dobre delovne prakse

Inšpektor ukazal izselitev stanovanjske enote, za to dal le 24 ur časa
18. 12. 2024 13.21
Na ministrstvu za solidarno prihodnost so se seznanili z ugotovitvijo gradbenega inšpektorja, ki je bivalnim enotam socialnovarstvenega zavoda Dom na Krasu odredil prepoved uporabe.

Zakon bo določil urne postavke dela samozaposlenih v kulturi
28. 11. 2024 15.10
Vlada je sprejela predlog zakona o dopolnitvi zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, ki bo kolektivno uredil izhodiščne urne postavke dela samozaposlenih v kulturi, kadar ti sodelujejo z javnimi zavodi in agencijami v kulturi. Samozaposleni bodo za enako delo plačani primerljivo s tistimi v javnih zavodih.

Požar šestčlanski družini uničil dom: hiši ni bilo pomoči
23. 10. 2024 06.08
Poskusila sem gasiti, vendar hiši več ni bilo pomoči, pripoveduje mama šestčlanske romske družine iz Dobrepolja, ki jim je požar pred mesecem dni uničil dom. Civilna zaščita, občina in humanitarne organizacije so družini postavile kontejner in mobilno hišico ter jim priskrbele najnujnejše potrebščine, a dela je še ogromno, saj bodo hišo najverjetneje porušili. Sosedje jih sicer opisujejo kot delovne in mirne sosede, ob njih pa se počutijo še bolj varne, kot prej. Družina se je namreč zaradi nemirov v romskem naselju preselila na svoje, župan pa zdaj zanje pravi, da so primer dobre prakse integracije romov v lokalno skupnost, saj trije otroci hodijo v šolo, njihov oče pa vozi tovornjak za okoliško podjetje.

Nova strategija primarnega zdravstva: 'Zaživela bo, če jo bodo vsi vzeli za svojo'
20. 09. 2024 06.14
Na ministrstvu za zdravje so predstavili Strategijo razvoja zdravstvene dejavnosti na primarni ravni zdravstvenega varstva do leta 2031, ki jo je vlada sprejela prejšnji četrtek. Državni sekretar Iztok Kos je zatrdil, da prinaša izboljšave na področju organizacije, digitalizacije in dostopnosti zdravstvenih storitev. Te bodo hitrejše, enakopravnejše, bolj dostopne in kakovostnejše, je dejal.

'Imamo ljudi, ki so bili sedemnajstkrat ovadeni, pa so še vedno na prostosti'
22. 08. 2024 06.32
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in namestnik generalnega direktorja policije Igor Ciperle sta se sestala z vodstvoma občin Kočevje in Ribnica. Tema pogovora so bili varnostni položaj in romska vprašanja, po tem, ko je v zadnjem času prišlo do več zaostrovanj med Romi ter večinskim prebivalstvom in organi pregona.

Ministrstvo: dopust je za počitek in odklop, več dobrih praks v EU
11. 08. 2024 08.30
Čeprav so na dopustu, se mnogi delavci medtem ubadajo z odgovarjanjem na sporočila, e-maile in klice. Posledično z dopusta prihajajo izgoreli, pod stresom in pod pritiskom, opozarjajo na ministrstvu za delo. Lanska novela zakona o delovnih razmerjih uvaja tudi pravico do odklopa, ki je posebej pomembna v času dopustov, poudarjajo na ministrstvu za delo. Kot opominjajo, morajo delodajalci ukrepe sprejeti do sredine novembra. Kakšne pa so izkušnje v drugih državah?

Starši ubirajo različne strategije nakupov šolskih potrebščin
14. 07. 2024 22.13
Zaprla so se šolska vrata in začele so se dolgo pričakovane poletne počitnice. Vse do zgodnje jeseni, ko se bodo kot ničkolikokrat do sedaj spet odprla šolska vrata in se bodo učilnice znova napolnile s svežim entuziazmom učencev ter dijakov. Koliko skrbi, stresa ter preračunavanja ta dan stane mnoge starše, bodo vedeli redki. Starši otrok večinoma ne obremenjujejo z bremenom, ki jim ga predstavlja priprava na začetek šole. Veliko denarja in strategij je potrebnih, da otrok primerno urejen in opremljen začne novo šolsko leto.

Letošnji NLB projekt Okvir pomoči ima močan fokus tudi na zaposlovanju ranljivih skupin
06. 06. 2024 00.15
V duhu trajnostnega razvoja in letošnjega poudarka na družbeni odgovornosti NLB Skupina nadaljuje s projektom Okvir pomoči. Ta že četrto sezono spodbuja inovativna podjetja, ki s svojimi idejami in delovanjem na takšen ali drugačen način prispevajo k izboljšanju družbe. Če so se v preteklih letih osredotočali na trajnostne ideje, kjer je poudarek na varovanju okolja in inovacijah, je letošnji projekt naravnan v trajnostno družbo. Družbo, ki je vključujoča, ki ponuja enake možnosti vsakemu posamezniku, osredotočena na težje zaposljive posameznike in vse, ki se zaradi različnih okoliščin soočajo z velikimi življenjskimi izzivi. Med desetimi lokalnimi finalisti Slovenije se štiri podjetja osredotočajo na področje zaposlovanja ranljivih skupin.

V jeseniški bolnišnici odprli nove intenzivne enote
12. 02. 2024 17.51
V Splošni bolnišnici Jesenice so slovesno odprli nove intenzivne enote. Kot so poudarili, gre za pomembno pridobitev za bolnike in za zdravstveno osebje, ki je dolga leta intenzivno dejavnost kirurške in internistične službe izvajalo v premajhnih in neustreznih prostorih.

Čalušićeva dobila zeleno luč na odboru
10. 01. 2024 11.55
Kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić je uspešno prestala zaslišanje pred odborom DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je ocenilo devet poslancev, šest jih je bilo proti. V predstavitvi je med ključnimi nalogami izpostavila kmetijsko in prehransko varnost. Zavzemala se bo za trajnostne oblike kmetovanja ter za to, da bo poklic kmeta dobil večji pomen in postal bolj privlačen, predvsem za mlade. Poslanci bodo v petek na izredni seji DZ odločali o njenem imenovanju.

Glas ljudstva napovedal stavko pacientov
04. 01. 2024 14.23
Civilna iniciativa Glas ljudstva je v DZ vložila predlog novele zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Na novinarski konferenci so izrazili tudi nestrinjanje z napovedano zdravniško stavko, zato bodo na isti dan, 9. januarja, organizirali dogodek, ki so ga poimenovali druga opozorilna stavka pacientov. Na ministrstvu pa pot do dostopnega in kakovostnega zdravstva vidijo drugače kot Glas ljudstva.

'Objave, ki že mejijo na gladiatorstvo, so žal odraz družbe tega časa'
06. 09. 2023 18.54
Posnetek, ki razkriva bedo življenja v domovih starejših občanov. Nasilje, ki bo na oskrbovancih pustilo strah ali travmo. In skrb vzbujajoče dejstvo, da je bil nekdo priča dogodku, a ni storil ničesar. Ne gre za osamljen primer, nasilje nad starejšimi se dogaja marsikje in v različnih oblikah, opozarjajo v združenju Srebrna nit. K težavam, ki jih je treba reševati na sistemski ravni, še dodatno prispevata trenutno stanje duha v družbi in zasvojenost z družbenimi omrežji. "Ta mlade nagovarjajo, naj bo objava čim bolj pompozna, groba, nasilna, viralna, to meji že kar na gladiatorstvo. In to je žal odraz celotne družbe tega časa," ocenjujejo v Delovni skupini za nenasilje v zdravstveni in babiški negi.

'Vsak dan, vsak mesec je preveč. Hude stiske povzročajo trajno škodo'
25. 03. 2023 07.00
"Najbolj škodljivo je, kadar eden od staršev v boj proti drugemu staršu potegne otroka. Otrok mora ostati v vlogi otroka. On ni tisti, ki se bo dogovarjal, to je odgovornost staršev. Otrok tudi ni prenašalec informacij," opozarja Tatjana Milavec, sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije.

Kmetijska ministrica: politika mora ozaveščati o ohranjanju biotskih vrst
21. 01. 2023 14.45
Ministrica za kmetijstvo Irena Šinko se je v Berlinu udeležila globalnega foruma za hrano in kmetijstvo, ki je v okviru sejma Zeleni teden potekal pod naslovom Preobrazba prehranskih sistemov: svetovni odziv na številne krize. Poudarila je nujnost ozaveščanja o pomenu ohranjanja biotske raznovrstnosti.

'Hrvaška bi z novim zakonom lahko uvedla plačevanje vstopa na plaže'
16. 08. 2022 18.13
Novi predlog zakona o pomorskem dobru in pristaniščih med drugim prinaša omejevanje splošne rabe pomorskega dobra, ograjevanje in celo morebitno zaračunavanje dostopa do plaž po vsej obali in otokih, opozarjajo v društvu Pokret otoka, ki združuje prebivalce otokov. Na hrvaško vlado so zato naslovili odprto pismo, v katerem jo pozivajo k premisleku in sodelovanju.

Kako uvesti krajši delovni čas? 'Preskakovanje korakov vodi v neuspeh'
09. 07. 2022 07.00
Smo v obdobju, kjer vsak drugi zaposleni dela več kot osem ur na dan, na leto imamo 1,4 milijona bolniških odsotnosti, od tega jih je več kot pol povezanih neposredno z delom. Naša delovna populacija se vse bolj stara, vsaki drugi občuti stres na delovnem mestu, vsaki tretji pa izgorelost, ki se iz leta v leto povečuje. Vstopamo v neko moderno suženjstvo, kjer smo – namesto da bi bila naša prioriteta družina – čedalje bolj vpeti v delo, opozarja Jasmina Alić in ponuja rešitev: skrajšan delovni čas. "Bolje je biti obkrožen z zadovoljnimi sodelavci, ker le tako lahko podjetje na dolgi rok napreduje," pravijo v podjetju Donar, kjer to že prakticirajo.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?
21. 04. 2022 09.38
V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Rešitve strank za področje mentalnega zdravja: več kliničnih psihologov, licence in pouk brez telefona
10. 04. 2022 14.49
Desetletja je bilo področje duševnega zdravja pri nas močno zanemarjeno. Težave so se kopičile, pandemija, ki je povečala stiske, pa je dokončno razgalila nedelujoč sistem. Pomanjkanje kadra in kapacitet na eni ter veliko povečanje potreb na drugi strani pa pomeni, da si pred nastalo situacijo niti politika ne more več zatiskati oči. Ukrepi, ki so že bili sprejeti, opozarjajo številni, še zdaleč niso dovolj.

Vatovec: Zakon ne prinaša dolgoročnih rešitev; Lisec: Levica v DZ še ni prišla z zakonom
07. 04. 2022 06.00
Smo se reševanja stanovanjske stiske mladih lotili z zakonom, ki bo olajšal pot do prvega doma, ali pa gre le za predvolilni bombonček, ki bo cene stanovanj pognal v nebo in pomagal le tistim, ki že imajo nekaj denarja, kot predlagateljem očitajo na Inštitutu za študije stanovanj in prostora? Dejstvo je, da so mladi po večini odrezani od posojil zaradi pravila Banke Slovenije, koliko mora posamezniku ostati od plače, da se sploh lahko zadolži. Na drugi strani pa stanovanj ni na voljo ali pa so občutno predraga.

Shod ob 8. marcu: 'Namesto rož enako plačilo žensk in dostojne pokojnine'
08. 03. 2022 16.43
Ob 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk, je na ljubljanskem Kongresnem trgu potekal shod, na katerem so udeleženci izpostavili neenakovreden položaj žensk v Sloveniji. "Ženske pogosto delajo v poklicih, ki so najslabše plačani, ob tem pa še vedno večinsko prevzemajo skrb za otroke in starejše," so poudarili tudi gostje dogodka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Opozorili so na po njihovem mnenju lažen občutek, da so ženske v Sloveniji enake moškim. Tudi državni svet nadaljuje s tradicijo tematskih omizij ob 8. marcu. Kot so poudarili, je delež poslank v slovenskem parlamentu pod evropskim povprečjem.

SD za pogovore o možnostih uvedbe 32-urnega delovnega tedna
26. 11. 2021 14.37
V Sloveniji je za pogovore o uvedbi možnosti krajšega delovnika brez krčenja pravic po navedbah gostov razprave, ki so jo pripravili v stranki SD, skrajni čas. "Predlog odpira številne izzive. Ker se svet hitro spreminja, se moramo odzivati hitro in poiskati ustrezne rešitve," je ocenila Fajonova. Tuje izkušnje kažejo, da so s skrajšanjem delovnega časa povečali produktivnost, povečali dodano vrednost na zaposlenega, zaposlenim pa zagotovili več prostega časa za družino, rekreacijo, hobije in kakovostno življenje.

Zgodba 4 prijateljev
21. 06. 2021 00.15
Naša zgodba se je začela na deževni praznik dela, v nedeljo, v zgodnjih jutranjih urah, ob 1.00. V Ljubljani je »lilo kot iz škafa«, a to nas ni preveč motilo, saj smo bili z mislimi že v Španiji, kjer nas je čakalo sonce. Trinajst Roškarjev s Srednje ekonomske šole Ljubljana se nas je v maju, pogumno v času pandemije, odpravilo na prvo izmenjavo Erasmus+ po »famoznem« 16. marcu 2020, ko se je življenje vseh nas nepričakovano spremenilo in ustavilo.

Vladni odlok dovoljuje poslovna kosila, a gostinci za to niso vedeli
18. 02. 2021 19.30
Gostinci so ogorčeni. Štiri mesece v svojih lokalih niso ponujali hrane in pijače, zdaj pa so izvedeli, da bi jo lahko za zaposlene v istem podjetju. Tako kot so to počeli v restavraciji pri Kranju, kjer so zadnje mesece vsak dan gostili okoli 60 ljudi. Vladni odlok namreč dovoljuje poslovno kosilo v restavraciji, če so za mizo zaposleni iz istega podjetja in ob upoštevanju priporočil NIJZ. Večina gostincev pa tega ni vedela, ker jim nihče ni povedal. Tudi zdravstveni inšpektorji pojasnjujejo, da gostinec s strežbo hrane zaposlenim v istem podjetju ni v prekršku.

Zvestoba poplačana s kabinetno zaposlitvijo
22. 12. 2020 06.00
Predsednik vlade, generalni sekretar in ministri 14., Janševe vlade so izbrali 101 tesnega sodelavca. Zaradi menjave ministrice in drugih odhodov jih je trenutno 92 zaposlenih po kabinetih na zaupanje, v 13., Šarčevi vladi jih je bilo 82. Kabinetne zaposlitve – po navadi gre za strankarske in prijateljske vezi – so legitimna pravica vsake oblasti, ki prevzame odgovornost za vodenje države, saj si tako izbere najtesnejše sodelavce, ki jim zaupa. Izbrana vladna ekipa ima višje plače, a s padcem vlade oziroma odstopom ministra ostane brez službe – razen ko ne. S koncem mandata se vselej najdejo delovna mesta v javni upravi za izbrane. Pred leti je KPK ugotovil, da so bile te zaposlitve "morda izvedene netransparentno oz. sporno". Ker sumijo, da se praksa nadaljuje, morebitne korupcijsko-klientelistične povezave preiskujejo vnovič. V Cerarjevi in Šarčevi vladi so namreč službe uredili kar 26 ljudem, ki so bili sprva zaposleni na zaupanje.

Družba, politika se mora odločiti, koliko je vredno človeško življenje
19. 06. 2020 06.00
Koliko je vredno človeško življenje starejših, se sprašuje eden najvidnejših strokovnjakov za področje demence, starizma, zdravnik nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek. Starejših od 80 let je že 115 tisoč Slovencev, čez 30 let jih bo vsaj dvakrat več. Dvakrat več bo tudi dementnih, že danes jih je blizu 50 tisoč. Prepuščeni so samim sebi, sistem pomoči starejših ne deluje, posebne geriatrične bolnišnice nimamo, geriatrični oddelki so izjema. Bo konec otroškega preigravanja politikov, ki jo vodi misel na volitve, ne pa jasno začrtana vizija življenja našega naroda?

130 obsojencev že doma, med njimi začasno tudi Bavčar in Šrot
24. 03. 2020 13.53
Koliko obsojencev bi po novem interventnem zakonu lahko izpustili na prostost, pristojni še preučujejo. Zaradi nevarnosti okužbe s koronavirusom pa se že marca s prostih izhodov za rešetke ni vrnilo 130 obsojencev. Med tistimi, ki so jim za en mesec prekinili prestajanje kazni, sta po poročanju Večera tudi Igor Bavčar in Boško Šrot. Zaposleni na Dobu medtem opozarjajo na stroga navodila o varčevanju z zaščitnimi sredstvi, ki so jih dobili.

Razkrivamo, koliko v resnici zasluži Hoferjev prodajalec!
17. 02. 2020 09.22
Mesec dni po dvigu minimalne plače.

HACCP sistem: trn v peti gostincev in živilcev?
30. 10. 2019 06.00
Inšpektorji so pri nadzoru pekarn in gostiln ugotovili, da se številne ne držijo pravil, ki zagotavljajo, da bi potrošniki kupili ali na krožnik dobili neoporečno in varno hrano. Ta pravila so sicer izdelana in jasno zapisana – imenujejo se HACCP sistem. A kaj pravzaprav določa HACCP, kaj je njegov glavni namen? Pogovarjali smo se s strokovnjakinjami iz Biotehniškega izobraževalnega centra Ljubljana in obiskali njihov Center kulinarike in turizma.

Bolnike najpogosteje v nasilneže spremeni predolgo čakanje in naročanje
21. 05. 2019 12.47
Naročanje na zdravniško storitev je najpogostejši razlog za nasilje nad zdravniki in zobozdravniki, je pokazala anketa med zdravstvenim osebjem, ki je pogosto tarča nasilja. Zgolj devet odstotkov anketiranih zdravnikov in 26 odstotkov zobozdravnikov še ni bilo izpostavljenih nasilju na delovnem mestu. Na zdravniški zbornici med drugim predlagajo spremembo zakonodaje, ki bi omogočila odklonitev zdravljenja nasilnežu.

6-urni delovnik, neomejen plačan dopust, soudeležba pri prometu
01. 05. 2019 06.53
Če ste redno zaposleni, je velika verjetnost, da delate najmanj osem ur na dan, vsak delovni dan v tednu, morda še kakšno soboto ali celo nedeljo. Pogosto se zgodi, da zaposleni delajo celo več kot osem ur na dan. Pa je to res nujno? Ali z daljšimi delovniki res naredimo več? Ob prazniku dela smo preverili, kako nekatera uspešna slovenska podjetja skrbijo za to, da imajo zadovoljne in uspešne zaposlene.