dodatek k pokojnini

Še zadnji dan za predčasno glasovanje na referendumu
08. 05. 2025 08.20
Volivci, ki želijo na zakonodajnem referendumu o dodatkih k pokojninam za izjemne umetniške dosežke predčasno oddati svoj glas, lahko to storijo le še danes. Med 7. in 19. uro bo za predčasno glasovanje odprtih 97 volišč po državi.

Veliko soočenje pred nedeljskim referendumom
07. 05. 2025 17.31
Pred nedeljskim referendumom, na katerem bodo volivci odločali o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, je v oddaji 24UR ZVEČER potekalo soočenje štirih parlamentarnih strank – SDS, Levice, Nove Slovenije in Gibanja Svoboda.

Opozorila o zlorabah izjav nekaterih vidnih posameznikov na referendumskem letaku SDS
06. 05. 2025 13.58
Volivci so v nabiralnike te dni prejeli letak SDS, prek katerega jih nagovarjajo, naj na referendumu o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke glasujejo proti. Na letaku so fotografije in izjave več javnih osebnosti. A nekateri s tem niso bili seznanjeni in opozarjajo na zlorabo njihovega imena in izjav v politične namene. "Včasih je tudi ignoriranje političnih manipulacij upor," pa se je na zlorabo svojega imena odzvala Nika Kovač.

Začenja se predčasno glasovanje pred referendumom, SDS predlagala razveljavitev zakona
06. 05. 2025 06.22
Pred nedeljskim zakonodajnim referendumom o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke bo od torka do četrtka potekalo predčasno glasovanje. Volivci, ki želijo v omenjenih dneh predčasno oddati svoj glas, bodo to lahko vse tri dni storili med 7. in 19. uro. SDS predlaga razveljavitev obstoječe zakonske podlage za podeljevanje dodatkov k pokojninam za umetniške dosežke. Menijo, da bi tako hkrati s padcem novega zakona na referendumu, kar verjamejo, da bodo podprli volivci, naredili "čisti rez" pred sprejemanjem pokojninske reforme. Kompromisni predlog pa vidijo v višji nagradi Prešernovim nagrajencem.

Zorčič: DVK pripravljena na izvedbo referenduma
05. 05. 2025 07.22
Državna volilna komisija (DVK) je kljub kratkemu času za organizacijo pripravljena na izvedbo zakonodajnega referenduma, je pred začetkom predčasnega glasovanja sporočil direktor službe DVK Igor Zorčič. Nekaj težav se je sicer med drugim pojavilo pri pravočasnem pošiljanju obvestil volivcem in popolnitvi volilnih odborov, a so te rešili. SDS medtem predlaga razveljavitev obstoječega zakona.

Predreferendumska vročica: škodljiv zakon ali zloraba kulture?
30. 04. 2025 06.00
Glasovanje ali bojkot: bo zaradi rezultata referenduma v zadregi vlada? Bo podatek o udeležbi na referendumu povzročil skrbi desnici? Bo dodatek k pokojnini za izjemne dosežke še naprej izplačan po starem zakonu ali po novem? Veliko vprašanj, vsaj nekaj je gotovega – SDS je uspelo zbrati več kot 47 tisoč podpisov podpore za razpis referenduma, kmalu bo na sporedu. 11. maja. In o čem konkretno boste odločali?

Poslanci na razpravi o interpelaciji vlade glasovali proti sklepu SDS
23. 04. 2025 07.50
Poslanci so že drugič v tem mandatu obravnavali interpelacijo vlade Roberta Goloba, ki jo je zaradi Golobovih izjav o pokojninski reformi iz leta 2012 vložila SDS. V okviru razprave je bilo precej besed namenjenih tudi prihajajočemu referendumu o dodatkih k pokojnini za izjemne umetniške dosežke. Po dobrih 14 urah razprave v DZ o interpelaciji vlade so predlagatelji interpelacije iz SDS predlagali, naj DZ sprejme sklep, v katerem predlaga vladi, naj predčasno zaključi mandat. Malo po polnoči so v SDS-u predlagali, naj DZ sprejme sklep, v katerem predlaga vladi, da predčasno konča mandat. Proti sklepu je glasovalo 43 poslancev, za jih je bilo 30.

Vlada zagotovila sredstva za izvedbo referenduma
17. 04. 2025 16.38
Vlada je iz splošne proračunske rezerve DVK zagotovila sredstva za izvedbo zakonodajnega referenduma v višini 6,7 milijona evrov, je po seji sporočil finančni minister Klemen Boštjančič. Obenem se je glede referenduma vprašal o "smiselnosti tovrstnih politikantskih idej", za katere upa, da bo kdo prevzel tudi odgovornost za strošek proračuna.

Glas ljudstva: za dodatek umetnikom ali ne?
08. 04. 2025 15.36
Na dan razpisa zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti je bilo v Sloveniji 1.693.355 volilnih upravičencev. Za zavrnitev zakona bi bilo po zadnjih podatkih potrebnih 338.671 glasov. V predlagateljici referenduma SDS napovedujejo intenzivno kampanjo, medtem ko ministrstvo za kulturo argumentira transparentnost novega zakona.

Referendum o dodatku k pokojnini za umetnike 11. maja
04. 04. 2025 13.49
Referendum o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bo 11. maja, so z 71 glasovi za in brez glasu proti na izredni seji odločili poslanci DZ. V SDS, ki je zahtevo za referendum vložila, poziv premierja Roberta Goloba k bojkotu referenduma vidijo kot poziv, naj volivci "ne opravijo državljanske pravice in dolžnosti". To je po besedah poslanca Andreja Hoivika v nasprotju s tem, kar narekuje ustava. Tudi poslanka Iva Dimic iz NSi je poziv ocenila kot neprimeren.

'V enem mandatu smo naredili več kot katera koli vlada v zadnjih 20 letih'
04. 04. 2025 06.00
Po sprejetju novele zakona o zdravstveni dejavnosti predsednik vlade Robert Golob vztraja, da zakon razmejuje delo v javni mreži in pri zasebnikih. Pri oblikovanju novele so upoštevali predloge strateškega sveta za zdravstvo pod vodstvom Erika Breclja. "Zame njegovo mnenje v tem primeru edino šteje," je povedal Golob, ki je volivce že pozval, naj se referenduma o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti ne udeležijo. Aktualna vlada je po njegovem mnenju naredila več kot katera koli druga v zadnjih 20 letih. Komentiral je tudi uvedbo ameriških carin za uvoz iz držav EU in zahtevano povečanje sredstev za obrambo.

SDS vložila zahtevo za referendum o pokojninah umetnikov, Vrečkova: To je sramota
31. 03. 2025 16.12
SDS je v DZ vložila zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku za izjemne dosežke umetnikov, podprto z več kot 47.000 podpisi volivcev. Prvopodpisani pod pobudo, poslanec SDS Andrej Hoivik, je prepričan, da bodo na referendumu, za katerega pričakujejo, da bo v maju, zbrali potrebnih več kot 340.000 glasov proti. Koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko meni, da je zahteva za razpis referenduma sramota za SDS, "ki si je upal iti tako daleč v poniževanju dela umetnikov".

Janša: Zbiranje podpisov za referendum bomo v sredo predčasno zaključili
13. 03. 2025 13.51
Predsednik SDS Janez Janša je ob oddaji podpisa za razpis referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti pojasnil, da se je zbiranje podpisov v zadnjih dneh "s pomočjo reklame, ki so jo delali nekateri z vladne strani", še pospešilo, tako da ga bodo v sredo predčasno zaključili. Komentiral je tudi besedni spopad s prvakom NSi Matejem Toninom, a ta mu ni ostal dolžan.

Pokojnine umetnikov – prestiž za izbrance ali nagrada za izjemnost?
09. 03. 2025 14.16
SDS že dobra dva tedna zbira podpise za razpis zakonodajnega referenduma o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke. Koliko so jih zbrali doslej, ne razkrivajo, 40 tisoč jih potrebujejo do 26. marca. Zakonu v SDS nasprotujejo, ker je po njihovem mnenju pisan na kožo "točno določeni kulturni eliti". Na ministrstvu za kulturo pa pojasnjujejo, da ne uvajajo nobenih novih dodatkov ali pravic, pač pa zgolj opredeljujejo merila, kaj so izjemni umetniški dosežki. Koliko umetnikov torej že prejema dodatke k pokojninam? Zakaj SDS motijo umetniki, ne pa športniki in znanstveniki? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

SDS aktivno zbira podpise, Vrečko: Gre za zlorabo inštituta referenduma
20. 02. 2025 06.37
Začenja se zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti. Pobudo za razpis referenduma je vložila poslanska skupina SDS, zadnji dan za zbiranje podpisov bo 26. marec. Ministrica Asta Vrečko meni, da gre za zlorabo inštituta referenduma. V SDS pa sicer pri zbiranju podpisov za zakonodajni referendum računajo na dober odziv.

SDS za referendum o dodatku k pokojninam, ministrstvo: To ne bi bilo smotrno
06. 02. 2025 15.31
SDS bo predvidoma konec prihodnjega tedna začela zbirati podpise za zakonodajni referendum o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti, je napovedal poslanec SDS Andrej Hoivik. Kot je dodal, je poslanska skupina SDS za vložitev pobude v tednu dni zbrala približno 8700 podpisov. Te morajo sedaj preveriti strokovne službe državnega zbora. Na kulturnem ministrstvu odgovarjajo: To ne bi bilo smotrno, saj so stroški zanj okoli pet milijonov evrov. "Po naših ocenah bi stroški referenduma ustvarili za 70 let dodatkov k pokojninam."

V Cankarjevem domu podelili Bloudkove nagrade
03. 02. 2025 20.36
Bloudkove nagrade, najvišja državna priznanja za šport, so drevi v Cankarjevem domu v Ljubljani prejeli ekipa kajakašev v spustu 3xK1 v postavi Nejc Žnidarčič, Anže Urankar in Simon Oven za vrhunski mednarodni dosežek ter Janez Vodičar in Irena Rosa za življenjsko delo v športu.

Nova zelena luč za dodatek k pokojnini za izjemne dosežke v umetnosti
30. 01. 2025 15.33
Državni zbor je z 51 glasovi za in 28 proti po vetu znova sprejel zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ureja pravico do tega dodatka ter določa pogoje za njegovo priznanje. Podprli so ga v Levici, Svobodi in SD, proti so glasovali v SDS in NSi. V SDS so že napovedali prizadevanja za zakonodajni referendum.

Dodatku k pokojnini za izjemne dosežke se obeta referendum
29. 01. 2025 15.06
Državni zbor je po odložilnem vetu državnega sveta ponovno opravil obravnavo predloga zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Glasovanje bo sicer v četrtek, vendar se mu glede na stališča poslanskih skupin obeta podpora. Če bo sprejet, v SDS že napovedujejo prizadevanja za zakonodajni referendum.

Levica o referendumu: Za zakon, ki zadeva posameznike, bi porabili milijone
29. 01. 2025 12.35
Državni zbor je na seji po odložilnem vetu državnega sveta ponovno opravil obravnavo predloga zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Glasovanje bo sicer v četrtek, vendar se mu glede na stališče poslanskih skupin obeta podpora. Če bo sprejet, v SDS že napovedujejo prizadevanja za zakonodajni referendum.

Slovenska karitas že 20 leto začenja dobrodelno akcijo ZAupanje, pomoč gospodinjstvom v večjih stiskah
24. 12. 2024 13.23
Spoštovani, Slovenska karitas, v sklopu pomoči družinam in posameznikom v Sloveniji, letos v prazničnem decembru že 20. leto vabi k dobrodelni akciji ZAupanje. Zbrana sredstva so namenjena pomoči gospodinjstvom ob večjih stiskah.

Kako do pokojnine z varčevanjem
01. 11. 2024 06.58
Za boljšo pokojnino je treba začeti varčevati čim prej, opozarjajo strokovnjaki. Nataša in Janez sta to upoštevala in začela varčevati takoj, ko sta dobila prvo službo. Sprva sta kot večina Slovencev varčevala konservativno, pozneje pa tudi več tvegala. Analizirali smo različne načine varčevanja za pokojnino, kaj se najbolj splača in kaj je najbolj tvegano. Mlada družina, ki ima še veliko let do pokojnine, si lahko privošči tudi tvegane oblike varčevanja, pravi prof. dr. Aljoša Valentinčič, a s tem nima v mislih naložbe v kriptovalute.

Na računih upokojencev poleg junijske pokojnine tudi letni dodatek
28. 06. 2024 07.00
Upokojenci bodo na svoj račun skupaj s pokojninami za junij prejeli letni dodatek za letos. Zanje ima podoben pomen, kot ga ima za aktivno prebivalstvo regres. Dodatek bo letos za pet evrov višji kot lani, izplačan pa bo v razponu od 150 do 460 evrov. Tistim z nižjimi pokojninami pripada višji dodatek, tistim z višjimi pokojninami pa nižji.

Lanišek, Penca, Orel in Ekar dobitniki Bloudkovih nagrad za 2023
11. 02. 2024 20.41
Bloudkove nagrade, najvišja državna priznanja za šport, so za leto 2023 prejeli smučarski skakalec Anže Lanišek za vrhunski mednarodni športni dosežek, trojica pa za življenjsko delo v športu, to so Janez Penca, Vojko Orel in Franc Ekar. Slednji, nekdanji predsednik Planinske zveze Slovenije, se je v imenu nagrajencev zahvalil za priznanja.

Po letu brez pravic: 'Ne želim si videti predsednika na zavodu za zaposlovanje'
12. 12. 2023 22.27
Politika je v pričakovanju nagovora, ki ga bo imela v državnem zboru predsednica države Nataša Pirc Musar. Komentirala naj bi dogajanje na domačem in zunanjem političnem parketu, tovrstni nagovori predsednika države pa niso pogosti. Pirc Musarjeva bo to storila kot tretja v zgodovini države in tik preden bo minilo eno leto, odkar zaseda ta položaj. Prav tako bo bivši predsednik Borut Pahor ostal brez pravic, ki bivšim predsednikom pripadajo eno leto po prenehanju funkcije predsednika države, brez pravice do pisarne in nadomestila plače. Bi se spodobilo, da bi imeli bivši predsedniki za te pravice na voljo več časa, kot je veljalo nekoč?

Pokojnine: najnižja 310, najvišja skoraj 4 tisoč evrov
20. 10. 2023 06.00
Živimo vse dlje, upokojitvene starosti so vse višje, pokojninske dobe vse daljše, pokojnine – kot razkriva razmerje med povprečno plačo in povprečno pokojnino – vse nižje. Kruto dejstvo torej je: zaradi nizkih plač pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost. Dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov. Kako pa bo v prihodnje? Na mizi je namreč nova pokojninska reforma. Bomo torej delali dlje? Šli v pokoj kasneje, a imeli zato višje pokojnine? Pa tudi: kako zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in povrniti zaupanje vanj, zlasti med mladimi?

Bloudkove nagrade poslej avtomatično dobitnikom olimpijskih medalj
18. 10. 2023 15.15
Državni zbor je na današnji seji z vsemi 86 glasovi navzočih poslancev potrdil predlogu dopolnitve Zakona o Bloudkovih priznanjih. S spremembo je odpravljena sedanja anomalija, po kateri najvišjega državnega priznanja na področju niso dobili vsi prejemniki olimpijskih odličij.

Pokojnine z novembrom višje za 4,5 odstotka, zamejene tudi oskrbnine
27. 10. 2022 06.55
Vlada je sprejela predlog interventnega zakona, po katerem bi s predčasno redno uskladitvijo pokojnine za 4,5 odstotka dvignila že novembra. "Upokojenci bodo dobili že letos, torej ne februarja prihodnje leto, predčasno usklajeno pokojnino. Ta se bo povečala za štiri odstotke in pol, kar je točno toliko, kot so se povečale plače v javnem sektorju," je na novinarski konferenci pojansnil minister za delo Luka Mesec. Sredstva za predčasno uskladitev pokojnin iz proračuna, ne iz pokojninske blagajne. Tudi dvig oskrbnin je vlada omejil na 4,5 odstotka, domovom za starejše pa nameravajo pomagati tudi pri financiranju kadra ter višjih stroških hrane, elektrike in ogrevanja.

150 evrov solidarnostnega dodatka bo izplačanih 12. aprila
21. 03. 2022 08.45
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije bo 12. aprila izplačal solidarnostni dodatek za odpravo posledic energetske revščine. Dodatek v višini 150 evrov bo zavod izplačal upokojencem, s stalnim prebivališčem v Sloveniji in prejemnikom invalidskih nadomestil, ki so brezposelni in imajo stalno prebivališče v Sloveniji. In sicer pod pogojem, da pokojnina oziroma nadomestilo, ki so ga prejeli v decembru 2021, ni presegla 1000 evrov.

Poslanci podprli dodatek k pokojninam vrhunskim športnikom invalidom
09. 07. 2021 15.10
Poslanci so v državnem zboru skoraj soglasno, s 84 glasovi za in enim proti, podprli novelo zakona o dodatku k pokojnini za delo in izjemne dosežke na področju športa, ki odpravlja diskriminacijo pri obravnavi vrhunskih športnikov invalidov. Z dopolnilom se širi krog upravičencev še na dobitnike medalj s svetovnih prvenstev gluhih.