e-glasovanje

Sončna energija za vse: Ali bo v Sloveniji ugasnila?
10. 04. 2025 07.00Hrastnik bi lahko poimenovali kar zibelka slovenskih energetskih skupnosti. Uspelo jim je ujeti sončnega duha energetskih skupnosti, ki ni le cenejša elektrika, ampak predvsem sodelovanje uporabnikov pri odločanju. Potencial za razvoj energetskih skupnosti v Sloveniji je velik, a zdaj se bojijo, da se bo ustavil. Razvoj modela skupnostne samooskrbe je namreč temeljil na letnih neto meritvah, zaradi sprememb v evropski zakonodaji pa odslej ni več mogoč. Država je ključni pogoj, ki določa odnos med dobaviteljem in člani skupnosti, popolnoma deregulirala, opozarjajo v društvu Focus. Odgovor ministrstva je naložbena pomoč, člani takšnih skupnosti pa si želijo bolj trajnostnostne rešitve, saj ne želijo biti odvisni od trenutne politike.

Mednarodna recenzija brez bistvene spremembe ocene ekonomske upravičenosti
18. 10. 2024 13.06Na ustavnem sodišču je še druga pobuda za ustavno presojo odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o Jeku 2. Vložili so jo dve fizični osebi ter nevladni organizaciji Focus in Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki menijo, da je referendumsko vprašanje sugestivno in nejasno. Mednarodni neodvisni pregled vhodnih podatkov za analizo ekonomike projekta Jek 2 pa medtem ni bistveno spremenil prvotne ocene njegove ekonomske upravičenosti. Po reviziji je investicijska vrednost brez stroškov financiranja ocenjena na 9,6 do 15,4 milijarde evrov.

1600 evrov minimalne plače, v pokoj pri 60, zamrznjene cene in ljubezen do diktatorjev
11. 07. 2024 07.00Kakšna bo realnost, ko se bodo glave po francoskih volitvah še nekoliko bolj ohladile? Prva reakcija je bilo veselje, ker je bil "ustavljen pohod skrajne desnice". Kaj pa bo Franciji in EU prinesla (skrajna) levica, ki želi precej radikalne spremembe? Olajšanje ali se bodo sčasoma uresničile napovedi Marine Le Pen o "odloženi zmagi"?

Številni glasovali predčasno: 'Vsak glas šteje'
07. 06. 2024 10.10Stranke pred evropskimi volitvami in referendumi volivce nagovarjajo s še zadnjimi pozivi. Medtem je od torka do četrtka potekalo predčasno glasovanje. Vse tri dni skupaj se je predčasnega glasovanja udeležilo 3,7 odstotka volilnih upravičencev (59.097 volivcev na evropskih volitvah in 58.981 na posvetovalnih referendumih), so sporočili iz Državne volilne komisije. Pred petimi leti je evropske poslance na predčasnih volitvah volilo 31.356 volivcev oziroma 1,84 odstotka volilnih upravičencev.

Na predčasnem glasovanju bistveno več volivcev kot leta 2019
06. 06. 2024 09.52Po podatkih okrajnih volilnih komisij se je drugi dan predčasnega glasovanja volitev poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament udeležilo 20.686 volivk in volivcev oziroma 1,3 odstotka volilnih upravičencev. Glasovanja na posvetovalnih referendumih se je udeležilo 20.656 volivk in volivcev oz. 1,3 odstotka volilnih upravičencev. Prvi in drugi dan skupaj se je predčasnega glasovanja udeležilo 2,5 odstotka volilnih upravičencev.

Spletne strani vladnih organov občasno ne delujejo, a ne gre za hekerski napad
05. 06. 2024 20.23Spletne strani nekaterih državnih organov so danes občasno nedostopne. Kot so potrdili na ministrstvu za digitalno preobrazbo, razlog za nedelovanje ni kibernetski napad, temveč tehnične težave na komunikacijskem omrežju državnih organov HKOM. Sicer pa je danes zadnji dan za prijave za glasovanje na voliščih omnia in na domu, ki prav tako potekajo prek e-Uprave. Tudi na tej strani občasno zaznavajo težave, prijava prek SMS PASS-a občasno ne deluje, lahko pa prijavo oddate tudi brez e-identitete.

Estonci bodo svoj glas na volitvah lahko oddali prek mobilnih naprav
08. 05. 2024 12.49Estonski državljani bodo lahko svoj glas na volitvah kmalu oddali tudi prek mobilnih naprav, je odločil parlament v Talinu. Zakon bo sicer v veljavo dokončno stopil šele oktobra, tako da tovrstno glasovanje na prihajajočih evropskih volitvah še ne bo mogoče.

Varnostni svet ZN sprejel resolucijo o takojšnji prekinitvi ognja v Gazi
25. 03. 2024 15.42Varnostni svet ZN je danes sprejel resolucijo z zahtevo po takojšnji prekinitvi ognja v Gazi med muslimanskim svetim mesecem ramazanom, ki bo vodila v trajno premirje. Prejšnji poskusi sprejetja resolucije so naleteli na številne ovire, saj so ZDA, Kitajska in Rusija uporabile svoj veto. Resolucijo, ki jo je predlagalo deset nestalnih članic, med njimi Slovenija, so podprle vse članice VS ZN razen ZDA, ki so se vzdržale. "Danes je pomemben dan, ki pomeni začetek konca trpljenja civilistov v Gazi", je dejal slovenski veleposlanik v Varnostnem svetu Samuel Žbogar, zunanja ministrica Tanja Fajon pa jo je označila za sporočilo upanja. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, predsednik Evropskega sveta Charles Michel in visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell so prav tako pozdravili sprejetje resolucije Varnostnega sveta ZN.

E-glasovanje: preteklost, sedanjost in prihodnost z vidika kibernetske varnosti
18. 02. 2024 11.52Prizadevanje za sisteme e-glasovanja predstavlja pomemben premik v tem, kako demokracije izvajajo volitve. Ta prehod pa je zajet v polemike in pomisleke glede kibernetske varnosti, kar so še posebej poudarile sporne predsedniške volitve v ZDA leta 2016 in 2020. Medtem ko privlačnosti izboljšane dostopnosti in učinkovitosti ni mogoče zanikati, ostaja varnost takih sistemov najpomembnejša skrb.

Kakšen vpliv ima Nova Slovenija na Darsu?
24. 10. 2023 06.00Valentin Hajdinjak, nekdanji podpredsednik Nove Slovenije, je kljub menjavi vlade ostal na vrhu Darsa. Hajdinjaku, imenovan je bil v Janševi vladi, se je na Darsu pridružil še en član NSi Damijan Jaklin. Kakšen vpliv ima stranka na Darsu? Razkrili smo namreč tudi fotografijo prvaka stranke Mateja Tonina, ki se je ob obisku v Riku Ribnica fotografiral pred še nedobavljenim kamionom Darsa. Nova Slovenija je bila doslej članica štirih vlad, v vsaki je sodelovala z SDS. Vzponov in padcev med strankama je bilo v preteklosti več, v vladi Roberta Goloba pa so se ponovno pojavila trenja.

Zaradi vse več nesreč v Parizu prepovedali izposojo e-skirojev
01. 09. 2023 15.08Medtem ko je za nas samoumevno, da si poleg koles lahko izposojamo tudi električne skiroje, pa so se v Parizu odločili prepovedati izposojo električnih skirojev, zaradi vse več nesreč in posledično vse več smrtnih primerov. Županja mesta je razpisala referendum, na katerem se je kar 90 odstotkov prebivalcev izjasnilo proti električnim skirojem.

Veterinarska zbornica vlado svari pred menjavo direktorja UVHVVR
07. 08. 2023 10.50Veterinarska zbornica Slovenije opozarja kmetijsko ministrico in predsednika vlade, da pogoste menjave generalnega direktorja UVHVVR negativno vplivajo na stabilno vodenje institucije, ki ima odločilno vlogo pri obvladovanju pojavov kužnih in drugih bolezni pri živalih.

Zakaj izbira novega vodstva v Levici traja toliko časa? 'Demokracija terja svoj čas'
21. 06. 2023 20.02Postopki izbiranja novega vodstva v Levici so dolgotrajni, v stranki pa so dejali, da "demokracija terja svoj čas". Že več kot dva tedna je namreč minilo od volilnega kongresa v Celju, kjer so volitve samo začeli, celoten postopek pa bo še trajal. Uradno tudi sporočajo, da razkola v stranki ni, kljub očitkom Mihe Kordiša in njegovih somišljenikov, da se Levica preveč pomika v sredino.

Parižani glasujejo: bo izposoja električnih skirojev v prestolnici prepovedana?
02. 04. 2023 11.35Prebivalci Pariza glasujejo o tem, ali naj bo izposoja električnih skirojev v francoski prestolnici še naprej dovoljena oziroma ali naj jo prepovejo. Zaradi pogostih nesreč in nepravilne uporabe skirojev med prebivalci in turisti so se namreč pojavili pozivi k njihovi prepovedi.

Boštjančič nezadovoljen z višino predvidenega primanjkljaja za leto 2023
22. 11. 2022 06.31DZ se je podrobneje seznanil s predlogom državnega proračuna za leto 2023 in 2024. Potem ko naj bi se prihodnje leto primanjkljaj z letošnjih nekaj manj kot dveh milijard evrov povzpel na 3,3 milijarde evrov, se bo ta čez dve leti znižal. Vlada pričakuje, da takrat odstop od fiskalnega pravila ne bo več mogoč. V proračunu sta med drugim zapisana zvišanje povprečnine za občine ter višina letnega dodatka upokojencem, ki bo izplačan v juniju.

V nedeljo ponovno na volišča: na vrsti zakonodajni referendumi
21. 11. 2022 13.50Državljani Slovenije bomo lahko ponovno izkazali svoja stališča na voliščih v nedeljo, 27. novembra, in odločali o treh referendumih: noveli Zakona o vladi, noveli Zakona o dolgotrajni oskrbi in noveli Zakona o Radioteleviziji Slovenija. Predčasno glasovanje se začenja jutri, v torek, in bo potekalo do vključno četrtka. Volivci pa lahko do srede, 23. novembra, do 24. ure še oddajo vloge za glasovanje na volišču izven okraja stalnega prebivališča in za glasovanje na domu v primeru bolezni, so predstavili aktualne informacije na DVK.

Evropski parlament potrdil uvedbo enotnega polnilnika v EU
04. 10. 2022 09.59Evropski parlament je sprejel nova pravila, ki uvajajo skupni polnilnik za majhne elektronske naprave, kot so pametni telefoni in tablice. Uvedba enotnega polnilnika – to bo polnilnik z vhodom USB-C – bo pomemben korak k zmanjšanju količine elektronskih odpadkov v EU ter lajšanju življenja potrošnikov. Ti bodo na ravni EU prihranili do 250 milijonov evrov letno, poudarjajo v Evropskem parlamentu.

DVK zagotavlja: Vsi volivci v tujini bodo prejeli uradne prazne glasovnice
23. 08. 2022 10.03Glede na napovedi Državne volilne komisije bi morale predsedniške volitve za razliko od državnozborskih miniti brez težav s pošiljanjem glasovnic v tujino. Volilno gradivo z uradno prazno glasovnico za izseljence bo Pošti Slovenije predano najpozneje 45 dni pred dnevom glasovanja, za zdomce pa najpozneje v treh delovnih dneh po prejetju njihovega obvestila, da želijo glasovati po pošti iz tujine, zagotavljajo.

DVK: To, da zdravniki volivcem ne želijo izdati potrdila, je nesprejemljivo
08. 04. 2022 12.52Potem ko so okrajne komisije Državno volilno komisijo obvestile, da zdravniki v nekaterih zdravstvenih domovih zavračajo prošnje za izdajo potrdil volivkam in volivcem, ki želijo zaradi bolezni oddati vlogo za glasovanje na domu, je DVK v dopisu zapisala, da je to nesprejemljivo, saj število vlog ni neobvladljivo in ne bi smelo predstavljati velike dodatne obremenitve za zdravnike.

Če 24. aprila ne boste mogli osebno na volišče, so tukaj navodila, kaj storiti
19. 02. 2022 06.00Slovenci bomo novo zasedbo parlamentarnih klopi izbirali 24. aprila. Ker vsi volilni upravičenci ne bodo mogli osebno na volišče, nekatere že zdaj zanima, kako bodo lahko oddali svoj glas. Zaradi številnih vprašanj, ki jih Državna volilna komisija (DVK) v teh dneh prejema v zvezi z drugimi načini glasovanja na volitvah v državni zbor 2022, so pripravili pojasnila glede glasovanja v tujini, glasovanja izven okraja stalnega bivališča, glasovanja po pošti in glasovanja na domu. Spodaj so zbrane ključne informacije glede izvedbe omenjenih načinov glasovanja in pomembnih rokov.

Poslanci potrdili zakon: Gre za prvi paket sprememb za debirokratizacijo
27. 12. 2021 20.28Državni zbor je s 46 glasovi za in 41 proti potrdil zakon o debirokratizaciji. Ta bo po mnenju vlade in koalicije olajšal dostop do javnih storitev in ukinil nekatera administrativna bremena. Nasprotoval mu je del opozicije, kjer so opozarjali, da je bil pripravljen mimo vseh običajnih procesov.

Pred poslanci debirokratizacija in avdiovizualne medijske storitve
15. 12. 2021 14.52V nadaljevanju seje DZ so med drugim obravnavali predlog zakona o debirokratizaciji, novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah ter novelo zakona o postopnem zapiranju Rudnika Trbovlje-Hrastnik in razvojnem prestrukturiranju regije. Glede predlaganih rešitev za debirokratizacijo so poslanci razdeljeni, zlasti pri predlaganem elektronskem vročanju in vzpostavitvi Uradnega registra RS. Predlogu novele o medijskih storitvah so poslanske skupine večinoma naklonjene, predlog zakona o ravnanju z odpadki pa je končal pot v državnem zboru.

DVK zavrača očitke o odgovornosti za težave pri izvedbi referenduma
22. 07. 2021 13.36Državna volilna komisija kot neutemeljene zavrača vse očitke o omejevanju volilne pravice, ki so leteli nanjo v času izvedbe referenduma o noveli zakona o vodah. Kritike, da so odgovorni za težave pri obveščanju domov za starejše, glasovanju po pošti in predčasnem glasovanju, izhajajo iz napačnega razumevanja referendumskih pravil, opozarjajo.

Mark Boris Andrijanič postal minister za digitalno preobrazbo
16. 07. 2021 07.20DZ je Marka Borisa Andrijaniča imenoval za ministra brez listnice, pristojnega za digitalno preobrazbo. Za je glasovalo 45 navzočih na seji, proti jih je bilo 44 – dodaten glas koaliciji je namenil Desusov Franc Jurša, ki pravi, da je že nekaj dni tarča političnih pritiskov. Andrijanič digitalno preobrazbo vidi kot "ekipni šport, v katerem lahko zmagamo le, če držimo skupaj". Po oceni Tonina imenovanje ministra kaže, da ima vlada še vedno ustrezno podporo v DZ in lahko mirno nadaljuje z delom.

DVK zavrnila več ugovorov zoper delo volilnih odborov
14. 07. 2021 15.37Državna volilna komisija je na seji zavrnila več ugovorov zoper delo volilnih odborov na nedeljskem referendumu o noveli zakona o vodah. Člani DVK so tudi sklenili, da se bodo prihodnji teden odzvali na zaplete, ki so spremljali tokratno referendumsko odločanje.

Zaključne besede pred volilnim molkom: 'Vse nas je povezala voda'
09. 07. 2021 10.52Organizatorji referendumske kampanje imajo le še danes čas, da volivce in volivke prepričajo v glasovanje za novelo Zakona o vodah ali proti njej na referendumu to nedeljo. Opolnoči bo namreč nastopil volilni molk. Zanimanje volivcev za referendum je sicer veliko – v dveh dneh predčasnega glasovanja jih je glas oddalo skoraj 54.500. Ob 11. uri so na sklepni novinarski konferenci svoje stališče še zadnjič predstavili člani gibanja Za pitno vodo: "Narave in skupnosti ne damo in zanju se bomo borili še naprej."

V Gibanju za pitno vodo opozarjajo na zaplete pri glasovanju iz tujine
08. 07. 2021 08.25V Gibanju za pitno vodo so zopet opozorili, da nekatere osebe še vedno niso prejele volilnega gradiva za glasovanje iz tujine po pošti na referendumu o noveli zakona o vodah. Po njihovem mnenju je to težavno, saj morajo volivci glasovnice oddati do nedelje, v tujini pa so pošte med vikendi večinoma zaprte. Številni volivci, ki so oddali elektronsko vlogo, pa so sredi noči v svoje e-poštne nabiralnike dobili ogromno povratnih sporočil. Gre za napako eUprave in ne DVK, poudarja slednja. Iz ministrstva so sporočili, da so napako odpravili in da so bile vloge, oddane na eUpravi, uspešno oddane in obdelane.

Zaplet pri prijavah na glasovanje izven kraja stalnega prebivališča
07. 07. 2021 09.41Na prvi dan predčasnega glasovanja na referendumu o noveli zakona o vodah je glas oddalo 24.697 volivcev oziroma 1,45 odstotka vseh volilnih upravičencev, so sporočili z Državne volilne komisije. Pobudniki referenduma pa opozarjajo na težave pri prijavah na glasovanje izven kraja stalnega prebivališča. S težavami se soočajo tudi tisti, ki želijo glasovati iz tujine, so opozorili.

Rok za prijavo za glasovanje na domu ali voliščih omnia se izteka
07. 07. 2021 06.20Pred referendumom o noveli zakona o vodah se izteka rok za prijavo še za nekatere posebne oblike glasovanja. Volivci, ki bi želeli v nedeljo glasovati zunaj kraja stalnega prebivališča ali na domu, lahko to še danes sporočijo okrajni volilni komisiji. Še danes in v četrtek pa lahko volivci svoj glas oddajo tudi predčasno.

Gneča za predčasno glasovanje, na voliščih nekaj zmede in zapletov
06. 07. 2021 06.26Na prvi dan predčasnega glasovanja o zakonu o vodah se pred volilnimi mesti vijejo kolone volivcev, ki bi radi oddali svoj glas. "Ljudje čakajo v vrsti po več ur, tudi na soncu, in se zato vračajo domov, volišče je zelo slabo označeno," razmere v Ljubljani opisujejo v Gibanju za pitno vodo. O težavah poročajo tudi iz drugih slovenskih mest. Državna volilna komisija odgovarja, da DVK zaplete na voliščih rešuje s pristojnimi okrajnimi enotami in volivce poziva k potrpežljivosti.