dodatek za delovno dobo

Ko mora tudi direktorica doma pomagati deliti hrano

09. 01. 2025 06.00

Medtem ko dobivamo vse več pravic dolgotrajne oskrbe, zaradi česar bi v domovih za starejše potrebovali še več zaposlenih, je v resnici kadrov, ki bi bili pripravljeni delati za plačo, malenkost višjo od minimalne, vse manj. Nemogoče je trenutno dobiti negovalca bolničarja, pravijo v domu upokojencev v Ilirski Bistrici, v kranjskem domu bi ta trenutek potrebovali več kot 11 medicinskih sester. Da so tam uspeli nahraniti stanovalce, je morala hrano deliti tudi direktorica doma.

Golob o nizki podpori njegovi stranki in vladi: Razumel sem sporočilo

23. 11. 2024 07.41

Potem ko je vladi uspelo pod streho spraviti reformo plač v javnem sektorju, je premier Robert Golob optimističen tudi glede drugih reform. Kot je dejal v intervjuju za STA, je plačna reforma namreč "motivacijska zmaga" in "trasira pot za sprejemanje ostalih reform". Tudi na morebitno gospodarsko krizo se Slovenija že pripravlja, zagotavlja. Spregovoril je tudi o precej nizki javnomnenjski podpori stranki Gibanje Svoboda in vladi, ki jo izkazujejo ankete, a je prepričan, da se trend že obrača. "Sem pa razumel sporočilo, zato sem odpovedal večino službenih poti v tujino in se bom prvenstveno posvečal temu, kako izboljšati položaj ljudi v Sloveniji." Urad predsednice sicer dogovor zanika.

Golob: Gre za najvišji dvig pokojnin po letu 1992

19. 02. 2024 07.22

Pokojnine, ki bodo nakazane konec februarja, bodo še za 0,6 odstotka višje, je odločil svet pokojninskega zavoda. Redna februarska uskladitev glede na rast plač in povprečno letno inflacijo lani sicer od 1. januarja znaša 8,8 odstotka, a ker je bila delna redna uskladitev v višini 8,2 odstotka že januarja, bo ta mesec izplačana le razlika. Premier Robert Golob je na izjavi za medije poudaril, da gre za najvišji dvig pokojnin po letu 1992.

Predsednica republike želi primerno plačilo

13. 12. 2023 06.00

Tako kot že njen predhodnik Borut Pahor, ki se je pred dobrim desetletjem pritožil, da s 3000 evri težko preživi mesec, je s svojo plačo, kot kaže, nezadovoljna tudi aktualna predsednica Nataša Pirc Musar. V njenem uradu menijo, da bi ji morali pripadati določeni dodatki, ki jih kot funkcionarka nima. Poudarjajo tudi, da predsednica republike in funkcionarji v njenem uradu svoje "delo" opravijo prek vseh časovnih zakonskih maksimumov, ki jih za varstvo delavcev določa Zakon o delovnih razmerjih. "In za to ne dobijo dodatnega plačila ali nadomestila."

Pogrebi za elito

12. 11. 2023 10.23

Kje najbolje vidiš elito pri nas? Menda na pogrebih. Pogreb leta ljubljanske elite, taka je bila naslovnica ene izmed revij, ki rada fotografira pogrebe. Pogrebe seveda tako ali drugače zanimivih ljudi. Posebej so izpostavili dva, pogreb umetnika in leto pozneje pogreb poslovneža. Udeležba – menda elita. Ki se je na obeh pogrebih precej prepletala. Tako, kot se bodo menda prepletali pripadniki različnih elit, ki bodo stanovali v na novo zgrajenih blokih, v domnevno po vseh merilih fantastičnih stanovanjih v središču mesta. Ki jih v zadnjih dneh in tednih vsi še dodatno oglašujejo, z opisi različnih marmorjev, oljenih parketov in podobnega razkošja.

Pokojnine: najnižja 310, najvišja skoraj 4 tisoč evrov

20. 10. 2023 06.00

Živimo vse dlje, upokojitvene starosti so vse višje, pokojninske dobe vse daljše, pokojnine – kot razkriva razmerje med povprečno plačo in povprečno pokojnino – vse nižje. Kruto dejstvo torej je: zaradi nizkih plač pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost. Dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov. Kako pa bo v prihodnje? Na mizi je namreč nova pokojninska reforma. Bomo torej delali dlje? Šli v pokoj kasneje, a imeli zato višje pokojnine? Pa tudi: kako zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in povrniti zaupanje vanj, zlasti med mladimi?

Plačilne liste: je vaša plača pravilno obračunana?

22. 05. 2023 06.00

Čeprav jo dobimo vsak mesec, marsikdo ne zna "prebrati" svoje plačilne liste. Posledično pa tudi ne more najti morebitne napake. "Najpogostejša napaka je, da se nadomestilo za praznike in letni dopust ne obračunava na pravi osnovi," je povedala ekonomistka Irena Vidic in nam zadevo podrobneje pojasnila. Poleg tega je predstavila še nekaj drugih napak, do katerih pogosto prihaja: na primer pri obračunu nadur, dodatka do minimalne plače ali pa glede izplačila dodatka za delovno dobo. Ste prepričani, da je vaša plača obračunana pravilno?

Ministrstvo za delo delavce poziva, naj preverjajo svoje plačilne liste

22. 02. 2023 11.45

V zadnjih dneh so v javnosti zaokrožile informacije, da se nekateri delodajalci na različne načine izogibajo višjemu izplačilu plač delavkam in delavcem, ki bi moralo slediti januarskemu zvišanju minimalne plače. Na ministrstvu za delo zato delavke in delavce pozivajo, naj preverjajo svoje plačilne liste. V primeru ugotovitve kakršne koli nezakonitosti v zvezi s plačilom za delo svetujejo, da kršitev prijavijo Inšpektoratu RS za delo.

Ministrstvo za javno upravo: Plače gasilcev vseskozi rastejo

16. 02. 2023 12.29

Potem ko poklicni gasilci na organiziranem protestnem shodu opozarjajo na slabe plače in zahtevajo njihov dvig, je ministrstvo za javno upravo na spletnih straneh objavilo podatke o plačah gasilcev. Sindikat poklicnih gasilcev pa na razkritje plač odgovarja, da v prvi vrsti problematizirajo porazno nizke osnovne plače. "Tu so plače pod vsakim nivojem, v tem trenutku tudi pod nivojem minimalne plače," so jasni.

Višje plače: kdo jih dobi, kdo jih želi, kdo jih bo plačal. Pa nova lestvica?

11. 01. 2023 17.35

Kaj se je zgodilo s plačnim sistemom? Grožnje s stavkami so se očitno izplačale, Fides je v pogajanjih dosegel dovolj, da je preklical stavko, pogajanja s Svizom so prinesla dogovor o plačah pomočnic vzgojiteljic in mladih raziskovalcev ter asistentov, zelo hitro pa so bili s svojimi zahtevami uspešni v pravosodju, saj je premier Robert Golob pravosodnim funkcionarjem obljubil dodatek v višini 600 evrov bruto. Dogovori so zdaj povečali nezadovoljstvo in apetite tudi pri nekaterih drugih skupinah, glavno vprašanje pa je: kdo in kako bo plačal za to, da si je vlada z dogovori kupila nekaj miru?

V Gorenju zvišujejo osnovne plače, dobili bodo tudi božičnico

15. 12. 2022 10.54

V Gorenju sta vodstvo in sindikat dosegla dogovor o prenovi podjetniške kolektivne pogodbe, ki bo s prvim januarjem 2023 vodila v zvišanje osnovnih plač. V Hisense Europe, pod okrilje katerega sodi Gorenje, bodo v uresničevanje dogovora, ki je temelj za nadaljevanje socialnega dialoga v 2023, vložili skoraj 13 milijonov evrov.

Del zaposlenih v javnem sektorju bo dobil izplačane višje plače

10. 11. 2022 06.11

Del zaposlenih v javnem sektorju bo dobil izplačane oktobrske plače, pri katerih bodo prvič občutili povišanja iz dogovora, ki so ga vlada in sindikati podpisali pred mesecem dni. Osnovne plače so se povišale za 4,5 odstotka, višje je nadomestilo za prehrano, delu zaposlenih pripada še poračun do višjega regresa.

Odbor DZ podprl predlog zakona o energetskem dodatku za najranljivejše

29. 08. 2022 19.32

Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je podprl predlog zakona, po katerem bodo najranljivejši prebivalci prejeli enkratni energetski dodatek za lažje soočanje z rastjo cen energentov. V koaliciji so pozdravili hitro ukrepanje vlade, medtem ko so iz vrst opozicije letele kritike na ozek krog upravičencev.

Pri poslovanju državnega sveta ugotovljene nepravilnosti

29. 06. 2022 11.14

Računsko sodišče je pri pregledu poslovanja državnega sveta v letu 2020 ugotovilo več nepravilnosti in mu izreklo mnenje s pridržkom. Največ nepravilnosti je ugotovilo pri izplačilih zaposlenim in pri javnih naročilih, pa tudi da državni svet ni zagotovil, da bi sekretar državnega sveta izpolnjeval pogoje za dostop do tajnih podatkov.

Mesec: Ob dvigu cen se morajo višati tudi pokojnine in plače

31. 05. 2022 14.18

Pred odborom za delo, družino, socialne zadeve in invalide se je uspešno predstavil kandidat za ministra Luka Mesec. "Če pogledamo zadnja leta, bomo videli zelo jasne signale in znake, da se naša socialna država in socialna ureditev krhata," je opozoril. Med glavne prioritete ministrstva je uvrstil boj proti revščini, prekarnosti in birokratizaciji državne uprave. Napovedal je dvig najnižjih pokojnin na vsaj 700 evrov mesečno, spodbujal pa bi tudi prehod na krajši delovnik.

V Sloveniji vse več revnih. Kako se bodo s tem spopadle stranke?

12. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena izmed sedmih držav v Evropski uniji, v katerih se je leta 2020 v primerjavi z letom 2019 dvignila stopnja tveganja revščine. Pandemija covida-19 je še poglobila stiske najranljivejših skupin, predvsem pa je pokazala že siceršnje sistemske pomanjkljivosti. V Evropski mreži proti revščini opozarjajo, da je odprava revščine politična odločitev, zato nas je zanimalo, kakšne ukrepe bodo v zvezi s to perečo problematiko sprejele stranke.

'Lobističnih lovk v zdravstvu ne moremo regulirati, lahko jih samo odrežemo'

11. 04. 2022 12.00

Na tokratnem, že tretjem soočenju, so predstavniki osmih strank, ki jim po zadnjih javnomnenjskih raziskavah Mediane kaže najboljše in imajo možnost za preboj v parlament, delili svoje poglede na zdravstveno politiko. Spregovorili so o svojih kandidatih za zdravstvenega ministra, o načrtih, kako bi odpravili korupcijo v zdravstvu, reševali čakalne dobe in težave s kadrom. Kako pomagati mladim, ki zaradi epidemije preživljajo vse hujše duševne stiske, pa smo vprašali predstavnike podmladkov strank.

ANALIZA DRUGI DEL: Po boljših cestah bi vozili levi in desni

28. 03. 2022 12.56

Objavljamo drugi del poglobljene analize volilnih programov. Kakšne ukrepe pripravljajo politične stranke, da bodo slovenske ceste bolj pretočne in varne? Se bo delovna doba podaljšala in kakšne pokojnine bodo v naslednjem sklicu prejemali upokojenci?

Postani poštar

11. 11. 2021 00.15

Vas mika redna in varna zaposlitev za nedoločen čas, pri kateri ste v stiku z ljudmi? Če ste to informacijo našli ravno v pravem času in si želite terenskega dela, peš, s kolesom ali na motorju, ki vam prinaša stalni in zanesljivi prihodek, je pravi čas, da se prijavite na delovno mesto pismonoše. Pri Pošti Slovenije v svojo veliko družino s 6.000 zaposlenimi vabijo nove sodelavce pismonoše (m/ž).

Dvojna merila v Policiji: izredna odpoved zaradi enega vpogleda v evidenco

06. 08. 2021 11.31

Primer ljubljanske policistke, ki je več let brskala po osebnih podatkih občanov, prinaša več vprašanj kot odgovorov. Še vedno ni jasno, kako je policistka, ki je opravila več kot 300 neupravičenih vpogledov v osebne podatke, kljub dejstvu, da jo je sodišče spoznalo za krivo več kaznivih dejanj, še vedno zaposlena in nagrajena za delovno uspešnost, medtem ko so nekateri policisti dobili odpoved že zaradi enega samega vpogleda. Tak primer je nekdanji policist na PU Murska Sobota, Bojan Vrečič. Na drugi strani, Generalna policijska uprava zatrjuje, da nikakor ne gre za različno obravnavo, da so postopki v policiji poenoteni, različni pa so zgolj ukrepi.

Policistka več let neupravičeno brskala po varovanih podatkih, kljub obsodbi ostaja zaposlena

04. 08. 2021 09.56

Ljubljansko policistko Majo Vojsk je sodišče zaradi neupravičenega vpogleda v osebne podatke 36 občanov kaznovalo z dvema letoma pogojne kazni in petletno preizkusno dobo. Policistka se je za več kot 300 vpogledov v podatke oseb, ki niso bile povezane z njenim policijskim delom, v dveh postopkih pred sodiščem opravičila in priznala krivdo za kazniva dejanja, vseeno pa se ob tem odpira vprašanje, kako je možno, da ji delodajalec kljub temu ni preprečil dostopa do varovanih podatkov. Še več, po podatkih Specializiranega državnega tožilstva je še vedno zaposlena na Policiji, za svoje delo pa je junija prejela dodatek za uspešnost. "Zaradi dogajanja nimam več zaupanja v Policijo," pa pravi ena od oškodovanih.

Poslanci dvignili najnižje pokojnine iz 240 na 280 evrov, a zavrnili predlog Levice

23. 03. 2021 17.58

Na podlagi sprejete novele bo zagotovljena pokojnina za 40 let delovne dobe namesto 581 evrov znašala 620 evrov, medtem ko bo najnižja invalidska pokojnina znašala 388 evrov. Medtem ko je bil predlog Levice po zvišanju minimalnih pokojnin že dvakrat potrjen, je bila danes tretja razprava, kjer so ga poslanci zavrnili. Predlagali so, da bi se minimalne pokojnine dvignile iz sedanjih 246 evrov na 442. Tako nizko pokojnino dobiva recimo nekdo, ki ima vsaj 15 let delovne dobe.

MNZ: Objavljene plače policistov vključujejo tudi vse dodatke

12. 01. 2021 17.42

Javno objavljeni podatki o plačah uslužbencev Policije prikazujejo dejansko bruto plačo, ki vključuje osnovno plačo, izplačilo redne delovne uspešnosti ali dodatek zaradi povečanega obsega dela ter vse ostale dodatke. Kot so pojasnili na notranjem ministrstvu, pa v zneskih ni povračila potnih stroškov ter stroškov prehrane in službenih poti. Premier Janša je napovedal izvzetje operativnega dela Policije iz enotnega plačnega sistema.

Ostri odzivi ljudi na zvišanje plač vladi. Janša: Plač ni zvišal nihče

20. 03. 2020 10.55

"Da se primerjate z zdravniki, dobesedno žalite njihovo delo in trud, da pomagajo sodržavljanom." "Kaj pa trgovci? Namesto zvišanja plač podaljšate urnik." Tako so se odzvali ljudje na novico, da je premier dvignil plače svojim ožjim sodelavcem. A slednji odgovarja: "Kdor bo dvakrat obremenjen, bo za ta čas dodatno plačan. Povsod."

ZSSS: Kršitve v petini primerov izplačil minimalne plače

03. 03. 2020 12.42

Prejemniki minimalne plače, ki so februarja to plačo prvič dobili izplačano po novih predpisih, so večinoma razočarani, ugotavljajo v ZSSS. Ob pregledu plačilnih list so ugotovili okoli 20 odstotkov zakonskih kršitev, tudi delodajalci, ki zakona niso kršili, pa so z različnimi manevri dosegli, da zvišanje plač ni bilo tolikšno, kot bi lahko bilo.

100 najbolje plačanih policistov v državi: kdo so rekorderji in koliko zaslužijo?

23. 01. 2020 19.00

Medtem ko v Sindikatu policistov Slovenije za 3. februar napovedujejo opozorilno stavko, smo pridobili seznam stotih najvišjih plač v slovenski policiji. Plača najbolje plačanega policista je decembra lani znašala 5818 evrov bruto. Šef sindikata SPS Kristjan Mlekuš, ki je v notranjevarnostnem postopku v policiji zaradi neprimernih izjav na Facebooku, pri stavki vztraja, drugi sindikat – Policijski sindikat Slovenije – pa je do stavke še zadržan.

Delavci še vedno v dvomih: kaj prinaša nov zakon o minimalni plači?

03. 01. 2020 16.13

Začel je veljati nov zakon o minimalni plači. Ta mora po novem znašati 700 evrov neto oziroma 940 evrov bruto. Delavec, ki prejema minimalno plačo, bo po novem moral na račun prejeti vsaj 700 evrov plače in to brez dodatkov. Iz minimalne plače so namreč izvzeti še preostali dodatki, kot je dodatek za delovno dobo, delovno in poslovno uspešnost ter za težje razmere dela.

Kdo je profesor in šef skupine za pokrajine? Milijonar na račun občin, plagiator?

11. 12. 2019 12.33

Profesor, predavatelj in raziskovalec na štirih fakultetah, lastnik Inštituta za lokalno samoupravo Maribor, kjer je predvsem na račun občin prejel 4,5 milijona evrov, odgovorni in glavni urednik, pa nosilec raziskovalnih in aplikativnih projektov, vse to je profesor prava Boštjan Brezovnik, strokovnjak za lokalno samoupravo, ki se je zavihtel tudi na čelo strokovne skupine za pokrajine. Če ga Senat mariborske univerze ne bo habilitiral v rednega profesorja - črni madež naj bi bil predvsem domnevni plagiat izpred šestih let, bo ostal brez službe na mariborski pravni fakulteti.

Minimalna plača po novem: so predlogi delodajalcev zakoniti ali ne?

02. 12. 2019 11.27

S 1. januarjem se minimalna plača zviša, hkrati pa bodo iz nje izvzeti dodatki za delovno dobo, delovno in poslovno uspešnost ter za težje delovne pogoje. Na prvi pogled torej dobra novica za delavce. Pa je to res? Sindikati delavce opozarjajo, naj ne pristanejo v vključevanje dodatkov v osnovno plačo, kar GZS svetuje svojim članom. Kakšen je odziv gospodarstvenikov?

'Tudi 20 evrov je za ljudi, ki nimajo, ogromna vsota'

23. 09. 2019 18.53

Za tesno zaprtimi vrati LMŠ so potekala prva koalicijska usklajevanja glede interventnega zakona, a brez šefa pogodbene opozicije Luke Mesca, ki opozarja, da je to posnemanje varčevalnih ukrepov druge Janševe vlade. Neuradni izračuni kažejo, da bi osebe, ki so zaradi invalidnosti ali starosti nezmožne za delo, prejele 45 % odstotkov nižji varstveni dodatek.