epidemiološki

Sum pojava bolezni modrikastega jezika: vzorce poslali v evropski laboratorij

06. 02. 2025 15.21

Slovenija ima še vedno status države, proste bolezni modrikastega jezika, serološko pozitivne živali pa še ne pomenijo uradno potrjene bolezni, je dejala direktorica uprave za varno hrano Vida Znoj. Zatrdila je tudi, da ni mogoče govoriti o izbruhu bolezni, ampak zgolj o pojavu. O sumu na bolezen je uprava obvestila tudi Evropsko komisijo. Medtem so v NSi kritični, da je upava pozno obveščala o prisotnosti bolezni. "Taka uprava ne ščiti niti slovenskega potrošnika niti slovenskega kmeta," trdi njihova poslanka Vida Čadonič Špelič.

Po smrti pacienta z meningokoknim meningitisom identificirali 68 stikov

18. 12. 2023 11.34

Epidemiološka služba Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bila v nedeljo obveščena o primeru smrti zaradi meningokoknega meningitisa. Umrl je bolnik srednjih let, ki so ga zdravili v bolnišnici v Murski Soboti. Gre sicer za akutno bakterijsko bolezen, ki je imela v preteklosti visoko smrtnost. Z uporabo antibiotikov se je precej zmanjšala, a je še vedno visoka (med 8 in 15 odstotkov).

Pri nas zaznali rahel porast primerov oslovskega kašlja

01. 12. 2023 18.05

V novembru so v Sloveniji zabeležili rahel porast števila primerov oslovskega kašlja v primerjavi s prejšnjimi meseci, vendar številke po navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) še niso visoke. Pomembno je, da so prebivalci in zdravstveni delavci pozorni na znake oslovskega kašlja, najboljša preventiva pred okužbo pa je cepljenje.

Konec dodatka za neposredno delo s covidnimi bolniki

31. 03. 2023 06.45

Le še danes velja ukrep zakona o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženja posledic covida-19 na področju zdravstva, ki omogoča izplačilo dodatkov za neposredno delo z obolelimi za covidom-19. Prav tako do danes velja ukrep istega zakona, po katerem nadomestilo zaradi izolacije ob okužbi s koronavirusom krije državni proračun.

Posvetovalna skupina za spremljanje koronavirusa zaključila z delom

24. 02. 2023 12.01

Epidemiološka situacija v Sloveniji je stabilna, zato ni več potrebe po delovanju posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa, je sporočil vodja skupine Mario Fafangel. Ob tem se je vsem zahvalil za sodelovanje. So pa odločevalcem poslali nov dokument z usmeritvami za srednje in dolgoročno obvladovanje covida-19.

Zaradi cepljenja proti covidu-19 upadlo zaupanje v cepiva

07. 02. 2023 18.43

Epidemija covida se končuje in lahko rečemo, da je epidemiološki položaj v Sloveniji ugoden, je dejal Mario Fafangel z NIJZ. A zaradi cepljenja proti covidu-19 je upadlo zaupanje Slovencev v cepljenje nasploh. Da je njeno zdravje lahko zaradi covida-19 močno ogroženo, se je zbala tudi Renata Gričar, ki od začetka ni bila naklonjena cepljenju. Njeno življenje je bilo polno težkih preizkušenj. Ledvico so ji prvič presadili, ko je bila stara 18 let, letos pa mineva devet let, odkar so ji ledvico presadili še drugič.

Golob zaželel, da v letu 2023 Slovenijo popeljemo v boljšo prihodnost

30. 12. 2022 08.03

Leto, ki je za nami, je bilo leto velikih izzivov, je v novoletni poslanici poudaril premier Robert Golob. Kljub pandemiji covida-19, vojni v Ukrajini in draginji je po njegovih besedah to leto v slovensko družbo prineslo marsikaj pozitivnega. Novoletno poslanico je izrekla tudi Urška Klakočar Zupančič. Državljane je predsednica DZ pozvala k medsebojnemu spoštovanju, sodelovanju in povezanosti.

Odločitev o selitvi MetalDays iz Tolmina dokončna, nastaja nov festival

16. 10. 2022 11.16

Poletni festival MetalDays, za katerega je bilo v zadnjih letih večkrat omenjeno, da ne bo več potekal v Tolminu, je dokončno potrdil, da je bila letošnja izvedba ob sotočju Soče in Tolminke zadnja. Da festival odhaja iz Tolmina, so potrdili tako organizatorji kot občina. Na prizorišču nastaja nov festival metal glasbe Tolminator.

V veljavi novela zakona o nalezljivih boleznih: konec neustavnosti

15. 10. 2022 07.26

Začela je veljati novela zakona o nalezljivih boleznih. Novela med drugim veliko strožje kot doslej omejuje vlado pri vseh tistih ukrepih, ki bi lahko posegali v osnovne pravice posameznika, ter uvaja institut parlamentarnega nadzora vladnih ukrepov. S tem po oceni predlagateljev odpravlja junija lani ugotovljeno neustavnost.

DZ: Referendum o noveli zakona o nalezljivih boleznih nedopusten

14. 07. 2022 22.46

Poslanke in poslanci so na izredni seji DZ s 45 glasovi za in brez glasu proti potrdili sklep o nedopustnosti zakonodajnega referenduma o noveli zakona o nalezljivih boleznih. Podprli so ga poslanci Svobode in Levice ter večina poslanske skupine SD. Ostali poslanci SD so se tako kot poslanci SDS in NSi glasovanja vzdržali.

'Število primerov smrti zaradi covida ne narašča intenzivno'

14. 07. 2022 09.48

Število okužb s koronavirusom v aktualnem valu še vedno narašča. Sedemdnevno povprečje je po najnovejših podatkih Covid-19 sledilnika zraslo na 1389. V sredo pa so potrdili 1738 okužb. Počasi narašča tudi število hospitalizacij, vendar Nuška Čakš Jager iz NIJZ poudarja, da so bolnikih v intenzivnih enotah tudi primarno zaradi drugih bolezenskih stanj.

Predlog novele zakona o RTVS bo DZ obravnaval na četrtkovi izredni seji

13. 07. 2022 10.51

Državni zbor bo predlog novele Zakona o RTV Slovenija, s katerim bi depolitizirali javni zavod, obravnaval na izredni seji v četrtek, je sklenil kolegij predsednice DZ. Na isti seji bodo po odločitvi kolegija predsednice DZ obravnavali tudi predlog sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o nalezljivih boleznih.

DZ bo na izredni seji obravnaval predlog novele zakona o RTVS

12. 07. 2022 15.36

Državni zbor se bo predvidoma v četrtek sestal še na eni izredni seji. Na njej naj bi obravnavali predlog novele zakona o Radioteleviziji Slovenija in predlog sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o nalezljivih boleznih. Kolegij predsednice DZ bo o tem odločal v sredo.

V DZ predlog sklepa o nedopustnosti referenduma o noveli ZNB

12. 07. 2022 12.39

Predlagatelji novele Zakona o nalezljivih boleznih, poslanci Gibanja Svoboda, SD in Levice, so v državni zbor vložili predlog sklepa o nedopustnosti zakonodajnega referenduma. Ocenjujejo namreč, da zakon spada med izjeme, navedene v 90. členu ustave. Ta določa, da predmet zakonodajnega referenduma med drugim ne more biti zakon, ki odpravlja protiustavnost.

Zbiranje podpisov za referendum o noveli Zakona o nalezljivih boleznih

11. 07. 2022 19.07

Vodstvo državnega zbora je za začetek zbiranja podpisov za razpis referenduma o noveli Zakona o nalezljivih boleznih določilo 1. september. Obe pobudi za izvedbo zakonodajnega referenduma, ki sta v preteklem tednu romali v državni zbor, izpolnjujeta zahtevane zakonske pogoje. 35-dnevni rok za zbiranje 40.000 podpisov se bo iztekel 5. oktobra, izhaja iz spletne strani DZ.

Pobudniki za razpis referenduma glede nalezljivih bolezni podpise odnesli v DZ

05. 07. 2022 10.42

Predstavniki t. i. ljudske koalicije so v DZ vložili pobudo za razpis referenduma o nedavno sprejeti noveli zakona o nalezljivih boleznih z več kot potrebnimi 2500 podpisi. Kritični so predvsem do "netransparentne in pred javnostjo načrtno umaknjene obravnave in izglasovanja" zakona.

Ministrstvo razkrilo, koliko sredstev so med epidemijo prejeli verski uslužbenci

03. 07. 2022 15.32

Verski uslužbenci Katoliške cerkve in Srbske pravoslavne cerkve Metropolija zagrebško-ljubljanska so v letu 2020 prejeli skupno dobrih 1,2 milijona evrov izredne pomoči v obliki mesečnega temeljnega dohodka, v letu 2021 pa skupaj dobrih 4,1 milijona evrov, izhaja iz predloga odgovora ministrstva za kulturo zagovorniku načela enakosti.

Vstop v ZDA odslej mogoč brez negativnega testa

10. 06. 2022 17.12

Administracija ameriškega predsednika Joeja Bidna je po dolgem lobiranju letalskih družb in turistične industrije vendarle popustila in omilila pogoje za vstop v državo. Mednarodnim potnikom tako pred vkrcanjem na let v ZDA ne bo več treba predložiti negativnega testa na novi koronavirus.

Brez sankcij za kirurga, ki je čakalne vrste izkoristil za dodaten zaslužek

25. 05. 2022 13.39

Pacient, ki je čakal na operacijo hrbtenice v UKC Maribor, je po zaslugi njihovega nevrokirurga Matjaža Voršiča lani prišel na vrsto v zasebni kliniki na Hrvaškem. Kirurg je na tak način dolge čakalne vrste v javnem zdravstvu, v katerem je zaposlen, izkoristil za dodaten zaslužek v zasebnem. Čeprav je operacijo opravil brez vednosti mariborske bolnišnice, je večino stroškov pokrila javna zdravstvena blagajna. Opravljen je bil notranji nadzor, a zoper Voršiča niso uvedli nobenih ukrepov.

Na zemljevidu ECDC Slovenija nič več povsem temno rdeča

19. 05. 2022 16.45

Na posodobljenem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) Slovenija ni nič več obarvana povsem temno rdeče, kar se je zgodilo prvič po septembru lani. Vzhodna polovica države je po novem obarvana rdeče. Zemljevid ECDC je sicer vse bolj siv, saj približno polovica držav opravlja premalo testiranj.

Južna Koreja in ZDA začeli skupne vojaške vaje

18. 04. 2022 15.21

Ameriške in južnokorejske vojaške sile so začele redne skupne vojaške vaje, ki tokrat potekajo v času povečanih napetosti na Korejskem polotoku. V okviru devetdnevnih vaj želijo okrepiti skupne operacijske sposobnosti in obrambne zmogljivosti, so sporočile ameriške sile.

V Nemčiji konec ukrepov, na Kitajskem odkrili novo mutacijo koronavirusa

03. 04. 2022 12.06

Po dvotedenskem prehodnem obdobju je v Nemčiji odpravljena velika večina ukrepov, ki so bili v zadnjih dveh letih namenjeni zajezitvi pandemije covida-19. Odpravo omejitev predvideva zvezna zakonodaja, ki jo je pred dvema tednoma sprejel nemški parlament, na ravni zveznih dežel pa je nekatere od njih še mogoče podaljšati. Kitajska medtem poroča o več kot 13.000 novih okužbah s koronavirusom, kar je največ od vrha prvega pandemičnega vala pred več kot dvema letoma. Zdravstveni delavci so na območju Šanghaja odkrili morebiten nov podtip različice omikron, ki ga še ni v kitajskih ali mednarodnih bazah podatkov.

Samota indie rockerjev Ember

05. 03. 2022 10.00

Mlada dolenjska zasedba Ember je po lanskem debitantskem singlu Pepel, ki se je veselo vrtel na radijskih postajah, zdaj pripravila drugo pesem in videospot z naslovom Sam. Njihova motivacija in ustvarjalni zagon pa se iz dneva v dan stopnjujeta.

Sproščanje ukrepov razveselilo gostince, ki upajo na večji obisk lokalov

20. 02. 2022 17.59

V gostinstvu in zdraviliščih pozdravljajo sproščanje koronskih omejitev, ki v veljavo vstopajo s ponedeljkom. "Pozitivno ocenjujemo odločitev vlade, da vendarle sprostijo zaščitne ukrepe bolj celovito, kot je bilo sprva napovedano," je dejal predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornice Slovenije Blaž Cvar.

V četrtek potrdili 3771 novih okužb

18. 02. 2022 09.40

V četrtek so ob 2394 PCR-testih in 75.198 hitrih antigenskih testih potrdili 3771 okužb z novim koronavirusom, kar je skoraj pol manj kot prejšnji četrtek. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 96.344 primerov aktivnih okužb, kar je 7966 manj kot dan prej.

Vlada ni odločala o ukrepih, sproščanja ne bo

17. 02. 2022 21.20

Ob vse boljši epidemiološki sliki v državi so pričakovanja glede sproščanja protikoronskih ukrepov vse večja. Vlada bi morala o rahljanju omejitev odločati na četrtkovi seji, a je bila ta sklicana šele pozno zvečer, po naših informacijah pa o ukrepih niso odločali. Kljub napovedim strokovne skupine in ministra za zdravje Janeza Poklukarja 18. februarja, kot kaže, še ne bomo dočakali prvega sproščanja ukrepov.

Na zemljevidu ECDC celotna Evropa še naprej temnordeča

17. 02. 2022 15.02

Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni ECDC je objavil nov zemljevid, na katerem ostajajo vse evropske države obarvane v temnordeče. Slovenija je v celoti temnordeča, kar pomeni najslabšo epidemiološko sliko z vidika pandemije covida-19, že vse od 23. septembra, torej skoraj pet mesecev.

'V zdravstvu je slišati le o zdravnikih, kar pa ni prav'

16. 02. 2022 07.12

Ker z vladno stranjo niso zbližali stališč glede stavkovnih zahtev, med drugim po zvišanju plač, so reprezentativni sindikati zdravstva in socialnega varstva v sredo stavkali. Šlo je za medicinske sestre, fizioterapevte, laborante, čistilke, zaposlene v domovih za starejše. Kot so sporočili iz Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije, "vladna stran ni bila pripravljena niti minimalno prisluhniti" njihovemu predlogu. Koordinacija stavkovnih odborov se bo po današnji stavki na sestanku v četrtek dogovorila o nadaljnjih aktivnostih. "Vsekakor bomo stavkovne aktivnosti stopnjevali, če vlada ne bo konstruktivno pristopila k pogajanjem," so sporočili.

Spremembe tudi v šolah: kmalu brez mask in samotestiranja?

16. 02. 2022 12.08

Covid-19 ne bo več karantenska bolezen. To je glavni poudarek posveta politike in stroke na Brdu pri Kranju, na katerem so začrtali postopno sproščanje ukrepov. Najprej ukinitev pogoja PCT v najmanj tveganih dejavnostih, predlagajo tudi opustitev mask v šolah, vsaj v razredih, postopno pa tudi konec samotestiranja učencev. PCT pogoja prav tako ne bo treba izpolnjevati volivcem pri oddaji podpisov podpore za kandidatne liste. "V naslednjih dneh in tednih bo skladno z izboljšano epidemiološko situacijo ter predlogom strokovnih skupin odpravljena ali zrahljana večina omejevalnih ukrepov," je napovedal premier Janez Janša.

Ponekod konec pogoja PCT. Fafangel: Covid-19 ne bo več karantenska bolezen

15. 02. 2022 08.57

Minister za zdravje Janez Poklukar je s strokovno skupino za covid-19 in predstavniki zdravstva na Brdu pri Kranju razpravljal o prilagajanju ukrepov za zajezitev epidemije covida-19. Sodelujoči na posvetu so se strinjali, da omikron z blažjim potekom bolezni ne ogroža več populacije v tej meri, kot so jo pretekle različice, zato je čas za postopno sproščanje ukrepov. Predstojnik Centra za nalezljive bolezni NIJZ Mario Fafangel je povedal, da so predlagali, naj se iskanje stikov ustavi, s tem pa tudi karantene. "Od 18. februarja covid-19 ne bo več karantenska bolezen."