drevesne

Za obnovo gozdov na Krasu rokave zopet zavihalo več kot 350 prostovoljcev
22. 11. 2024 11.06
Dve leti po največjem požaru v Sloveniji prostovoljci iz vse Slovenije zopet pomagajo pri obnovi pogorelih gozdov na Krasu. V želji, da bi prispevali k hitrejši obnovi območij, ki so bila v požaru poleti 2022 najbolj prizadeta, je rokave zavihalo več kot 350 zaposlenih iz številnih podjetij, dijakov in drugih.

ZDA grozi invazija škržatov: hkrati bi se lahko pojavilo več deset milijard žuželk
27. 04. 2024 11.18
ZDA bo v prihodnjih tednih po napovedih preplavilo na milijarde škržatov. Hkrati naj bi se namreč izlegli dve skupini teh žuželk, kar se je nazadnje zgodilo leta 1803, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Razkošna posest šefa Mete na Havajih: skrivni bunker in 11 drevesnih hišic
17. 12. 2023 11.50
Pod taktirko direktorja spletnega velikana Meta Marka Zuckerberga na Havajih raste ogromna "utrdba". Kaj vse pa pred radovednimi pogledi skriva visok šestmetrski zid, ki obdaja ogromno zemljišče na otoku Kauai? Med drugim bo po podatkih portala Wired na posestvu nekoč stal skrivni podzemni bunker, 11 drevesnih hišic, ki bodo povezane z vrvnimi mostovi, pa tudi posebna varnostna infrastruktura.

Močno deževje povzročalo težave: voda zalivala objekte, zaprte ceste ...
25. 10. 2023 09.11
Burno vremensko dogajanje je za seboj pustilo precej posledic. Zaradi poplavljenega cestišča sta zaprta cesta pri Zgornji Stahovici in podvoz na Pragerskem, zaradi zemeljskega plazu pa cesta Robič–Staro selo–Kobarid pred nekdanjim mejnim prehodom Robič. Ponekod so ponoči posredovali gasilci. Polne roke dela so imeli predvsem na severnem Primorskem.

Gorska gozdna meja po svetu se zaradi podnebnih sprememb zvišuje
21. 08. 2023 12.14
Kot ugotavljajo raziskovalci, se gorska gozdna meja po svetu zvišuje. Ugotovili so, da se je med letoma 2000 in 2010 kar 70 odstotkov gozdnih meja v gorah povzpelo navzgor. Nova študija kaže tudi na to, da je dvig posledica podnebne krize.

Kratka noč za gasilce Črne na Koroškem, županja hvaležna, da ni bilo žrtev
22. 07. 2023 07.11
Dan po silovitem neurju, ki je največ škode povzročilo na Koroškem, se sanacija posledic nadaljuje. Prebivalcem in gasilcem so na pomoč priskočili tudi pripadniki Slovenske vojske, na terenu pa si je škodo ogledal tudi minister za obrambo Marjan Šarec. Napovedal je, da bodo po potrebi aktivirali tudi gasilske enote iz drugih delov države. Županja Črne na Koroškem Romana Lesjak pa ob tem državo poziva k ureditvi hudournikov. Ocenjuje namreč, da če bi imeli pregrade, takšnih posledic za stanovanjske hiše morda ne bi bilo.

BLOG: Spojine za lajšanje bolečin in zmanjšanje vnetij
23. 04. 2023 07.00
Tokrat bom pisal o salicilatih, naravnih spojinah, ki se pojavljajo v različnih vrstah hrane, vključno s sadjem, zelenjavo, oreščki in zelišči. Verjetno še niste slišali za te spojine, zato si vzemite kakšno minutko časa in preberite članek.

Na kraško pogorišče zasajajo prve drevesne sadike
05. 02. 2023 10.15
Na goriškem in komenskem Krasu, kjer je lansko poletje divjal največji požar v zgodovini samostojne Slovenije, se je obnova pogorelega gozda že začela. Trenutno poteka čiščenje najbolj prizadetih gozdnih površin. Ker pa je obnova s pogozdovanjem hitrejša in drugačna od naravne, gozdarji s prostovoljci že zasajajo tudi prve drevesne sadike.

Rekord: kupec iz Italije za hlod iz slovenskih gozdov ponudil 47.838 evrov
18. 02. 2022 10.24
Letošnja licitacija vrednejšega lesa na Koroškem je postregla z novimi rekordi. Najvišjo ceno je dosegel hlod gorskega javorja rebraša iz državnih gozdov, za katerega je kupec iz Italije ponudil kar 23.800 evrov po kubičnem metru oz. 47.838 evrov za celotni hlod. Doslej je bila najvišja cena 18.900 evrov za kubični meter, tokrat pa so 20 tisočakov dosegli kar štirje hlodi.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?
17. 02. 2022 06.00
Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Ujme in lubadar podrli za 8000 olimpijskih bazenov lesa
07. 02. 2022 06.00
V zadnjih osmih letih so morali v slovenskih gozdovih posekati za 8000 olimpijskih bazenov, polnih lesa, poškodovanega v žledu, vetrolomih in snegolomih, nato ga je načel še smrekov lubadar. Usoda naših gozdov je negotova zlasti zaradi podnebnih sprememb. V prihodnjih desetletjih se bo smreka umikala na višja območja, v težavah je tudi bukev. Naši gozdovi bi lahko bili čez 50 let bolj podobni mediteranskim.

Iz gozdov ukradli 100 kamionov državnega lesa
02. 02. 2022 06.00
Več kot tisoč kubičnih metrov lesa vsako leto izgine iz državnih gozdov. Največ pokradenega lesa iz gozdov v lasti države, ki se razprostirajo na 12 odstotkih površine Slovenije, so zabeležili v letu 2020, ko so izmaknili kar za 100 polnih tovornjakov lesa. Večinoma morajo storilci najprej drevesa posekati in jih s tovornjaki izvleči iz gozdov. Zato je vprašanje, kako lahko takšna dejanja ostanejo neopažena. Sodnih epilogov skorajda ni. Ukraden les iz slovenskih gozdov konča tudi v Avstriji in Italiji.

Uspešna dražba hlodovine: presegli naj bi doslej najvišjo ceno za kubični meter
06. 12. 2021 17.52
Družba Slovenski državni gozdovi (SiDG) je izpeljala svojo prvo dražbo, na kateri je kupcem ponudila vrednejše gozdne lesne sortimente. Na voljo je bilo okoli 650 kubičnih metrov hlodovine, prodali so skoraj vso, je povedal poslovni direktor Matjaž Juvančič, ki pa še ne ve, kakšne so bile končne cene. "Imam le neuradne informacije, da naj bi presegli dosedanjo najvišjo ceno, ki je bila dosežena za kubični meter v Sloveniji, to je 15.000 evrov," je dejal.

Bi lahko živeli dlje v objemu dreves?
11. 10. 2021 13.02
Ob sprehodu po gozdu se pogled ustavi na drevesih in rastju, čute preplavijo vonjave in zvoki, ki so za to okolje edinstveni. Sprostite se in zadihate, počutite se pomlajene in okrepljene. Ne, to niso zgolj občutki, saj imajo gozdovi dokazano pomemben učinek na fizično in psihično zdravje.

Nova uredba bi omogočila posege v pragozd: 'Zelena luč za uničenje zadnjih koščkov prvobitne narave'
27. 03. 2021 09.34
Vlada z uredbo s področja gozdarstva uvaja spremembe, s katerimi bo prižgala zeleno luč za uničenje še zadnjih koščkov prvobitne slovenske narave, opozarjajo strokovnjaki in okoljevarstvene organizacije. Na kmetijskem ministrstvu pojasnjujejo, da tako rešujejo problematiko širjenja podlubnikov iz gozdnih rezervatov v okoliške gospodarske gozdove in preprečujejo gospodarsko in ekološko škodo lastnikov gozdov. A stroka, ki sicer lastnike gozdov razume, tej uredbi nasprotuje, saj je ''potrebno reševanje problemov od primera do primera, nikakor pa ne z uredbo, kakršna je v obravnavi, ki zajema kar vse rezervate naenkrat''.

Za odstranitev tempirane bombe le mesec dni časa, potem je že prepozno
06. 10. 2020 06.00
Pogled na gorenjske gozdove, ki jih še vedno ogroža lubadar, je marsikje precej klavrn. Da se bo situacija drastično izboljšala, gorenjski gozdarji ne pričakujejo – vetrolomov, ki močno vplivajo na namnožitev lubadarja, namreč ni manj, ampak več. Veliko odgovornosti zato pade na lastnike, a tukaj se še dodatno zaplete. Odkupna cena, še posebej zaradi podlubnikov prizadetega lesa, je nizka, primanjkuje ekip za sanacijo, k situaciji svoje doda še lastniška struktura – veliko je starejših lastnikov, lastnikov, ki imajo le majhne koščke gozda in niso vajeni gospodarjenja z njim, obstajajo tudi lastniki, ki jim je za situacijo malo mar, posledice pa seveda čutijo vsi okoli njihovega gozda. Pristojni zato izdajajo tudi sklepe o izvršbi.

Z bagrom, lopatami in strguljami odkrivajo zaklade preteklosti
03. 10. 2020 19.51
Arheologi se odkrivanja naše preteklosti lotevajo z bagrom, motikami, rovnicami, lopatami in strguljami. Tudi na Pungrtu na Igu, kjer potekajo obsežna izkopavanja gradišča staroselcev iz mlajše železne dobe in rimskega obdobja. Razkrila so na terase preoblikovan teren, na vsaki terasi pa ležijo ostanki objektov oziroma hišk staroselcev. Predvsem izkušnje pa arheologom in izkopavalcem povedo, kaj je delo človeških rok, kdaj je bila skala vklesana ali izravnana.

Znan zmagovalec natečaja za prenovo Trga Evrope, ki povezuje Gorici
17. 09. 2020 12.38
Zmagovalni projekti natečaja za prenovo Trga Evrope predstavljajo idejo novega skupnega čezmejnega ozemlja, sešitega z evropsko in kulturno nitjo, je pojasnil novogoriški župan. Prvo nagrado za najboljši projekt si je prislužil italijanski arhitekturni biro Studio Associato di Architettura Baglivo Negrini.

Italijani v Divačo nelegalno pripeljali več ton smeti, prebivalci čakajo na ukrepanje pristojnih
16. 07. 2020 08.33
Kako je mogoče, da nelegalno pripeljani kup več ton smeti po štirih mesecih še vedno ogroža prebivalce Divače? Dogodek smo prijavili okoljskemu inšpektoratu, a se v vsem tem času ni spremenilo še nič, pravi županja. Prebivalci se namreč bojijo, da so med smetmi mogoče tudi nevarni odpadki.

Rekordna licitacija: kar dva hloda prodana za 29.000 evrov
19. 02. 2020 15.45
Tudi na letošnji licitaciji vrednejšega lesa se je kot najbolj zaželen izkazal gorski javor rebraš, ki je dosegel ceno 14.400 evrov za kubični meter. Povprečna cena je znašala 265 evrov za kubični meter lesa, skupno pa sta na licitaciji zakrožila dva milijona evrov. Količina hlodov je bila rekordna, licitacije pa so se udeležili številni novi kupci iz tujih držav. Največ lesa je kupil Kitajec.

Direkcija: Drevesa na območju tragične nesreče niso bila zaznana kot nevarna
13. 02. 2020 10.49
Drevesa, ki so se pri Podvelki v ponedeljek zaradi orkanskega vetra podrla in terjala smrtno žrtev, niso bila zaznana kot nevarna, so sporočili iz direkcije za infrastrukturo. Ta je sicer izvedla in še načrtuje več vlaganj v zaščitne ukrepe nad cesto Dravograd-Maribor.

Simon Cowell želi na svoji posesti posekati drevesa: javnost mu očita hinavščino
24. 12. 2019 18.41
Potem, ko se je britanski televizijski voditelj Simon Cowell z družino preselil v vilo v Wimbledonu, mu je javnost zaradi njegovega zahtevka, da bi na svoji posesti posekal osem dreves, očitala hinavščino.

'Slovenci ne potujemo več za vsako ceno, želimo si kakovosti'
14. 04. 2019 14.41
Slovenci smo radoveden narod, zelo radi potujemo. Za svoj prosti čas smo pripravljeni nameniti več denarja, izbrati kakovost in zaupati organizacijo svojega potovanja izkušenemu ter dobremu ponudniku, opažajo naše turistične agencije. Globalno pa se po obdobju "must wi-fi" potovanj pojavljajo novi trendi, ki obljubljajo t. i. digital detox – stari dobri dopust, brez telefona, računalnika in tablice.

'Vedno več lastnikov gozdov ne ve, kje je njihov gozd'
07. 12. 2018 06.00
Gozd pokriva skoraj 60 odstotkov Slovenije, lastnik gozda pa je skoraj vsak četrti Slovenec. Med njimi najdemo tako skrbne kot malomarne lastnike. "Vedno več lastnikov gozdov je doma v mestih in vedno več jih ne ve, kje ima svojo lastnino," pravi direktor Zavoda za gozdove Damjan Oražem, ki še opozarja, da se zaradi podnebnih sprememb tudi za slovenski gozd "končuje mirno obdobje".

Slovenec, ki globoko v džungli odkriva davno izgubljena majevska mesta
14. 07. 2018 07.00
Globoko v mehiški džungli, kamor človeška noga nikoli ne stopi, se z mačeto v roki in klobukom na glavi mimo strupenih kač in tarantel prebija mož, ki mu ljudje pravijo slovenski Indiana Jones. Pred leti je skupino arheologov pripeljal do treh davno izgubljenih majevskih mest, zdaj pa smo z njim po sledeh Majev stopili tudi mi.

Dunajski živalski vrst bogatejši za mladička belorokega gibona
08. 09. 2017 20.21
Nedavno je v dunajskem živalskem vrtu Schönbrunn na svet pokukal mladiček belorokega gibona. Gre za ogroženo vrsto brezrepih opic z dolgimi rokami, ki skoraj vse življenje preživijo v drevesnih krošnjah in se sporazumevajo z glasnimi kriki.

Gasilci na požarišču pri Divači prekinili požarno stražo, požar je zajel 95 hektarjev površin
05. 08. 2017 13.39
Okoli 90 gasilcem je ob pomoči vojaških helikopterjev in letal Slovenske vojske uspelo pogasiti požar ob železniški progi Rodik-Divača, ki je po oceni zavoda za gozdove zajel 95 hektarjev površin. Razmere na požarišču so mirne, gasilci so že zjutraj prekinili s požarno stražo.

FOTO in VIDEO: Požar na Krasu pogašen, na terenu ostaja požarna straža
04. 08. 2017 08.28
Gasilci so pogasili požar, ki ga je ob železniški progi na Krasu povzročil vlak. Iz zraka je gasilcem poleg helikopterja pomagal tudi pilatus Slovenske vojske, čez noč bo na terenu požarna straža. Medtem je Uprava za zaščito in reševanje razglasila veliko požarno ogroženost na območju številnih občin, v Novi Gorici pa uvajajo požarno stražo.

FOTO: Koga motijo drevesa? Vandal se je znova znesel nad sadovnjakom in drevoredom ob PST
30. 12. 2016 14.17
Policija išče vandala, ki se je letos že trikrat spravil nad drevesa ob Poti ob žici in na javen sadovnjak na Grbi. Tokrat je uničil preostale sadike v nasadu, v drevoredu ob Poti ob žici pa je polomil 19 lip in mestni proračun oškodoval za okoli 10.000 evrov. Pristojni za pomoč prosijo tudi občane.

Nekoč z avtobusi, danes z letali. V 25 letih so se potovalne navade slovenskih turistov precej spremenile
25. 06. 2016 06.00
Z osamosvojitvijo se je Slovenija zarisala tudi na turistični zemljevid kot nova turistična destinacija. Prav tako pa so takrat lahko državljani začeli ustanavljati svoja podjetja in pojavljati so se začele prve zasebne turistične agencije. Kam so Slovenci potovali, kdo so bili turisti pri nas? In kako različne krize, napadi in nesreče vplivajo na turizem?