elektrarne na veter

Vizije o scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040

21. 01. 2025 17.05

Predstavniki energetskih družb, fakultet ter raziskovalnih in drugih organizacij so na posvetu pri premierju Robertu Golobu predstavili vizije o možnih scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040. Stališča so bila različna, so se pa vsi strinjali, da moramo na tem področju doseči širši družbeni konsenz.

Vetrnice v Ilirski Bistrici? Podporniki in nasprotniki podpise predali ministrstvu

30. 12. 2024 13.23

Predstavniki Civilne iniciative Snežnik so na ministrstvo za naravne vire in prostor dostavili zbrane podpise v znak nasprotovanja projektu postavitve devetih vetrnic v občini Ilirska Bistrica. Kot so pojasnili, je s projektom predviden poseg v območje neokrnjene narave, gre tudi za vodovarstveno območje. Hkrati pa je podprise zbrala tudi druga iniciativa iz Ilirske Bistrice, ki postavitev elektrarn podpira.

Tehnološki velikani z jedrsko energijo rešujejo energetsko lakoto umetne inteligence

21. 10. 2024 12.05

Jedrska energija se vrača tudi po zaslugi tehnoloških gigantov, ki iščejo načine, kako nasititi energije lačne sisteme umetne inteligence, ki jih z veliko hitrostjo uvajajo v skorajda vse pore življenja. Ker zaradi UI naraščajo emisije, želijo zdaj s pomočjo jedrske energije ostati zvesti zelenim zavezam, hkrati pa ne omejiti tehnologij, ki jih vidijo kot prihodnost.

O Putinu: 'S kom pa naj se pogovarjam?' O JEK2 pa: 'Potrebujete osnovo, kot je jedrska energija'

09. 10. 2024 06.47

Mož, ki se tudi ko je najbolj neprijetno, pogovarja tako z Vladimirjem Putinom kot Volodimirjem Zelenskim. Izkušen diplomat, ki bdi nad jedrsko varnostjo, in pravi, da se moramo pogovarjati z vsemi, uporabe jedrskega orožja pa nikoli, res nikoli normalizirati. Pogovarjali smo se z generalnim direktorjem IAEA, Rafaelom Marianom Grossijem. Tudi o JEK2. "Odločili boste Slovenci," pravi o projektu, ki se mu zdi smiseln. "Sem pristaš obnovljive energije, verjamem pa tudi, da potrebujete osnovo, kot je jedrska energija." Večja vloga jedrske energije v svetovni mešanici energetskih virov je realnost, pravi. Pa tudi: "Spoznali smo, da nam brez jedrske energije ne bo uspelo. Torej, od nas, vlad, finančnih institucij in industrije bo odvisno, ali bomo to dosegli."

V DZ-ju napovedana podpora referendumu o Jeku 2, glasijo se pozivi k transparentnosti

22. 05. 2024 12.48

Poslanske skupine Svoboda, SDS, NSi in SD so napovedale podporo predlogu za posvetovalni referendum o zagotavljanju oskrbe z elektriko z drugim blokom krške nuklearke (Jek 2) in drugimi nizkoogljičnimi viri. Proti so v Levici; menijo, da se želi izsiliti bianco menico za zelo drag projekt, brez možnosti opredelitve samo za obnovljive vire. Glasovanje bo v četrtek. Mladi za podnebno pravičnost so pred začetkom poslanske razprave ponovno pozvali k večji transparentnosti pri sprejemanju odločitev, povezanih s projektom. "Poslanci in vlada vodijo ta proces v popolni temi," so kritični.

Devet negativnih mnenj za vetrnice na Pohorju

20. 11. 2023 16.05

Ministrstvo za naravne vire in prostor je v postopku izdaje integralnega gradbenega dovoljenja za gradnjo vetrnih elektrarn na Pohorju od mnenjedajalcev prejelo devet negativnih mnenj oziroma zahtev za dopolnitev dokumentacije. Kot so sporočili z ministrstva, so kot upravni organ v tem postopku vlogo investitorja dolžni sprejeti, postopek voditi v skladu z zakonodajo, na koncu pa o vlogi na podlagi ugotovitev tudi izdati pozitivno ali negativno odločbo.

56 vetrnic na Pohorju bi lahko proizvedlo skoraj 200 megavatov elektrike

28. 09. 2023 15.22

Predstavniki družbe Energija na veter, ki načrtuje investicijo v 56 vetrnih elektrarn na Pohorju, so skupaj s strokovnjaki, ki so presojali morebitne vplive na okolje, na Treh kraljih predstavili projekt. Tja so povabili tudi župana Slovenske Bistrice in Ruš, ki ju ni bilo, a se je pa pred dogodkom zbralo nekaj deset nasprotnikov projekta.

Vetrne elektrarne na Pohorju? Krajani Tinja odločno proti

03. 09. 2023 16.40

Krajani pohorske vasice Tinje v občini Slovenska Bistrica so na zboru enotno podprli sklep, s katerim so državi in investitorju sporočili, da odločno nasprotujejo vetrnim elektrarnam na svojem območju. Občino in svet krajevne skupnosti so pozvali, naj ne podata soglasja k umeščanju in gradnji 21 vetrnih elektrarn na območju Treh Kraljev.

Bi JEK 2 lahko bila priložnost za investiranje?

02. 07. 2023 07.00

Še pred nekaj leti so govorili o petih milijardah evrov za nov jedrski blok. Predsednik vlade Robert Golob pa je na zadnji seji državnega zbora uradno potrdil, da je investicija okoli 7000 evrov na kilovat moči, kar je za skoraj polovico višji znesek od prvotnih ugibanj. Glede na reaktorsko moč bi tako JEK 2 lahko stala od 7,7 do 11,2 milijarde evrov. Za proračun dvomilijonske države je to skoraj nepredstavljiv znesek, a ne tudi nedosegljiv. Na bančnih računih državljanov je za 26 milijard evrov depozitov, ki se zaradi inflacije manjšajo. Interesa za investiranje je veliko, tako doma kot v tujini.

Mož, od katerega je odvisna prihodnost JEK 2

01. 07. 2023 07.00

Z avgustom bo Kabinet predsednika vlade okrepil še deseti sekretar. Danijel Levičar bo bržkone imel eno najtežjih nalog med vsemi, saj bo moral uskladiti in najti rešitev za največji večgeneracijski projekt v zgodovini Slovenije. Dražji od vseh velikih infrastrukturnih projektov (avtoceste, TEŠ, drugi tir, Karavanke) skupaj. Moral bo pripraviti podlago za nov zakon, krmariti med različnimi interesi vplivnih organizacij in posameznikov, poskrbeti, da ne bo lukenj v zakonu, ki bodo dopuščale zlorabe, predvsem pa državljanke in državljane pripraviti na referendumsko odločitev.

56 vetrnic na Pohorju: investitor umaknil vloge za gradbeno dovoljenje

29. 06. 2023 15.36

Projektna družba Energija na veter, ki pripravlja projekt 56 vetrnic na treh lokacijah Bistriškega Pohorja, je na podlagi odločitve ministrstva za naravne vire in prostor, da zavrne možnost za podaljšanje roka za dopolnitev vloge za prvih 22 vetrnic, predvidenih v sklopu Vetrnega parka Pohorje, umaknila vloge za gradbeno dovoljenje.

Drobne Popovićeva: Naslednji korak je tožba zoper državo

21. 04. 2023 13.09

Petrol bo, potem ko je državno odvetništvo zavrnilo predlog za mirno rešitev spora, verjetno vložil tožbo zoper državo za povrnitev škode zaradi regulacije cen pogonskih goriv spomladi 2022, pravi predsednica uprave Petrola Nada Drobne Popović. V družbi si ob umiritvi cen na trgih želijo odpravo regulacije ali vsaj prilagajanje marž inflaciji.

Lokalni prebivalci zavračajo postavitev vetrnic

09. 01. 2023 19.25

Da je zeleno še kako pomembno, sploh v luči odvisnosti od plina in nafte, cene katerih so poletele v nebo, se zaveda tudi Evropa, tudi naš predsednik vlade Robert Golob in tudi ljudje. Le na domačem dvorišču ali pa v domačem kraju ne bi imeli teh zelenih elektrarn. 11 jih državni prostorski načrt, sprejet na vladi, predvideva na območju Dolenje vasi v občini Divača. A tam zagotavljajo, da bodo naredili vse, da vetrnic v svoj kraj ne dobijo.

Električna vozila naj bi poskrbela za razcvet sončne in vetrne energije

25. 10. 2022 15.13

Do leta 2030 naj bi se po evropskih cestah vozilo na milijone električnih avtomobilov, samo na nemških cestah naj bi jih bilo do takrat enajst milijonov. Strokovnjaki poudarjajo, da bomo z vsakim takšnim vozilom manj odvisni od nafte, pa tudi od zemeljskega plina in jedrske energije. Zaradi revolucije na cestah bosta sončna in vetrna energija neizogibno postali prevladujoča vira energije, ocenjujejo.

Z vetrom in soncem do zanesljive oskrbe z energijo

17. 06. 2022 00.15

Energetska podjetja z vlaganjem v nove proizvodne objekte, kot so vetrne in sončne elektrarne, prispevajo k večji energetski neodvisnosti in skrbijo za zanesljivo oskrbo z energijo.

Izziv za politiko: elektrike porabimo vse več, proizvodnja ne dosega potreb

13. 04. 2022 15.00

Številne države uspešno nižajo porabo elektrike, medtem se je ta pri nas od osamosvojitve do leta 2019 povišala za skoraj 30 odstotkov. Po drugi strani pa v zadnjih letih ne proizvedemo dovolj električne energije, da bi pokrili lastne potrebe. Vojna v Ukrajini je še dodatno poudarila pomen energetske učinkovitosti, s katero lahko zmanjšamo odvisnost od uvoza energentov, zmanjšamo izpostavljenost velikim nehanjem cen energije ter nenazadnje ublažimo podnebne spremembe in naredimo sisteme ter družbo bolj odporno. Katere ukrepe torej politične stranke nameravajo sprejeti za hitro zmanjšanje porabe energije?

Lara Topol o komandni sobi NEK ter energetski in jedrski prihodnosti: 'Vsi lahko mirno spite'

06. 03. 2022 07.42

Lara Topol je mlada inženirka, ki v jedrski elektrarni v Krškem dela kot vodilna inštruktorica za usposabljanje obratovalnega osebja elektrarne. Priznava, da zaposleni v komandni sobi jedrske elektrarne v vsakem trenutku čutijo odgovornost, ki jim je zaupana. Med množico lučk in stikal ter kar nekaj zasloni smo se z njo v simulatorju komandne sobe v NEK pogovarjali o pripravljenosti osebja na morebitne izzive, o prihodnosti jedrske energije in o nekaterih napačnih predpostavkah o tej vrsti energije, ki krožijo v družbi. Prepričana je, da prehod v brezogljično družbo brez jedrske energije ni mogoč, razen če smo pripravljeni sprejeti drastične spremembe življenjskega sloga. Razkrila pa je tudi, ali rada gleda filme, ki temeljijo na jedrski nesreči v Černobilu.

V koalicijo s SDS pod drugim vodstvom? 'To ni samo politika enega človeka, ampak je politika stranke'

05. 03. 2022 17.00

Deset hitrih vprašanj o ključnih družbenih in političnih vrednotah smo tokrat zastavili predsednici SAB Alenki Bratušek. Med drugim pravi, da se v SAB zavedajo, da se je v politiki treba pogovarjati. A na vprašanje, ali bi vstopili v koalicijo s SDS, če je ne bi vodil Janez Janša, odgovarja, da se ne da sodelovati s stranko, ki deluje na enak oz. podoben način, kot je dolga leta deloval Vladimir Putin. "To ni samo politika enega človeka, ampak je politika stranke."

Uprava za jedrsko varnost: Požar v Zaporožju nima vpliva na slovensko ozemlje

04. 03. 2022 10.40

Uprava RS za jedrsko varnost je sporočila, da požar, ki je v noči na petek izbruhnil v največji nuklearni v Evropi, v ukrajinskem mestu Zaporožje, nima vpliva na slovensko ozemlje. Dogajanje sicer še naprej spremljamo, javnost pa bomo o vsem sproti obveščali, so zatrdili. Tudi strokovnjak za jedrsko varnost Miroslav Gregorič poudarja, da požar ne predstavlja resne grožnje za jedrsko varnost.

Preporod jedrske energije: bitka za manj emisij, tehnološki razvoj in varnostna vprašanja

05. 01. 2022 06.00

Če bi verjeli svoji lastni retoriki o podnebni krizi, bi bila podpora jedrski energiji veliko večja, meni Jason Eric Bordoff, ameriški strokovnjak za energetsko politiko in raziskovalec, specializiran za sovplive ekonomije, energije, okolja in nacionalne varnosti. Dejstvo, da se jedrska energija vrača v energetsko debato pa ga ne preseneča, saj je podnebne cilje skoraj nemogoče doseči brez jedrske energije.

'Da ne bo tu mesto duhov'

11. 12. 2021 07.00

Premogovnik Velenje bo treba zapreti, Termoelektrarno Šoštanj – zaradi preplačanega šestega bloka sinonim za korupcijo – ugasniti. Takšne so zaveze iz podnebnih sporazumov, evropskih zakonodajnih paketov, načrtov za razogljičenje gospodarstva, zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov. To je nenazadnje nujno za našo prihodnost. Toda kdaj to storiti? Bo to leta 2033? Kakšna bo cena zaprtja? Kaj čaka Šaleško dolino? Kje so alternative?

'Vlada bi morala jasno povedati, kakšna bo njena politika do konca zime'

28. 10. 2021 06.00

Energetski boni za državljane, nižji davki za podjetja. Tako naj bi se Slovenija kratkoročno spopadla z vse višjimi cenami energije in posledicami, ki jih prinašajo dražja elektrika, plin in goriva. Enotnosti na ravni držav članic Evropske unije kot kaže ne bo, saj so interesi držav različni, zato so različni tudi ukrepi. Španija ob podpori Francije zahteva ločitev cen elektrike od trga plina, deveterica držav, med njimi Avstrija, Nemčija in Danska, takšni reformi nasprotujejo. Infrastrukturni minister Jernej Vrtovec je po izrednem sestanku energetskih ministrov napovedal predvsem zaščito najranljivejših.

V Grčiji aktivnih 56 požarov: 'To je apokalipsa'

06. 08. 2021 11.48

V Grčiji in Turčiji se še naprej borijo s požari in razmere se ne umirjajo. Grška obalna straža je na otoku Evboja vzhodno od Aten izvedla obsežno reševalno akcijo in evakuirala na stotine tamkajšnjih prebivalcev in turistov. Več gasilcev in prostovoljcev je zaradi opeklin pomoč poiskalo v bolnišnici. Požari še naprej pustošijo tudi v Severni Makedoniji in Albaniji, v Italiji pa so zahtevali dve smrtni žrtvi.

Z 'rudarjenjem' kriptovalut brez napora zasluži dodatnih 1800 evrov na leto

19. 06. 2021 09.08

Za kriptovalute je do zdaj gotovo slišal že vsak, tisti, ki so ušesa bolj napeli, pa so zasledili tudi izraz "rudarjenje". Ujeli so, da je to nekaj, kar počneš z računalnikom, za nagrado dobiš izplačilo v kriptovalutah, hkrati pa se računalnik močno pregreva in porablja ogromno električne energije, kar škodi okolju. Da ni povsem tako, pravi inženir strojništva, ki zaključuje magisterij energetske tehnike in tudi sam "rudari". Iskreno je spregovoril o dobičku, ki mu ga prinaša rudarjenje, in razložil, kakšen vpliv ima rudarjenje v resnici na okolje.

Reševanje v Teksasu: 4000 otrplih želv umikajo v tople prostore

18. 02. 2021 12.02

Velik del ZDA je še naprej v primežu mraza, najhuje pa je v Teksasu, kjer tako nizkih temperatur niso vajeni in kjer je bilo v sredo brez elektrike tri milijone odjemalcev. Mraz je omrtvičil tudi morske želve, ki jih prebivalci Teksasa množično rešujejo in jih vozijo na toplo v konvencijski center turističnega kraja South Padre Island.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode

11. 10. 2020 09.36

Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

Seznam pomembnih investicij težek 7,7 milijarde evrov: 'Nekatere postopke bomo časovno prepolovili'

18. 06. 2020 14.02

Vlada je sprejela seznam pomembnih investicij, ki je težek kar 7,7 milijarde evrov. Na njem je 187 projektov, ki bodo po besedah ministra Vizjaka ohranili in ustvarili nova delovna mesta. Osnovni cilj seznama je pospešitev izvedbe projektov, ki stojijo zaradi birokratskih zapletov – Vizjak je tako napovedal, da bodo s seznamom nekatere birokratske postopke časovno celo prepolovili.

Požar okoli jedrske elektrarne v Černobilu še vedno plamti

13. 04. 2020 15.03

Gozdni požar na zaprtem območju okoli jedrske elektrarne v Černobilu, ki je več kot tri desetletja po jedrski katastrofi še vedno kontaminirano, vztraja že deset dni. Danes se z ognjenimi zublji bori skoraj 400 gasilcev, medtem pa okoljski strokovnjaki opozarjajo na nevarnost zvišanja stopnje radioaktivnosti na območju.

Kakšna bo energetska prihodnost Slovenije?

26. 08. 2019 19.57

Ker država cilja, da do leta 2020 25-odstotni delež energije zagotovi iz obnovljivih virov, ne bo izpolnila, politika z Marjanom Šarcem na čelu zdaj podpira izgradnjo nove nuklearke. Bo torej veter in sonce v želji po zmanjšanju ogljičnih izpustov zamenjalo jedrsko gorivo? Mednarodna stroka, zbrana na kongresu v Ljubljani, ni enotna, strinja pa se, da bi to bila zelo zamudna in draga rešitev.

2050: Sonce, veter, voda, jedrski reaktorji, 10 milijard Zemljanov in nov zemljevid?

07. 08. 2019 07.00

Čeprav se zdi, da je leto 2050 še daleč, je, ko gre za energetska vprašanja, že zelo blizu. Globalni cilji so velikopotezni: razogljičenje, družba, ki se zanaša na tehnologijo in manj obremenjuje okolje. Velik del načrtov je povezan s stabilno oskrbo z elektriko. Kako zagotoviti, da bo elektrike dovolj, da njena proizvodnja ne bo škodovala okolju – in kako naj bi smooskrba prispevala k premikom na geopolitičnem področju?