doktor smrt

Nam postenje škodi ali koristi?
16. 03. 2025 09.09
Smo globoko v postnem času, med pustom in veliko nočjo. Ne le katoličani, pač pa praktično vse duhovne skupnosti poznajo neko obliko posta, odrekanja hrani, ta praksa pa tudi širše postaja vse bolj priljubljena. Del ljudi je prepričan, da post pozitivno vpliva na zdravje in počutje, nekateri trdijo, da so si tako celo ozdravili hude bolezni. Po drugi strani pa lahko v prekomernih količinah ali ob nepravem pristopu postenje povzroči dodatne zdravstvene težave ali celo smrt.

Umrl mednarodno priznani slovenski violinist Igor Ozim
24. 03. 2024 16.11
V 93. letu starosti je umrl mednarodno priznani slovenski violinist Igor Ozim. Bil je častni doktor Univerze v Ljubljani, več desetletij dolgo bogato umetniško pot pa je dopolnjeval tudi z uspešnim pedagoškim delom. Za posebne glasbene zasluge ob 300-letnici Academiae Philcarmonicorum Labacensium je leta 2001 prejel častni znak svobode RS.

Umrl je nekdanji politik in okoljevarstvenik Leo Šešerko
18. 10. 2023 18.07
V starosti 75 let je umrl nekdanji poslanec, podpredsednik prve demokratično izvoljene slovenske vlade in predavatelj na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani Leo Šešerko. Poslanke in poslanci se bodo njegovemu spominu poklonili z minuto molka na prvi naslednji seji DZ, so zapisali na spletni strani DZ.

Vnovično sojenje Kristijanu Slodnjaku: kdo je umor izvršil, ni znano
21. 06. 2023 16.47
Na ptujskem okrožnem sodišču se je pred novim senatom znova začelo sojenje zavarovalničarju Kristijanu Slodnjaku, ki mu tožilstvo očita pomoč pri umoru 39-letnega Andreja Kirbiša februarja 2022 v naselju Mostje. Obtoženi še vedno vztraja pri molku oziroma zatrjuje, da se nima za kaj zagovarjati. "V nič od tega, kar se mi očita, nisem vpleten," je ponovil. Kdo točno je naročeni umor izvršil, sicer še naprej ostaja neznano.

Pozdravili tudi pacienta, ki jih je z 'medvedki' v zvezku pošiljal v smrt
13. 05. 2023 14.32
Sadeta Dervišević je medicinska sestra, ki je v improvizirani bolnišnici v Dobrinji reševala življenja med vojno v Bosni in Hercegovini. Prve operacije so potekale v sobi s kartotekami, ob svečah, brez anestezije in s topim skalpelom, sčasoma pa je to postala za tiste razmere prava klinika Schwarzwald, v kateri so pomagali vsem ranjencem, ne glede na ime in priimek. Zaupala nam je, kako je vsakič, ko so pripeljali ranjence, z grozo opazovala, ali bo prepoznala jakno ali superge svojih otrok, zakaj ni jokala, ko jo je zadel ostrostrelec, in kaj so storili z ranjenim srbskim vojakom, ki je po telefonu iz bolnišnice sporočal, kam naj pade 'medvedek'. Medvedek je bil šifra za granato.

Strup v žile, steklo na rane, kemikalije v oči: 'angel smrti' umrl na plaži
08. 02. 2023 08.02
Josef Mengele si je prislužil vzdevek angel smrti, ker je imel moč odločati o tem, kdo bo živel in kdo umrl v koncentracijskem taborišču Auschwitz, zaradi svojih grozljivih poskusov na ujetnikih. A roka pravice ga ni nikoli ujela, tudi po zaslugi vplivnih podpornikov. Umrl je na brazilski plaži veliko bolj mirno kot njegove žrtve.

Pirc Musarjeva: Dr. Pučnik je bil in ostaja simbol in zgled državnika
11. 01. 2023 13.37
Mineva 20 let od smrti Jožeta Pučnika. Garda Slovenske vojske v imenu predsednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar položila venec h grobu dr. Pučnika na pokopališču v Črešnjevcu pri Slovenski Bistrici. "Dr. Pučnik je bil in ostaja simbol in zgled državnika, ki se zaveda, da je za skupno prihodnost najbolj koristen pogovor s tistim, s katerim se v izhodišču najmanj strinjaš," je ob 20. obletnici njegove smrti poudarila predsednica republike.

Filmi v letu 2022
01. 01. 2023 14.40
V preteklem letu smo si lahko ogledali kup filmov, od vrhunskih filmskih stvaritev, zmagovalcev festivalov, pa do izrednih glasbenih dokumentarcev in otroških filmov, prek poletnih "blockbusterjev" do slovenskih uspešnic, ki kot za stavo štejejo prejete zlate role.

Novo upanje za srčne bolnike: manj invazivna metoda vstavljanja zaklopke
02. 11. 2022 07.47
Srčna obolenja sodijo med najpogostejše vzroke umiranja prebivalcev, zato je vsak napredek na področju zdravljenja teh obolenj še kako pomemben. V UKC Ljubljana izvajajo novo metodo, kjer bolniku vstavijo umetno zaklopko brez uporabe zunajtelesnega krvnega obtoka, in sicer zgolj skozi nekajcentimetrski rez na levi strani prsnega koša. S tem so se uvrstili med zgolj 100 centrov na svetu, ki izvajajo ta postopek.

Slovenski raziskovalci na novo odkrili in popisali dva gena
20. 09. 2022 12.36
Raziskovalci Kliničnega inštituta za genomsko medicino so prvi v svetovnem merilu uspeli na novo odkriti in objaviti dva gena za človeške bolezni, in sicer gen za dilatativno kardiomiopatijo ter gen, ki je povezan z razvojnimi nepravilnostmi živčnega sistema pri otrocih. Gre sicer za zelo redke bolezni, a človeški genom še zdaleč ni raziskan, zato je vsako odkritje novega gena toliko bolj pomembno, opozarja predstojnik Kliničnega inštituta za genomsko medicino, Borut Peterlin.

Alpinist, gorski reševalec, zdravnik, včasih tudi tihotapec
11. 01. 2022 12.14
Iztok Tomazin je zdravnik, gorski in letalski reševalec, alpinist, himalajec, letalec, pisatelj, publicist in predavatelj. In po njegovi zadnji knjigi, ki se dotika vprašanj meja, državnih in tistih v glavi, je Iztok Tomazin razkril še eno svojo vrlino, ki mu je v preteklosti posredno omogočala alpinistične in druge športne dosežke. Iztok Tomazin se je v času Jugoslavije namreč znašel tudi v vlogi tihotapca. Čez mejo je v tistem času prenesel za cel kamion stvari, predvsem alpinistične opreme, na svojih ramenih je čez strme karavanške stene prenesel celo 30 kilogramov težkega in 2 metra dolgega zmaja. In to povsem sam, v temi in slabih vremenskih pogojih.

'Največkrat sem tihotapil ponoči po čim bolj zahtevnem plezalnem terenu'
26. 12. 2021 16.02
Tržičan Iztok Tomazin, človek, ki je že od malih nog predan naravi in goram, se je nemalokrat znašel na njihovem robu. Kljub zahtevnemu poklicu zdravnika, ki ga dopolnjuje z gorskim in helikopterskim reševanjem, je v 47 letih, odkar mu je alpinizem zlezel pod kožo, opravil več kot 5000 alpinističnih vzponov in smučarskih spustov. Ker ga že od nekdaj vabi tudi pisateljsko pero, je k svojim osmim knjigam dodal še eno – Na meji, kjer je razkril svoje tihotapske in mejaške zgodbe od domačih Karavank do Himalaje. Z njim smo se pogovarjali o njegovih pisanih dogodivščinah.

Z analizo pokazal, kako ključno je cepljenje za potek epidemije
09. 11. 2021 14.07
Cepljenje ključno vpliva na potek epidemije covida-19 v Sloveniji in je nujno potrebno za preprečitev preobremenjenosti zdravstvenega sistema. To so zaključki analize, ki jo je pripravil izredni profesor in doktor Janez Žibert. Za vse, ki ne verjamete v učinkovitost cepiv, je pripravil tudi scenarij brez cepljenja.

Prekvalifikacija iz človeka
04. 07. 2021 07.16
Francoski Sainte-Marie-aux-Mines in slovenski Tržič. Mesti, ki ju loči več sto kilometrov razdalje, povezuje pa trpljenje taboriščnikov med drugo svetovno vojno. Medtem ko je v Franciji trpelo veliko Slovencev, je bilo v taborišču Ljubelj pri Tržiču veliko Francozov. Mesti Sainte-Marie-aux-Mines in Tržič sta že 55 let pobrateni. To prijateljstvo pa tudi opominja, kako pomembno je ohranjati mir in svobodo. Če namreč kdo misli, da se določeni dogodki ne morejo ponoviti, se globoko moti. So se že. In vsakič v hujši obliki.

Mario Fafangel: Zdravilo proti teorijam zarote je transparentnost
08. 01. 2021 18.45
Da mora biti prav vrnitev otrok v šole prva in zadnja misel v dnevu vseh odgovornih, že nekaj časa opozarja Mario Fafangel, ki je prejel laskavi naziv Delove osebnosti leta. Je človek, ki smo ga v letu 2020 poslušali, mu zaupali in mu verjeli, je v utemeljitvi zapisal časnik Delo. Verjeli tudi zato, ker prisega na umirjen, pozitiven in spodbujajoč način krizne komunikacije, ne pa na žugajočega in vojaškega. A kdor misli, da te pandemije ne gre jemati resno, je v zmoti, opozarja. Še več: že ves čas drugega vala smo v svetovnem vrhu in podiramo vse mogoče rekorde, pravi doktor Alojz Ihan. In dodaja: najnevarnejša za najranljivejše, torej starejše, je zdaj razširjenost okužb v aktivni populaciji.

Umrl akademik in nekdanji predsednik SAZU France Bernik
27. 04. 2020 13.28
V 93. letu starosti je umrl France Bernik, akademik, literarni zgodovinar in pisatelj. Bernik je bil med letoma 1992 in 2002 predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti, od leta 2003 pa njen častni član. Leta 1997 prejel zlati častni znak svobode Republike Slovenije, leta 2005 je postal častni meščan Ljubljane.

Sedem danskih najstnikov in njihovo življenje po šestih urah klinične smrti
08. 12. 2019 16.28
Leta 2011 se je na danskem šolskem izletu zgodila nesreča, v kateri je skupina otrok padla v ledeno vodo, sedem od njih pa je bilo celo klinično mrtvih – njihova srca so nehala biti za več ur. A vsi so preživeli in okrevali, osem let po tem čudežu pa sta Katrine in Casper spregovorila o tem čudežu.

Poslovil se je igralec Milan Štefe
26. 08. 2019 07.23
V 60. letu starosti se je poslovil slovenski igralec Milan Štefe. Od leta 1989, ko se je zaposlil v MGL, je tam ustvaril več kot petdeset vlog. Za svoje delo je prejel številne nagrade, med drugim Severjevo in Borštnikovo nagrado.

V Shirazu ne točijo shiraza
02. 05. 2019 06.57
Potovanje po Iranu je potovanje skozi zgodovino. Včasih se zdi, da je v vsakem Irancu malo Šeherezade, in vsak dan potovanja vstopiš v eno od 1001 zgodbe, ki se nikoli ne končajo. Kajti na preprosto vprašanje, kakšno glasbo radi poslušajo, začnejo odgovor s: "Pred 600 leti, v obdobju dinastije ... "

Da umira, mu je povedal kar bolnišnični robot
09. 03. 2019 14.44
Ernest Quintana iz Fremonta v ZDA je v 78. letu starosti umrl zaradi kronične pljučne bolezni. Njegova družina je po smrti razjarjena, saj jim je novico, da bo Quintana umrl, sporočil zdravnik prek video klica na bolnišničnem robotu.

Ločiti prave alergije od modne muhe
02. 02. 2019 07.00
V današnji družbi in času številni ljudje mislijo ali celo trdijo, da so alergični – na različno hrano, gluten, mlečne izdelke – pa v resnici niso, ampak gre za modno muho. Kljub temu dejstvu pa je res tudi, da tudi prave alergije naraščajo, in to ne zgolj zaradi boljšega diagnosticiranja. Zakaj je alergij v sodobni družbi vedno več, obstaja več teorij, veliko vprašanj pa je še brez odgovorov. O alergijah bi morali vedeti več, zato se je 24UR Inšpektor lotil te teme.

Umrl je eden največjih srbskih režiserjev in scenaristov
25. 01. 2019 16.40
V 87. letu starosti je umrl srbski režiser in scenarist Dušan Makavejev, ki je veljal za enega od začetnikov črnega vala jugoslovanske kinematografije. Njegovo delovanje je segalo na različna področja, za svoje delo pa je bil večkrat tudi nagrajen.

Ivan Cankar brez brkov ali manj znane zgodbe o slovenskem piscu
11. 12. 2018 07.00
Kaj veste o Ivanu Cankarju? Zagotovo zna vsak od nas stresti iz rokava, da se je rodil na Vrhniki in je bil predstavnik slovenske moderne. Njegova dela smo v šolah brali vsi: Na klancu, Hlapec Jernej in njegova pravica, Kralj na Betajnovi … A za vsem tem se pišejo zgodbe, ki so manj poznane. Ste vedeli, da je imel zelo zapleten odnos z ženskami ali da obstaja fotografija, ko je bil brez brkov?

Radan o oprostilni sodbi: Sodnik je povedal vse
06. 11. 2018 07.37
Senat ljubljanskega okrožnega sodišča je po skoraj triletnem sojenju nekdanjega zdravnika na nevrološki kliniki Ivana Radana oprostil vseh obtožb. "Če je nekdo lažnivec, odvisnik ali osebnostno moten, to še ne pomeni, da je morilec," je o delu tožilstva povedal sodnik Martin Jančar. Radanov odziv na oprostilno sodbo je bil kratek: "Sodnik je povedal vse."

Udar strele je kot neke vrste eksplozija, pri čemer nastanejo hude mehanske poškodbe
03. 08. 2018 15.01
Letošnje poletje je vremensko zelo pestro, saj smo bili priča številnim neurjem z močnejšimi nevihtami. Žal smo morali poročati o dveh udarih strel, ki sta poškodovala več oseb. Strela je pred kratkim tako udarila v skupino ljudi na Bledu in skupino planincev na Veliki planini. Kakšne so najpogostejše poškodbe in posledice udara strele za človeka, nam je pojasnil doktor Iztok Tomazin.

'Doktor Bumbum' kar na domu opravil lepotni poseg, pacientka doživela šok in umrla
20. 07. 2018 10.16
Znani brazilski lepotni kirurg Denis Furtado oziroma doktor Bumbum je eni od pacientk kar na domu vbrizgal injekcije za povečanje zadnjice. Pri tem je pacientka doživela šok, zato jo je odpeljal v bolnišnico, kjer je po nekaj urah umrla. Kirurg je nato zbežal, a so ga po štirih dneh prijeli.

TOM telefon: Halo, kaj naj naredim?
18. 05. 2018 07.11
To ni branje za tiste, ki kličejo na brezplačno telefonsko številko 116 111, kjer vedno čaka 137 prostovoljcev, da pomagajo otrokom. To je branje za starše, prijatelje in tiste, ki mislimo, da te otroke razumemo. In da vemo več kot oni.

Umrl je igralec Usodnega vina Andrej Nahtigal
21. 03. 2018 16.43
V 76. letu je umrl dolgoletni član igralskega ansambla SNG Drama Ljubljana Andrej Nahtigal, so sporočili iz osrednjega slovenskega gledališča. Priljubljenega igralca smo lahko videli tudi v serijah Takle mamo in Usodno vino.

Rossi v čustvenem intervjuju priznal: Smrt Simoncellija mi je dala motivacijo, da vztrajam, drugače bi že končal
24. 02. 2018 16.52
Le še slab mesec dni nas loči od začetka nove sezone svetovnega prvenstva v razredu motoGP. Omenjena sezona bo že 23. za Valentina Rossija in 18. v elitnem razredu. Devetkratni svetovni prvak je sicer novinarjem Gazzette dello Sport zaupal, da bi že pred leti končal z dirkanjem, če ne bi v tragični nesreči izgubil dobrega prijatelja Marca Simoncellija.

Čebašek-Travnikova: Če bomo za vsakega nadzorovanega zdravnika ustanovili komisijo, bomo potrebovali za vse skupaj eno leto
13. 06. 2017 09.07
Izjemno slabi odnosi med zdravniki na kardiologiji Pediatrične klinike v Ljubljani skrbijo starše. Ministrica pričakuje, da se bodo zganili tako v vodstvu UKC kot na zdravniški zbornici.