državnega zbora

Vlada s končno odločitvijo o sodelovanju pripadnikov SV v Natovi bojni skupini
11. 04. 2022 17.28
Vlada je na dopisni seji sprejela odločitev o sodelovanju pripadnikov Slovenske vojske v Natovi bojni skupini na Slovaškem. Prav tako je prerazporedila 174 tisoč evrov za izvedbo javnega naročila za nakup digitalne tehnologije in opreme, namenjene ukrajinskemu civilnemu prebivalstvu.

Romana Tomc in Robert Golob: Kdaj oglaševanje postane volilna kampanja?
07. 04. 2022 06.00
Romana Tomc je v predvolilnem soočenju na očitek Roberta Goloba, da se je SDS že precej pred začetkom uradne volilne kampanje začela oglaševati s plakati po državi, odgovorila, da je zakon o tem, kaj se v volilni kampanji sme in česa ne, jasen. Zakaj je torej po zadnjih parlamentarnih volitvah SDS od Računskega sodišča dobila mnenje s pridržkom?

Izenačitev študentske in upokojenske bruto postavke ter izboljšanje položaja študentov
06. 04. 2022 18.06
Državni zbor je s 65 glasovi za potrdil novelo zakona o urejanju trga dela, ki izenačuje bruto urni postavki za delo upokojencev in študentov. Levica je kot vlagatelj predloga vztrajala, da bi moral biti izenačen neto znesek, a je večina glasov odločila drugače, ker da sta obliki dela različno obremenjeni. Ob tem je državni zbor potrdil tudi zakon za izboljšanje položaja študentov. Zakon prinaša zvišanje državnih štipendij za 20 odstotkov do leta 2024, povečanje sredstev za investicije v gradnjo študentskih domov in višje subvencije za prehrano.

Preiskovalna komisija bo ovadila nekdanja šefa Policije Juriča in Travnerja
05. 04. 2022 17.49
Preiskovalna komisija DZ, ki preiskuje sume političnega vmešavanja v delo Policije, je sprejela sklep, da zaradi suma storitve kaznivega dejanja lažnega pričanja pred komisijo na Specializirano državno tožilstvo vloži ovadbo zoper nekdanja šefa Policije Andreja Juriča in Antona Travnerja, je povedal predsednik komisije Rudi Medved.

TV Slovenija: Gibanje Svoboda prehitelo SDS
03. 04. 2022 20.00
Aprilska javnomnenjska raziskava kaže, da je Gibanje Svoboda za las prehitelo SDS. V primerjavi s prejšnjim merjenjem se ocena dela vlade ni kaj dosti spremenila. Najbolj priljubljen politik pa še vedno ostaja predsednik republike Borut Pahor.

Nad parlamentom bo zdaj 24 ur na dan bdel Vlado Paznik
01. 04. 2022 20.58
Petkovi protestniki so začeli z neprekinjeno protestno akcijo do volilnega dne, 24. aprila. Pri Protestni ljudski skupščini so mnenja, da bo trenutna vlada pred volitvami pospešeno kadrovala, sklepala pogodbe in stopnjevala sporne prakse, da si zagotovi čim več privilegijev in strateških položajev za boj zoper novo oblast po volitvah.

Novo dogovarjanje o Piranskem zalivu: opeharjeni ribiči in ogrožen arbitražni sporazum?
31. 03. 2022 15.11
Skupno ribolovno območje, o katerem naj bi že mesece tekli tihi pogovori, bo bolj kot slovenskim koristilo hrvaškim ribičem: ti imajo več ladij in boljšo opremo, medtem ko je na slovenski strani več rib, opozarjajo v opoziciji. Hkrati pa lahko tovrsten sporazum zamaje arbitražni dogovor, ki, kot je znano, ga hrvaška stran ne priznava. Je torej Slovenija sprejela stališče južne sosede? Na zunanjem ministrstvu zagotavljajo, da ne. "Glede meje med Slovenijo in Hrvaško je minister večkrat poudaril, da je arbitražna razsodba dokončna in zavezujoča," so sporočili.

Inštitut 8. marec začel zbirati podpise proti škodljivim posegom politike
30. 03. 2022 08.15
Danes ob polnoči je začel teči 60-dnevni rok za zbiranje podpisov volivcev v podporo predlogu Zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, kot ga predlaga Inštitut 8. marec. Za vložitev predloga novele in začetek zakonodajnega postopka je potrebnih 5000 overjenih podpisov, rok se izteče 28. maja. Inštitut je na ljubljansko upravno enoto oddal prvih 840 podpisov. "Ciljamo na to, da zberemo bistveno več kot 5000 podpisov," je ob tem dejala predstavnica inštituta Mojca Lukan. Medtem so opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB sporočile, da podpirajo predlog zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike.

Odbora DZ za zunanjo politiko in obrambo o sodelovanju SV v bojni skupini na Slovaškem
28. 03. 2022 18.22
Odbora državnega zbora za zunanjo politiko in obrambo sta za zaprtimi vrati razpravljala o sodelovanju Slovenske vojske (SV) v Natovi bojni skupini na Slovaškem. Skupna seja se je zaključila s sklepom o seznanitvi z namero vlade, ki predvideva, da bo v bojni skupini sodelovalo skupno do 200 pripadnikov SV.

'Če je ambicija zgolj biti prvi, je težko dati zeleno luč za takšno misijo'
24. 03. 2022 13.24
Napotitev nove slovenske misije v Ukrajino dolgoletni diplomat Roman Kirn ocenjuje kot tvegano početje, za katerega ni nobenega kredibilnega zunanje političnega argumenta. Če je želja po solidarnosti z Ukrajino iskrena, je prepričan, da bi bila dobra rešitev oblikovanje evropske misije, pri kateri bi lahko sodelovala tudi Slovenija. Do vladne poteze je kritičen tudi nekdanji premier in zunanji minister Miro Cerar, ki pravi, da odločitev kaže na neproduktivno politično pretiravanje na mednarodnem parketu.

Vlada potrdila: 200 slovenskih vojakov v Natovo bojno skupino na Slovaškem
23. 03. 2022 22.28
Vlada Republike Slovenije je sprejela namero o sodelovanju skupno do 200 pripadnikov Slovenske vojske, vključno z nacionalnim podpornim elementom in štabnim osebjem, v Natovi bojni skupini na Slovaškem v okviru Aktivnosti okrepljene pozornosti (eVA), z možnostjo rotacij, so sporočili z Ministrstva za obrambo.

'Neodgovorno in nevarno izzivanje Rusije, pa tudi šov za domačo javnost'
23. 03. 2022 11.44
Pri napotitvi oborožene vojaške diplomatske misije v Kijev gre za nepotrebno izzivanje Rusije in dodatno eskalacijo konflikta, opozarjajo v SD. "Če je Janši toliko do reševanja vojne, naj obleče svojo uniformo iz leta '91, gre tja in se bori za Ukrajino, nas pa naj pusti pri miru," pravi Šarec. Pošiljanje vojaka v Ukrajino pod krinko diplomatske zastave je zelo nevarno dejanje in bi lahko pomenilo, da Slovenija vstopa v vojno z Rusijo, meni Bratuškova. Janša tega ne počne, ker bi mu bilo mar za Ukrajince, pač pa zaradi domače javnosti, ker se boji, da bo izgubil oblast, pa izpostavlja Mesec. S potezo se ne strinjajo niti v DeSUS niti v SNS.

Grozilna pisma z naboji: osumljenec eden od 'oškodovancev'
18. 03. 2022 11.00
Kriminalisti so ugotovili, da je grozilna pisma, ki so jih nekateri visoki predstavniki države prejeli oktobra lani in januarja letos, poslala ista oseba. Po odvzemu brisa ustne sluznice in prstnih odtisov ter hišni preiskavi so ugotovili tudi, da je oseba, ki je utemeljeno osumljena storitve kaznivih dejanj, hkrati ena izmed oseb, ki so predhodno podale predlog za pregon kaznivega dejanja grožnje kot oškodovanci. Po naših neuradnih informacijah stoji za pošiljkami Teodor Goznikar iz Celja, sicer odkrit podpornik vlade in nekdanji član stranke SNS.

Analiza Politica: Koga bi volili Slovenci? Na vrhu izenačena SDS in Gibanje svoboda
17. 03. 2022 12.09
24. aprila 2022 bodo volivci volili 90 poslancev Državnega zbora Republike Slovenije. Leta 2018 je na tretjih zaporednih predčasnih volitvah zmagala Slovenska demokratska stranka. Na drugo mesto se je uvrstil komik in politični satirik Marjan Šarec, na tretje pa Socialni demokrati. Komu se bo sreča nasmehnila letos? Politico v svoji analizi javnomnenjskih raziskav v Sloveniji ugotavlja, da je trenutno največ vprašanih naklonjenih stranki SDS in Gibanju svoboda.

Madžarski državni sekretar: Mura je mejna reka med Slovenijo in Madžarsko
11. 03. 2022 12.56
Prekmurski poslanec Jožef Horvat od zunanjega ministra in vlade pričakuje odločen odziv na izjavo državnega sekretarja za narodnostna vprašanja v madžarski vladi. Dejal je namreč, da je Mura mejna reka med Slovenijo in Madžarsko. "Ob predpostavki, da je prevod natančen, lahko rečem, da se je zgodil meddržavni incident," poudarja Horvat. Madžarski veleposlanik se je za izrečene besede opravičil.

Poziv Pahorju za sklic političnega vrha o posledicah vojne v Ukrajini
08. 03. 2022 16.41
SD je predsedniku republike Borutu Pahorju predlagala sklic političnega vrha, da se ta poenoti o ukrepanju zaradi posledic ruske agresije nad Ukrajino. Predlaga dogovor o usklajenem delovanju slovenske zunanje politike ter ukrepih zaradi motenj v dobavnih verigah in podražitve surovin in energentov.

Kustečeva obžaluje, da se bodo zaradi nejevolje nekaterih zaposlenih zaprli vrtci, šole in fakultete
08. 03. 2022 13.30
Šolska ministrica je pred splošno stavko v vzgoji in izobraževanju sporočila, da so se z vsemi sindikati javnega sektorja pripravljeni pogovarjati o sistemskih rešitvah in reformi plačnega sistema, a da se je vlada zavezala, da pred volitvami ne bo sprejemala dodatnih sistemskih obremenitev javnih financ v breme naslednjega mandata.

Opoziciji šele na seji seznam predloga veleposlanikov, zato obstrukcija
07. 03. 2022 17.47
V odboru DZ za zunanjo politiko (OZP) je za zaprtimi vrati potekala seja o predstavitvi kandidatov za bodoče veleposlanike. Člani odbora iz vrst levosredinske opozicije pa so bili šokirani, saj so gradivo o kandidatih dobili šele na sami seji in tako na predstavitve kandidatov niso bili pripravljeni, sejo pa so obstruirali.

OZP podprl predlog deklaracije o trenutnih razmerah v Ukrajini
04. 03. 2022 18.25
Parlamentarni odbor za zunanjo politiko je danes na nujni seji večinsko podprl predlog deklaracije o trenutnih razmerah v Ukrajini, ki so jo vložili poslanci vseh poslanskih skupin z izjemo SNS s prvopodpisanim predsednikom DZ Igorjem Zorčičem. Sprejeli so tudi nekaj dopolnil. O deklaraciji bo v sredo na izredni seji odločal državni zbor.

KSJS ne izključuje možnosti splošne stavke javnega sektorja
03. 03. 2022 15.45
"Javni sektor zaposluje več kot 180.000 ljudi, vlada pa se do njih obnaša ignorantsko in selektivno, sindikatom javnega sektorja pa očita politikantstvo in to zato, ker se borijo za svoje članstvo in za vse "pozabljene" v javnem sektorju," opozarjajo v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja. Vladi sporočajo, da je tako obnašanje nesprejemljivo in pričakujejo izpolnitev svojih zahtev.

Rekordne cene plina v Evropi, podražitve tudi pri nas
02. 03. 2022 12.01
Cene zemeljskega plina so se v luči ruskega napada na Ukrajino dopoldne zavihtele rekordno visoko, a so se nato spustile. Nafta medtem dosega najvišje vrednosti zadnjih let. Nekaj največjih ponudnikov goriva smo vprašali, kako bodo trenutne razmere v Ukrajini še vplivale na cene pri nas. Odgovorili so nam iz Energetike Ljubljana in Petrola, kjer so svoje odjemalce že obvestili o podražitvah plina v prihodnjih mesecih. Glede na trenutne razmere v Ukrajini, pa ne morejo izključiti nadaljne rasti cen tako pogonskih goriv kot plina.

Zorčič poslanske skupine pozval k podpisu deklaracije o Ukrajini, podporo odrekli le v SNS
02. 03. 2022 10.55
Predsednik državnega zbora Igor Zorčič je vsem poslanskim skupinam v državnem zboru posredoval v podpis in podporo deklaracijo o Ukrajini, s katero bi obsodili rusko agresijo na Ukrajino, izrazili solidarnost z ukrajinskim narodom in obe strani pozvali k prizadevanjem za dosego miru.

'Slovenija je enotna in združena z zavezniki v EU in Nato v obsodbi ruske agresije'
26. 02. 2022 21.08
Po seji Sveta za nacionalno varnost, ki jo je sklical premier Janez Janša, so sporočili, da je "v nacionalnem varnostnem interesu Slovenije je, da se Ukrajina ohrani pred agresijo, da se ogrožanje vzhodnega bloka EU in NATO zmanjša ter da posledično ne pride niti do nove hladne vojne niti do zaostrovanja sankcij zoper Rusko federacijo". Poudarili so, da je Slovenija "enotna in združena z zavezniki v EU in Nato v obsodbi agresije ruske vojske na Ukrajino ter v naporih, da se Ukrajini zagotovi vsa potrebna pomoč".

Zaposleni na diplomatskem predstavništvu in predstavnika delegacije predsednika vlade zapustili Ukrajino
26. 02. 2022 08.19
Po mučnih urah je zaposlenim na slovenskem veleposlaništvu v Ukrajini in dvema predstavnikoma delegacije predsednika vlade, ki sta tja šla pred njegovim napovedanim, nato pa prestavljenim obiskom, uspelo zapustiti državo, ki jo pretresa vojna. Koliko Slovencev je še v Ukrajini medtem ni znano, pristojni pa opozarjajo, da v Ukrajini ni območja, kjer ne bi bilo možnosti napada.

Natovim letalom omogočena poenostavljena uporaba našega zračnega prostora
25. 02. 2022 20.59
Vlada bo vojaškim letalom zavezniških držav omogočila poenostavljeno uporabo slovenskega zračnega prostora za prelete ob razmeščanju enot na vzhodnem krilu Nata. Slovenski zunanji minister Logar je na zasedanju v Bruslju dejal, da Slovenija podpira odločno in hitro ukrepanje na ravni Unije. Zadnje sprejete sankcije je označil kot "najhujši paket sankcij" proti Rusiji. Obrambni minister Tonin pa se je udeležil seje odbora DZ za zunanjo politiko in obrambo, na katerem je opozoril tudi na stanje na Zahodnem Balkanu

Slovenska delegacija uspela zapustiti Kijev, ne pa tudi Ukrajine
25. 02. 2022 11.25
V Ukrajini so še vedno zaposleni na slovenskem veleposlaništvu in dva predstavnika delegacije predsednika vlade, ki sta tja šla pred njegovim napovedanim, nato pa prestavljenim obiskom. Po zadnjih informacijah poteka umik osebja in članov delegacije. V Ukrajini pa je, kot smo poročali, še med 50 in 60 slovenskih državljanov. Prav veliko novih informacij na MZZ nimajo, a tiste, ki so trenutno v Ukrajini, znova svarijo, naj se na pot odpravijo le, če je to varno in če imajo zadostne zaloge goriva, hrane in vode.

Vladni ukrepi med epidemijo: 'Ta vlada je dokazano odgovorna za vse zgrešene ukrepe in presežne smrti'
24. 02. 2022 17.16
Parlamentarna preiskovalna komisija, ki na zahtevo opozicije preiskuje z epidemijo covida-19 povezane vladne ukrepe, je sprejela vmesno poročilo. Kot naznanitev sumov več kaznivih dejanj ga bodo predali preiskovalnim organom in vlado pozvali k takojšnjemu odstopu, je povedal predsednik komisije Robert Pavšič iz LMŠ.

Vladni odgovor šolnikom: Stavka je neupravičena in ne bo plačana
23. 02. 2022 21.14
Vlada meni, da je stavka v vzgoji in izobraževanju, "zaradi katere se bodo šolska vrata dejansko zaprla", neupravičena, nerazumljiva in zato ne more biti plačana iz javnih sredstev. V odgovoru sindikatom pravi, da v času, ko so razpisane volitve, "ne bo neodgovorno sprejemala dodanih sistemskih obremenitev javnih financ v breme naslednjega mandata".

'Odpadniške' države, ki niso obsodile Putinovega podpisa
23. 02. 2022 15.19
V obsodbah poteze ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki je s podpisom odloka separatistični regiji Doneck (DNR) in Lugansk (LNR) v Ukrajini priznal kot neodvisni, se je združil praktično večina mednarodne javnosti. Vseeno pa se je nekaj državnikov odločilo, da njegovo odločitev javno podpre. Omenjeni ljudski republiki sta se vzajemno uradno priznali že leta 2014, ko sta na svojo roko razglasili neodvisnost, enako se je takrat odločila tudi Južna Osetija, de facto neodvisna kavkaška republika, ki jo sicer večina članic OZN šteje za del Gruzije. Zdaj se je za podporo Donecku in Lugansku odločila tudi prav tako nepriznana republika Abhazija, poleg nje pa še mednarodno priznane države Belorusija, Nikaragva, Sirija, Venezuela in Kuba, tvit odobravanja je prišel tudi iz Jemna.

Sodišče zavrnilo pritožbo poslanca Horvatha zoper prekrškovno odločbo zaradi nezdružljivosti funkcij
22. 02. 2022 10.16
Tako višje kot okrajno sodišče sta ugotovili, da je Komisija za preprečevanje korupcije v prekrškovnem postopku, vodenem zoper poslanca Državnega zbora RS Ferenca Horvatha, pravilno uporabila določbe Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ko mu je leta 2019 izdala prekrškovno odločbo, ker ni odpravil nezdružljivosti funkcij, so sporočili s KPK.