljubljanski domov za starejše občane odločili delavce poiskati v tujini. "V Sloveniji enostavno ni kadra, ki bi delal v DSO," so dejali v DSO Tabor. Zato se dogovarjajo za prihod šestih delavk iz Nepala. Na veliko pomanjkanje delavcev v socialnovarstvenih zavodih sicer opozarjajo tudi v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, kjer pravijo, da je zanimanje iskalcev zaposlitev za to delo lani strmoglavilo na najnižjo raven doslej.

Kdo bo skrbel za ostarele? Zanimanje za zaposlitev na rekordno nizki ravni

11. 12. 2024 08.42

Zanimanje iskalcev zaposlitve za delo v domovih za starejše in posebnih zavodih za odrasle je v letošnjem letu strmoglavilo na rekordno nizko raven, je pokazala nova anketa Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, v kateri je sodelovalo 79 socialnovarstvenih zavodov. Domovi za starejše in posebni zavodi za odrasle so letos uspešno zaključili le 27 odstotkov razpisov za zapolnitev prostih delovnih mest, medtem ko je lani ta delež dosegel 30 odstotkov, leta 2020 pa več kot 50 odstotkov.

Podaljšanje nagrajevanja ambulant z več opredeljenimi pacienti

05. 12. 2024 15.37

Vlada je na seji potrdila predlog interventnega zakona za zagotavljanje dostopnosti v zdravstvu, ki ga bo poslala DZ. Predlog med drugim predvideva podaljšanje nagrajevanja ambulant družinske medicine ter otroških in šolskih dispanzerjev, ki opredeljujejo več pacientov, je pojasnila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Obremenjene zaposlene v urgentnih centrih bodo nagradili

18. 11. 2024 18.04

Močno obremenjene urgentne centre bo razbremenil sistem manjših satelitskih urgentnih centrov po državi, ki bodo zaživeli do leta 2028, je poudaril državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež. Ob tem je napovedal nagrajevanje zdravstvenih delavcev glede na obremenitve, ki so v urgentnih centrih večje kot na urgencah v manjših krajih.

Lara Crnjac

18. 11. 2024 05.55

Lara je mlada športnica iz Ljubljane, ki je svojo gimnastično pot začela pri treh letih, z olimpijskimi igrami kot največjo sanjo. Po hudi poškodbi gležnjev pri petnajstih letih in dolgotrajni rehabilitaciji se je vrnila na športno pot ter se posvetila dvovišinski bradlji, kjer je znova dosegala uspehe. Ko se je po upokojitvi od gimnastike po naključju srečala z zračnimi disciplinami, je v njih odkrila novo strast. Z izjemno vztrajnostjo in podporo prijateljev ter družine je zbrala pogum za nastop v oddaji Slovenija ima talent, kjer želi predstaviti svoje izjemne sposobnosti in navdihujočo zgodbo.

Plačna reforma v javnem sektorju: kolikšen bo dvig plač?

10. 11. 2024 20.07

Bo 1,4 milijarde evrov težka plačna reforma v javnem sektorju sploh zaživela? Tik pred podpisom se je namreč pojavil nov zaplet. Sindikati policistov, vojakov, pravosodja in gasilcev, ki v pogajanjih tvorijo takoimenovani drugi steber, so sporočili, da v ponedeljek kolektivne pogodbe z vlado ne bodo parafirali. Razlog pa: vlada ni prisluhnila njihovim zahtevam.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?

10. 10. 2024 06.00

Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

UKC Ljubljana ostaja brez reševalcev, ki se zaposlujejo bližje domu

29. 06. 2024 12.32

Zaradi uvajanja satelitskih urgentnih centrov po državi na ljubljanski reševalni postaji zaznavajo odliv kadra. Od začetka leta je odšlo 17 reševalcev, kar predstavlja približno 10 odstotkov zaposlenih. Glavna razloga, ki ju reševalci navajajo ob odhodu, sta po besedah vodje postaje bližina stalnega prebivališča in manjše obremenitve.

V 26 družinskih ambulant prihaja dodatna diplomirana medicinska sestra

02. 06. 2024 14.51

Ministrstvo za zdravje je na poziv ambulantam družinske medicine za vključitev dodatne diplomirane medicinske sestre prejelo 26 popolnih vlog. Vseh 26 ambulant bo tako prejelo dodaten denar, s katerim bodo lahko od julija v ekipo ambulante vključili dodatno medicinsko sestro, hkrati pa bodo morali opredeliti dodatne paciente.

Domnevne nepravilnosti in zaposleni brez licenc: v Medicorju izredni nadzor

27. 05. 2024 15.16

Po smrti 80-letnice, ki je umrla po operaciji srca v izolskem zdravstvenem zavodu Medicor, in poizvedovanju hčera o zaposlenih, ki tam delajo brez licence, je Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije potrdila izvedbo izrednega strokovnega nadzora. Natančen vpogled v dejansko trenutno stanje bo mogoče dobiti po izvedenem nadzoru.

'Pogajanja o plačni reformi v zaključni fazi, po načrtih bi se končala do poletja'

20. 05. 2024 14.20

Pogajanja o plačni reformi so po besedah predsednika vlade Roberta Goloba v zaključni fazi. Kot je pojasnil na seji DZ, si želi, da bi jih do poletja uspeli zaključiti. Verjame, da bo načrt uspešen, če se ne bo "vmes poskušal rušiti na različne načine".

Medicor: Inšpektorat 10 zdravstvenim delavcem prepovedal samostojno delo

08. 05. 2024 18.54

Zdravstveni inšpektorat je prepovedal samostojno delo desetim zdravstvenim delavcem v izolskem Medicinskem centru Medicor. Da so njuno mamo obravnavali zaposleni brez ustreznih dovoljenj, sta opozorili hčerki 80-letne bolnice, ki je pred sedmimi meseci po srčni operaciji umrla v tej največji zasebni kliniki pri nas. Z Medicorjem pa se ukvarja tudi Komisija za preprečevanje korupcije.

Na voljo sredstva za krepitev timov, a opredeliti morajo več pacientov

03. 04. 2024 11.01

Ministrstvo za zdravje je na podlagi uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letos objavilo poziv ambulantam družinske medicine, da v tim vključijo dodatno diplomirano medicinsko sestro. V ta namen bo sto ambulant prejelo dodaten denar, a se bodo morale sočasno odločiti za dodatno opredeljevanje pacientov.

24UR Forum: Medicinske sestre za tekoči trak, politiki k zasebnikom?

11. 03. 2024 19.46

V posebni oddaji 24UR Forum - (Ne)javno zdravstvo na POP TV smo opozorili na alarmantne številke: več kot 137 tisoč bolnikov čaka nedopustno dolgo in to je skoraj polovica vseh čakajočih. Zaradi dolgih čakalnih dob pridobivajo zasebniki, koncesionarji. Ti zdravnike in zdravstveno osebje privabljajo z boljšimi pogoji dela, z boljšim plačilom. Tudi sami pa priznavajo, da potrebujejo močan javni sistem. Ga bo vlada okrepila?

Beg zdravnikov in medicinskih sester v Avstrijo

08. 03. 2024 07.53

Zdravnikov je premalo, novih ne dobimo, tisti, ki jih imamo, pa bežijo v tujino. Tudi v sosednjo Avstrijo. Beg zdravstvenega kadra, velik problem našega zdravstva, bo ena od žgočih tem ponedeljkovega 24UR Foruma (NE)JAVNO ZDRAVSTVO. Da bi dobili širšo sliko, vpogled v delo v Avstriji, njegove prednosti in slabosti, smo se odpeljali v bolnišnici v Celovec in Volšperk.

Zdravstvo na primarni ravni do 2031: podeželske ambulante, e-posvet in variabilne plače

02. 02. 2024 07.44

Ministrstvo za zdravje je pripravilo predlog strategije razvoja zdravstvene dejavnosti na primarni ravni zdravstvenega varstva do leta 2031. Zainteresirana javnost lahko predloge odda do vključno 1. marca. Predlog med drugim predvideva ukrepe, kot so širitev ekip ambulant, pa tudi uvedba variabilnega dela plač zaposlenih na primarni ravni.

Dan, ko bo Oscar Pistorius zakorakal na prostost

04. 01. 2024 15.03

Življenjska zgodba Oscarja Pistoriusa pred in po valentinovem leta 2013 se bere kot scenarij za dva povsem različna filma – prvi je navdihujoč športni biografski film, drugi mračna zgodba o umoru. Nekdanjega paraolimpijskega športnika Oscarja Pistoriusa, ki prestaja zaporno kazen zaradi umora svojega dekleta Reeve Steenkamp na valentinovo leta 2013, bodo jutri pogojno izpustili iz zapora.

Kaj prinaša zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva?

15. 12. 2023 15.28

DZ je v četrtek sprejel zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva, dela in sociale ter z zdravstvom povezanih vsebin, ki bo po navedbah ministrstva za zdravje pripomogel k večji dostopnosti, organiziranosti in učinkovitosti zdravstvenega sistema. Zakon prinaša podlage za uvajanje obveznega zdravstvenega prispevka in številne druge ukrepe.

Vlada sprejela predlog, ki omejuje višino nadomestila za bolniško odsotnost

24. 11. 2023 18.30

Vlada je na dopisni seji po nujnem postopku sprejela predlog zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstvenega varstva, ki bo pripomogel k večji dostopnosti in učinkovitosti zdravstvenega sistema, so sporočili z urada vlade za komuniciranje. Predlog med drugim predvideva omejitev višine bolniškega nadomestila na 2,5-kratnik povprečne plače.

ZZZS po sestanku z ministrico: 'Iz Štefanove piha malo bolj topel veter'

21. 11. 2023 15.13

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel se je po sestanku z direktorji zdravstvenih domov in splošnih ter specialnih bolnišnic danes srečala še z direktorji bolnišnic na terciarnem nivoju. Kot je dejala, je šlo za uvodni pogovor, dotaknili pa so se treh tem: čakalne dobe, nujna medicinska pomoč in poslovanje zavodov. Ministrica se je sestala tudi s člani skupščine ZZZS. S predstavljenimi prioritetami so se člani skupščine načeloma strinjali, a so obenem imeli za ministrico številna vprašanja. Da je danes prišla na skupščino, pa so ocenjevali kot pozitiven znak za prihodnje sodelovanje.

Preverite izbor najbolj vročih nepremičnin v Sloveniji

06. 10. 2023 00.15

Preverili smo ponudbo nepremičnin v Sloveniji in izbrali tiste, ki so pri nas vzbudile prav posebno pozornost.

Razvoj nacionalne platforme: pacienti bodo lahko preverili svoje simptome

13. 09. 2023 06.25

55 usmeritev zdravstvene politike so zajeli znotraj petih sklopov: kakovost, dostopnost, učinkovitost, zavzet in motiviran kader ter opolnomočenje državljanov. "Skoraj polovico jih je predlagal strateški svet," je pojasnila državna sekretarka Valentina Prevolnik Rupel. Med drugim so napovedali prenovo glavarinskih količnikov, izboljšanje napotitve k specialistu pa tudi prenovo stopnje nujnosti. Razvijajo pa tudi nacionalno platformo, na kateri bodo lahko prebivalci preverili svoje simptome in ugotovili, ali resnično potrebujejo zdravniško obravnavo ali je dovolj samozdravljenje.

Reforma zdravstva v praksi: višje plače in več avtonomije

16. 05. 2023 06.03

Nižji davki, višja plača, boljši delovni pogoji. Kaj so glavni razlogi, da gredo medicinske sestre službo iskat v tujino? Na podlagi njihovih izkušenj smo primerjali davke, zahtevnost poklica in kakovost življenja v Avstriji, ki je med medicinskimi sestrami iz Slovenije najbolj priljubljena, na Finskem in v Estoniji. Kako daleč je sistem slovenskega zdravstva od tistega, po katerem bi se radi zgledovali?

200 milijonov evrov za zdravstvene domove, kdo bo gradil?

14. 03. 2023 06.09

Zdravstveni domovi so vratarji v zdravstveni sistem, so enotni direktorji in zdravniki domov. Ob pomanjkanju družinskih zdravnikov in medicinskih sester pa jih tareta tudi prostorska stiska in dotrajanost vsaj 40 let starih zidov. Bo 200 milijonov evrov za prenovo domov povečalo dostopnost do zdravnika? Ljubljana bo gradila tri, Medvode načrtujejo prizidek, Ilirska Bistrica ga je že zgradila.

V Kranju bodo zgradili nov dom za starostnike, a kdo bo v njem delal?

10. 03. 2023 06.00

Na dan, ko so v Kranju podpisali pismo o nameri gradnje 20-milijonskega novega doma za starejše na Zlatem polju, so iz Skupnosti socialnih zavodov Slovenije sporočili, da so domovi prisiljeni zavračati sprejem bolnikov, ki potrebujejo zahtevnejšo zdravstveno nego, saj zaradi neprimernih kadrovskih normativov nimajo dovolj zaposlenih. Je gradnja novih domov sploh smiselna, če ni kadra? "Glede na to, da občina v projekt vlaga svoja najboljša zazidljiva zemljišča in je plačala projektno dokumentacijo, pričakujemo, da bo ministrstvo do izgradnje doma, ki jo financira, poskrbelo za osebje in sistemsko rešilo te izzive," pravijo v Kranju.

'Glavni razlog, da v domovih za ostarele ne pride do sprememb, je denar'

03. 03. 2023 18.41

Kaj storiti, ko svojec po zahtevnem zdravljenju zapusti bolnišnico s kanilo, ki mu omogoča dihanje, vi pa nimate časa, da bi zanj ves čas skrbeli? Zanj ne morejo poskrbeti niti v domu za starejše, saj nimajo ustreznega kadra. Prav na to opozarjajo v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, zato ponovno pozivajo ministrstvo za zdravje, da z dopolnitvijo kadrovskih normativov in drugimi ukrepi domovom omogoči zaposlovanje dodatnih diplomiranih medicinskih sester.

Med najnižjimi plačami 682 evrov bruto, medicinskim sestram okoli tisoč evrov bruto

20. 02. 2023 09.58

Nezadovoljne s plačami so tudi medicinske sestre, ki se bodo v sredo, v znak protesta, zbrale pred vlado. Ne izključujejo pa niti stavke. Zbrali smo podatke, koliko zaslužijo najslabše plačani zdravniki in medicinske sestre v treh največjih slovenskih bolnišnicah. V UKC Maribor je bila decembra lani najnižja bruto plača 682 evrov, dobila jo je srednja medicinska sestra v negovalni enoti, pripravnica. Še sedem jih je prejelo bruto plačo pod tisoč evrov. Najnižje plače srednjih medicinskih sester se v celjski bolnišnici začnejo pri 1025 evrov bruto, 35 sester dobi manj kot 1500 evrov. V UKC Ljubljana so, glede na plačni razred, najnižje osnovne bruto plače srednjih medicinskih sester pod tisoč evri, najslabše plačana diplomirana medicinska sestra pa je prejela 1238 evrov bruto.

Kadrovska kriza hromi Slovenijo

04. 02. 2023 12.00

Primanjkuje 1.000 zdravnikov, 3.600 delavcev v zdravstveni negi in rehabilitaciji, od 4.000 do 5.000 učiteljev v šolah, vzgojiteljev v vrtcih, skoraj 12.000 delavcev v gostinstvu in turizmu, 3.800 voznikov, 5.000 parov rok v gradbeništvu. Kdo bo torej gradil domove, socialna stanovanja, še zlasti pa bolnišnice, šole, vrtce? Predvsem pa, kdo bo tam delal? Bodo morala podjetja, tudi lokali, restavracije, hoteli – ker ni kadra – zapirati svoja vrata?