epruvete

Mati ni vedela, da znanstvenikom ni uspel še noben poskus: 'Sem medicinska senzacija'
25. 07. 2024 18.3625. julij je dan, ko je v ospredju IVF-postopek. Ta, ki je marsikomu prinesel tako želenega otroka, je pa za mnoge izjemno kontroverzen. Kako pa je danes "prvi otrok iz epruvete"?

Darovanje sperme ušlo izpod nadzora: moški z vsaj 500 otroki dobil prepoved
28. 04. 2023 17.47Nizozemsko sodišče je v petek razsojalo o precej nenavadnem primeru – darovanju sperme. Na zatožni klopi so namreč imeli 41-letnega moškega, ki ima zaradi pretvez in izigravanja sistema od 500 do 600 potomcev. Darovanje sperme so mu po novem prepovedali.

Preveč razigran darovalec sperme pred roko pravice
28. 03. 2023 10.43Kar 550 otrok po vsem svetu naj bi se rodilo iz epruvet s semensko tekočino, pripadajočo 41-letniku iz Haaga. Ta je zaobšel sistem in daroval svojo spermo na najmanj 13 klinikah na Nizozemskem in v tujini. Zdaj ga v imenu fundacije, ki se bori za pravice otrok iz epruvete, toži ženska, ki je leta 2018 zanosila s pomočjo njegove sperme.

Zakaj Hrvatice prekinitev nosečnosti iščejo v Sloveniji?
26. 05. 2022 06.00Ne le Mirela Čavajda, v UKC Ljubljani na leto prekinejo 15 visokih nosečnosti tujih državljank, nekaj med njimi je Hrvatic. Samo v Brežicah je letos prekinilo nosečnost 65 Hrvatic. V zadnjih letih, največ leta 2019, skoraj 300. Koliko je še nosečnic, ki jih je hrvaški zdravstveni sistem pustil na cedilu? Jasenka Grujić, ginekologinja iz Zagreba, se boji, da jih je še precej več, saj je imela nemalo pacientk v ambulanti, ki so jim zavrnili splav na Hrvaškem in jih napotili v Slovenijo.

Nov laboratorijski sistem v uri na do 800 vzorcih naredi več kot 50 različnih preiskav
06. 04. 2022 16.02V Zdravstvenem domu Ljubljana - Center so dobili novo pridobitev – avtomatiziran laboratorijski sistem za analizo vzorcev krvi, ki je visoko zmogljiv in tehnološko najnaprednejši sistem na primarni ravni v Sloveniji. Najsodobnejša laboratorijska oprema bo omogočala hitro izvajanje preiskav, pacienti bodo tako na diagnostične rezultate čakali občutno manj. Simboličnega odprtja sta se udeležila tudi minister za zdravje Janez Poklukar in podžupan MOL Dejan Crnek.

BLOG: Kaj je SIBO?
24. 10. 2021 07.00Poselitev (razrast) bakterij v tankem črevesju (SIBO) je resno stanje, ki povzroča številne prebavne težave, ter lahko vodi v resno tveganje za razvoj številnih zdravstvenih zapletov. Žal pa je še vedno premalo ljudi seznanjenih s tem stanjem, med drugim tudi mnogo zdravnikov ali celo ne pozna tega ali pa podcenjuje vpliv SIBO-a na zdravje in počutje ljudi.

Za vas smo testirali, kako zanesljivi so testi za samotestiranje otrok
23. 04. 2021 06.00Dijaki bi se morali po napovedih vlade že ves teden samotestirati, a država še kar validira teste, samotestiranje pa je prestavljeno za nedoločen čas. Kljub nastali zmedi pa so navodila za uporabo testa jasna. Za vas smo s pomočjo osnovnošolca Jakoba preizkusili test za samotestiranje in preverili, kako enostaven je za uporabo. Laik si brisa nazofarinksa ne more odvzeti sam, zato se pri samotestiranju uporablja bris začetnega dela nosu. "Ni težav, ne boli, ni neprijetno," je dejala Viktorija Tomič, vodja strokovne skupine za hitre teste in mikrobiološkega laboratorija na kliniki Golnik.

Poglejte na zemljevid, kje se lahko samoplačniško testirate, cena okoli 100 evrov
21. 10. 2020 06.00Klasični molekularni testi PCR, ki pri diagnostiki covida-19 veljajo za zlati standard, v Sloveniji stanejo od 80 do 120 evrov. Zbrali smo podatke, kje in za koliko denarja se lahko samoplačniško testirate, našli smo 22 zdravstvenih domov in šest bolnišnic. Testiranje ni poceni, trener judoistk iz Lopate Marjan Fabjan celo prodaja kombi, da bo lahko plačeval testiranja. Če je test v Luxembourgu, kjer testirajo daleč največ v Evropi zastonj, pa je v Avstriji še dražji kot v Sloveniji, med 110 in 190 evri, na Hrvaškem od 60 do 220 evrov. Razrez cene testa je zgovoren, niso le epruvete in brisi, so visoko usposobljeni ljudje, zaščitna oprema, aparature, znanje, kompleksni postopki.

Razkužila za roke – kaj mora biti v njih in česa ne
30. 08. 2020 09.22Razkužila za roke so postala naša vsakdanjost. In kot kaže, bodo še nekaj časa. Vsi jih uporabljamo, kupujemo in jih še nekaj časa bomo. Razkuževanje rok je – ko in kjer si rok ni mogoče dobro in temeljito umiti – eno pomembnejših priporočil proti širjenju novega koronavirusa. Zato je pomembno, da smo s to temo dobro seznanjeni in da imamo o njej relevantne informacije.

Znanstveniki v življenje obudili 32.000 let staro rastlino
01. 07. 2020 10.47Rastlino Silene stenophylla so našli zakopano globoko pod sibirskim ledom, znanstveniki pa zdaj preiskujejo, kako je arktična rastlina po 32.000 letih znova zaživela. "Vsak vpogled v zamrznjena semena in kako jih odmrzniti in vzkliti je zelo dragocen," pravi Elaine Solowey, botaničarka na Inštitutu Arava za Okoljske študije v Izraelu.

Prva mariborska otroka iz epruvete praznujeta 30 let
29. 07. 2019 17.36Pred tridesetimi leti sta na svet privekala dvojčka Jure in Matjaž Golner. Njuno rojstvo predstavlja zgodovinski mejnik na področju razvoja medicine, saj sta dvojčka postala prva mariborska otroka iz epruvete. V Mariboru je takrat nastal tretji center za zdravljenje neplodnosti z biomedicinsko pomočjo v tedanji Jugoslaviji.

Tudi protidopinška agencija potrdila pravilno ukrepanje Uefe v primeru Ramosa
24. 11. 2018 11.50Svetovna protidopinška agencija (Wada) je v sporočilu za javnost potrdila, da je bilo ravnanje Uefe v primeru domnevnega dopinškega prekrška Sergia Ramosa po finalu Lige prvakov v Cardifu leta 2017 ustrezno in pravilno.

V trezorju detonator za eksplozive v rudnikih, 40 let star strup bodo analizirali
20. 09. 2018 09.38Dvomililitrskih ampul za zdaj še neznanega strupa, ki so ju svojci našli v stanovanjski hiši pokojnega očeta v Jelši, ne bo prevzelo komunalno podjetje, kot je bilo sprva načrtovano. Poslali jih bodo v analizo na Nacionalni forenzični laboratorij. V trezorju so sicer našli tudi detonator starejše izdelave, ki se je nekoč uporabljal za eksplozive v rudnikih.

Ko se je rodila, so predlagali, naj ji bo ime 'Veselje'
28. 07. 2018 08.14Rojstvo Louise Brown je spremljal ves svet, in to kar po televiziji. Bilo je namreč nekaj posebnega. Prvič v zgodovini se je rodil otrok, ki je bil spočet z medicinsko pomočjo, v laboratoriju. Njeno rojstvo pred 40 leti je sprožilo polemično razpravo o etičnosti umetne oploditve, hkrati pa je vlilo novo upanje za pare, ki so se leta trudili, da bi spočeli otroka. Kako pa sama gleda na to?

Prvi otrok 'iz epruvete' praznuje 40 let
25. 07. 2018 06.00Pred točno 40 leti se je rodila Louise Brown. Njeno rojstvo ne bi bilo nič posebnega, če ne bi bila prvi otrok, ki se je kdaj koli rodil s pomočjo zunajtelesne oziroma umetne oploditve. Od takrat se je z medicinsko pomočjo na svetu rodilo že več milijonov otrok. Okoli deset tisoč tudi v Sloveniji, kjer sta se na tak način pred 34 leti kot prvi rodili dvojčici.

V vrtni lopi, na kateri je puščala streha, odkrivala radioaktivne elemente
07. 11. 2017 06.30Še vedno je edina ženska, ki je dobila dve Nobelovi nagradi. Svoje življenje je posvetila raziskovanju radioaktivnih elementov. Ni se zavedala, da išče elementa, ki se v uranovi svetlici nahaja v tako majhnih količinah, da bo morala predelati na tone uranove rude, radioaktivne izotope je nosila v žepu, med prvo svetovno vojno je z mobilnimi rentgeni odšla na bojišča. Marie Curie.

Neplodnost je resna težava sodobne družbe. Pri nas ima že vsak šesti par težave
08. 11. 2016 15.16Pari, ki imajo težave z zanositvijo, običajno to skrivajo pred okolico, saj se mnogi tega sramujejo in se bojijo neprimernega odziva okolice. Žal je tako, da šele soočenje z neplodnostjo pomeni začetek zdravljenja, ki je pri nas sicer zelo učinkovito, slovenske strokovnjake in centre pa uvršča v sam evropski vrh.

Optimalna je pet- do sedemdnevna zaloga krvi: trenutno imajo štiridnevno zalogo
12. 08. 2016 09.58V grafu zaloge krvi Zavoda za transfuzijsko medicino je mogoče razbrati, da so zaloge pod potrebno, a nad kritično količino. Pojasnili so, da imajo trenutno štiridnevno zalogo. V primeru, ko zagotavljajo samo še tridnevno oskrbo, pričnejo z javnimi obvestili in pozivi k darovanju krvi, tudi preko medijev. Dodali so še, da se zaloge krvi lahko spremenijo zelo hitro.

Neplodnost v Sloveniji: Ko živiš od ene umetne oploditve do druge in upanje počasi ugaša ...
18. 12. 2014 09.09Vsak šesti par v Sloveniji se sooča z neplodnostjo. Kje so vzroki, kako izgledajo umetne oploditve, s kakšnimi stiskami se spopadajo tisti, ki si želijo otroka, pa ne morejo zanositi?

'Iz epruvete' se je rodilo že 6000 otrok
02. 04. 2013 20.16Jure in Katja si zelo želita postati starša. V petih letih in pol sta kar šestkrat poskusila z umetno oploditvijo, nazadnje sta se odločila za posvojitev. Nekatere ženske, ki bi rade postale matere, pa so v Sloveniji za pravico do umetne oploditve še vedno prikrajšane.

Umrla je mama prvega otroka iz epruvete
20. 06. 2012 20.00V 65. letu starosti je umrla Lesley Brown, prva ženska, ki je povila otroka iz epruvete. To je bilo leta 1978, vanjo pa so bile ves čas uprte oči javnosti. Postopek, ki je danes nekaj običajnega, je bil takrat revolucionaren in deležen tudi številnih kritik.

Poslovneži ob koncu leta dobijo tudi sol
07. 12. 2011 06.30Slovenska podjetja poslovnim partnerjem podarjajo sol, vazice v obliki epruvete, koledarje, rokovnike, ročno izdelane pralineje, knjige in vino. Denar zadnja leta večinoma raje namenijo v humanitarne namene.

VIDEO: Sijoči pes iz epruvete
02. 08. 2011 15.36Južnokorejski znanstveniki so s tehniko kloniranja med iskanjem zdravila za alzheimerjevo in parkinsonovo bolezen v laboratoriju ustvarili psa, ki sveti v temi.

Razmetavanje z denarjem
19. 05. 2011 18.57Kljub težkim razmeram v našem zdravstvenem sistemu razmetavamo z denarjem za medicinsko opremo v laboratorijih. V Zrečah smo namreč na smetišču našli več tisoč še neuporabljenih epruvet za odvzem krvi in preiskave.

V Merkurju ne bo ne daril ne božičnice
06. 12. 2010 06.30Slovenski direktorji si bodo večinoma izmenjali skromna darila. V Krki bodo podarili epruvetko za en cvet, v Telekomu in Mobitelu pa sol. Na Slovenskih železnicah bodo skupno porabili 10.000 evrov za poslovna darila, ki pa jih ponekod sploh ne bo.

Otroci iz epruvete
09. 11. 2010 20.27Pred 26 leti sta se pri nas rodila prva otroka iz epruvete, dvojčici. Zdaj so štirje od stotih novorojenčkov spočeti s pomočjo znanosti. Tako je dvakrat rodila tudi znana slovenska pevka in igralka.

Vladova osmica z enim udarcem v luknjo
12. 10. 2010 21.23Nekateri igralci golfa vse življenje čakajo na svoj "hole in one", vendar ga ne dočakajo. Seveda, saj gre za udarec, kjer človek ob dobri tehniki zamaha potrebuje tudi precejšen kanček sreče.

Znan dobitnik Nobelove nagrade za medicino
04. 10. 2010 11.5385-letni Britanec Robert Edwards je dobitnik prve letošnje Nobelove nagrade. Prislužil si jo je s pionirskim delom na področju zdravljenja neplodnosti.

Sperma iz epruvete
08. 07. 2009 11.54Britanski znanstveniki trdijo, da so v laboratoriju ustvarili človeško spermo, ki naj bi bila prva taka na svetu. O omenjeni raziskavi se že porajajo številna vprašanja in polemike.

Četrt milijona otrok iz epruvete na leto
31. 05. 2009 11.19Vsako leto na svet prijoka četrt milijona otrok, spočetih s pomočjo umetne oploditve. Z drugimi besedami: vsak 536. novorojenček je bil umetno spočet.