eichmann

O vojni in drugih demonih
09. 04. 2022 07.15
Leta 1961 je Hannah Arendt spremljala sojenje nemškemu vojnemu zločincu Adolfu Eichmannu. Opazila je, da so ljudje, ki so se po končanih vojnah udeležili sojenj zločincem – kakršno je bilo tudi sojenje Eichmannu ali denimo številnim zdravnikom in farmacevtom, odgovornim za množične smrti nedolžnih ljudi – sojenja zapuščali z neprijetnim vtisom, saj so bili zločinci čisto navadni, prisebni ljudje. Izraelski psihiater, ki je obravnaval Eichmannovo psihično stanje, je celo nekoliko šokiran dejal, da je Eichmann popolnoma normalen človek, ki je zgolj želel napredovati v svoji birokratski karieri in je na marsikateri ravni celo bolj normalen kot on sam, ki ga je obravnaval.

Nikoli več – (pra)fašizma in nacizma?
14. 09. 2019 08.23
V teh dneh mineva 80 let, odkar je Hitler z invazijo na Poljsko pričel drugo svetovno vojno. "Nikoli več" smo poslušali, si kimali in všečkali na družbenih omrežjih. Svetovni voditelji so se na komemoracijah znova opravičevali Poljski, ki je med vojno izgubila 20 odstotkov svojega prebivalstva. Res, nikoli več ne smemo dopustiti, da se ustvarijo pogoji in okolja, v katerih bi ideologije nacizma ter fašizma znova lahko uspevale.

Prvomajski prazniki na POP TV
24. 04. 2019 10.51
Preživite prvomajske praznike v najboljši družbi: prepustite se posebnemu izboru filmskih klasik, biografskih dram, komedij in romantiki.

Ben Kingsley v filmu Operation Finale kot nacistični zločinec Adolf Eichmann
19. 06. 2017 08.34
Britanski igralec Ben Kingsley, ki je leta 1983 prejel oskarja za vlogo Gandhija, bo tokrat v filmu upodobil povsem drugačen lik - nacističnega zločinca Adolfa Eichmanna. Film Operation Final, ki ga bo režiral Chris Weit, bodo začeli snemati jeseni v Argentini.

Lovec na naciste od Hrvaške zahteval vrnitev premoženja judovskim družinam
05. 09. 2012 18.57
Zagreb je obiskal človek, ki je ujel zloglasnega nacističnega zločinca Adolfa Eichmanna. Rafael Eitan je na Hrvaško prišel kot uradni pogajalec izraelske vlade, ki od Hrvaške zahteva vrnitev premoženja, ki so ga komunistične oblasti po drugi svetovni vojni odvzele judovskim družinam.

Kako ubijajo vohuni?
07. 07. 2010 06.00
V prejšnjem stoletju so predvsem kot posledica tehnološkega razvoja vzniknile razne tehnološke naprave, ki so pomagale vohunom, da so prestrezali podatke, jih pošiljali do svojih nadrejenih v drugih državah ali vršili atentate.

Na vpogled Eichmannovi spomini
01. 03. 2000 08.12
Izraelske oblasti so včeraj dale na vpogled javnosti spomine nacističnega zločinca Adolfa Eichmanna, ki jih je ta napisal v izraelskem zaporu pred usmrtitvijo leta 1962.

Pavelić v Argentino odnesel 200 kilogramov zlata
13. 11. 1999 10.06
Ustaški voditelj Ante Pavelić je po koncu druge svetovne vojne v Argentino pribežal z 200 kilogrami zlata, ki ga je verjetno zaplenil žrtvam svojega režima, je izjavil koordiantor Komisije za pojasnjevanje nacistične dejavnosti v Argentini Ignacio Klich. Povedal je tudi, da so do podatkov prišli po dveletnem raziskovanju v Argentini, na Hrvaškem in drugih evropskih državah, ni pa jim uspelo ugotoviti, kaj se je z zlatom zgodilo. Komisija je poleg tega objavila, da je v Argentino po drugi svetovni vojni pribežalo najmanj 180 vojnih zločincev iz Nemčije, Hrvaške, Francije in Belgije, med katerimi so bili tudi Adolf Eichmann, Josef Mengele in Erich Priebeke. V Argentino so prišli v času predsedovanja Juana Perona. Komisijo je ustanovil predsednik Carlos Menem, da bi se Argentina opravičila za nekdanjo popustljivost z vojnimi zločinci.

Eichmannovi zaporniški spomini
14. 08. 1999 11.00
Izraelske oblasti so sporočile, da bodo objavile zaporniške spomine Adolfa Eichmanna. Od Eichmannove usmrtitve leta 1962 so bili spomini skriti v izraelskem nacionalnem muzeju. Rokopis spominov glavnega nacističnega organizatorja deportacije Judov v koncentracijska taborišča obsega 1300 strani, v katerih se skuša Eichmann predstaviti kot povprečen uradnik, ki je le izvrševal Hitlerjeve ukaze. Spomine, v katere bodo vključili tudi ozadje dogodkov in komentarje, naj bi izdali v najkrajšem možnem času. Po besedah tiskovnega predstavnika izraelskega pravosodnega ministrstva naj bi spomine po objavi vrnili Eichmannovim svojcem.