direktorata

V vojašnici v Ankaranu je potekala novinarska konferenca pred dnevom Slovenske vojske

07. 05. 2025 13.57

V torek, 6. maja 2025, je v Vojašnici slovenskih pomorščakov v Ankaranu potekala novinarska konferenca o dnevu Slovenske vojske, ki se bo odvijal v soboto, 24. maja 2025, v Kopru.

Boštjančič: Plačna reforma niso kozmetični popravki

07. 05. 2025 15.27

Ministra za javno upravo in finance Franc Props in Klemen Boštjančič sta skupaj s Petrom Pogačarjem z ministrstva za javno upravo opozorila na pomen javnega sektorja za delovanje države ter se odzvala na nekatere očitke po vstopu v prenovljen plačni sistem. "Plačna reforma niso kozmetični popravki, ampak je prava reforma," je poudaril Boštjančič.

Ministrstvo zanika sume o prirejenem naročilu za eKarton

05. 05. 2025 18.33

Na ministrstvu za zdravje zanikajo sume, da je bilo javno naročilo za izvedbo projekta eKarton in enotni podatkovni model prirejeno. "Res smo se potrudili, da bi to javno naročilo odprli za čim več ponudnikov, zato smo ga razdelili na več sklopov," je poudarila Katarina Kralj z direktorata za digitalizacijo v zdravstvu.

Je letalski promet res manj zanesljiv kot nekoč?

03. 05. 2025 14.07

V širši javnosti se je v zadnjih letih nedvomno ustvaril vtis, da je letalski promet danes manj zanesljiv, kot je bil nekoč. Da je več odpovedanih in prestavljenih letov. Zagotovo drži, da so se potovanja z letalom po epidemiji covida-19 precej spremenila, a kaj pravijo številke? Kako pogosto se zgodi, da letalska družba let odpove ali prestavi?

Slovenija na ICJ izpostavila dolžnost Izraela, da zagotovi pomoč v Gazi

02. 05. 2025 13.23

Slovenija je na zaslišanju na Meddržavnem sodišču (ICJ) v Haagu o obveznosti Izraela v Palestini poudarila, da ima Izrael kot okupacijska sila v skladu z mednarodnim pravom temeljno dolžnost, da zagotovi in omogoči nujno potrebno oskrbo in pomoč. Izrazila je še zgroženost nad humanitarnimi razmerami v Gazi in drugod, so sporočili z MZEZ.

Sredi Moskve eksplodirala avtomobilska bomba, umrl ruski general

25. 04. 2025 13.00

V eksploziji avtomobilske bombe v Moskvi je umrl general Jaroslav Moskalik, namestnik vodje glavnega operativnega direktorata ruskega generalštaba. Ruske oblasti so potrdile njegovo smrt in sprožile preiskavo, incident pa obravnavajo kot umor.

Skoraj desetina več hrane v smeteh

24. 04. 2025 06.00

Količina odpadne hrane se povečuje. Povprečen Slovenec je zavrgel 78 kg hrane oz. šest kilogramov več kot leto prej. Skupaj pa 165 tisoč ton hrane, kar je skoraj desetina več kot leto prej. Kljub temu, da gospodinjstva za hrano plačujejo vedno več, ravno tam konča največ hrane v smeteh, kar 44 odstotkov. Za tri odstotke več odpadne hrane je v sortirni analizi bioloških odpadkov odkrila Snaga Maribor. Koliko hrane se zavrže v bolnišnicah? Koliko je zavržemo Slovenci v primerjavi z ostalimi prebivalci EU?

Mafijski umor sredi Rima: zakonca ustrelili v zatilje, kriva tekstilna vojna?

19. 04. 2025 10.21

V ponedeljek zvečer so sredi večnega mesta odjeknili streli, na tleh je obležal kitajski par. Džanga Dajonga in njegovo ženo Gong Šiaoking so med vožnjo s kolesom na mafijski način ubili s strelom v zatilje. Razlog za umor naj bi bila tekstilna vojna med kitajskimi kriminalnimi združbami, ki delujejo v Evropi. Policija za zdaj ni prijela še nobenega osumljenca.

Lani največja pojavnost oslovskega kašlja v zadnjih 60 letih

18. 04. 2025 14.30

Cepljenje je najboljša naložba v javno zdravstvo, so sogovorniki poudarili na novinarski konferenci Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) pred začetkom svetovnega in evropskega tedna cepljenja. Ob pozitivnem trendu precepljenosti proti gripi in HPV inštitut letos širi programe cepljenja proti noricam in klopnem meningoencefalitisu.

Ministrstvo pripravilo 31 smernic za izboljšanje zdravstva

17. 04. 2025 19.09

Na ministrstvu za zdravje so predstavili usmeritve zdravstvene politike za leto 2026. Te vključujejo 31 smernic, ki bodo osnova za pripravo splošnega dogovora v zdravstvu za prihodnje leto. Med temeljnimi cilji so povečanje dostopnosti do storitev, merjenje kakovosti in varnosti storitev ter povečanje učinkovitost izvajanja zdravstvene oskrbe.

Slovenija s prepovedjo arom v e-cigaretih med najnaprednejšimi v EU

11. 04. 2025 14.41

Bliža se 24. april, ko bo začela veljati prepoved vseh arom (razen tobačnih) v elektronskih cigaretah in njihovih polnilih. Slovenija bo tako naredila pomemben korak pri zaščiti zdravja prebivalcev, predvsem mladih. Helena Koprivnikar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje je povedala, da so namreč prav privlačne arome eden glavnih razlogov, zakaj se mladostniki odločajo za uporabo elektronskih cigaret.

'Ne moreš se po nesreči napiti in po nesreči hitro voziti'

10. 04. 2025 15.38

Kršenje cestnoprometnih pravil ni nesreča, pravijo na Zavodu Varna pot in pozivajo k zamenjavi izraza prometna nesreča. Predlog podpira tudi Agencija za varnost prometa. Razpravljali so, da bi besedo nesreča nadomestila beseda trčenje, a si glede tega niso bili enotni.

Gradec, Celovec, Zagreb, Benetke, Trst. Kam se uvršča Ljubljana?

09. 04. 2025 19.11

Pred prvomajskimi počitnicami in glavno poletno sezono verjetno že marsikdo med nami nestrpno pričakuje dopust in morda že nakupuje letalske karte. Pa je slovenski letalski turizem sploh konkurenčen? Trenutno redne linije omogoča le ljubljansko letališče, kjer je konec marca pričel veljati poletni vozni red, ki prinaša nekaj novosti. Katere ter kako na drugi strani poteka sanacija edinega mednarodnega letališča v državni lasti, Letališča Edvarda Rusjana Maribor?

Novi svet psihiatrične klinike: Zalar imenovan za direktorja

09. 04. 2025 17.39

Svet ljubljanske psihiatrične klinike je sprejel ugotovitveni sklep, da je v prejšnji sestavi direktorju Bojanu Zalarju na seji 27. februarja podelil nov mandat. Za nastop mandata Zalar potrebuje še soglasje vlade.

Med maslom in topovi: od kod denar za pospešeno oboroževanje?

06. 04. 2025 11.09

Ker Amerika Evropi več kot očitno hrbet obrača tudi tudi na obrambnem področju, evropske države ena za drugo hitijo s pospešenim oboroževanjem in višanjem obrambnih izdatkov. Tudi Slovenija, pravi premier Golob, pripravlja nabor ukrepov za obrambo, varnost in odpornost. Kaj pa to pomeni za javne finance, kje bo vlada vzela denar za vojsko? Kaj si od tega obeta slovenska orožarska industrija? Kaj kupuje obrambno ministrstvo in za koliko? Pa tudi: ali več orožja res prinaša več miru? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Evropska oboroževalna vročica: kaj kupuje Slovenska vojska?

03. 04. 2025 06.00

Če ne boste plačevali več, vas ne bom več branil. To je ultimat ameriškega predsednika Donalda Trumpa članicam NATA, ki je sprožil vseevropsko oboroževalno histerijo. Evropska komisija za krepitev vojaških zmogljivosti Evropske unije snuje 800 milijard evrov težak načrt in obljublja 150 milijard evrov posojil za naložbe v obrambo. Kaj pa Slovenija?

Interpol zavrnil zahtevo za razpis tiralice, Dodik nazaj v BiH

02. 04. 2025 19.59

Predsednik Republike Srbske Milorad Dodik je sporočil, da je Interpol zavrnil zahtevo za razpis mednarodne tiralice. Zavrnili naj bi tudi zahtevo za predsednika Narodne skupščine Republike Srbske Nenadom Stevandićem. Dodik se je medtem vrnil v BiH.

Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam, ministrica presenečena

26. 03. 2025 14.20

Kmetijske organizacije ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket, saj menijo, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Nadaljnjim pogovorom se bodo priključile, ko bodo od kmetijskega ministrstva prejele konkretne odgovore na svoje zahteve, kar pa je presenetilo kmetijsko ministrico Matejo Čalušić. V odzivu je poudarila, da osnutkov zakonov niso pripravljali v tajnosti ter da namere organizacij po izstopu ne more razumeti drugače kot izsiljevanje.

V Avstriji razkrili obsežno rusko dezinformacijsko kampanjo

24. 03. 2025 13.26

Preiskovalci avstrijskega direktorata za državno varnost in obveščevalne dejavnosti (DSN) so v Avstriji razkrili obsežno rusko dezinformacijsko kampanjo. Za njeno izvajanje naj bi bila odgovorna bolgarska državljanka, ki je tudi osumljena vohunjenja za Rusijo, poročajo avstrijski mediji.

Kdo je skrivnostni obveščevalec, ki bo vodil rusko delegacijo?

22. 03. 2025 09.07

Pred svetom je nov pogovor med Rusijo in ZDA na visokem nivoju. V Rijadu se bosta 24. marca srečali delegaciji obeh držav. Rusko bo vodil Sergej Beseda, mož, ki je sodeloval pri pogovorih o izmenjavi ruskih vohunov, aretiranih v Sloveniji. Beseda je nekdanji vodja 5. direktorata varnostne službe FSB in naj bi zaradi neuspehov na začetku ruske invazije v Ukrajini začasno padel v nemilost Kremlja. Sedaj pa se, kot kaže, vrača v vidnejši vlogi.

Kapsulo, v kateri sta se na Zemljo vrnila Sunita in Butch, obkrožili delfini

19. 03. 2025 06.34

Po devetih mesecih v vesolju sta Nasina astronavta Butch Wilmore in Sunita Williams končno prispela nazaj na Zemljo. Kapsula je s pomočjo štirih padal pristala v morju ob obali Floride, astronavte pa so najprej pozdravili radovedni delfini.

Izredni nadzor policijskega postopka, poročilo zahteva tudi minister

13. 03. 2025 09.23

V sredo je po družbenih omrežjih zaokrožil videoposnetek, na katerem trije policisti v civilu v postopku obravnavajo mlajšega moškega, ki z rokami na hrbtu leži na tleh, kjer ga s silo zadržujeta dva policista. Eden tudi povzdigne glas: 'Miruj, Policija.' Posnetek je nastal na območju Bežigrada. S Policijske uprave Ljubljana so sporočili, da so imeli policisti v postopku moškega zaradi posedovanja prepovedane droge. Uporaba prisilnih sredstev in celoten postopek sta trenutno že predmet odrejenega strokovnega nadzora. Poročilo o policijskem postopku zahteva tudi notranji minister Boštjan Poklukar.

Sloveniji za superračunalnik 67,5 milijona evrov evropskih sredstev

12. 03. 2025 12.59

Evropska komisija je objavila rezultate drugega roka razpisa za postavitev tovarn umetne inteligence, za katerega se že ve, da je bil uspešen tudi za Slovenijo. Prej izbranim sedmim lokacijam se poleg Slovenije pridružujejo še Avstrija, Bolgarija, Francija, Nemčija in Poljska, so sporočili. Skupna vrednost naložb je okoli 485 milijonov evrov. Vrednost slovenskega superračunalnika znaša 150 milijonov evrov, od tega bo EU prispevala 67,5 milijona evrov.

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja

07. 03. 2025 06.00

Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

S podkupovanjem do gradbenega dovoljenja? 'Tega se nisem šel'

06. 03. 2025 06.06

Živci, energija in denar. Pot do gradbenega dovoljenja je lahko dolgotrajna in mukotrpna. Dopolnitev na dopolnitev vloge, čakanje na odziv upravne enote, tedni, meseci pa tečejo. Taka je izkušnja našega sogovornika, ki je na gradbeno dovoljenje čakal pol leta. Še dlje mlada družina, ki je po treh letih dobila gradbeno dovoljenje za prav tako hišo, kot je zanjo vložila vlogo že na začetku. Zakaj postopki trajajo tako dolgo? Je mogoče priti do gradbenega dovoljenja hitreje s kuverto pod mizo in ali res uradniki na posameznih upravnih enotah v podobnih zadevah odločajo različno? Ministrstvo za javno upravo namerava zaradi različnega odločanja dati uradnikom jasna navodila.

Se gradnja hiše danes sploh še splača?

05. 03. 2025 17.49

Družina Karpe, ki po več letih trdega dela dokončuje novogradnjo v Domžalah, se nadeja lepih spominov v novi hiši. Kljub temu, da sta zakonca v projekt vložila vsak trenutek prostega časa ter veliko mero potrpljenja, sta se pri gradnji novega poglavja spopadla s težavami pri pridobivanju gradbenega dovoljenja, pa visokimi nepredvidenimi stroški. Ali se torej gradnja hiše danes sploh še splača ter kakšne rešitve za zapletene postopke pridobivanja gradbenih in uporabnih dovoljenj pripravlja pristojno ministrstvo?

Začenja se jubilejna 20. preventivna akcija 40 dni brez alkohola

05. 03. 2025 16.53

Začenja se jubilejna 20. preventivna akcija 40 dni brez alkohola. Letošnje geslo Ti in jaz - 40 dni brez alkohola poudarja moč medčloveških vezi in sodelovanja. Akcija vabi k odgovornemu odnosu do alkohola doma, na cesti, pri delu in v družbi in je opozorilo, da prekomerno uživanje alkohola povzroča veliko stisk, tudi zaradi skrhanih odnosov.

'Trenutek za zgodovino': na Luni pristalo zasebno vesoljsko plovilo

02. 03. 2025 11.00

Pristajalni modul Blue Ghost podjetja Firefly Aerospace je v nedeljo pristal v bližini starodavne vulkanske kupole na Luninem severovzhodnem robu, ki je obrnjen proti Zemlji. Gre za šele drugi uspešen pristanek zasebnega vesoljskega plovila na Luni, sonda pa je s seboj prinesla opremo za raziskave vesoljske agencije Nasa.

V načrtu digitalno orodje za pomoč pri prepoznavi redkih bolezni

26. 02. 2025 14.23

Na ministrstvu za zdravje v skladu z akcijskim načrtom za redke bolezni načrtujejo uvedbo digitalnega orodja za prepoznavanje suma redkih bolezni, je v nagovoru na 11. nacionalni konferenci ob dnevu redkih bolezni na Brdu pri Kranju poudarila ministrica Valentina Prevolnik Rupel. Orodje bo pri prepoznavi teh bolezni v pomoč družinskim zdravnikom.

Vlada predlaga odpoklic slovenskega veleposlanika v Srbiji Berganta

20. 02. 2025 16.22

Vlada je na seji predlagala odpoklic izrednega in pooblaščenega veleposlanika Slovenije v Srbiji Damjana Berganta, so sporočili po seji vlade. Za novega veleposlanika v Srbiji je sicer že marca lani potrdila generalnega direktorja direktorata za gospodarsko in javno diplomacijo na MZEZ Slobodana Šešuma.