države eu

Oblikovanje balkanske federacije Romov
07. 12. 1999 08.38
Predstavniki Romov so včeraj v Bolgariji ustanovili balkansko federacijo Romov, s katero naj bi dosegli boljše sodelovanje pri reševanju težav Romov, je na včerajšnji novinarski konferenci sporočil predsednik federacije Velko Kostov.

Padec brezposelnosti v EU
06. 12. 1999 20.57
V 11 državah evropske monetarne unije (EMU) je stopnja brezposelnosti prvič v sedmih letih padla pod 10 odstotkov. Oktobra so države EMU beležile 9,9-odstotno stopnjo brezposelnosti.

Brezposelnost v EMU pod 10 odstotkov
06. 12. 1999 16.39
V 11 državah evropske monetarne unije (EMU) je stopnja brezposelnosti prvič v sedmih letih padla pod 10 odstotkov. Oktobra so države EMU beležile 9,9-odstotno stopnjo brezposelnosti.

Bilateralna srečanja slovenske delegacije
04. 12. 1999 11.56
Slovenska delegacija na 3. ministrski konferenci WTO v Seattlu, ki jo vodi minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur je v petek izkoristila prosti čas med pogajanji ZDA ter EU za tri bilateralna srečanja, z Rusijo, Kazahstanom in OECD.

Sodelovanje v programu Obnova
01. 12. 1999 18.20
Sloveniji je od konca novembra uradno odprta možnost, da sodeluje v programu Obnova, s katerim Evropska unija sodeluje pri obnovi BiH, Hrvaške, ZRJ in Makedonije. Kot so sporočili z vladne službe za evropske zadeve, je bila uredba sveta EU s takšno odločitvijo 20. novembra objavljena v Uradnem listu EU in je dan kasneje stopila v veljavo.

Večji izvoz japonskih avtomobilov
01. 12. 1999 18.08
Japonski proizvajalci avtomobilov so oktobra izvozili 385.047 osebnih in tovornih vozil ter avtobusov, kar je 7,3 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Vrednost izvoza avtomobilov in rezervnih delov je oktobra dosegla 7,26 milijarde dolarjev, kar je 13,5 odstotka več kot mesec poprej. Skupno so japonski proizvajalce v letošnjih prvih desetih mesecih izvozili 3.663.167 vozil, kar je 2,7 odstotka manj kot v enakem lanskem obdobju, so sporočili iz japonskega združenja avtomobilskih proizvajalcev.

Približati Evropo ljudem
30. 11. 1999 14.56
Delegacija Evropske komisije v Sloveniji in Center Evropa, informacijski center delegacije, sta danes predstavila svojo novo <a href=http://www.evropska-unija.si target=_new>spletno stran</a>, na kateri je moč dobiti najrazličnejše informacije o EU v slovenščini, ter serijo 20 kratkih oddaj Ljudje Evrope, ki predstavlja poglede na zahodno Evropo ob koncu 20. stoletja. Serijo bo kot prva predvajala TV Slovenija od 16. decembra dalje vsak četrtek ob 18.50 na prvem programu.

Višje cene prevoza potnikov po železnici in pisem
29. 11. 1999 10.11
Pisma in dopisnice v notranjem prometu ter prevoz potnikov po železnici v domačem potniškem prometu so od danes dražje. Ceni pisma in dopisnice v notranjem prometu sta višji za 6,25 odstotka oz. en tolar, medtem ko so cene prevoza potnikov po železnici v domačem potniškem prometu poskočile za pet odstotkov. Na rast inflacije bosta omenjeni podražitvi vplivali predvidoma v višini 0,07 odstotka.

Konferenca v okviru Royaumontske pobude
28. 11. 1999 11.31
Na Bledu bo od srede do petka, od 1. do 3. decembra, konferenca o vlogi lokalnih oblasti ter razvoju politične demokratizacije in stabilizacijskih procesov v JV Evropi v okviru Royaumontske pobude za stabilnost in dobro sosedstvo v Jugovzhodni Evropi. Pripravlja jo slovensko zunanje ministrstvo v sodelovanju z združenjem Eurocities ter občinama Ljubljana in Bologna.

Potrdili Ocalanovo smrtno obsodbo
25. 11. 1999 21.40
Turško vrhovno sodišče je danes potrdilo smrtno obsodbo zoper Abdullaha Ocalana. Sodišče je torej odločilo, da je bilo junijsko sojenje Ocalanu, ki so ga turške posebne enote prijele v Keniji, pravično. Ocalanova usoda kljub temu še ni zapečatena. Odločitev sodišča morata potrditi še turški parlament in predsednik države. Če bi obsodbo, ki jo države EU ostro zavračajo, izvršili, bi to gotovo pomenilo zaustavitev procesa približevanja Turčije EU. Turčijo naj bi po nekaterih napovedih na vrhu EU prihodnji mesec v Helsinkih sprejeli kot formalno kandidatko za vstop v unijo. Organizacija za varstvo človekovih pravic Amnesty International pa je zahtevala, naj turški parlament ustavi izvršitev smrtne kazni kurdskega voditelja Abdulaha Oecalana. Po mnenju organizacije bi Turčija po brezdvomno nepravičnem procesu z izvršitvijo smrtne kazni kršila obveznosti do mednarodnega prava. Organizacija je zahtevala ustavitev izvršitve smrtne kazni za voditelja Kurdske delavske stranke in za vse ostale na smrt obsojene osebe ter vnovič pozvala k popolni prepovedi smrtne kazni v Turčiji.

Še en obisk predstavnikov iz Evropske unije
25. 11. 1999 16.37
V Sloveniji so na obisku predstavniki direktorata EU za kmetijstvo, pristojni za ustanovitev plačilne agencije in predpristopno pomoč SAPARD v državah kandidatkah za vstop v unijo.

Prepoved za izvoz mleka v EU
23. 11. 1999 20.55
Po zapletih z izvozom rdečega mesa iz Slovenije v Evropsko unijo, imajo zdaj težave tudi naše mlekarne. Ker njihovo mleko in mlečni izdelki ne ustrezajo kakovostnim predpisom Evropske unije, na ta trg ne morejo več izvažati svojih izdelkov. Zadnjo pošiljko mleka so odposlali minuli petek.

Trajkovski proti spremembi meja na Balkanu
23. 11. 1999 15.25
Sprememba meja na Balkanu ni potrebna, nastanek nove države pa bi na območju povzročil nove težave, je v pogovoru za grški dnevnik Ta Nea poudaril novi makedonski predsednik Boris Trajkovski.

Kacin sprejel Bana Ki-moona
22. 11. 1999 15.16
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je sprejel veleposlanika Republike Koreje Bana Ki-moona, ki je posebno pozornost namenil bilateralnemu sodelovanju med državama, in sicer zelo uspešnemu ekonomskemu sodelovanju.

Slovenski predsednik v Monte Carlu
20. 11. 1999 09.34
Slovenski predsednik Milan Kučan se je prvi dan obiska v Monte Carlu srečal z monaškim princem Rainierjem III. in prestolonaslednikom Albertom. Kot je po srečanju povedal predsednik Kučan, je gostitelju predstavil razmere v Sloveniji po vojni na območju nekdanje Jugoslavije, vključevanje naše države v EU, gospodarske razmere in tuje investicije v Sloveniji ter vpliv dogajanj na Balkanu na življenje in stabilnost v Sloveniji.

SPOe in FPOe postavili smernice
16. 11. 1999 20.17
Pogajalski ekipi socialdemokratov (SPOe) in svobodnjakov (FPOe) sta na današnjem prvem srečanju v okviru pogajanj za sestavo nove avstrijske vlade postavili smernice za pomembna bodoča vprašanja, kot je širitev EU, je po pogovorih sporočil vodja SPOe, kancler Viktor Klima. Vodja FPOe Joerg Haider pa je dodal, da so prav pri vprašanju širitve EU dosegli pomemben napredek, npr. v ugotovitvi, da s širitvijo ne smejo biti ogrožena avstrijska delovna mesta.

Kučan sprejel najboljše učitelje in ravnatelje
16. 11. 1999 19.59
Predsednik države Milan Kučan je danes sprejel najboljše slovenske učitelje in ravnatelje, dobitnike republiške nagrade za področje šolstva. Kot so sporočili iz predsednikovega urada, je Kučan v nagovoru svojim gostom menil, da je za prihodnost Slovenije avtonomen šolski sistem ključnega pomena.

Obisk v odboru za obrambo DZ
16. 11. 1999 16.07
Predsednik odbora za obrambo DZ Rudolf Petan je danes sprejel delegacijo odbora za mednarodne odnose estonskega parlamenta pod vodstvom njegovega predsednika Andresa Taranda. Petan je sogovornike seznanil s slovenskimi prizadevanji za vključitev v zvezo NATO. Po njegovem mnenju se je Slovenija sicer oddaljila od Balkana, vendar pa to še ne pomeni, da je lahko ravnodušna do dogodkov na tem območju. Zatrdil je, da Slovenija želi imeti dejavno vlogo pri stabilizaciji razmer v tem delu Evrope.

Kitajska občuduje slovenske dosežke v tranziciji
12. 11. 1999 21.40
Zunanji minister Boris Frlec se je med obiskom na Kitajskem danes v Pekingu srečal s podpredsednikom republike Hu Jintaom in podpredsednikom kitajskega parlamenta Bu Hejem. Kitajska sogovornika sta izrazila občudovanje za slovenske dosežke v tranziciji in njeno približevanje EU, se je izvedelo iz virov blizu slovenske delegacije.

Slovenija bližje tranzicijskim državam?
12. 11. 1999 19.56
Izrazito povečevanje neto zadolženosti slovenske države po besedah Jožeta Mencingerja Slovenijo vse bolj približuje drugim nekdanjim socialističnim državam, ki svojo gospodarsko rast gradijo zlasti na zadolževanju v tujini.

Avstrija ne zavira procesa širitve EU
11. 11. 1999 16.50
Avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel je danes na Dunaju kritično ocenil, da za obravnavo posameznih poglavij v procesu širitve Evropske unije ostaja premalo časa.

Začetek mednarodne konference o globalizaciji
08. 11. 1999 16.19
Po uvodnem pozdravu zunanjega ministra Borisa Frleca in rektorja Univerze v Ljubljani Jožeta Mencingerja se je danes v Ljubljani začela mednarodna konferenca Globalizacija, evropska integracija, nacionalna identiteta: izziv majhnih držav. Louis Emmerij, glavni svetovalec Interameriške banke za obnovo in razvoj, je opozoril, da globalizacija v zadnjih letih prinaša nove socialne probleme, in menil, da bi se države morale najprej povezovati regionalno, preden odprejo svoja vrata globalizaciji. Slovenijo je pozval, naj se čimprej vključi v EU, vendar je pri tem državi svetoval, naj ohrani svoje kulturne korenine in se izogne prehitri liberalizaciji svojega trga.

Srečanje Robertsona in Game
06. 11. 1999 08.36
Generalni sekretar zveze NATO George Robertson se je včeraj v Lizboni srečal s portugalskim zunanjim ministrom Jaimejem Gamo.

Sprememba politike do Jugoslavije
04. 11. 1999 21.31
Združene države Amerike so spremenile politiko do Jugoslavije. Ukinitev gospodarskih ukrepov tako zdaj ne pogojujejo več z odstopom Miloševića, pač pa z izvedbo demokratičnih volitev.

Želimo nadaljevati zelo tesen dialog
04. 11. 1999 15.48
Irski premier Bertie Ahern, ki je bil danes na povratnem delovnem obisku v Sloveniji, se je z gostiteljem, predsednikom vlade Janezom Drnovškom, in predsednikom države Milanom Kučanom ločeno pogovarjal predvsem o Evropski uniji, nadaljnjem razvoju petnajsterice in slovenskih prizadevanjih za članstvo v tej evropski združbi. Državi sta ob tej priložnosti podpisali tudi prvi dvostranski sporazum, in sicer o zračnem prometu, ob čemer je premier Drnovšek izrazil upanje, da bodo omenjenemu sporazumu ''kmalu sledili podpisi še drugih manjkajočih dvostranskih dokumentov''. Oba premiera sta se zavzela za krepitev ''odličnih dvostranskih odnosov''.

Sprememba mejne politike po vstopu v EU
03. 11. 1999 21.35
Ko bo Slovenija polnopravna članica Evropske unije, bo morala povsem odpreti meje za prebivalce članic unije, po drugi strani pa jih tesneje zapreti proti državam nečlanicam. Slovenija pa bo morala za nekatere države celo znova uvesti vizume.

Slovenski prispevek k stabilnosti JV Evrope
03. 11. 1999 16.05
Slovenija je gospodarsko in politično dovolj močna ter stabilna, da lahko prispeva k stabilnosti jugovzhodne Evrope, je danes na novinarski konferenci ob koncu dvodnevne parlamentarne mednarodne konference z naslovom Slovenija in druge države kandidatke na poti v EU - vloga parlamentov v procesu širitve Evropske unije poudaril slovenski poslanec in predsednik parlamentarne odbora za mednarodne odnose Jelko Kacin.

Irski premier Ahern na obisku v Sloveniji
03. 11. 1999 15.42
Na povabilo predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška bo nocoj v Slovenijo prispel irski premier Bertie Ahern, ki se bo med uradnim delom delovnega obiska v četrtek srečal z gostiteljem Drnovškom, sprejel pa ga bo tudi predsednik države Milan Kučan. Ob tej priložnosti bosta minister za promet in zveze Anton Bergauer in irska nerezidenčna veleposlanica v Sloveniji Thelma Doran podpisala dvostranski sporazum o zračnem prometu.

O zaščiti slovenske manjšine v Italiji
02. 11. 1999 21.54
Državni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Franco Juri se je danes v Ljubljani sestal s predsednikom zunanjepolitičnega odbora italijanskega senata in članom stranke demokratične levice Giangiacomom Migonejem. Sogovornika sta izpostavila pomen čimprejšnjega sprejema zakona o globalni zaščiti slovenske manjšine v italijanskemu parlamentu, so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.

Kakšna je vloga parlamenta pri širitvi EU?
02. 11. 1999 21.50
Mednarodna parlamentarna konferenca Slovenija in druge države kandidatke na poti v Evropsko unijo - vloga parlamentov v procesu širitve EU, ki jo je pod pokroviteljstvom švedske vlade pripravil državni zbor, udeležuje pa se je okrog 120 predstavnikov evropskih institucij, držav članic ali kandidatk, se je popoldne prvega dne nadaljevala v dveh delovnih skupinah: o širitvi unije ter o izkušnjah v uniji. V prvi so razpravljalci pozornost posvečali vlogi nacionalnega parlamenta v EU ter njegovem odnosu z Evropskim parlamentom, odnosu med večino in manjšino v nacionalnem parlamentu ter odprtosti parlamenta za javnost, ob koncu pa tudi pripravljenosti unije na širitev. Druga skupina se je ukvarjala predvsem z izkušnjami držav članic z EU in, tako kot prva, poudarjala potrebo po krepitvi vloge parlamentov ter sodelovanja nacionalnih parlamentov z Evropskim.