ekonomske

Kriptosvet – obljubljena dežela ali črna luknja?

26. 06. 2021 08.58

Se čudite, od kod nekaterim, sploh mladim, ogromno denarja, luksuzna stanovanja, hiše, prestižni avtomobili, mogočne jahte in razkošne počitnice? V marsikaterem primeru gre za kriptomilijonarje, novopečene bogataše, ki so s prodajo kriptovalut obogateli v izjemno kratkem času. A kriptosvet skriva mnoge pasti. Ne le, da vrednosti večine kriptovalut – tudi najstarejše, bitcoina – zadnje čase vztrajno padajo, gre tudi za odvisnost, ko zlasti najstniki v upanju na hiter zaslužek dneve in noči preživljajo za računalniki, ljudje pa se zadolžujejo, najemajo kredite, jemljejo hipoteke in nemalokrat izgubijo vse.

The New York Times: Nihče ne more konkurirati Janezu Janši pri odganjanju volivcev

22. 06. 2021 15.11

Ameriški časnik The New York Times nadaljuje s serijo člankov o "populističnih voditeljih Vzhodne Evrope", med katere uvršča predsednike vlad Madžarske, Poljske in Slovenije. Val populizma, ki ga je dvignila zmaga Donalda Trumpa na ameriških volitvah 2016, se sicer ni razbil ob čereh novembrskega poraza, je pa naletel na oviro. Populizem izgublja na popularnosti, navaja avtor.

Zgodba 4 prijateljev

21. 06. 2021 00.15

Naša zgodba se je začela na deževni praznik dela, v nedeljo, v zgodnjih jutranjih urah, ob 1.00. V Ljubljani je »lilo kot iz škafa«, a to nas ni preveč motilo, saj smo bili z mislimi že v Španiji, kjer nas je čakalo sonce. Trinajst Roškarjev s Srednje ekonomske šole Ljubljana se nas je v maju, pogumno v času pandemije, odpravilo na prvo izmenjavo Erasmus+ po »famoznem« 16. marcu 2020, ko se je življenje vseh nas nepričakovano spremenilo in ustavilo.

Janši nov mandat na čelu SDS, prejel je šest glasov proti

19. 06. 2021 08.01

Edini kandidat za predsednika stranke SDS Janez Janša je na glasovanju prejel 650 glasov za in šest proti. S tem je bil že devetič izvoljen na mesto predsednika stranke, kateri predseduje že od leta 1993. 12. kongres stranke poteka pod sloganom Gradimo Slovenijo #zate. Enako so poimenovali nosilno programsko resolucijo.

Študenti: Izgubljeno leto študija naj se nadomesti prihodnje leto

17. 06. 2021 07.25

V letošnjem študijskem letu se je študij v celoti na daljavo izvajal 14 tednov, nato pa v omejenem obsegu, vmes je minilo tudi eno izpitno obdobje. V Študentski organizaciji Slovenije tako pozivajo pristojno ministrstvo, da omoči študentom dodatno leto študija. Reševanje študentskih problematik od ministrstva zahtevajo tudi pri iniciativi Študenti še obstajamo. Na ministrstvu za izobraževanje zagotavljajo, da s predstavniki mladih in študentov ves čas sodelujejo. Napovedujejo tudi pripravo nacionalnega programa za mladino, ki bo podlaga za ukrepe za pomoč mladim in študentom.

Ima Švedska kljub milejšim ukrepom boljše rezultate v boju z epidemijo kot Slovenija?

17. 06. 2021 06.00

Na družbenih omrežjih je zaokrožila fotografija, ki primerja ukrepe in rezultate epidemije med Slovenijo in Švedsko. Preverili smo, kakšno je stanje okuženih in umrlih v obeh državah po več kot enem letu od začetka epidemije. Podatki sicer potrjujejo, da ima Slovenija več okuženih in umrlih na milijon prebivalcev, vendar smo podatke označili v Dejstvomeru s kategorijo previdno, saj ponekod prihaja do odstopanj v podatkih, pri ukrepih pa je lahko zavajajoče prikazano trajanje določenega ukrepa.

V Varaždinu pretepli učitelja angleščine in ga pustili na cesti. Umrl je v bolnišnici

31. 05. 2021 20.49

Hrvaško, natančneje Varaždin, je pretresel krut umor učitelja angleškega jezika s tamkajšnje Ekonomske šole Nina Čengića. Po uradnem policijskem poročilu so napada osumljeni štirje mladostniki, stari od 24 do 29 let. Ti so se nad Čengićem znesli s pestmi, palicami, celo s kolesarsko ključavnico in ga nezavestnega pustili sredi ulice.

S ponarejenimi računi za več kot 600.000 evrov oškodovali državni proračun

17. 05. 2021 11.33

Trije direktorji družbe, slovenski, hrvaški in srbski državljan, so s ponarejenimi računi izkazovali fiktivne posle v skupni vrednosti več kot 2,7 milijona evrov in tako so družbi omogočili utajo DDV-ja za več kot 600.000 evrov. Pri vsem jim je pomagal 69-letnik, ki so mu denar nakazovali, slednji pa ga je še isti dan dvignil na različnih lokacijah po državi.

Janša v Atenah predstavil prioritete predsedovanja Svetu EU

10. 05. 2021 21.37

Premier Janez Janša se je v Atenah srečal z grškim kolegom Kiriakosom Micotakisom, na ekonomskem forumu pa predstavil prednostna področja slovenskega predsedovanja Svetu EU ter izpostavil odpornost na zdravstvene krize in kibernetske napade ter evropski način življenja in vladavino prava, so sporočili iz njegovega kabineta.

Ali lahko ameriška politična kultura in ideologija preživita 21. stoletje?

08. 05. 2021 15.36

20. stoletje je bilo brez dvoma stoletje Združenih držav Amerike. To je bilo stoletje, ko so si ZDA na ramenih evropskih razsvetljenskih idej, protestantske etike, neomajne vere v moč trga ter destruktivnih tendenc držav stare celine, ki so kulminirale v dveh svetovnih vojnah, izborile globalno hegemonsko pozicijo – tako v političnem kot tudi v ekonomskem in kulturnem smislu.

Najdaljše nočne more bo kmalu konec

08. 05. 2021 07.00

Ameriški predsednik Joe Biden je napovedal umik zavezniških vojakov iz najdaljše vojne v več kot 100 letih, v katero so bile vključene zahodne države. Tudi Slovenija je pomagala umiriti Afganistan, naši vojaki so svoje delo kljub politikom in vladi, ki niso dobro vedeli, kaj bi radi, opravili z odliko. To, česar jim država ni zagotovila, so pridobili sami, znanje pa ostaja. Zdaj se ta nočna mora zveze Nato končuje, Afganistan pa je bil najboljši pokazatelj odnosa do vojakinj in vojakov – ponosni smo na vas, a ne počnite česa takšnega, kar bi nas spravilo v težave.

Guardiola s hvalnicami na račun modrih: Chelsea je izločil kralje Lige prvakov

07. 05. 2021 16.18

V velikem finalu Lige prvakov se bosta udarila Manchester City in Chelsea, še pred tem pa se bosta spopadla na premierligaškem obračunu, ki bo na sporedu že to soboto. "Najprej čestitke Chelseaju, da so prišli do finala in izločili kralja tega tekmovanja – Real Madrid," je hvalnice Tuchlovi četi pred tekmo 35. kroga Premier League pel trener Manchester Cityja Pep Guardiola.

Ifo: Nemška avtomobilska industrija na najvišji ravni v dveh letih

04. 05. 2021 10.09

Poslovanje nemških proizvajalcev avtomobilov in njihovih dobaviteljev je bilo aprila boljše kot mesec prej. Kazalnik trenutnega stanja se je s plus 10,7 točke v marcu zdaj povzpel na plus 21,6 točke in tako dosegel najvišjo raven po aprilu 2019, ugotavlja münchenski inštitut za ekonomske raziskave Ifo.

Minimalna plača poveča brezposelnost, razen kadar jo zmanjša

01. 05. 2021 19.07

Pred časom je bil lanski predlog demokratov v ZDA, da bi do leta 2025 dvignili z zakonom določeno minimalno plačo na 15 dolarjev, poražen. Argumenti na obeh političnih straneh so znani in se pojavljajo tudi zunaj ameriškega konteksta, ko javnost razpravlja o smiselnosti minimalne plače in njenem morebitnem višanju. Zagovorniki trdijo, da zvišanje minimalne plače zelo očitno zmanjšuje revščino med najslabše plačanimi delavci in niža stopnjo izkoriščanosti, ki so ji izpostavljeni.

Izjemen uspeh: slovenski vojak na fizičnem preizkusu v ZDA zbral vse možne točke

25. 04. 2021 07.00

32-letni nadporočnik Aleš Siničič iz Rogoze je v vojaški bazi Fort Sill v Oklahomi na testu fizične zmogljivosti edini v generaciji in kot četrti od več kot milijon vojakov v ameriški vojski dosegel maksimalno število točk. Kot pravi, je zelo vesel in ponosen, da mu je s takšnim rezultatom kot pripadniku Slovenske vojske v mednarodnem okolju uspelo prispevati k naši prepoznavnosti v svetu. "To je še en dokaz več, da nič na svetu ni nemogoče, če so prisotni dovolj velika želja, vztrajnost in razmišljanje v pravi smeri," dodaja.

'Ljudje so razočarani in se počutijo ogrožene. V takem stanju lahko naredijo marsikaj'

24. 04. 2021 07.00

Ženi premierja Urški Bačovnik Janša in njeni družini so grozili, v začetku tedna so se neznanci znova spravili nad dom Zmaga Jelinčiča, v začetku meseca so svetnici LMŠ-ja v Črnomlju skozi okno vrgli molotovko ... Kje smo kot družba? Bomo mirno spremljali plaz, ki se je sprožil, ali ga bomo ustavili? In tudi tu je na potezi politika, ki mora pri narodu vzpostaviti zaupanje. Brez zaupanja ni spoštovanja, sploh v teh časih, ko se zdi, da stiske in nelagodje v družbi eskalirajo iz dneva v dan.

'Superliga bi bila amerikanizacija nogometa v Evropi'

22. 04. 2021 09.26

V zadnjih dneh se je veliko govorilo o novem klubskem tekmovanju Superligi, ki je razburkala evropsko in svetovno nogometno javnost. Projekt (za zdaj) ne bo zaživel, vseeno pa so se ob tem pojavila številna, tudi pravna, vprašanja, ki se tičejo prihodnjih potez velikih evropskih klubov. Na to temo je potekala spletne okrogla miza Sport Lex Talk z gostjo profesorico in pravnico Katarino Pijetlović, ki je osvetlila nekatere ključne teme Superlige, pa tudi nogometne (športne )prihodnosti.

Zakaj je produktivnost slovenskega gospodarstva za skoraj pol nižja kot v Avstriji?

21. 04. 2021 00.15

Zaradi izjemnega pomena, ki ga ima področje produktivnosti za nadaljnji harmoničen razvoj naše družbe ob izjemnih izzivih, ki nas čakajo, je bil izdelan »Akcijski načrt za višjo rast produktivnosti«, katerega osrednji avtorji so profesorji na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani in člani Observatorija Združenja Manager.

IMF svetovnemu gospodarstvu napoveduje šestodstotno rast

06. 04. 2021 17.47

Mednarodni denarni sklad je zvišal napoved svetovne gospodarske rasti za leto 2021. Za primerjavo z januarjem jo je izboljšal za pol odstotne točke na šest odstotkov. Napoved za Slovenijo medtem ostaja enaka. IMF državi za letos napoveduje 3,7-odstotno gospodarsko rast, prihodnje leto pa 4,5-odstotno.

Kako vlaganje v temeljno znanost rešuje svet na robu filmske katastrofe?

28. 03. 2021 09.18

Pandemija, povzročena z virusom sars-cov-2, ki je zarezala v življenja ljudi na vsem planetu, je v ospredje odločno postavila potrebo po znanosti za reševanje življenj. Morda še nikoli prej ni bilo tako izrazito spoznanje, da je vlaganje v temeljno znanost ključnega pomena. Če tega ne bi bilo, tudi cepiva proti covidu-19 ne bi uspeli razviti v tako kratkem času. "Napredek medicine ni nekaj nenadnega, pač pa je posledica desetletij dela na enakih problemih, na organiziranju poskusov, sestankov, spreminjanju doktrin na evropskem in svetovnem nivoju," opozarja infektolog Ihan.

O frakcijah in demokraciji

27. 03. 2021 07.00

Po šestem januarju letošnjega leta, ko je množica Trumpovih podpornikov vdrla v Kapitol – sedež federalne vlade ZDA – in želela spremeniti izid predsedniških volitev, je postalo jasno, da sta sektaštvo in polarizacija v ameriški politiki dosegla nevarno raven, raven, ki ogroža moč in stabilnost federalne unije ter delovanje njenih demokratičnih procesov. To se seveda ne dogaja prvič: Združene države Amerike so sredi 19. stoletja že razpadle na dva dela zaradi vprašanja suženjstva, političnemu nestrinjanju pa je sledil krvav notranji konflikt.

Interpelacija zoper Simonitija: kako bodo glasovali poslanci DeSUS in SMC?

24. 03. 2021 07.17

V državnem zboru so letele ostre kritike zoper kulturnega ministra Vaska Simonitija, ki mu v opozicijskih LMŠ, SD, Levica in SAB očitajo predvsem škodljiv odnos do medijev ter neukrepanje v času epidemije. Predlagateljice interpelacije same sicer nimajo dovolj glasov za uspeh interpelacije, a na kocki so glasovi posameznih poslancev DeSUS in SMC, kjer pri glasovanju po napovedih ne bodo enotni. Da bosta interpelacijo podprla, sta med drugim napovedala Jurij Lep in Branislav Rajić. Maratonska interpelacija se bo nadaljevala v četrtek, ko bo tudi znana usoda kulturnega ministra.

Univerza v Zagrebu potrdila: diploma Simonoviča verodostojna

22. 03. 2021 15.18

Ekonomska univerza v Zagrebu je potrdila, da je diploma poslanca Branka Simonoviča verodostojna. Ta je sicer že konec preteklega tedna pokazal potrdilo o diplomi, po tem ko so v javnosti zaokrožile informacije, ki so jo postavljale pod vprašaj. Simonovič se je zavzel za čim prejšnji volilni kongres stranke, ter tako pridejo do vodstva s polnimi pooblastili in začnejo animirati potencial, ki ga imajo po njegovih ocenah med članstvom.

Novi obrazi ali kolaps liberalne politike?

20. 03. 2021 07.00

Neuspeh opozicijskega projekta KUL, vnovični vznik in odhod iz politike Karla Erjavca, nestrankarska disciplina, notranja trenja v SMC-ju ter vsesplošna kriza zaradi covida-19 so znova obudili že dobro desetletje trajajočo politično igro pred vsakimi parlamentarnimi volitvami – iskanje "novega obraza", ki bo "združil" levo-liberalno sredino z namenom, da se prepreči zmago Janeza Janše na naslednjih volitvah.

IMF poslabšal napoved letošnje rasti slovenskega gospodarstva

19. 03. 2021 20.08

Mednarodni denarni sklad (IMF) je nekoliko poslabšal napoved rasti slovenskega gospodarstva v tem letu. Namesto 5,2-odstotne krepitve BDP po novem napoveduje 3,7-odstotno. V letu 2022 se bo gospodarska dejavnost okrepila za 4,5 odstotka. Nove številke je ob koncu posvetovanj z deležniki razkril vodja misije za Slovenijo pri IMF Bernardin Akitoby.

Branko Simonovič pokazal potrdilo o diplomi

19. 03. 2021 18.53

So bili očitki, ki so včeraj zaokrožili v javnosti, da naj bi poslanec in podpredsednik državnega zbora Branko Simonovič ponaredil diplomo, povsem neupravičeni? Na zagrebški ekonomski fakulteti so nam še danes zjutraj odgovorili, da je Simonovič tam res opravljal izpite, a da študija nikoli ni zaključil. Popoldne pa preobrat. Desusov poslanec je stopil pred kamere in pokazal potrdilo, iz Zagreba pa so istočasno sporočili, da bi lahko šlo tudi za napako v njihovi evidenci, saj da gre za več kot 40 let star dokument. Verodostojnost Simonovičevega potrdila bodo preverili v najkrajšem možnem času.

Cene nepremičnin in zemljišč so lani kljub epidemiji še nekoliko zrasle

19. 03. 2021 14.44

Epidemija je v lanskem letu posegla na mnoga področja. Tako je odločilno vplivala tudi na nepremičninski trg. Kot pojasnjujejo na Geodetski upravi RS, epidemija sama po sebi ni imela večjega vpliva na cene nepremičnin oziroma na ponudbo in povpraševanje po njih, toda zavedati se je treba, da epidemije še ni konec in da se vse njene gospodarske in socialne posledice še niso pokazale.

Na pogovorih med Kitajsko in ZDA leteli ostri očitki

19. 03. 2021 06.34

Že prvi dan pogovorov med ZDA in Kitajsko na Aljaski so z obeh straneh padale ostre besede. Kitajska stran je ameriški očitala, da spodbuja druge države k "napadu na Kitajsko", ameriški državni sekretar pa je kritiziral Peking glede ravnanj z ujgursko manjšino in Hongkonga.

'Žrtve nasilja se morajo počutiti varne in podprte'

17. 03. 2021 10.44

Epidemija koronavirusne bolezni je na plan potegnila vse dobro in žal tudi vse slabo iz človeka. Zaradi zaprtja države in številnih protikoronskih ukrepov se je povečalo nasilje za štirimi stenami. Tega lahko ustavimo ali preprečimo le z zgodnjo prepoznavo in ustreznim odzivom.

Vlada podaljšala ukrepa odloga izvršbe in posebnih pravil davčne izvršbe

16. 03. 2021 16.02

Vlada je ukrepa odloga izvršbe in posebnih pravil na področju davčne izvršbe podaljšala do 18. aprila. Ocenili so, da so ekonomske razmere zaradi epidemije še vedno zaostrene, davčni zavezanci pa se soočajo s težavami pri pridobivanju prihodka.