določitev območij

Odgovor na to, kako zaščititi Sredozemsko morje, bodo iskali v Sloveniji

29. 11. 2023 07.52

Prihodnji teden bo Slovenija v Portorožu gostila zasedanje sredozemskih držav in drugič v zgodovini prevzela dveletno predsedovanje Konvenciji o varovanju morja in obal Sredozemlja, bolj znani pod imenom Barcelonska konvencija. Ta je edini mednarodni pravni okvir za varovanje Sredozemskega morja in njegove obale ter prva konvencija o varovanju regionalnega morja na svetu. Otvoritve dogodka se bo udeležil tudi predsednik vlade Robert Golob. "Imamo morje, ki pomeni vrata v cel svet, in marsikatera država nam to zavida," je poudarila Alenka Bratušek v funkciji ministrice za naravne vire in prostor. Kot rezultat bo nastala Portoroška konvencija.

Kmetje in vlada skupaj v oblikovanje ukrepov: 'Dosegli smo korak naprej'

13. 06. 2023 11.10

Vladna stran je po najnovejšem krogu pogajanj po navedbah sindikata kmetov pristala na spremembo predloga uredbe o upravljanju območij Nature 2000 za obdobje 2023–2028, po kateri bi bili ukrepi za kmete prostovoljni. Sledilo bo skupno oblikovanje ukrepov, kar v sindikatu označujejo za korak naprej.

'Če ne bomo ukrepali, naše občine kmalu ne bo več. Kje so alarmi?'

17. 11. 2022 14.18

Je bilo za občino Kanal ob Soči že včeraj prepozno? Odhajanje mladih in staranje prebivalstva, ki sta posledica nezadržne centralizacije, namreč ogrožata njen obstoj. Po zadnjih podatkih SURS-a ima občina 5245 prebivalcev, kar pomeni, da kmalu ne bo več izpolnjevala osnovnega pogoja za ustanovitev, kar je 5000 prebivalcev. V zadnjih 20 letih je sicer število mladih v občini v starostni skupini 19–26 let upadlo za kar 62 odstotkov.

Brežan napovedal večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki

31. 05. 2022 14.49

Pred člani odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor se je uspešno predstavil kandidat za ministra za okolje in prostor Uroš Brežan. Med drugim je napovedal novelo nedavno sprejetega novega zakona o varstvu okolja, večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki, sprejem podnebnega zakona ter strateški načrt za reševanje stanovanjske problematike.

V Fedexovem skladišču streljal 19-letni nekdanji uslužbenec

17. 04. 2021 09.21

Znanih je več informacij o streljanju v skladišču Fedexa v Indianapolisu, v katerem je umrlo osem oseb. Nekdanji zaposleni, 19-letni Brandon Hole, se je pripeljal pred stavbo, izstopil iz avtomobila, nato pa z avtomatsko puško začel vsepovprek streljati. Med ubitimi je sicer več pripadnikov skupnosti sikhov, a policija domneva, da ni šlo za etnično ali versko motivirano ekstremistično nasilje. Predsednik ZDA Joe Biden je medtem odredil spust ameriških zastav na polovico droga.

Civilna iniciativa na državno tožilstvo zaradi onesnažene vode

19. 02. 2021 12.50

Civilna iniciativa bo v ponedeljek pristojno državno tožilstvo seznanila s svojimi ugotovitvami glede oskrbe s pitno vodo v Anhovem. Po lanskem onesnaženju pitne vode na črpališču Močila so namreč ugotovili, da je imelo črpališče le dovoljenje za črpanje tehnične vode, poteklo pa je konec lanskega leta. Medtem pa so iz občine Kanal ob Soči kritični do nekaterih trditev civilne iniciative.

'IEC bo slovenskim ribičem odvzela možnost ribolova na odprtem morju'

03. 12. 2020 18.01

Odpira se lov na teritorije – tudi na morju, po napovedi hrvaških in italijanskih namer za razglasitev izključno ekonomskih con ocenjuje strokovnjak za pomorsko pravo Pavliha. Prepričan je, da bi se morala Hrvaška s Slovenijo najprej dogovoriti o načinu uresničitve arbitražne odločbe in šele nato širiti svoje suverene pravice na morju. Slovenija ne more razglasiti svoje IEC, pa pojasnjuje Sancinova in opozarja, da po hrvaški razglasitvi IEC na morju, ki je do sedaj veljalo za odprto morje, naši ribiči ne bodo več mogli svobodno loviti rib.

Število umrlih zaradi covida-19 po svetu preseglo 1,1 milijona

16. 10. 2020 11.34

Število smrtnih žrtev koronavirusne bolezni je preseglo 1.100.000. O črnih statistikah poročajo domala z vseh koncev zemeljske oble. Na spletu je medtem po novem dostopen enoten zemljevid zelenih, oranžnih, rdečih in sivih območij v Evropski uniji, ki naj bi izboljšal preglednost in predvidljivost nacionalnih ukrepov za preprečevanje širjenja novega koronavirusa ter čim bolj zavaroval svobodno gibanje oseb v schengenskem prostoru. Zelenih držav na njem skorajda ni.

Enoten 'koronski zemljevid' za države članice EU in uskladitev omejitev

13. 10. 2020 13.01

Ministri EU za evropske zadeve so v Luksemburgu potrdili priporočilo za usklajevanje omejitev potovanj zaradi covida-19, ki ni zavezujoče. Članice so se dogovorile o enotnem zemljevidu zelenih, oranžnih, rdečih in sivih območij, a bistveno razvodenile osnovni predlog Evropske komisije. Veliko vprašanj ostaja odprtih.

Kdaj in kako lahko poteka delo od doma zaradi koronavirusa?

05. 03. 2020 14.35

Delodajalci lahko zaradi izjemnih okoliščin zaposlenim odredijo tudi druge vrste dela, kot je delo od doma, a lahko ta obveznost traja le začasno. V primeru odrejene izolacije, vsem zaposlenim pripada nadomestilo plače v višini 90 odstotkov osnove. Če zbolite zaradi koronavirusa, pa ne potrebujete izolacije, vam pripada bolniška.

Kmetje in vlada o upravljanju z zvermi: ukrepe bo določila delovna skupina

05. 09. 2019 06.36

Ukrepe za upravljanje z medvedom in volkom, s katerimi bi zagotovili tako ugodno stanje populacije zveri kot sobivanje s človekom, bo dorekla posebna delovna skupina, so sklenili na sestanku na kmetijskem ministrstvu. Med drugim bo ta odločila, ali bodo za ti dve zveri določili območja, kjer bosta lahko živeli.

Nova pravila za upravljalce dronov bodo zagotovila večjo varnost

24. 05. 2019 14.38

Evropska komisija je sprejela nova pravila, ki narekujejo, da se bodo morali operaterji dronov registrirati pri nacionalnih organih, države članice pa bodo lahko določile območja prepovedi letenja za drone. Z novimi pravili, ki bodo nadomestila nacionalna pravila, želi Komisija odpraviti nekatera varnostna tveganja.

Bo Slovenija do leta 2030 'zelena država' v vseh pogledih?

28. 05. 2018 06.00

V Sloveniji po letu 2030 ne bo več dovoljena prva registracija avtomobilov z notranjim izgorevanjem na bencin ali dizel, obstaja pa še vrsta drugih ukrepov za zmanjšanje onesnaževanja okolja. Preverite, kakšne rešitve (če sploh) za znižanje toplogrednih plinov imajo stranke.

Koga se moramo bati – migrantov ali politikov, ki z njimi ustrahujejo ljudi?

24. 05. 2018 11.24

Migranti in varnostna situacija v Sloveniji. Kdo bi z meje takoj umaknil žico, kdo bi namestil dodatne ovire in kdo bi tja poslal kar vojake z orožjem? Kdo je kriv za to, da ljudje v Kolpi umirajo in kako lahko v prihodnje to preprečimo? Kdo med ljudmi širi strah in kdo je prepričan, da Slovenija že dolgo časa ni več varna država? Soočili smo mnenja strank.

Kaj prinaša novi energetski koncept? Predvsem nič konkretnega, razen, da bomo premog kurili še do leta 2054

04. 03. 2018 11.00

Glavni cilj novega energetskega koncepta, ki je sicer zelo splošen in brez konkretnih ukrepov, je prehod v nizkoogljično družbo. Okoljevarstveniki so kritični predvsem, da koncept predvideva uporabo premoga do leta 2054. Na ministrstvu pa pravijo, da izpad proizvodnje električne energije iz TEŠ in NEK pomeni veliko tveganje za zanesljivost oskrbe z elektriko.

FOTO: Gramozne jame – neizkoriščene turistične priložnosti ali nevarnosti, ki se jih premalo zavedamo?

02. 08. 2017 06.30

Slovenija je z vodnimi viri izredno bogata dežela. Poleg urejenih kopališč poleti številne kopalce pritegnejo tudi divja kopališča. Med slednja štejemo gramozne jame, kjer pa je kopanje lahko zelo nevarno. Po drugi strani pa tako lokalne skupnosti kot zasebni vlagatelji čedalje bolj prepoznavajo turistični potencial takšnih kopališč in jih želijo ustrezno sanirati in tudi tržiti.

Kosorjeva o arbitraži: Slovenija je vedno, ko je ocenila, da lahko, uporabila silo

30. 06. 2017 07.23

Prvič po odločitvi arbitražnega sodišča sta se srečala slovenski predsednik Pahor in hrvaška predsednica Grabar Kitarovićeva. Sklenila sta, da je v teh okoliščinah toliko bolj pomembno nadaljevanje njunega dialoga in medsebojnega zaupanja ter dialoga med državama. Bolj ostra pa je bila nekdanja hrvaška premierka Jadranka Kosor.

Cerar pred pogovorom s Plenkovićem poudarja: Na nove pogovore o meji ne mislim pristajati

30. 06. 2017 10.28

Premier Miro Cerar se bo s hrvaškim kolegom Plenkovićem sestal 12. julija v Ljubljani, že zdaj pa poudarja, da se namerava pogovarjati zgolj o implementaciji sodbe, ne pa o poteku meje. Medtem ko je slovenska vlada po razglasitvi zatrjevala, da je Slovenija večinoma dobila, kar je želela, opozicija meni, da je izplen slab.

Arbitražno sodišče postavilo mejo: rešitev na morju 'kreativna', a kako izvedljiva bo v praksi?

29. 06. 2017 11.08

Razplet arbitraže s Hrvaško je za Slovenijo relativno ugoden v Piranskem zalivu, Sloveniji pripadajo tudi vas Drage v Beli krajini, Tomšičeve parcele na Snežniku in Mirišče ob reki Muri. Zaselki južno ob Dragonji, vključno z Jorasovo hišo, ter vojašnica na Trdinovem vrhu so hrvaški.

VIDEO: Jorasov padec v Dragonjo, napad huliganov, ribiške vojne – posnetki, ki so zaznamovali reševanje mejnega spora

29. 06. 2017 06.30

Reševanje mejnega spora je minilo v znamenju številnih incidentov. Se je Joras sam pognal v Dragonjo? Je Marjan Podobnik pretiraval, ko je med prerivanjem pred kamerami klical brata, tedanjega okoljskega ministra? Hrvaški ribiči so obkolili slovenske, vmešala se je policija. Zbrali smo arhivske posnetke, ki so najbolj zaznamovali reševanje obmejnega spora.

Ljudje ob meji čakajo. Bodo od četrtka živeli na Hrvaškem ali v Sloveniji?

27. 06. 2017 16.44

Župani petih obmejnih občin so se pred četrtkovo razsodbo o arbitraži sestali s predstavniki vladi in dobili zagotovilo, da bo država mejašem trdno stala ob strani. Slovenska policija je medtem že pripravljena na skorajšnjo odločitev sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško, upajo, da do incidentov ne bo prišlo.

ZEMLJEVIDI: To so sporna mejna območja, o katerih je razpravljalo arbitražno sodišče

27. 06. 2017 07.00

Slovensko-hrvaški mejni spor se vleče vse od razpada skupne države, najtrši oreh, o katerem je odločalo arbitražno sodišče, pa je meja na morju oziroma določitev stika z odprtim morjem. Če Slovenija tega ne bo dobila, potem je za nas arbitraža pogubna. Koliko je ostalih spornih območij? Teh je dobrih 15 kvadratnih kilometrov, kar predstavlja komaj 0,075 odstotka površine Slovenije.

Arbitraža: Slovenija je pripravljena na več scenarijev. Erjavec upa, da bo soseda odločitev spoštovala

19. 06. 2017 11.48

Arbitražno sodišče bo odločitev glede mejnega spora med Slovenijo in Hrvaško objavilo 29. junija. Premier Cerar upa, da bo Hrvaška odločitev spoštovala. Zunanji minister Erjavec pravi, si ne predstavlja, da se Hrvaška kot članica EU ne bi držala zavez.

Kronologija: 25 let mejnega spora s Hrvaško

30. 06. 2016 18.58

Reševanje vprašanja poteka meje med Slovenijo in Hrvaško ima že dolgo brado, saj se vleče od osamosvojitve obeh držav leta 1991. Kakšna je torej kronologija reševanja mejnega spora?

Skupnost občin Mramorja poziva k odstopu. 'Politika očitno ne razume, kaj se dogaja na terenu'

10. 12. 2015 16.45

Zaradi kršitev zakona in dogovora glede višine povprečnin bo Skupnost občin Slovenije zbirala podpise z zahtevo za odstop ministra za finance. Župani pravijo, da jim država nalaga vedno nove obveznosti, hkrati pa jim krči prihodke, zato je stanje nevzdržno. S predstavniki vlade so sicer še vedno pripravljeni pogovarjati.

Nepravilnosti na inšpektoratih: neupravičena napredovanja in preveč izplačani potni stroški

29. 05. 2015 08.30

Računsko sodišče je ugotovilo nepravilnost v poslovanju inšpektoratov na področju prostora, energetike, rudarstva in prometa ter neučinkovito poslovanje gradbenega inšpektorata v letih 2011 in 2012. Med drugim so ugotovili neupravičena napredovanja javnih uslužbencev in nepravilnosti pri izplačevanju stroškov prevoza.

Na mariborski fakulteti razvili najnatančnejše algoritme na svetu za razpoznavanje površja

09. 01. 2015 06.31

S takšnimi algoritmi je mogoče spremljati razvoj velikih geografskih območij. "Ugotavljamo lahko, kaj so kateri objekti, koliko hiš je bilo zgrajenih, kako hitro rastejo drevesa. Spremljamo lahko tudi velike spremembe, kot so simulacije poplav ali nadzor zemeljskih plazov''.

Hrvaška za mejo po sredini Piranskega zaliva, Slovenija ga hoče v celoti

17. 06. 2014 16.06

Hrvaška meni, da bi moralo najprej sodišče določiti morsko mejo s Slovenijo po sredini Piranskega zaliva, nato pa odločati o stiku Slovenije z odprtim morjem. Ob tem nasprotuje stiku slovenskih teritorialnih voda z odprtim morjem. Slovenija trdi ravno nasprotno.

Ustna obravnava v arbitraži zaključena, zdaj bodo na vrsti arbitri

13. 06. 2014 08.55

Slovenija je imela zadnjo besedo pri ustni obravnavi pred arbitražnim sodiščem, zdaj se bodo arbitri "umaknili" v presojanje pred določitvijo poteka morske in kopenske meje med Slovenijo in Hrvaško.

Vipavska poplavna območja izpuščena iz dokumenta o poplavni ogroženosti

16. 12. 2012 13.53

Poplavna območja v Vipavski dolini so izpustili iz državnega dokumenta o območjih poplavne ogroženosti. Ob dokončnem izpadu iz seznama bi se lahko zgodilo, da na teh območjih ne bi bilo predvidenih investicij in sanacij vodotokov, opozarjajo severnoprimorski župani.