efektivno

FT: Trumpove carine bodo najmanj prizadele Slovenijo

08. 04. 2025 08.27

Kaj bo za posamezne države prinesel Trumpov gospodarski protekcionizem? Najbolj je na udaru Azija, kjer ZDA za nekatere trgovinske partnerice uvajajo krepko višje carine kot za EU. Carine tako ustvarjajo nov labirint pravil za trgovce in države, piše časnik Financial Times. Med tistimi državami, ki bi jih Trumpovi ukrepi najmanj neposredno prizadeli, pa bi lahko bila Slovenija. Ta namreč ne beleži velikega izvoza v ZDA.

Zakaj je ta kolagen boljši in učinkovitejši od vseh ostalih?

04. 11. 2024 00.15

Ker nam je pomembno, kaj vnašate v svoje telo, smo ustvarili Procollagen, ki vas bo popolnoma navdušil s svojimi učinki in hitrim delovanjem.

Kako široko bodo zasebniki odprli vrata zdravnikom iz javnih bolnišnic?

18. 10. 2024 06.00

"Dajmo enkrat jasno in glasno zapisati ločevanje javnega in zasebnega, da se vidi, da lahko zasebniki ravno tako poslujemo z zaposlenimi zdravniki, s svojimi sredstvi in opremo," pravi generalni direktor Diagnostičnega centra Bled, zasebnika koncesionarja. Ministrica za zdravje je razjezila zdravnike, ki se bodo morali odločati med delom v javnih zavodih ali pri zasebnikih. Analizirali smo tudi razmejitev dela zdravnikov v Italiji in Avstriji, so tam bolj strogi glede dvojnega dela kot pri nas?

Roj tisočerih dronov na kitajskem nebu

29. 09. 2024 11.10

Ljudska republika Kitajska praznuje 75 let svojega obstoja. Po državi potekajo številne slovesnosti, spremlja pa jih bogat kulturni, a tudi tehnološki program. V Šenzenu so simultano lansirali roj 7598 dronov, ki so jih upravljali iz enega samega prenosnega računalnika.

Tonin, Stevanović, Mesec in Volk: je bila Sovjetska zveza res Rusiji največji sovražnik?

03. 06. 2024 06.00

V oddaji 24UR Zvečer so se v četrtek soočili Vojko Volk, ki kandidira na listi Gibanja Svoboda, Matej Tonin iz Nove Slovenije, Zoran Stevanović iz Resnice in Luka Mesec iz Levice. Res ruska ustava odreja varovanje Rusov prek svojih meja? Kakšni so pogoji za priznanje države? Je bila Slovenija res sama pri priznanju Palestine?

'Eno noč si nisem upal zaspati in sem s prsti migal celo noč, da jih ne bi izgubil'

07. 04. 2024 17.10

Psiha je 80 odstotkov, ko se odpraviš na pettisočake in višje vrhove, pravi Izidor Furjan, direktor Izimanije in popotniški vodnik. Človek preprosto mora biti psihično pripravljen na vzpon, kako težko pa je to, je izkusil tudi na lastni koži, ko se je odpravil na najvišji vrh Antarktike, 4892 visok Vinson. Razmere so tam precej drugačne, narava je neizprosna, Izidor pa je eden izmed redkih Slovencev, ki mu je ta vzpon uspel.

24UR Forum: Medicinske sestre za tekoči trak, politiki k zasebnikom?

11. 03. 2024 19.46

V posebni oddaji 24UR Forum - (Ne)javno zdravstvo na POP TV smo opozorili na alarmantne številke: več kot 137 tisoč bolnikov čaka nedopustno dolgo in to je skoraj polovica vseh čakajočih. Zaradi dolgih čakalnih dob pridobivajo zasebniki, koncesionarji. Ti zdravnike in zdravstveno osebje privabljajo z boljšimi pogoji dela, z boljšim plačilom. Tudi sami pa priznavajo, da potrebujejo močan javni sistem. Ga bo vlada okrepila?

Po neuspešnih pogajanjih: 'Odločitev za protestni shod je pravilna'

06. 12. 2023 14.01

Predstavniki sindikatov javnega sektorja so se znova pogajali s finančnim ministrom Klemnom Boštjančičem, a tudi tokrat velikega napredka ni bilo. Vlada naj bi namreč vztrajala pri ponudbi, po kateri bi se plače uskladile šele s 1. julijem prihodnje leto, pa še to le za okoli 2,2 odstotka. Čeprav so se dogovorili, da bodo s pogajanji nadaljevali v ponedeljek, bodo jutri ob 12. uri vseeno zakorakali na ulice. Predsednik konfederacije sindikatov Slovenije Jakob Počivavšek je dejal, da je vztrajanje vlade pri tej ponudbi zgolj potrditev, da je odločitev za protestni shod pravilna.

Real Madrid upravičil vlogo favorita in strl odpor Brage

24. 10. 2023 22.52

Real Madrid v letošnji sezoni Lige prvakov še naprej ostaja stoodstoten. Po Unionu iz Berlina in Napoliju je z zadetkom razlike padla še Braga, ki se je do konca upirala favoriziranemu moštvu s španske prestolnice. Za goste sta v polno merila Rodrygo v prvem in Jude Bellingham v drugem polčasu, za Brago pa je na 1:2 znižal Alvaro Djalo.

Kje lahko vzamete šest mesecev plačanega dopusta?

01. 09. 2023 06.00

Javni sektor je v primerjavi z zasebnim radodarnejši z dopusti, v povprečju za pet dni letno. Če imajo v javnem tudi 60 dni dopusta, imajo v nekaterih zasebnih podjetjih celo neomejen plačan dopust, pa tudi tako imenovano sobotno leto – dopust, ki traja več mesecev. Kje ga lahko delavci koristijo? Primere dobrih praks pa pogosto zasenčijo izkoriščanja. Kakšna in kje?

To nujno potrebuješ pred poletjem!

04. 05. 2023 00.15

Vedno se osredotočamo samo na čiščenje in nego obraza, pozabljamo pa na preostali tudi izjemno pomemben del našega telesa.

10 razlogov, zakaj morate to nujno uporabljati

10. 05. 2023 00.15

Brez redne uporabe tega izdelka za telo bo vaša koža hitreje vidno postarana, saj ji z leti primanjkuje optimalne vlage in ostalih hranilnih snovi, ki so izjemno pomembne za čudovito mehko in prožno kožo.

Z ustreznimi plačami do dostojnega življenja in bivanja

23. 03. 2023 00.15

Gospodinjstvom v zadnjem času zaradi rasti cen konec meseca ostane vse manj denarja. Živeti ali bolje rečeno životariti na robu preživetja ni nikogaršnja želja.

Slovenci za plačilne storitve lani v povprečju odšteli 70,71 evra

20. 02. 2023 10.57

Tipični komitent slovenske banke ali hranilnice je lani za paket storitev v povprečju namenil 70,71 evra oz. 1,31 evra več kot leta 2021, ugotavljajo v Banki Slovenije. Toda razpon med najcenejšo in najdražjo banko ostaja zelo velik, v najcenejši stane košarica plačilnih storitev manj kot 30 evrov, v najdražji blizu 100 evrov.

Obrambni izzivi Evropske unije

22. 01. 2023 14.45

Ruski napad na Ukrajino je zopet postavil na dnevni red tisto, na kar so opozarjali mnogi svetovni strokovnjaki za obrambo in mednarodne odnose – vojna med nacionalnimi državami v 21. stoletju ni le možna, temveč zelo verjetna. Čeprav se vojna še vedno ne splača v objektivnem gospodarskem ali političnemu smislu, si moramo naliti čistega vina: t. i. objektivni interesi, kot so recimo povečanje BDP-ja, ljudske blaginje in mehke politične moči v drugih državah, za preveč svetovnih državnikov pač niso njihovi lastni.

Ko zaškripajo gosenice T-14 Armate, se razširijo čenče

22. 11. 2022 11.21

T-14 Armata, ruski tank naslednje generacije, spet buri duhove. Tudi tokrat je bila dovolj že zgolj objava videa 55-tonskega "Objekta 148", ki premaguje jesenski blatni poligon v ruskem Kazanu, da so se pojavile špekulacije in govorice o tem, da se odpravlja na ukrajinsko bojišče. Uradno pa iz Moskve prihajajo povsem kontradiktorni signali, saj je Putin ukazal zaustavitev več deset milijard evrov težkega državnega programa za oboroževanje (GVP 2027), v sklopu katerega sta bila financirana tudi razvoj in proizvodnja tanka, ki že osem let povzroča skrbi na zahodu.

Politični vihar v Avstraliji: nekdanji premier zagovarja prevzem nadzora nad več resorji

17. 08. 2022 14.44

Nekdanji avstralski premier Scott Morrison je zagovarjal ukrepe, s katerimi je med pandemijo covida-19 skrivaj prevzel nadzor nad več ključnimi resorji, vključno z zdravstvenim in finančnim, zaradi česar se je soočil z ostrimi kritikami. V zagovor je dejal, da bi ta pooblastila uporabil le v nujnih primerih.

Predlagana davčna reforma bi po ocenah GZS hromila gospodarsko rast

11. 08. 2022 10.59

Gospodarska zbornica Slovenije je preučila in se opredelila do predloga sprememb štirih davčnih zakonov. Predvsem so se osredotočili na predlagane spremembe zakona o dohodnini. Medtem ko nekatere spremembe zbornica podpira, ima pri nekaterih zadržke oziroma jim nasprotuje.

Razkrivamo, kako bi vlada zmanjšala čakalne dobe in naredila red v zdravstvu

07. 07. 2022 23.10

Več inšpektorjev za nadzor nad čakalnimi vrstami, nov urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu, sprememba plačevanja obsega storitev izvajalcem v javnem sistemu. To in še več si je zadalo zdravstveno ministrstvo v ambicioznem interventnem zakonu, ki smo ga neuradno dobili pred sejo vlade. Strm padec neposrednih obravnav pacientov na primarni ravni v zadnjih treh letih pomeni, da se že tako preobremenjenemu zdravstvu nalaga dodatna bremena, in prav urejanje kaosa na primarni ravni je prva vojna napoved iz Štefanove ulice 5. Kaj to pomeni za čakalne vrste, kakšne spremembe bodo jeseni občutili pacienti, se v ozadju že zbirajo lobiji in stegujejo dobaviteljske lovke?

Kapital je plaha ptica

07. 07. 2022 06.00

Slovenija sodi med države, kjer je davek na kapital manj obdavčen. Podjetja imajo lahko tudi 100-odstotno olajšavo na področju spodbujanja investicij in razvoja. Je Slovenija pri obdavčitvi kapitala na robu davčne oaze?

'Če vlada z javnim denarjem ravna odgovorno, ljudje nimajo težav s plačevanjem davkov'

06. 07. 2022 06.00

Je davčno breme v Sloveniji visoko ali je to zgolj naš občutek? Kje smo na lestvici v primerjavi z drugimi državi? Zakaj skandinavski model visokih davkov deluje? Prav zato, pravi Suzana Macuh, rojena slovenskim staršem na Švedskem, ker lahko vsak ne glede na dohodek ali socialni položaj dobi od države tisto, kar potrebuje.

Ukrajinske borce iz Azovstala odpeljali v rusko ujetništvo

19. 05. 2022 10.05

Ruski vojski se je od ponedeljka predalo že 1730 ukrajinskih vojakov iz jeklarne Azovstal v mestu Mariupolj, od tega je 80 ranjenih, je sporočilo rusko obrambno ministrstvo. Po navedbah Moskve je velika večina zajetih vojakov premeščena v nekdanjo zaporniško kolonijo v regiji Doneck.

Je Samo Fakin z nadzorom nad delom ortopedov odprl Pandorino skrinjico?

18. 03. 2022 11.35

Posebni interni nadzor, ki ga je vodstvo UKC Ljubljana zahtevalo po razkritju, da so se nekateri ortopedi evidentirali na delovnem mestu, v resnici pa so v tem času delali pri drugem izvajalcu in tako neupravičeno dobivali covidne dodatke, je razkril, da na področju ortopedije vlada kaos. Leta 2019 je bilo namreč od 23 zaposlenih ortopedov podpovprečno obremenjenih kar 15. Medtem ko je polno zaposleni zdravnik, rekorder tega leta, opravil 2104 ambulantne preglede, pa se lahko eden od njih 'pohvali' zgolj s 359 pregledi.

Naša ekipa skupaj s prostovoljci in borci na vlaku za Kijev

05. 03. 2022 20.18

Naša ekipa, ki zadnje dni spremlja vojno v Ukrajini na tamkajšnjih tleh, se z Lvova pomika proti Kijevu. Ruska vojska želi skleniti obroč okoli prestolnice, železnica pa je še vedno najvarnejši način prevoza tja. Uspeli so se priključiti humanitarni skupini, ki v bolnišnico pelje pomoč. Predmestje Kijeva je sicer aktivno vojno območje, pred dnevi je bila tam napadena tudi skupina britanskih poročevalcev, ki so padli v zasedo - novinar je bil ranjen, snemalca rešil neprebojni jopič.

Finančni ministri EU o uvedbi najmanj 15-odstotnega davka na dobiček

18. 01. 2022 06.54

Finančni ministri EU so v Bruslju razpravljali o tem, kako nedavno doseženi globalni dogovor o uvedbi najmanj 15-odstotnega minimalnega davka na dobiček velikih podjetij prenesti v evropsko zakonodajo. Francosko predsedstvo upa, da bo politični dogovor o direktivi mogoče doseči marca.

Z analizo pokazal, kako ključno je cepljenje za potek epidemije

09. 11. 2021 14.07

Cepljenje ključno vpliva na potek epidemije covida-19 v Sloveniji in je nujno potrebno za preprečitev preobremenjenosti zdravstvenega sistema. To so zaključki analize, ki jo je pripravil izredni profesor in doktor Janez Žibert. Za vse, ki ne verjamete v učinkovitost cepiv, je pripravil tudi scenarij brez cepljenja.

IJS: Po kriterijih ECDC smo že v temno rdeči fazi

14. 09. 2021 18.58

Epidemija narašča s podvojitvenim časom približno 13 dni, kaže nova projekcija Instituta Jožef Stefan. Kot so opozorili, je Slovenija po kriterijih ECDC že prešla v temno rdečo fazo. Če bomo tako nadaljevali, se bo do pomladi okužil tako rekoč vsak necepljeni prebivalec.

IJS: Do sredine septembra bo na intenzivni terapiji do 86 bolnikov

09. 09. 2021 08.18

Na Institutu Jožef Stefan ocenjujejo, da epidemija narašča s podvojitvenim časom približno 13 dni, ki se bo v naslednjem obdobju predvidoma močno skrajšal. Do sredine septembra bo na intenzivni terapiji že do 86 bolnikov, napovedujejo v novi projekciji. Po kriterijih ECDC smo v rdeči fazi, v temno rdečo bomo predvidoma prešli sredi septembra. Glede na semafor ukrepov smo v tretji fazi, v četrto bomo predvidoma prav tako prešli sredi septembra. Če bomo tako nadaljevali, bomo jeseni v bolnišnicah presegli drugi val epidemije.

IJS: Do pomladi se bo okužil bolj ali manj vsak necepljeni

31. 08. 2021 21.04

Na Institutu Jožefa Stefana (IJS) so pripravili novo projekcijo širjenja bolezni covid-19 v Sloveniji. Po njihovih besedah epidemija narašča s podvojitvenim časom približno 13 dni, ki se bo v septembru predvidoma močno skrajšal. Po kriterijih ECDC smo v rdeči fazi, v temno rdečo bomo predvidoma prešli sredi septembra, napovedujejo.

Projekcija IJS: od začetka epidemije se je okužila približno slaba polovica prebivalstva

20. 08. 2021 15.41

Institut Jožef Stefan v svoji novi projekciji širjenja covida-19 v Sloveniji ocenjuje, da je trenutno lokalno reprodukcijsko število okoli 1,30, kar je manj kot pri sedemdnevnem povprečju. Kljub temu pa bomo ob trenutnem trendu razvoja epidemije v rdečo fazo (po kriterijih ECDC) po izračunih predvidoma prešli že konec avgusta. Od začetka epidemije se je sicer okužila približno slaba polovica prebivalstva.