ekonomske

Erdogan nad inflacijo z zaostrovanjem monetarne politike
06. 09. 2023 15.17
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je napovedal občutno spremembo gospodarske politike države. Javno je namreč dejal, da se bo država zniževanja inflacije lotila z zaostrovanjem monetarne politike. Doslej je v boju proti inflaciji v nasprotju s splošnim prepričanjem ekonomistov odločno zagovarjal nizke obrestne mere.

Surs zavrača očitke o nepravilnostih pri pripravi podatkov o rasti BDP
05. 09. 2023 14.23
Po tem, ko so državni statistiki sporočili, da je bila lanska gospodarska rast pravzaprav več kot polovico nižja, kot so kazali prvi uradni izračuni, je generalni direktor Sursa Tomaž Smrekar odločno zavrnil očitke o nepravilnostih pri pripravi podatkov. Pojasnil je, da je razlog za veliko razliko v upoštevanju agregatnih letnih podatkov, ki v času priprave prvotne ocene še niso bili na voljo. "Surs deluje povsem neodvisno," je še zagotovil.

Razkorak v rasti BDP: napaka ali načrtno zavajanje?
04. 09. 2023 20.14
Kako je možno, da je lanska gospodarska rast več kot polovico nižja, kot so kazali prvi uradni izračuni? "Takšnega razkoraka ne pomnim, Slovenijo pa to lahko pahne v finančne težave," opozarja nekdanji finančni minister in ekonomist Dušan Mramor. Da to prinaša dodatno tveganje in lahko pokvari še druge ekonomske kazalce, se strinja tudi drugi bivši varuh javnih financ Andrej Šircelj. Gre pri tem za napako državnih statistikov ali načrtno zavajanje trenutne oblasti? Kaj odgovarjajo v Golobovi vladi?

Izzivi na področju vida in zdravja oči
04. 09. 2023 00.15
Globalni izzivi na področju vida in zdravja oči so vse večji. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije z okvaro vida živi kar 2,2 milijarde ljudi po vsem svetu.

Dvojna omejitev demokracije
02. 09. 2023 16.25
Zgodovina odnosa med kapitalizmom in demokracijo je zelo protislovna, čeprav nas danes prepričujejo, da je demokracija mogoča le v kapitalističnem tržnem gospodarstvu, prispodobe za politično demokracijo pa neoliberalni in konservativni zagovorniki kapitalizma iščejo v tržni potrošniški izbiri.

Ali se poplavljene in zasute avtomobile sploh splača popravljati?
01. 09. 2023 19.02
Če je voda avto zalila nad višino sedeža, je škoda verjetno tolikšna, da je popravilo nesmiselno in neekonomično, pravijo pri AMZS. Avtomehaniki pa, da popravijo kar se da, zagotovil, da bo vozilo delovalo tako kot prej, pa ne morejo dati. Vse, ki bodo v prihodnjih mesecih kupovali rabljene avtomobile, pa opozarjajo, naj jih pred nakupom pregleda strokovnjak.

20 mest z največ bogataši
19. 08. 2023 07.07
Kje živijo najbogatejši ljudje na svetu, milijonarji in milijarderji? V katerih 20 velemestih pa jih živi največ? Koliko stane najdražje stanovanje na svetu in kje se nahaja?

Nižje plače za slovenske diplomate. Se bodo nekateri vrnili domov?
01. 08. 2023 19.33
Bodo slovenski diplomati sploh še odhajali na predstavništva v tujino? Se bodo tisti, ki so že tam, predčasno vrnili domov? Z novim letom naj bi namreč imeli nižje neto plače zaradi spomladi sprejetega Zakona o čezmejnem izvajanju storitev. Socialni prispevki bodo po novem obračunani od višjih bruto plač, ki jih dejansko prejemajo v tujini, in ne več od tistih, ki bi jih zaslužili doma.

Imajo marksisti prav, da je gospodarstvo ključno za razumevanje celotne družbe?
29. 07. 2023 07.11
Kljub Marxovi slavni tezi, da so filozofi do zdaj zgolj različno interpretirali svet, prava poanta pa je, da ga spremenimo, bi bilo zmotno misliti, da marksistov ne zanima razlaganje družbenega sveta. Navsezadnje sveta ne moreš spremeniti, če ne veš, kako deluje in zakaj je takšen, kot je. Erik Olin Wright, eden najimenitnejših sodobnih marksistov, zato upravičeno sklepa, da je marksizem v prvi vrsti družbena teorija, ne politični projekt.

Svet ECB dvignil obrestne mere
27. 07. 2023 07.14
Svet Evropske centralne banke (ECB) je devetič zapored zvišal obrestne mere za območje evra. Tretjič v nizu je dvig znašal 0,25 odstotne točke. S tem je osrednji organ evrske denarne politike nadaljeval rekordni niz zaostrovanja denarne politike, ki se je začel julija lani.

Je vesoljska kupola na avstralski plaži del indijske rakete?
19. 07. 2023 07.40
Indijski vodja vesoljskih sil je zagotovil, da je ogromna kovinska kupola, ki jo je naplavilo na avstralsko plažo in ki je sprožila mnoga ugibanja, zagotovo del rakete, vendar ni nujno, da je del indijske rakete. Ostanki rakete naj ne bi predstavljali nevarnosti, vendar so avstralske oblasti kljub temu pozvale prebivalce, naj se jim ne približujejo, saj bi lahko vsebovali strupene snovi.

Sestra Kim Džong Una: Ameriško vohunsko letalo vdrlo v našo ekonomsko cono
11. 07. 2023 06.43
Sestra severnokorejskega voditelja Kim Džong Una Kim Jo Džong je ameriško vojsko obtožila, da je njihovo vohunsko vojaško letalo osemkrat vstopilo v izključno ekonomsko cono Severne Koreje. Ameriška stran navedbe zavrača.

Na Hrvaškem padajo rekordi: več turistov, več nočitev, več prihodkov
03. 07. 2023 15.18
6,7 milijona turistov je v prvi polovici leta na Hrvaškem ustvarilo kar 27,3 milijona prenočitev, kar je štiri odstotke več od rekordnega leta 2019. Če pogledamo zgolj pretekli mesec, so turisti junija naredili primerljivo število nočitev z letom 2019 in za odstotek več od lani, je sporočila turistična skupnost Hrvaške. Ob zadnjih številkah tako zavračajo trditve hrvaških medijev, ki so minuli teden pisali o slabšem turističnem obisku v juniju in ga pripisali predvsem visokim cenam. Rast pa beležijo tudi hrvaške avtoceste – upravitelj Hac je namreč sporočil, da od lanskega leta beležijo devet oz. osem odstotkov več prihodkov od cestnin brez DDV.

'Stav ne moremo omejiti na določen teritorij'
24. 06. 2023 10.05
Čez dober teden dni bo znano, ali bo finančni minister Klemen Boštjančič soglašal z eno največjih (če ne največjo) prodajo v tem letu – prodajo Športne loterije. Za monopolista na slovenskem trgu športnih stav se bori več tujih kupcev, kupnina pa bi lahko dosegla vrtoglavih 60 milijonov evrov. Ne le o prodaji, pač pa tudi o tem, kako zagotoviti primerno financiranje športa v prihodnje in kakšne so trenutne razmere na trgu stav, smo se pogovarjali s predsednikom uprave Športne loterije Luko Steinerjem.

Rusija prepovedala delovanje organizacije WWF
22. 06. 2023 11.41
Rusija je okoljevarstveno organizacijo Svetovni sklad za naravo (WWF) v sredo označila za "nezaželeno", s čimer je kriminalizirala in dejansko prepovedala njeno delovanje. Očitajo ji ogrožanje ruske ekonomske varnosti. Gre za zadnjo v nizu organizacij civilne družbe, proti katerim ukrepajo ruske oblasti.

Kako nas duši centralizacija?
10. 06. 2023 12.17
Slovenija in Slovenci smo bili skozi zgodovino prisotni bolj ali manj na obrobju večjih držav in državnih tvorb. Pogosto iz tega izhaja zmotna predstava, da zato nismo imeli večje vloge oz. da se nas dogajanje v njih v praksi ni preveč dotikalo. V zadnjih letih Avstro-Ogrske in v obeh Jugoslavijah so bili slovenski politični veljaki zelo aktivni v diskusiji, kakšen naj bo interni ustroj teh večnacionalnih tvorb. V veliki večini s(m)o – ne glede na ime krovne države – Slovenci zagovarjali federalistične rešitve, ki bi Sloveniji in drugim manjšim narodom zagotavljale interno avtonomijo.

Dva scenarija 'nove Adrie': 50 milijonov takoj ali več let izgub
08. 06. 2023 06.30
Prvih šest let bi novi državni letalski prevoznik posloval z izgubo. Ta bi znašala okoli 35 milijonov evrov. To je prvi scenarij, drugi pa: začetni vložek 50 milijonov evrov in nato pozitivno poslovanje. Obe možnosti bo skupaj z drugimi finančnimi izračuni kmalu na mizo dobil predsednik vlade Robert Golob. In kako bodo na dokončno odločitev – nov državni letalski prevoznik, da ali ne – vplivali podatki, da je Adria dobiček ustvarjala zgolj z leti v Bruselj in Frankfurt?

'Celo obrobna letališča v Bosni imajo boljše povezave'
06. 06. 2023 07.00
Da smo pristali med najslabšimi in da je od evropskih držav, kar se tiče letalske povezljivosti, za nami le še Belorusija, ugotavljata avtorja analiz, ki ju je za 35 tisoč evrov naročilo infrastrukturno ministrstvo pod vodstvom Alenke Bratušek. In številke? Slaba letalska povezljivost, pravita, neposredno škoduje slovenskemu gospodarstvu. Od propada Adrie sredi leta 2019 naj bi tako izgubili 1,5 milijona potnikov, država pa naj bi v tem času neposredno in posredno izgubila za kar 1,8 milijarde evrov. A zakaj je tudi do teh analiz oster finančni minister? Ker da je v njih zgolj 15 odstotkov podatkov, ki jih potrebujemo za dokončno odločitev: nova letalska družba, da ali ne?

Letalska povezanost Slovenije izjemno slaba, v Evropi slabša samo v Belorusiji
01. 06. 2023 17.53
Ustanovitev novega nacionalnega letalskega prevoznika bi bila lahko pod določenimi predpostavkami ekonomsko upravičena, je pokazala analiza, ki jo je za ministrstvo za infrastrukturo pripravilo podjetje Grant Thornton. Najprimernejši bi bil model sodelovanja s strateškim partnerjem in vsaj na začetku konservativen pristop k obsegu poslovanja. Tudi medresorska delovna skupina, ki je preučevala možnosti za izboljšanje letalske povezljivosti države, najbolj smiselno srednje- in dolgoročno rešitev vidi v ustanovitvi nacionalnega letalskega prevoznika skozi javno-zasebno partnerstvo. Če bi se država za to odločila, bi lahko prevoznik vzletel že poleti 2025, je dejala ministrica Alenka Bratušek.

Do začasne ustavitve odstrela lovci iz narave odvzeli 180 medvedov
30. 05. 2023 15.35
Upravno sodišče je s 23. majem ustavilo izvajanje odločbe o odstrelu 235 medvedov v tem letu, ki jo je aprila izdalo ministrstvo za naravne vire in prostor, so sporočili iz nevladne organizacije Alpe Adria Green. Ta je namreč vložila tožbo na sodišče. Po njihovih pojasnilih so lovci navkljub vloženi tožbi odstrel medvedov že izvedli. V času do izdaje začasne odredbe je bilo iz narave z odstrelom že odvzetih 180 rjavih medvedov, so pojasnili na ministrstvu za naravne vire. Na Zavodu za gozdove Slovenije pa so v odzivu poudarili, da navedbe organizacije glede zaslužkov na račun lovskega turizma oz. poboji medvedov ne držijo.

Po pregledu časovnica skrajšana za pol leta. Končni datum junij 2028
29. 05. 2023 12.13
Znan je nov terminski načrt izgradnje tretje razvojne osi, projekta, ki je vreden več kot dve milijardi in ki ga država obljublja že tri desetletja. Kot je po srečanju vseh vpletenih strani dejala ministrica Alenka Bratušek, naj bi bil severni del 3. razvojne osi končan sredi 2028, seveda ob predpostavki, da ne bo nepotrebnih pritožb na izdana gradbena dovoljenja.

Putinu odvzel besedo in vztrajal pri svojem
27. 05. 2023 12.59
Putinu je ob robu srečanja Evrazijske ekonomske unije v Moskvi uspelo spraviti armenskega premierja in azerbajdžanskega predsednika za isto mizo, da bi rešila dolgoletni spor med državama zaradi Gorskega Karabaha. V Moskvi so prepričani, da je rešitev spora blizu, kljub temu pa je bila diskusija med voditeljema zelo ostra. Nikol Pašinjan je Putinu segel v besedo, kritiziral mirovniško vlogo ruskih enot in Azerbajdžan obtožil krištve dogovorov in armenske ozemeljske celovitosti.

Do boljšega zdravstva s 'sodelovanjem, zaupanjem in nacionalnim konsenzom'
23. 05. 2023 08.03
Predstavniki stroke, politike in interesnih združenj so na Brdu pri Kranju razpravljali o prihodnosti zdravstva. K razpravi jih je povabila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki si želi pomagati poiskati "strateške usmeritve in na njih poenotiti politike, da bo nujni proces zdravstvene reforme tekel čim bolj učinkovito, poenoteno in nemoteno". Med drugim so opozorili na problematiko in izzive financiranja zdravstva v bodoče, tudi zaradi vse starejšega prebivalstva.

Vrh G7 za zmanjšanje gospodarske odvisnosti od Kitajske
20. 05. 2023 14.38
Voditelji sedmih gospodarsko najbolj razvitih držav G7 so v skupni izjavi poudarili, da si želijo zmanjšati gospodarsko odvisnost od Kitajske, ter pri tem poudarili, da politika G7 ni namenjena škodovanju azijski velesili ali onemogočanju njenega gospodarskega napredka. Peking so tudi pozvali k pritisku na Rusijo, naj konča vojno v Ukrajini.

Matematika ne dokazuje, da je kapitalizem učinkovit
20. 05. 2023 07.00
Kapitalizem je privlačno zagovarjati s sklicevanjem na t. i. prvi osnovni teorem ekonomije blaginje, ki je matematična formalizacija slavne ideje Adama Smitha o "nevidni roki" trga. Ta pravi, da kapitalistični trgi v stanju popolne konkurence ustvarjajo t. i. Paretovo učinkovitost (ali Paretov optimum). Enostavneje rečeno, če je zadoščeno nekaj (strogim) družbenim pogojem, delovanje trga ustvarja situacijo, v kateri nihče ne more več izboljšati svojega položaja, ne da bi se poslabšal položaj vsaj ene druge osebe. Vse morebitne ekonomske interakcije s pozitivno vsoto so bile uspešno izvršene. Trg je ekonomsko učinkovit in to lahko matematično dokažemo.

Bodo na moskovskem Trgu Evrope postavili kip Slobodana Miloševića?
15. 05. 2023 13.10
Ruski tabloid Moskovski Komsomolec poroča, da bi lahko sredi junija na moskovskem Trgu Evrope, ki se nahaja v bližini središča mesta, postavili kip nekdanjemu srbskemu predsedniku in haaškemu obtožencu Slobodanu Miloševiću. Gre za bronasti kip, ki v roki drži nenavadno masko in ga Srbija ni želela na svojem ozemlju.

Visoki davki, višja kakovost življenja?
15. 05. 2023 06.00
Medicinska sestra, učitelj in visoko izobraženi specialist – jedro javnega zdravstva in šolstva ter gospodarstva. Iz prve roke o tem, kaj te kadre vodi iz Slovenije v tujino, konkretno v Avstrijo, na Finsko in na Češko. V kakšnih zdravstvenih domovih, šolah, podjetjih delajo? Bi se vrnili domov ne glede na to, koliko davkov jim pobere država? Kaj dobijo v zameno v novi domovini? In kaj bi jim morala ponuditi Slovenija?

'Zaradi spora med dvema generaloma je celotna država talka'
02. 05. 2023 08.00
Ljudje ne podpirajo nobene od strani, ki sodelujeta v teh spopadih, je jasen Sudanec, ki živi v Sloveniji. Svojim sonarodnjakom pomaga preko mreže lokalnih odporniških odborov civilnega prebivalstva tako, da širi njihov glas po svetu. Lokalni odporniški odbori so praktično edina rešilna bilka za prebivalce na obleganih območjih, saj jim v teh kaotičnih razmerah zagotavljajo vodo, hrano, zdravstveno oskrbo in tudi evakuacijo na bolj varna območja.

Slovenija se je v maj prebudila ob tradicionalnih zvokih prvomajske budnice
01. 05. 2023 07.16
Ob mednarodnem prazniku dela se iz vrst politikov vrstijo politične poslanice. Predsednik vlade Robert Golob govori o tem, da je blaginja sad prizadevanj vseh ter da je zato prav, da se izboljšuje položaj vsakega posameznika. Predsednica države Nataša Pirc Musar je izpostavila vrednote delavk in delavcev, ki da jih je treba čuvati vse dni v letu, predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič pa je ob 1. maju izpostavila pomen boja za delavske pravice in dostojno delo. Številni kraji po državi se medtem prebujajo ob zvokih prvomajske tradicionalne budnice, ki jim bodo sledile prvomajske prireditve.

Vlada v Bruselj pošilja javnofinančne načrte, dviga DDV ne napoveduje
26. 04. 2023 17.03
Vlada je sprejela program stabilnosti 2023, ki ga mora skupaj z nacionalnim reformnim programom tako kot vsako leto do konca aprila posredovati Evropski komisiji. Z dokumentoma je povezan okvir za pripravo proračunov, ki ga je pred kratkim potrdil DZ in ki določa postopno zniževanje javnofinančnega primanjkljaja.