energetska vojna

Ali kandidati za predsednika države darujejo v humanitarne namene?
11. 10. 2022 13.03
Kandidati za predsednika države so redni darovalci v humanitarne namene, ki se zavedajo, da bo draginja močno vplivala na številne prebivalce. Prav zato so prepričani, da bi država morala draginjo s primernimi ukrepi blažiti in da je treba omenjeno krizo reševati kot skupnost. Država bi namreč morala po njihovem narediti več, da ne bi bilo vse breme pomoči tistim, ki jo najbolj potrebujejo, na humanitarnih in nevladnih organizacijah.

'Z napadi želi Putin pokazati, da je Rusija še močna, da se vrača'
11. 10. 2022 06.00
Po napadu na Krimski most so ruske sile izvedle koordinirane raketne napade ruskih sil po vsej Ukrajini. Čeprav Moskva trdi, da so bili njihovi cilji energetska, vojaška, poveljniška in komunikacijska infrastruktura, pa so eksplozije rušile civilne objekte, poškodovane so ceste, tarča so bili parki. Kakšno strategijo za nevarno stopnjevanje konflikta lahko ubere Putin, bo v vojno vstopila tudi Belorusija in ali bodo uporabili jedrsko orožje? O tem z nekdanjim načelnikom generalštaba slovenske vojske Dobranom Božičem.

Ste anticepilka? 'To je, kot bi me vprašali, ali sem vegetarijanka. Nisem.'
09. 10. 2022 07.00
Ginekologinja Sabina Senčar pravi, da je njen politični vzornik dr. Janez Drnovšek. Pred našim mikrofonom smo jo gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati. Ocenila je, da bi morali pristojnosti predsedniške funkcije razširiti, med političnimi krizami in interesi pa bi, je prepričana, krmarila dobro, saj bi vedno delovala s stališča "vsi smo enaki". Kot predsednica države bi se osredotočila na reševanje energetske krize in krize v slovenskem zdravstvu, ko gre za zunanjo politiko, pa je kritična do tega, kar danes predstavljata EU in Nato. Pa bi predlagala izstop? Pa tudi – ali meni, da bi se morala Ukrajina odpovedati Krimu in štirim regijam, ki jih je pred kratkim priključila Rusija?

Pri omejevanju cen energentov za 'skupni evropski pristop'
07. 10. 2022 11.18
Voditelji Evropske unije so ob prihodu na neformalni vrh EU v Pragi poudarjali pomen enotnosti Unije pri odzivu na rusko invazijo v Ukrajini in na visoke cene energentov. Strinjali so se, da je pri nadaljnjih ukrepih za soočanje z energetsko draginjo, vključno z omejevanjem cen plina, potreben evropski pristop. Komisija bo konkretne predloge predstavila do rednega vrha čez dva tedna.

Golob ob neformalnem vrhu EU: Treba je poseči na trg in vzpostaviti regulacijo cen
07. 10. 2022 06.31
Voditelji držav članic EU, med njimi premier Robert Golob, se bodo sestali na neformalnem vrhu v Pragi. Osrednji temi bosta soočanje z energetsko draginjo in ruska agresija na Ukrajino. Sestali se bodo po tistem, ko je več kot 40 evropskih voditeljev na prvem vrhu Evropske politične skupnosti v četrtek enotno obsodilo to agresijo. Slovenija na neformalnem vrhu pričakuje odločen korak naprej na področju energetike, je ob prihodu na zasedanje povedal slovenski premier Robert Golob. Po njegovih besedah je med članicami enotno mnenje, da je treba poseči na trg.

Putin razglasil štiri nove ruske regije. Ukrajina uradno zaprosila za članstvo v Natu
30. 09. 2022 14.33
Ruski predsednik Vladimir Putin je na slovesnosti v Kremlju podpisal dokumente o priključitvi ukrajinskih regij Herson, Zaporožje, Doneck in Lugansk k Rusiji, skupaj s predstavniki proruskih oblasti vsake od štirih regij. Pri tem se je skliceval na rezultate referendumov, ki so jih proruske oblasti pretekli teden izvedle v štirih južnih in vzhodnih ukrajinskih regijah. "Ljudje so se odločili, odločitev je dokončna," je povedal. V govoru dejal, da Rusija ne bo živela po "lažnih pravilih" Zahoda, ZDA in njene zaveznice pa da vodijo 'hibridno vojno'. Medtem je Ukrajina uradno vložila prošnjo za članstvo v zvezi Nato, je sporočil njen predsednik Volodimir Zelenski. Podporo odločitvi Ukrajine, da se pridruži zavezništvu je izrazil tudi generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg. Voditelji EU so sicer kmalu po podpisu dokumentov o priključitvi obljubili, da ne bodo nikoli priznali nezakonite ruske priključitve. "Amerika in njeni zavezniki se ne bodo pustili ustrahovati. Putin nas ne bo prestrašil," je bil v prvem odzivu oster ameriški predsednik Joe Biden.

Energetska draginja ogroža evropsko proizvodnjo zdravil brez patenta
30. 09. 2022 12.29
Zaradi povišanja cen energentov nekateri evropski proizvajalci zdravil opozarjajo, da bodo morda morali prenehali s proizvodnjo zdravil brez patenta, saj da se jim to ne izplača. Surovine za izdelavo zdravil so se po navedbah podjetij podražile za od 50 do 160 odstotkov, račun za energijo je prav tako opazno višji. Lobistična skupina industrije generičnih zdravil je zato Evropski komisiji in 27 energetskim ministrom držav članic poslala pismo, v katerem poziva, naj države članice podražitvam elektrike prilagodijo tudi drugače fiksno okno določanja cen zdravil in iz ukrepa obveznega zmanjšanja elektrike izvzamejo farmacevtsko industrijo.

Cigler Kralj in Prebilič o družinskem zakoniku, splavu in odstranjevanju ograje
28. 09. 2022 22.47
Janez Cigler Kralj v volilno tekmo vstopa s podporo Nove Slovenije, kočevski župan Vladimir Prebilič pa s podporo volivcev. Z obema tudi o najnovejšem predlogu vladajoče koalicije, da bi predsednik republike imenoval sodnike in o shodu koalicije Za otroke gre. Pa tudi o podiranju ograje na naši južni meji, o splavu, vojni v Ukrajini ter spremembi dohodninske in davčne zakonodaje. Kakšna družba bomo?

Iz poškodovanih plinovodov ušla že več kot polovica plina
28. 09. 2022 11.01
Več kot polovica plina je že ušla iz plinovodov Severni tok 1 in 2, ki sta ju v ponedeljek prizadeli še nepojasnjeni detonaciji, je sporočila danska agencija za energijo. Po izračunih agencije se bosta ob nespremenjenih razmerah plinovoda izpraznila do nedelje, pri čemer pa bo v ozračje ušla velika količina toplogrednih plinov. Evropski voditelji so medtem prepričani, da je uhajanje plina na plinovodih Severni tok 1 in 2 v Baltskem morju posledica ciljno usmerjenih napadov. Kdo stoji za njimi, ni jasno. Zahod je s prstom hitro pokazal na Rusijo, ki je vse obtožbe zavrnila in jih označila za "neumne in absurdne".

Ukrajina od Rusije zahteva 300 milijard evrov vojne odškodnine
09. 09. 2022 12.40
Ukrajina od Rusije terja 300 milijard ameriških dolarjev vojne odškodnine. Zelenski pa je v nagovoru dejal, da jim je uspelo v okviru protiofenzive "osvoboditi" več kot tisoč kvadratnih kilometrov ozemlja. Ukrajinska protiofenziva v Harkovu je namreč prisilila ruske čete v umik in evakuacijo. Rusija je nato sporočila, da v Harkov pošilja dodatne vojaške enote. V nekaterih evropskih državah se je medtem omajala podpora Ukrajini zaradi vse višjih cen, ki se bodo še okrepile med zimskim časom.

Erdogan: Ne bom omenjal imen, a nekatere zahodne države provocirajo Rusijo
07. 09. 2022 16.08
Turški predsednik Erdogan je v Beogradu posvaril, da Rusije ne gre podcenjevati, in ocenil, da je energetska kriza v Evropi posledica provokacij Zahoda proti Rusiji, ki ne more prinesti rezultatov. Na vprašanje, kako to situacijo rešiti, je dejal, da je Turčija vedno vodila uravnoteženo politiko do Rusije in Ukrajine in bo s tem tudi nadaljevala.

Dve nemški jedrski elektrarni do spomladi ostajata v pripravljenosti
06. 09. 2022 16.46
Nemčija je sporočila, da dve jedrski elektrarni na jugu države do spomladi ostajata v pripravljenosti. Država ima sicer v načrtu, da do konca letošnjega leta ukine jedrski vir energije. Napoved o pripravljenosti elektrarn je sledila stresnemu testu energetskega sistema, s katerim so preverili, kakšna je varnost nemškega električnega omrežja pred prihajajočo zimo. Medtem se je v zadnjem letu, tudi zaradi vojne v Ukrajini, naklonjenost nemških državljanov do jedrske energije povečala, kažejo ankete.

Zelenski Rusijo obtožil energetske vojne in pozval k enotnosti v Evropi
04. 09. 2022 11.34
Ukrajinski predsednik Zelenski je v svojem sobotnem nagovoru Rusijo obtožil, da vodi energetsko vojno, katere cilj naj bi bil oslabiti in ustrahovati države Evrope. Te bi morale po njegovem prepričanju bolje usklajevati protiukrepe in izkazati več enotnosti.

Svarilo iz Hrvaške: Sistem je pred kolapsom, eden za drugim bomo šli v stečaj
02. 09. 2022 11.24
"V mesecu ali dveh bomo distributerji plina postali popolnoma nelikvidni, kmalu bodo sledili stečaji. Ves sistem je pred kolapsom in nihče se ne odziva," opozarja predsednik hrvaške zbornice plinskih podjetij. Cene so že zdaj 15-krat višje kot lani in bodo še rasle, napoveduje, ena od rešitev pa je po njegovem mnenju drastična podražitev za končne kupce. Ministrstvo pravi, da se to ne bo zgodilo.

'Pomembno je, da IAEA ostane v Zaporožju'
01. 09. 2022 10.50
Rusko obrambno ministrstvo trdi, da so ukrajinske sile poskušale ponovno prevzeti nadzor nad jedrsko elektrarno Zaporožje. Zaradi obstreljevanja so medtem v elektrarni zaustavili enega od blokov. Obe strani se medsebojno obtožujeta, da Zaporožje obstreljujeta ravno v času obiska inšpektorjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo, ki bodo tam ostali do ponedeljka. Kijev prebivalcem regij, kjer potekajo boji, svetuje evakuacijo pred začetkom zime.

21 držav med kladivom in nakovalom: cena vojne v Ukrajini
24. 08. 2022 09.22
Šest mesecev vojne v Ukrajini je močno zaznamovalo Evropo. Odzivi držav pa so različni, precej so povezani z zgodovinskimi izkušnjami z Rusijo in odvisnostjo od njenih energentov.

Pristaniško mesto, kamor prihaja orožje in kjer so marinci pojedli vsa jajca
19. 08. 2022 11.22
Malo grško obmejno mesto Alexandroupolis, ki je nekoč živelo od prodaje kave, slaščic in spominkov turistom iz Turčije in z Balkana, se je v zadnjih letih začelo spreminjati v pomembno pristanišče. Njegova lega je namreč postajala vse bolj zanimiva za načrtovalce logistike v zvezi Nato, od ruske invazije v Ukrajino pa je tam kot v mravljišču. Tja ves čas prihajajo nove pošiljke orožja, letos poleti je v mestu zaradi na stotine ješčih ameriških marincev zmanjkalo jajc in piščančjega mesa. To grško pristanišče pa se je zdaj znašlo med tnalom in nakovalom – kupiti ga namreč želijo kar štiri družbe: dve imata ameriško lastniško strukturo, drugi dve pa tesne vezi z Rusijo.

'Ne nosim kravate. Na ta način lahko vsi prihranimo veliko energije'
30. 07. 2022 09.46
Španski premier Pedro Sanchez je pozval vladne ministre, javne uradnike in delavce v zasebnem sektorju, da v luči visokih cen energije opustijo nošenje kravat, kadar je to le mogoče. Tako se lahko počutijo bolj udobno in zmanjšajo hlajenje v pisarnah in na drugih delovnih mestih. Zgled je postavil kar sam, ko se je brez kravate pojavil na novinarski konferenci.

Tanja Fajon si želi krepiti dvostranske odnose s Hrvaško
05. 07. 2022 13.11
Zunanja ministrica Tanja Fajon odhaja v Zagreb na delovno srečanje s hrvaškim kolegom Gordanom Grlićem Radmanom, srečala pa se bo tudi s preostalim hrvaškim političnim vrhom. Tema pogovorov bo krepitev dvostranskih odnosov ter iskanje poti, po katerih bi državi lahko sodelovali in reševali odprta vprašanja, je napovedala ministrica.

Energetska kriza: manj elektrike za Avstralce
16. 06. 2022 16.41
Avstralija se zadnji mesec spopada z energetsko krizo, zato je avstralski operater energetskega trga odredil začasno ustavitev trga. Osem milijonov avstralskih prebivalcev pa je bilo pozvanih, naj z elektriko varčujejo. Z ukrepom operater želi energetski trg ponovno stabilizirati in zmanjšati tveganje za izpade električne energije.

'Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina'
06. 06. 2022 14.18
V Evropskem parlamentu se začenja junijsko plenarno zasedanje, na katerem bodo poslanci razpravljali in glasovali tudi o podnebnem svežnju Pripravljeni na 55. V luči vojne v Ukrajini so o novem zakonodajnem paketu spregovorili ključni poslanci Evropskega parlamenta. "Premog je umazan, a umazana je tudi vojna v Ukrajini," je med drugim dejal Peter Liese, predstavnik EPP iz Nemčije. "Če bomo izolirali naše domove, bomo izolirali Putina," pa je dejal Ciaran Cuffe, poslanec The Greens/EFA iz Irske. Poslanci so poudarili pomen energetske samooskrbe EU.

Težave z verodostojnostjo: je Nemčija izgubila vodilno vlogo v EU?
22. 05. 2022 14.04
Tako se sprašujejo pri DW, kjer analizirajo položaj Nemčije po ruski invaziji na Ukrajino. Ocenjujejo, da ima Nemčija od invazije problem z verodostojnostjo zaradi svoje zgodovine pajdaštva z Rusijo. To pa bi lahko vplivalo na razmerje moči v EU.

Konec sveta, kot ga poznamo?
01. 05. 2022 12.21
Dramatična sprememba na slovenskem političnem parketu bo še nekaj časa zaposlovala tako politiko kot družbo. Medtem pa dogajanje v Evropi in svetu, politično in gospodarsko, teče naprej. Prav tako dramatično. In to bo na našo prihodnost vplivalo ravno tako kot strankarske predvolilne obljube.

Izziv za politiko: elektrike porabimo vse več, proizvodnja ne dosega potreb
13. 04. 2022 15.00
Številne države uspešno nižajo porabo elektrike, medtem se je ta pri nas od osamosvojitve do leta 2019 povišala za skoraj 30 odstotkov. Po drugi strani pa v zadnjih letih ne proizvedemo dovolj električne energije, da bi pokrili lastne potrebe. Vojna v Ukrajini je še dodatno poudarila pomen energetske učinkovitosti, s katero lahko zmanjšamo odvisnost od uvoza energentov, zmanjšamo izpostavljenost velikim nehanjem cen energije ter nenazadnje ublažimo podnebne spremembe in naredimo sisteme ter družbo bolj odporno. Katere ukrepe torej politične stranke nameravajo sprejeti za hitro zmanjšanje porabe energije?

(Ne)utemeljen strah pred podražitvijo letalskih vozovnic?
27. 03. 2022 07.19
Že ob pojavu pandemije so bile napovedi, da bo turizem postal dražji, in te so se uresničile, pravi profesorica na ljubljanski Ekonomski fakulteti Ljubica Knežević Cvelbar. Strokovnjakinja za turizem pojasnjuje, da so cene goriv v Evropi so v zadnjem letu močno narasle, eden od vzrokov za njihovo dodatno povečanje pa je v zadnjem mesecu postala še vojna v Ukrajini. "Napovedim o dvigovanju cen letalskega prometa smo priča že 10 let. Članek z naslovom, da letenje nikoli več ne bo tako poceni, bi lahko objavili vsako leto. Razlog je bil eden, drugi, tretji. Ekološki, cene nafte, covid. Trenutno je še vedno mogoče zelo ugodno leteti na veliko večino destinacij, ki so na voljo," pa miri Miha Pogačnik, ki si kruh služi prav s spremljanjem gibanja cen letalskih vozovnic.

'Nisem prevaral nobenega volivca. Vztrajam, ker mi ni nihče ničesar dokazal'
27. 02. 2022 07.00
Kakšne bodo gospodarske posledice konflikta za slovenska podjetja, ki delujejo v Ukrajini in Rusiji? O tem, pa tudi o kadrovskem cunamiju v energetiki, političnem eksperimentu Povežimo Slovenijo in osebni odgovornosti pri nabavi zdravstvene opreme, ki je pod drobnogledom organov pregona, smo se pogovarjali z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom. Intervju s prvakom koalicijske Konkretno odpira serijo debat z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci, ki jih pred aprilskimi volitvami pripravljamo v naši osrednji informativni oddaji in na 24ur.com.

Drugi dan vojne v Ukrajini: sirene, eksplozije, uničenje in vdor ruske vojske v Kijev
25. 02. 2022 12.54
Hitrost ruskega vdora v Ukrajino preseneča številne. V le enem dnevu so ruske čete uspešno zakorakale v Kijev, ki se je sicer tudi v nočnih urah soočal z 'deževanjem' raket. "Kaj takega je naše glavno mesto nazadnje doživelo leta 1941, ko ga je napadla nacistična Nemčija. Ukrajina je zlo že premagala in bo premagala tudi to," je dejal ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba. Po Kijevu in Lvovu so odmevale sirene, oblasti so opozarjale na zračne napade, tisti prebivalci, ki so ostali, pa so prestrašeni iskali varna zatočišča.

Energetska vojna med ministrstvom, upravniki in dobavitelji plina se nadaljuje
25. 01. 2022 19.40
Vsak dan prihajajo novi primeri vrtoglavih zneskov na položnicah za ogrevanje. S Ptuja denimo poročajo, da so se cene ponekod podvojile. Drugod prihajajo položnice za sto, dvesto, tristo evrov samo za ogrevanje. In ne le gospodinjstva, tudi manjša podjetja s petkrat višjimi položnicami. Nadaljuje pa se tudi energetska vojna med ministrstvom, upravniki, stanovalci in dobavitelji plina glede poslovnih in gospodinjskih odjemov. Ministrstvo s prstom kaže na upravnike. Upravniki pa udarjajo nazaj: "Ministrstvo očitno sploh ne razume vloge upravnika."

Pompeo: Svoboda medijev je temelj demokracije
13. 08. 2020 19.02
Ameriški državni sekretar Mike Pompeo je ob koncu obiska v Sloveniji na Bledu za našo televizijo podal ekskluzivni intervju. V njem je izrazil zadovoljstvo, da bosta ZDA in Slovenija sodelovali na področju 5G. Dejal je, da so Kitajci nevarni za evropske ideje, saj imajo drugačen sistem in drugačne vrednote. Odgovarjal je na očitke o vohunjenju Američanov in o idejah svobode, tudi medijev.

Razpoke v temeljih turške jedrske elektrarne ali zgolj igra prestolov?
04. 08. 2019 07.00
Zgodba turške želje po energetski neodvisnosti, sploh zaradi dobre gospodarske rasti zadnjih 20 let, je državo že večkrat pripeljala do odločitev, ki so na mednarodnem prizorišču dvigovale prah. Tako so po letu 2000 na skrivaj kupovali naftne derivate iz okoliških držav, ki so bile v vojni, imeli megalomanske načrte za naftovode in plinovode, in željo, da zgradijo jedrsko elektrarno. Prvotno je bilo mišljeno, da jo bodo gradili Evropejci ali Japonci, a so se odločili za Ruse in Kitajce, kar je odprlo geopolitično pandorino skrinjico, tudi z namigi o nevarni elektrarni.