dokončna sodba

Umeščanje vetrnih in sončnih elektrarn: pritiski, grožnje in ustrahovanje
09. 04. 2025 15.56Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo so opozorili, da retorika in aktivnosti, povezane z umeščanjem energetske infrastrukture v prostor, v zadnjem času včasih presegajo meje sprejemljivega. Izrazili so odločno nasprotovanje vsakršnim pritiskom, grožnjam ali poskusom ustrahovanja, uperjenih proti vpletenim v postopke. Za katere primere natančno gre, na ministrstvu niso navedli.

'Zavračanje spolnosti ne more biti krivdni razlog za ločitev'
23. 01. 2025 14.41Evropsko sodišče za človekove pravice je odločilo, da če žena zavrača spolne odnose s svojim možem, to ne more biti opredeljeno kot krivdni razlog pri ločitvi. Pripisovanje krivde zaradi zavračanja spolnosti krši človekove pravice, so sklenili sodniki v Strasbourgu. Tožbo je vložila državljanka Francije, saj ima lahko določitev krivde pri ločitvah pomembne posledice.

Ob odvzemu jokali in se upirali: Slovenija jim mora izplačati odškodnino
19. 12. 2024 12.17V odmevnem slovenskem primeru skrbništva in urejanja stikov s tremi otroki je Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) odločilo, da je bila prepoved stikov matere z otroki neupravičena ter da so bile tako materi kot otrokom kršene pravice. Slovenija jim mora zato izplačati skupaj 36.500 evrov, so danes sporočili z ESČP.

Googlu 2,4 milijarde evrov globe, Irska mora od Appla izterjati 13 milijard
10. 09. 2024 13.03Sodišče EU je potrdilo sodbo splošnega sodišča, ki je leta 2017 pritrdilo odločitvi Evropske komisije, da družbi Google zaradi zlorabe prevladujočega položaja naloži 2,4 milijarde evrov globe. Potrdilo je tudi sklep, da davčne ugodnosti, ki jih je bil Apple deležen na Irskem, pomenijo nezakonito pomoč, ki jo mora ta država izterjati. Po oceni komisije gre za kar 13 milijard evrov.

ESČP zavrgel tožbo mladih glede podnebnih zavez, švicarske seniorke uspele
09. 04. 2024 12.00Evropsko sodišče za človekove pravice tožbe mladih Portugalcev zaradi neizpolnjevanja podnebnih zavez proti 33 državam, tudi Sloveniji, ni sprejelo v obravnavo. Zavrglo jo je, ker v evropski konvenciji o človekovih pravicah ni osnove za širjenje njegove jurisdikcije v zvezi s tem vprašanjem na države zunaj Portugalske, odločitev pa je dokončna. Čeprav mladim Portugalcem ni uspelo, pa so bile uspešne švicarske seniorke. "Sporočilo okoljskih tožb, o katerih je danes odločalo ESČP, je enako - države morajo spoštovati obveznosti, ki izhajajo iz pariškega sporazuma", je poudaril državni sekretar na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl.

'Hekerski napad posledica izrazite malomarnosti prejšnjega vodstva URSZR'
14. 01. 2023 10.23Ko so po inšpekcijskem nadzoru nad delovanjem enot Civilne zaščite ugotovili, da je celoten sistem v razsulu, so bili na ministrstvu za obrambo šokirani. Na koncu so ugotovili, da je bil sistem preobširen, zato so sklenili, da bodo šli v reorganizacijo, pove Rudi Medved, državni sekretar na Morsu. Še bolj jih je pretresla malomarnost prejšnjega vodstva URSZR ob kibernetskem napadu. V intervjuju za 24ur.com je spregovoril tudi o drugih izzivih, med katerimi je izgradnja Nacionalnega centra zaščite in reševanja. Že pred poletjem naj bi imeli prvi dve letali za gašenje iz zraka, vojska pa bo še bolj vključena v spopadanje z naravnimi nesrečami, napoveduje. Glede nekaterih zahtev sindikatov pa pravi, da včasih z ministrstvom ne govorijo istega jezika.

Sanader in HDZ pravnomočno obsojena v aferi Fimi-media
13. 10. 2021 17.40Hrvaško vrhovno sodišče je objavilo pravnomočno sodbo v največjem korupcijskem primeru na Hrvaškem, ki je bolj znan kot afera Fimi-media. Vrhovno sodišče je nekdanjega predsednika hrvaške vlade in HDZ Iva Sanaderja obsodilo na sedem let zapora, HDZ pa bo morala plačati 3,5 milijona kun (467.000 evrov).

Sodišče Mladiću potrdilo dosmrtno kazen za zločine med vojno v BiH
08. 06. 2021 08.23Sodniki Mehanizma za mednarodna kazenska sodišča so v celoti zavrnili pritožbo nekdanjega poveljnika sil Republike srbske Ratka Mladića ter s tem potrdili obsodilno sodbo prvostopenjskega sodišča iz leta 2017. Današnja pravnomočna odločitev sodnikov, ki prihaja 26 let po genocidu v Srebrenici, pomeni, da bo Mladić preostanek svojega življenja preživel v zaporu.

'Priložnost za tiste, ki zanikajo genocid, da sprejmejo resnico'
08. 06. 2021 16.41V Bosni in Hercegovini so potrditev dosmrtne sodbe Ratku Mladiću pričakovali, čeprav je bošnjaška stran izrazila obžalovanje, da sodišče ni priznalo genocida tudi v drugih občinah BiH. Bošnjaški član predsedstva BiH Džaferović je dejal, da je sodba vsaj delno zadoščenje za žrtve in izrazil zadovoljstvo, da bo svet Mladića poznal zgolj kot vojnega zločinca. Medtem je srbski član predsedstva Dodik prepričan, da obsodba nima nobene zveze s pravom ali pravico.

Dokončno: ESČP ni pristojen za tožbo proti Hrvaški zaradi terjatev LB
16. 12. 2020 07.03Veliki senat Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) je razsodil, da sodišče ni pristojno za meddržavno tožbe Slovenije proti Hrvaški zaradi terjatev Ljubljanske banke (LB) do hrvaških podjetij, saj konvencija vladam ne dovoljuje uporabe mehanizma meddržavne tožbe. Odločitev je dokončna. v V Zagrebu so poudarili, da je sodišče sprejelo vse hrvaške argumente.

Kardinala Pella, ki je prestajal kazen zaradi spolnih zlorab, izpustili na prostost
07. 04. 2020 07.27Avstralskega kardinala Georga Pella, nekdaj tretjega moža Vatikana, ki je bil spoznan za krivega spolnih zlorab dveh mladoletnih fantov in je bil obsojen na šest let zapora, je vrhovno avstralsko sodišče izpustilo na prostost in ugodilo njegovi pritožbi ter ga oprostilo vseh obtožb. Presodili so, da porota med sojenjem ni v zadostni meri upoštevala vseh dokazov.

Sodišče EU bo 31. januarja odločilo glede pristojnosti v tožbi Slovenije proti Hrvaški
24. 01. 2020 12.56Sodišče EU je za 31. januar napovedalo objavo odločitve glede pristojnosti v tožbi Slovenije proti Hrvaški zaradi nespoštovanja prava EU, povezanega z nespoštovanjem arbitražne razsodbe o meji, je objavljeno na spletni strani sodišča. Generalni pravobranilec je decembra sodišču priporočil, da se razglasi za nepristojno.

Meddržavno sodišče zahteva ukrepe za preprečitev genocida nad Rohingi
23. 01. 2020 12.30Meddržavno sodišče v Haagu od Mjanmara zahteva, da sprejme "vse ukrepe, ki so v njegovi moči," za preprečitev genocida nad muslimansko manjšino Rohingya. Že pred tem je sodišče odločilo, da je pristojno za primer nasilja nad Rohingi v Mjanmaru. Dokončna sodba bi lahko bila znana šele čez več let.

Posrednika pri umoru novinarja Kuciaka obsodili na 15 let zapora
30. 12. 2019 16.01Slovaško sodišče je posrednika pri umoru slovaškega novinarja Jana Kuciaka, Zoltana Andruska obsodilo na 15 let zapora. Andrusko je edini od petih obtoženih, ki je priznal krivdo. Sojenje preostali četverici se bo nadaljevalo januarja.

Jeretič: Incident je treba zdaj unovčiti na evropskem parketu
10. 04. 2019 14.39O hrvaških pritiskih in prisluhih so se v oddaji 24UR ZVEČER pogovarjali tudi s političnim analitikom Sebastijanom Jeretičem in profesorjem diplomacije na Fakulteti za družbene vede Boštjanom Udovičem. Kot je dejal Jeretič, je odziv slovenske vlade dober začetek drugačnega načina igre Slovenije na mednarodnem parketu.

Bela hiša mora vrniti akreditacijo novinarju CNN
16. 11. 2018 16.48Ameriški sodnik Timothy J. Kelly je odredil, da mora Bela hiša novinarju televizijske hiše CNN Jimu Acosti začasno vrniti akreditacijo. "To je prva zmaga v tožbi zoper predsednika," so ob tem zapisali pri CNN. Z Bele hiše so sporočili, da bodo odločitev sodnika spoštovali, obenem pa opomnili, da se je pri njih "treba spodobno obnašati".

Razrešeni notar Sikošek arhiv predal kar v skladišču
13. 08. 2018 13.42Razrešeni notar Jože Sikošek Notarski zbornici Slovenije arhiva po razrešitvi ni predal v prostorih zbornice, kot je bil to do zdaj običaj pri nekdanjih notarjih, ko so predajali arhiv, ampak je gradivo zložil v 599 kartonskih škatel in ga predal kar v enem izmed skladišč. Sikošek medtem zagotavlja, je bil arhiv vselej varovan skladno s standardi, ki se zahtevajo za notarske arhive.

Cerar trditve hrvaških medijev označil za popolnoma neresnične
05. 12. 2017 10.35Miro Cerar si želi spor o meji s Hrvaško rešiti do pomladi, da ne bi postal glavna tema pred parlamentarnimi volitvami. Slovenski premier naj tudi ne bi zavračal predloga o dvostranskem dogovoru, ki bi vseboval arbitražno sodbo. V njegovem kabinetu so zatrdili, da je razsodba arbitražnega sodišča za Slovenijo dokončna in zavezujoča za obe strani.

Na haaškem sodišču zaradi genocida v Srebrenici do zdaj obsojenih 16 ljudi
22. 11. 2017 13.28Zaradi genocida in drugih vojnih zločinov v Srebrenici je bilo na haaškem Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije obtoženih 20 ljudi. 16 so jih obsodili, enega so oprostili, eden pa je umrl še pred izrekom kazni. Genocid je najhujši zločin po mednarodnem humanitarnem pravu in obenem zločin, ki ga je od vseh najtežje dokazati.

FOTO: Cerar: Pogovor je bil prijateljski, a smo ostali vsak na svoji strani
12. 07. 2017 07.02Premierja Slovenije in Hrvaške Miro Cerar in Andrej Plenković sta se srečala prvič po sodbi arbitražnega sodišča. Oba sta pripravljena na nadaljnje pogovore, a Slovenija vztraja pri implementaciji, Hrvaška pa sodbe ne priznava.

Cerar pred pogovorom s Plenkovićem poudarja: Na nove pogovore o meji ne mislim pristajati
30. 06. 2017 10.28Premier Miro Cerar se bo s hrvaškim kolegom Plenkovićem sestal 12. julija v Ljubljani, že zdaj pa poudarja, da se namerava pogovarjati zgolj o implementaciji sodbe, ne pa o poteku meje. Medtem ko je slovenska vlada po razglasitvi zatrjevala, da je Slovenija večinoma dobila, kar je želela, opozicija meni, da je izplen slab.

Strokovnjaki: Slovenija je lahko zadovoljna, a zdaj 'ni prostora za čustva'
29. 06. 2017 20.02Slovenski pravni strokovnjaki se strinjajo, da je Slovenija lahko zadovoljna. Je pa jasno, da je razsodba kompromis, torej je nekje bolj v korist Slovenije, nekje pa Hrvaške. Rešitev na morju ocenjujejo za kreativno, ki pa dopušča več interpretacij. Dejstvo pa je, da je zdaj meja dokončno in pravno zavezujoče določena.

Arbitražno sodišče postavilo mejo: rešitev na morju 'kreativna', a kako izvedljiva bo v praksi?
29. 06. 2017 11.08Razplet arbitraže s Hrvaško je za Slovenijo relativno ugoden v Piranskem zalivu, Sloveniji pripadajo tudi vas Drage v Beli krajini, Tomšičeve parcele na Snežniku in Mirišče ob reki Muri. Zaselki južno ob Dragonji, vključno z Jorasovo hišo, ter vojašnica na Trdinovem vrhu so hrvaški.

Ljudje ob meji čakajo. Bodo od četrtka živeli na Hrvaškem ali v Sloveniji?
27. 06. 2017 16.44Župani petih obmejnih občin so se pred četrtkovo razsodbo o arbitraži sestali s predstavniki vladi in dobili zagotovilo, da bo država mejašem trdno stala ob strani. Slovenska policija je medtem že pripravljena na skorajšnjo odločitev sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško, upajo, da do incidentov ne bo prišlo.

Zaradi granitnih kock obsojena še dva mariborska vstajnika
22. 01. 2016 13.15Ker sta decembra leta 2012 napadala policiste z granitnimi kockami, bosta morala kazen prestati še dva mariborska protestnika. Na tretji mariborski vstaji decembra so sicer policisti pridržali 119 ljudi, od tega jih je bilo kazensko ovadenih 28.

Sušinski, ki je bil v zadevi Istrabenz obsojen na tri leta zapora, zapustil Dob
20. 06. 2015 10.01Nekdanji Istrabenzov svetovalec Kristjan Sušinski je zapustil zapor na Dobu. Sušinski je bil v zadevi Istrabenz zaradi pranja denarja obsojen na tri leta zapora, njegov brat je bil spoznan za krivega pranja denarja in zlorabe položaja. V tej zadevi sta bila na zaporno kazen obsojena tudi Igor Bavčar in Boško Šrot.

Berlusconi v primeru Ruby oproščen vseh obtožb
11. 03. 2015 07.16Kasacijsko sodišče v Rimu je bivšega italijanskega predsednika Silvia Berlusconija oprostilo obtožb v primeru Ruby, kar je velik udarec za milansko tožilstvo. Berlusconi je bil obtožen zlorabe položaja in spolnih odnosov z mladoletnico.

Haaško sodišče: Niti Srbija niti Hrvaška med vojno nista izvršili genocida
03. 02. 2015 06.52Haaško sodišče je razsodilo v sporu med Srbijo in Hrvaško, ki sta ena proti drugi vložili tožbo za genocid v letih 1991-1995. Pri obeh tožbah so našli dokaze o pobojih, a o genocidu sodišče ne more govoriti, tako so zavrnili obe tožbi.

Ude in Jerovšek o Janši: Tudi končna odločitev bi lahko bila ugodna za Janšo
12. 12. 2014 16.04Nekdanja ustavna sodnika Lojze Ude in Tone Jerovšek menita, da začasna odločitev ustavnega sodišča lahko napoveduje ugodno rešitev za Janeza Janšo tudi v dokončni odločitvi. Udeta je nekoliko zmotila le obrazložitev sodišča.

Slovenija zaradi slabih razmer v zaporih plačala že 200 tisočakov
14. 11. 2014 07.40Slovenijo je zaradi neustreznih razmer v ljubljanskem zaporu doletela nova kazen. Tokrat bo morala plačati 10.300 evrov odškodnine in 2500 evrov odvetniških stroškov. Od leta 2010 so stroški narasli že na 200 tisočakov. Zaprti državi očitajo prezasedenost zaporov, utesnjenost, nečistočo ...