društva

Na gradu Khislstein podelili nagrade slovenskim avdiovizualnim ustvarjalcem

15. 06. 2025 20.34

Milena Zupančič in Boris Juh sta letošnja prejemnika nagrade Ita Rina za življenjsko delo. Prestižni nagradi sta prejela na slavnostni podelitvi v Kranju, kjer so v petek odprli 5. Kranjski igralski filmski festival - Krafft.

Kdo bo še skrbel za planinske koče?

15. 06. 2025 13.00

Slovenske planinske koče so več kot le postojanke za pohodnike. So simboli gorništva, kraji z dušo, ki s toplim obrokom in prijazno besedo sprejmejo vsakega obiskovalca. Zadnje čase pa se soočajo s številnimi izzivi – pomanjkanje kadra, vse zahtevnejši pogoji dela in težavne obnove.

Maraton Franja: pričakovani zastoji, preverite kje

13. 06. 2025 07.24

Rekreativni kolesarji se bodo med petkom in nedeljo udeležili 44. Maratona Franja BTC City. Največji rekreativni kolesarski dogodek v Sloveniji se je začel z vožnjo na čas.

Kronometer odpira vikend 44. Maratona Franja

13. 06. 2025 08.24

Ljubljano bodo ta konec tedna znova preplavili rekreativni kolesarji, ki se bodo med petkom in nedeljo udeležili 44. Maratona Franja BTC City. Največji rekreativni kolesarski dogodek v Sloveniji se bo začel z današnjo vožnjo na čas. Kronometer od Ljubljane do Domžal in nazaj (21,2 km) se bo začel ob 16. uri.

Prebolela levkemijo: 'Nikoli si nisem mislila, da bo doletelo ravno mene'

10. 06. 2025 07.15

Za rakom pri nas vsak dan na novo zboli povprečno 45 bolnikov. Približno trije dobijo diagnozo krvni rak. Gre za bolezen, ki se lahko skriva za neopaznimi simptomi, kot so pogosti prehladi in utrujenost. Pred 20 leti je za krvnim rakom zbolela tudi Alenka Rak, ki je po številnih zapletih bolezen uspešno premagala. Še vedno pa se vrača na hematološki oddelek, kjer se srečuje z novimi bolniki in jim v okviru programa "Bolnik bolniku" nudi psihološko podporo in sporoča, da je življenje po raku mogoče.

Uničena razstava bolnikov s krvnimi boleznimi: 'Ljudje ne vedo, kaj počnejo'

09. 06. 2025 15.28

Na Gallusovem nabrežju v Ljubljani so neznani vandali v nedeljo zvečer poškodovali razstavo, ki jo je pripravilo Društvo bolnikov s krvnimi boleznimi. Na razstavnih plakatih so bile predstavljene osebne zgodbe posameznikov, ki se spopadajo z levkemijo, limfomom in drugimi krvnimi boleznimi.

Župan, ki so ga na veselici pretepli: Počutim se ogroženega

08. 06. 2025 11.32

Na gasilski veselici v Ribnici so zapele pesti. Dva napadalca sta pretepla župana Sama Pogorelca. "Jaz in moja družina se počutimo ogrožene," po dogodku priznava župan, gasilci pa, da starši mladih zaradi nevarnosti ne pustijo več na takšne dogodke. Poškodbe sta sicer utrpela še en občan in policistka, ki je posredovala. Ker niso bili izpolnjeni zakonski pogoji za pridržanje, privod ali predlog za odreditev pripora zoper osumljene, bo policija po končanem postopku na pristojno okrožno državno tožilstvo posredovala kazensko ovadbo, so pojasnili na vrhovnem državnem tožilstvu.

Na Hrvaškem so se razmnožili mungi: namesto kač plenijo perjad in divjad

08. 06. 2025 20.01

So majhni in ljubki, toda nevarni plenilci. Na hrvaškem otoku Čiovo so se namnožili indijski mungi, ki domačine spravljajo ob živce. Plenijo domače živali in divjad, lahko ogrožajo tudi zdravje ljudi. Če so jih pred stoletjem na dalmatinske otoke naselili, da bi se z njihovo pomočjo rešili preštevilnih kač, zdaj iščejo načine, kako bi se znebili mungov.

Po požaru pri Smledniku še manjša žarišča, straža ostaja

07. 06. 2025 14.26

Požar v gozdu med Smlednikom in Trbojami je gasilcem uspelo obvladati, ostajajo le še manjša žarišča, je povedal predsednik Prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Smlednik Miha Vovk. Na območju ostaja požarna straža. Požar sta pomagala gasiti tudi dva Air tractorja.

Zgodovinski trenutek: medved Felix čofota na svobodi, končno v gozdu

07. 06. 2025 13.22

Medved Felix, ki so ga pred slabim mesecem preselili iz Kočevja v medvedje zatočišče Bärenwald Arbesbach v Avstriji, se v svojem novem domu dobro počuti. Po tritedenski karanteni so ga pred dnevi izpustili v ograjen prostor v gozdu, ob tem je tudi zaplaval v ribniku, so sporočili iz društva za dobrobit živali AniMa (Animals Matter).

V Ljubljano danes prihaja razstava o oblikovanju, ki je inovativno, čudaško, drugačno

06. 06. 2025 14.14

Odprtje osrednje razstave Evropskega oblikovalskega festivala "Ekscentričnost – Oblikovanje izven središča".

Bo Mussolini še častni meščan Gorice? O tem bo odločalo sodišče

06. 06. 2025 12.19

Goriško društvo Agorè se je s trojico goriških občanov pritožilo na Deželno upravno sodišče (TAR) za Furlanijo - Julijsko krajino glede odločitve Občine Gorica, da fašistični diktator Benito Mussolini ostane njen častni občan.

Bitka za ohranitev črne človeške ribice: prebivalci Črnomlja se ne dajo

05. 06. 2025 20.40

Posebnost, o kateri tuje televizije snemajo dokumentarne oddaje. Gre za črnega močerila, sorodnika človeške ribice, ki je še bolj poseben. Živi namreč le na enem območju, v podzemnem svetu Črnomlja. Tudi za njegovo ohranitev so prebivalci tamkajšnjega naselja stvari vzeli v svoje roke.

Koalicijski poslanci prižgali prvo zeleno luč zakonu oploditve z biomedicinsko pomočjo

03. 06. 2025 20.47

Odbor za zdravstvo je za obravnavo na seji državnega zbora pripravil zakonski predlog, s katerim bi dostop do oploditve z biomedicinsko pomočjo omogočili tudi samskim ženskam in ženskam v istospolnih zvezah. Predlog je vložila koalicija, kjer poudarjajo, da sledijo odločbi ustavnega sodišča. Proti so v opozicijskih NSi in SDS, ki je sejo obstruirala.

Z defibrilatorji opremljena vsaka slovenska občina

03. 06. 2025 13.40

V okviru projekta AED v vsako občino je Društvo AED vsem 212 slovenskim občinam namenilo sredstva za nakup avtomatskega zunanjega defibrilatorja in pripadajoče zaščitne omarice. Gre za pomemben korak k večji dostopnosti teh življenjsko pomembnih naprav po vsej državi.

Vstop na dubrovniško obzidje 40 evrov, a kam gre ves denar?

03. 06. 2025 11.22

Na Hrvaškem se je razvila polemika glede vodenja dubrovniškega obzidja. Društvo, ki ga vodi, z visokimi vstopninami služi milijone evrov. Hrvaški odvetnik je zdaj podal kazensko ovadbo glede upravljanja te svetovne znamenitosti, saj je po njegovem mnenju sporno to, da za upravljalca nikoli ni bil razpisan natečaj. S tem pa je odprl polemiko o transparentnosti in zakonitosti.

Več kot 100 planinskih koč čaka obnovo, potrebovali bi milijone

01. 06. 2025 20.18

Več kot 100 planinskih koč po državi potrebuje adaptacijo, kar pa pomeni težave za marsikatero od planinskih društev, ki skrbijo zanje. Tega se zavedajo tudi na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport. Na Planinski zvezi Slovenije si želijo sistemske rešitve v obliki zakona, o čemer se pogovarjajo z ministrstvom.

30-urna gasilska vaja: ukrepanje ob potresu

31. 05. 2025 20.31

Obsežna 30-urna gasilska vaja ob scenariju uničujočega potresa v Ljubljani je namenjena preizkusu nepretrganega delovanja ljubljanskih gasilcev in ostalih služb zaščite in reševanja, so danes pojasnili udeleženci. V svetu se povečuje število naravnih nesreč, ki bodo v prihodnje še pogostejše, zato je vaja ključna za pripravo nanje, so poudarili.

Nov dodatek za zaposlene na oddelkih za demenco v socialnovarstvenih zavodih

29. 05. 2025 16.56

Zaposleni, ki v okviru socialnovarstvenih zavodov opravljajo neposredno delo z osebami z demenco ter osebami z duševnimi, telesnimi ali senzornimi motnjami, bodo junija začeli prejemati nov dodatek k plači. Gre za mesečni dodatek v višini 12 odstotkov urne postavke osnovne plače, je povedal minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac.

Financiranje osebne asistence: vložili tožbo proti državi

29. 05. 2025 16.40

V Društvu distrofikov Slovenije in društvu YHD so nezadovoljni, ker pomanjkljivo državno financiranje osebne asistence ogroža to dejavnost in načenja neodvisno življenje uporabnikov. Kot izvajalci osebne asistence so zato vložili tožbo proti državi, so povedali danes. Ministrstvo za delo pa očitke zavrača.

Med kandidati za ustavnega sodnika tudi Franci Matoz?

26. 05. 2025 08.20

Na javni poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov za dve prosti mesti sodnikov Ustavnega sodišča Republike Slovenije, ki ga je predsednica republike v Uradnem listu objavila 25. aprila 2025, so v Uradu predsednice Republike prejeli 13 prijav. Med možnimi kandidati naj bi bila tudi odvetnik Franci Matoz in pravnik Anže Erbežnik.

Za nakup PDL laserja potrebujejo še 65.000 evrov

25. 05. 2025 16.43

"Otroci z ognjenim znamenjem nujno potrebujejo možnost terapij s posebno medicinsko napravo," sporočajo v društvu Viljem Julijan. Že lani so začeli z zbiralno akcijo, s katero želijo zbrati 100.000 evrov za nakup PDL laserja, ki ga bodo nato podarili Dermatovenerološki kliniki v Ljubljani. Manjka jim še 65.000 evrov.

Odstrelili bodo 206 medvedov: odlok razburil aktiviste

23. 05. 2025 16.21

Ministrstvo je izdalo dovoljenje za odstrel 206 rjavih medvedov. To je razburilo društvo Alpe Adria Green. Odstrel 206 medvedov ni ukrep varstva narave. Je znanstveno neutemeljena, trajnostno sporna in nevzdržna praksa, ki zavaja javnost in služi interesom, ki z ohranjanjem naravne dediščine nimajo nič skupnega, pozivajo.

Določbe o volitvah predstavnika samostojnih poklicev v DS neustavne

22. 05. 2025 15.59

Ustavno sodišče je na podlagi pobude Inženirske zbornice Slovenije ugotovilo, da je zakon o državnem svetu v delu, ki ureja volitve predstavnika samostojnih poklicev vanj, v neskladju z ustavo. Državnemu zboru je naročil, naj neskladje odpravi v letu dni, saj bi razveljavitev lahko prinesla še večjo neustavnost.

Sejemo sončno prihodnost: Slovenske železnice skupaj z občinami ob železnici simbolično poudarjamo pomen povezovanja, trajnostnega razvoja in družbene odgovornosti

21. 05. 2025 10.22

Slovenija bo letošnje poletje še bolj sončna in cvetoča. Slovenske železnice s ponudbo trajnostne mobilnosti skupaj z lokalnimi skupnostmi oz. občinami pomembno vplivamo na razvoj trajnosti v okolju. Ob svetovnem dnevu čebel, ki ga praznujemo 20. maja, tako skupaj z desetimi občinami po državi simbolično napovedujemo setev medovitih rastlin v krajih ob železnici, s čimer simbolično poudarjamo pomen povezovanja, trajnostnega razvoja in družbene odgovornosti. Sončnice so medovita rastlina, ki bodo v polnem razcvetu v septembru, ko praznujemo tudi Evropski teden mobilnosti.

Matic je v ZDA končno prejel gensko zdravilo: počuti se odlično

21. 05. 2025 09.13

Iz Društva Viljem Julijan so sporočili, da je 8-letni Matic, za katerega so s pomočjo vse Slovenije nedavno zbrali dobra 2,1 milijona evrov, v ZDA končno prejel zdravljenje z gensko terapijo. Matic se po zdravljenju počuti odlično, njegova družina pa je ob tem presrečna do solz.

Kožni melanom: ključna zaščita in zgodnje odkrivanje

13. 05. 2025 15.00

Kožni melanom je v Sloveniji šesti najpogostejši rak, za katerim zboli približno 1400 ljudi na leto, približno 130 pa jih umre, pojasnjujejo strokovnjaki. Še posebej poudarjajo pomen zaščite pred ultravijoličnim (UV) sevanjem in pozornosti na nenavadne kožne spremembe, saj je zgodnje odkrivanje raka ključno.

Veganstvo: za nekatere sporno, za druge etični način prehranjevanja

12. 05. 2025 19.23

Agresivni, moralistični, nadležni, vsiljivi, bledolični. Vse to so predsodki, s katerimi se dnevno srečujejo vegani. Veganska prehrana je v očeh mnogih dolgočasna, brez okusa, zapletena, nenasitna in draga, vegani pa so pogosto razumljeni kot nekakšni aktivistični nasprotniki vsejedcev. A kljub vsem negativnim predstavam o veganih, je teh, tako na svetu kot tudi v Sloveniji, vse več. Marsikdo iz zdravniške stroke je glede veganstva še vedno skeptičen, vse več pa je tudi kvazi strokovnjakov, ki ponujajo prehranske nasvete, ne da bi bili za to ustrezno kvalificirani. Koga torej poslušati, zakaj se ljudje odločajo za veganstvo, je to ustrezen način prehrane in kaj so njegove pasti?

Referendum: sledi še štetje glasov po pošti

12. 05. 2025 06.02

Po nedeljskem referendumu o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bodo okrajne volilne komisije ugotavljale izid glasovanja po pošti iz Slovenije. Te glasovnice sicer izida glasovanja ne morejo spremeniti, saj so volivci zakon v nedeljo prepričljivo zavrnili.

Na teku trojk najboljši Modri dirkači, v treh dneh 44.254 udeležencev

10. 05. 2025 09.19

Ekipa Modri dirkači v sestavi Luka Ljubič, Andrej Mikelj in Janez Mulej je s časom ure, 11 minut in 54 sekund zmagala na 20 kilometrov na teku trojk v okviru 67. Poti ob žici, ki poteka ob osemdeseti obletnici osvoboditve Ljubljane. Skupaj je bilo v treh dnevih na različnih dogodkih po podatkih organizatorjev 44.254 udeležencev, kar pomeni rekordno udeležbo.