dodatki k plači

Zaposlenim v Novartisu, Krki, Telekomu in Savi več kot dva tisočaka
06. 12. 2024 12.15December je čas božičnic in nagrad za poslovno uspešnost. Pri največjih slovenskih podjetjih smo preverili, kakšne nagrade bodo svojim zaposlenim izplačali letos. Že tradicionalno so med najradodarnejšimi v farmaciji. V Leku bo letošnja božičnica znašala 2000 evrov bruto, še višja pa bo v Krki in Novartisu. V največjem slovenskem telekomunikacijskem podjetju Telekom Slovenije bodo medtem zaposleni prejeli 2343 evrov bruto božičnice. Visoko nagrado si lahko obetajo tudi zaposleni v Petrolu, Zavarovalnici Sava, Dewesoftu in OTP banki.

Vlada in sindikati usklajeni: 'Nobena plača ne bo pod minimalno'
25. 09. 2024 11.38Vlada in sindikati javnega sektorja so uskladili novi plačni zakon, ki predvideva uveljavitev plačne reforme z novim letom. Po besedah ministra Boštjančiča gre nesporno za največjo prenovo sistema plač v javnem sektorju v zadnjih 15 letih. Prehod na novo plačno lestvico bo postopen, začne se 1. januarja 2025, zaključi pa 1. januarja 2028. Višjih plač bodo najprej deležni najslabše plačani uslužbenci, nihče pa ne bo več imel plače, nižje od minimalne, je pojasnil.

'Precej nenavadno bi bilo, če bi se funkcionarji evidentirali'
15. 12. 2023 19.07Izziv za ministra Propsa predstavlja nadaljevanje pogajanj s sindikati javnega sektorja o višini plačnih razredov za prihodnje leto, ki jih po kadrovskih rošadah v vladi sicer vodi njegov ministrski kolega Klemen Boštjančič. Ob tem še vedno dviga obrvi predlog Nataše Pirc Musar, da bi predsednici in njeni najožji ekipi dvignili plačo z dodatkom za nadure. Da bi bilo evidentiranje delovnega časa najvišjih državnih funkcionarjev precej nenavadno, ocenjuje tudi sindikalist Jakob Počivavšek. Dvigu predsedničine plače pa nasprotuje tudi velik del javnosti.

'Ljudje se morajo štempljati, predsednica pa zahteva dodatke'
14. 12. 2023 19.36Kritike na zahtevek predsedničinega urada o ureditvi dodatkov za izvoljene funkcionarje ne pojenjajo. Predsednik društva pisateljev napoveduje bojkot vseh sprejemov, ki jih ob koncu leta prireja predsednica. Želja predsednice po dodatnem zaslužku je poenotila celo poslance Gibanja Svoboda in stranke SDS. Z večjim razumevanjem kot javnost pa predsedničin dopis sprejema finančni minister, ki se strinja, da je dodatke funkcionarjev treba urediti. Medtem pa v predsedničinem uradu vztrajajo, da za predlogom, ki so ga poslali na ministrstvo za javno upravo, vsebinsko stojijo.

Komu plačujemo za zdravje?
29. 04. 2023 07.00Vlada Roberta Goloba je že sedma, ki je napovedala ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Doslej je to poskusilo že šest ministrov za zdravje, a nihče ni bil uspešen. V ozadju so se dogajali pritiski, lobiji, ki so rušili vlade. Pri dopolnilnem zavarovanju namreč govorimo o milijonih zbranih premij, ki se jim zavarovalnice ne bodo tako zlahka odrekle. Kako hud bo njihov boj za obstanek? In kakšna je v resnici vloga zasebnih zavarovalnic znotraj zdravstvenega sistema?

PSS: Na ta način policisti nikoli ne bomo prišli do poštenega vrednotenja dela
15. 03. 2023 07.56Na anomalije policijskih plač, kjer prihaja do tega, da so podrejeni uslužbenci bolje plačani od šefov, direktorjev ali celo vodstva Policije, zaposleni opozarjajo že več let. Dogaja se tudi, da tisti, ki napredujejo na višje funkcije, dobijo nižjo plačo, kot so jo imeli prej.

'Izhodišča davčne reforme smo pustili odprta, ker želimo javno razpravo'
15. 03. 2023 06.00Z novim letom nov način obdavčitve prihodkov, z letom 2025 davek na nepremičnine. To sta napovedi, ki najbolj odmevata po današnjem vrhu koalicije. Kakšna so izhodišča za spremembo plačevanja davkov tako pri dohodnini kot pri premoženju, nam je povedal finančni minister Klemen Boštjančič.

Švarc Pipanova: Dodatek k plačam moramo pretehtati, o višini ne moremo govoriti
02. 02. 2023 12.44Vlada je iz zakonodajnega postopka umaknila predlog Zakona o začasnem dodatku sodnikov in državnih tožilcev, po katerem bi sodniki in tožilci od januarja prejemali mesečni dodatek v višini 600 evrov. Pristojna ministrica je dejala, da so se za umik odločili predvsem zaradi pomislekov Zakonodajno-pravne službe DZ. Na kakšen način bodo reševali težavo, bo znano v prihodnjih dneh. Sodniško društvo umik zakona o začasnem dodatku medtem razume kot začasen zaplet.

Koliko zaslužijo policisti, kriminalisti, tožilci in sodniki? Od enega do 7000 evrov
31. 01. 2023 08.12Veliko uslužbencev javnega sektorja ni zadovoljnih s plačami, ker naj bi se plačna razmerja med poklici v zadnjih letih povsem porušila, prav tako tudi znotraj samih organizacij. Precej razburjenja pa je povzročil še dodatek v višini 600 evrov, ki ga je vlada začasno namenila tožilcem in sodnikom. Preverili smo, kakšne so plače v pravosodju in Policiji. Medtem ko je na lestvici rekorderjev v javnem sektorju najvišja plača tudi za november lani znašala skoraj 18 tisoč evrov bruto, na seznamu 50 najvišjih plač je znova 47 zaposlenih v zdravstvu, pa najvišje plače policistov, kriminalistov, tožilcev in sodnikov znašajo od pet do dobrih sedem tisoč evrov bruto.

Ministrstvo enega za drugim ovrglo argumente proti dvigu minimalne plače
17. 01. 2023 13.44Zaradi zvišanja minimalne plače nas čakajo še višje cene, podražile se bodo tudi storitve v javnem sektorju. S tem smo naredili nov korak proti uravnilovki, povečalo se je število kreditno nesposobnih, ljudje bodo izgubili pravico do socialnih transferjev, ogrožena so delovna mesta ... To je le nekaj argumentov proti dvigu, ki so jih na ministrstvu za delo enega za drugim ovrgli.

Sindikat igralniških delavcev v Hitu vodstvu očita negospodarno ravnanje
19. 09. 2022 13.35Negospodarno ravnanje sedanje uprave, negospodarna investicija v igralnico Park, znižanje vrednosti podjetja in manipuliranje v komuniciranju z zaposlenimi in javnostjo so nekateri od očitkov, zaradi katerih je Sindikat igralniških delavcev Slovenije v Hitu napovedal stavko. Ta se bo začela 30. septembra, če prej ne bodo dosegli dogovora.

Med korono izplačanih za 2,3 milijarde evrov državnih pomoči
25. 05. 2022 13.50V letih 2020 in 2021, ko so veljali številni omejitveni ukrepi za preprečitev širjenja novega koronavirusa, je bilo v Sloveniji izplačanih za 2,3 milijarde evrov državnih pomoči. Skupni neposredni obseg ukrepov, povezanih s covidom-19, pa je bil še višji, namreč 4,5 milijarde evrov, piše v poročilu o državnih pomočeh, ki ga je sprejela vlada.

V Sloveniji vse več revnih. Kako se bodo s tem spopadle stranke?
12. 04. 2022 06.00Slovenija je ena izmed sedmih držav v Evropski uniji, v katerih se je leta 2020 v primerjavi z letom 2019 dvignila stopnja tveganja revščine. Pandemija covida-19 je še poglobila stiske najranljivejših skupin, predvsem pa je pokazala že siceršnje sistemske pomanjkljivosti. V Evropski mreži proti revščini opozarjajo, da je odprava revščine politična odločitev, zato nas je zanimalo, kakšne ukrepe bodo v zvezi s to perečo problematiko sprejele stranke.

Zelena luč PKP 10 na odboru za finance, opozicijski poslanci sejo zapustili
23. 12. 2021 06.38Odbor DZ za finance je ob obstrukciji poslancev dela opozicije potrdil predlog desetega protikoronskega zakona. Opozicijski poslanci so sejo zapustili, saj, kot pravijo, nasprotujejo "demontaži države". Predsedujoči odboru Robert Polnar je namreč priznal, da tri četrtine dopolnil k PKP10 ni v skladu s poslovnikom, a je hkrati dodal, da jih ne bo zavrnil. Predstavniki opozicijskih poslanskih skupin SAB, LMŠ, SD in Levica so na novinarski konferenci povedali, da "vladajoča koalcija ruši temelje vladavine prava in države s protiustavnim delovanjem".

Vlada podaljšala izplačevanje dodatka za neposredno delo s covidnimi pacienti
17. 12. 2021 19.21Vlada je podaljšala obdobje izplačevanja dodatka za neposredno delo s pacienti oz. uporabniki s covidom-19. Veljavnost tega ukrepa, ki bi se sicer iztekla z 31. decembrom, podaljšuje do 30. junija prihodnje leto. Za enako obdobje je vlada podaljšala tudi veljavnost določenih ukrepov iz zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstva.

Postani poštar
11. 11. 2021 00.15Vas mika redna in varna zaposlitev za nedoločen čas, pri kateri ste v stiku z ljudmi? Če ste to informacijo našli ravno v pravem času in si želite terenskega dela, peš, s kolesom ali na motorju, ki vam prinaša stalni in zanesljivi prihodek, je pravi čas, da se prijavite na delovno mesto pismonoše. Pri Pošti Slovenije v svojo veliko družino s 6.000 zaposlenimi vabijo nove sodelavce pismonoše (m/ž).

Pri nekaterih upravičencih do letnih pravic prišlo do napake
06. 10. 2021 13.13Pri nekaterih upravičencih, ki se jim po protikoronskem zakonu s konca leta 2020 covidni dodatki za delo v rizičnih razmerah ne upoštevajo pri izračunu letnih pravic iz javnih sredstev, so bili ti dodatki pomotoma posredovani s strani Fursa na CSD in nato upoštevani pri izračunih.

SVIZ: Zaposleni so dnevno izpostavljeni možnosti okužbe, dodatka pa še niso prejeli
12. 05. 2021 09.27Zaposleni v vzgoji in izobraževanju so razočarani, saj niso prejeli dodatka za delo v rizičnih razmerah, ki jim pripada glede na kolektivno pogodbo. Na resorno ministrico so zato naslovili pismo, v katerem jo pozivajo k čim prejšnjemu izplačilu. Na šolskem ministrstvu pravijo, da bodo sredstva za marec izplačana še v tem mesecu.

Cigler Kralj: Vlada v PKP 8 naslavlja resnične stiske ljudi
02. 02. 2021 06.47Državni zbor je na izredni seji začel z obravnavo predloga osmega protikoronskega zakona, ki prinaša dodatnih 320 milijonov evrov pomoči za blažitev posledic epidemije covida-19. Ključna temelja PKP 8 sta subvencioniranje minimalne plače in podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo. Opozicija je kritična do protikoronskih paketov, češ da so prepozni in neučinkoviti.

Finančna pomoč in solidarnostni dodatki: kdaj, komu in kako do njih?
17. 01. 2021 15.38Komu pripada krizni dodatek v višini 200 evrov? Kdo lahko uveljavlja oprostitev plačila DDV in kateri dodatki so izvzeti iz osnove za plačilo dohodnine? Kdo vse lahko računa na solidarnostne dodatke? In kako je z vračanjem neupravičeno prejete pomoči? Sedmi paket protikoronskih ukrepov je prinesel kar nekaj ugodnosti, s katerimi poskušajo ljudem olajšati breme epidemije. Pripravili smo njihov pregled.

Cigler Kralj: Peti paket je izjemno nujen
12. 10. 2020 16.07Odbor DZ za delo obravnava predlog petega protikoronskega zakona, ki podaljšuje nekatere dosedanje ukrepe in prinaša še nove. Minister za delo Janez Cigler Kralj je omenil predvsem tiste za trg dela in gospodarstvo, številni segajo na področje zdravstva in socialnega varstva. Glede na število okuženih je ta zakon izjemno nujen, je dejal.

Bolniška brez obiska zdravnika, nadomestilo za varstvo otroka v karanteni ...
30. 09. 2020 07.14Vlada je na dopisni seji sprejela tako imenovani peti protikoronski paket, ki na novo uvaja oziroma podaljšuje že veljavne ukrepe za ohranitev delovnih mest. Po novem boste lahko zaradi bolezni brez obiska osebnega zdravnika z dela odsotni do treh delovnih dni. Nadomestilo za čakanje na delo za podjetja je podaljšano, a pogoji so zaostreni. Kaj vse je še sprejela vlada?

Razkrivamo, katere kriminalistične preiskave so tarča notranjega ministra Hojsa
08. 08. 2020 06.11Ogromno prahu in odzivov je povzročilo naše včerajšnje razkritje, da je notranji minister Aleš Hojs prvemu možu slovenske policije Andreju Juriču odredil, da opravi revizijo določenih kriminalističnih preiskav na Nacionalnem preiskovalnem uradu. Stroka je enotna – ministru zakonodaja ne omogoča poseganja v kriminalistične preiskave, ki jih usmerjajo in vodijo tožilci. Takšne so prav vse preiskave, ki si jih je za tarčo izbral notranji minister, ki bi se z revizijo preiskav rad dokopal do pomembnih informacij v policijskih spisih.

Policisti na nogah: nekaterim 95 odstotkov dodatka, drugim zgolj 35 za delo v času epidemije
28. 07. 2020 18.43Notranji minister Aleš Hojs je aprila podpisal navodilo, da si policisti in javni uslužbenci ministrstva za notranje zadeve ne smejo izplačati več kot 35 odstotkov dodatka za nevarnost in posebne obremenitve v času epidemije covida-19, a so si v vrhu policije in ministrstva izplačali tudi do 95 odstotkov. Policisti, ki so v prvih dveh mesecih epidemije poleg vseh rednih nalog opravljali še naloge, povezane s covidom-19, zaradi tega navodila pa dobili največ 250 evrov bruto dodatka, so na nogah.

ZSSS: Kršitve v petini primerov izplačil minimalne plače
03. 03. 2020 12.42Prejemniki minimalne plače, ki so februarja to plačo prvič dobili izplačano po novih predpisih, so večinoma razočarani, ugotavljajo v ZSSS. Ob pregledu plačilnih list so ugotovili okoli 20 odstotkov zakonskih kršitev, tudi delodajalci, ki zakona niso kršili, pa so z različnimi manevri dosegli, da zvišanje plač ni bilo tolikšno, kot bi lahko bilo.

Višja minimalna plača, a hkrati tudi višji zneski na položnicah
17. 02. 2020 17.12Kar 26 tisoč ljudi ta trenutek čaka na posteljo v domovih za starejše, od tega bi jo 11 tisoč ljudi potrebovalo takoj. In čeprav je za skromne pokojnine že zdajšnji strošek bivanja v domovih za starejše velik zalogaj, se lahko zgodi, da bo treba zaradi povišanja minimalne plače breme višjih plač prevaliti na oskrbovance. Zaposlenim na minimalni plači pa grozi, da bodo morali na drugi strani za številne storitve plačevati več.

Gospodarska zbornica uči podjetja, kako prelisičiti delavce z minimalno plačo
10. 12. 2019 13.29Z novim letom se bo minimalna plača povišala z 886 evrov bruto na 940 evrov bruto, kar bo zneslo okoli 700 evrov neto. In prvič v zgodovini Slovenije zakon o minimalni plači določa, da se bodo k temu znesku prišteli vsi dodatki, ki jih delavci že imajo.

Minimalna plača po novem: so predlogi delodajalcev zakoniti ali ne?
02. 12. 2019 11.27S 1. januarjem se minimalna plača zviša, hkrati pa bodo iz nje izvzeti dodatki za delovno dobo, delovno in poslovno uspešnost ter za težje delovne pogoje. Na prvi pogled torej dobra novica za delavce. Pa je to res? Sindikati delavce opozarjajo, naj ne pristanejo v vključevanje dodatkov v osnovno plačo, kar GZS svetuje svojim članom. Kakšen je odziv gospodarstvenikov?

Bo zakonski predpis z maksimalno 200-odstotno plačo odpravil anomalije?
24. 10. 2019 04.1012 milijonov evrov si je izplačalo 210 profesorjev in njihovih ljudi. Samoizbrana elita, ki predstavlja zgolj tri odstotke zaposlenih na Univerzi v Ljubljani, je črpala iz nabora dodatkov in navzgor neomejenih avtorskih honorarjev. Zakonito? Upravičeno? "Akademsko mandarinstvo" obsoja celo minister. Kaj zdaj?

Mobing na Biotehniški fakulteti, apetiti po dodatnem raziskovalnem denarju na medicini
22. 10. 2019 04.21Razkritja Dejstev, kako si izbrani profesorji in njihovi ljudje delijo dodatke in avtorske honorarje, kako najdejo načine za zaslužek, preko podjetij, s. p.-jev, zavodov in inštitutov, kako izkoriščajo študente, asistente ..., so spodbudila številne, da so se obrnili na uredništvo z novimi zgodbami. Nekaj jih objavljamo že danes.