evropska banka

Za slovenski Viaduct bo morala plačati Republika Srbska

17. 07. 2025 13.53

Več deset milijonov evrov velik dolg Republike Srbske do slovenskega podjetja Viaduct bo poplačala ta entiteta BiH s sredstvi, ki bi ji morala pripasti iz cestnin, je danes odločil visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Christian Schmidt. Zagotovil je, da proračunska stabilnost entitete zaradi njegove odločitve ne bo ogrožena.

Gotovina bo kraljica tudi po uvedbi digitalnega evra

10. 07. 2025 11.45

Zagotavljanje samo gotovine po besedah člana izvršilnega odbora ECB Piera Cipolloneja na nek način omejuje poslanstvo centralnih bank, ker ne ponujajo načina plačila za pomemben del vsakdanjega življenja, to je spletna trgovina. "A gotovina ostaja kraljica tudi ob načrtovani uvedbi digitalnega evra," je zatrdil na dogodku Banke Slovenije.

Voditelji EU prižgali zeleno luč bolgarskemu prevzemu evra

27. 06. 2025 09.21

Voditelji EU so na četrtkovem zasedanju v Bruslju prižgali zeleno luč predlogu Evropske komisije za bolgarski prevzem evra. Komisija je v začetku meseca potrdila, da je Bolgarija pripravljena na prevzem skupne evropske valute s 1. januarjem 2026. Mnenje glede bolgarskega prevzema evra bosta morala zdaj podati še Evropski parlament in Evropska centralna banka (ECB), kar pa velja zgolj za formalnost.

Svet ECB s sedmim zaporednim znižanjem obrestnih mer

05. 06. 2025 08.12

Svet Evropske centralne banke (ECB) je na zasedanju skladno s pričakovanji trgov še sedmič zapored znižal osrednje evrske obrestne mere. Tudi tokrat je vanje zarezal za 0,25 odstotne točke. Depozitna obrestna mera, ki je referenčna za evrsko denarno politiko, bo tako po novem pri dveh odstotkih.

Kolikšna je razlika med najcenejšim in najdražjim kreditom?

05. 06. 2025 06.00

Stanovanjski kredit za 150 tisoč evrov na 20 let s fiksno obrestno mero. Koliko bi zanj plačali na naših bankah? Kakšne obrestne mere ponujajo? Kaj se bo z njimi dogajalo v prihodnje? In kje bi po izračunih, ki so potrošnikom dostopni prek spleta, dobili najcenejši stanovanjski kredit?

Slovenija v evropskem vrhu po višini davkov na plače

03. 06. 2025 09.09

Večina evropskih držav je leta 2024 zabeležila višje realne dohodke po obdavčitvi, ponekod pa je zvišanje povprečnih osebnih davčnih stopenj preseglo rast realnih plač. Sedem držav je doletel upad realnega dohodka po obdavčitvi v primerjavi z letom 2023 za povprečnega samskega delavca brez otrok.

Mutirana sperma darovalca: za rakom bi lahko v Evropi zbolelo več deset otrok

25. 05. 2025 09.30

Sperma darovalca, s katero je bilo po vsej Evropi spočetih najmanj 67 otrok, je vsebovala gensko mutacijo, ki povzroča raka. Zbolelo je deset otrok. Gre za nov primer, ki odpira vprašanje, ali bi morali uporabo sperme enega darovalca številčno omejiti ter kako obvestiti vse vpletene družine.

Nizozemska banka svari: Imejte pri sebi gotovino za nujne primere

21. 05. 2025 18.38

Nizozemska centralna banka državljanom svetuje, naj imajo zaradi naraščajočih kibernetskih groženj pri roki gotovino za nujne primere. 70 evrov na odraslega in 30 evrov na otroka bo zadostovalo za kritje osnovnih stroškov za obdobje 72 ur.

Že tako draga zdravila v ZDA bi lahko postala še dražja

14. 04. 2025 07.00

Ameriški predsednik Donald Trump je sporočil, da bo uvedel carine na uvoz zdravil v ZDA, saj da bo s tem rešil problem selitev proizvodnje ameriških farmacevtskih podjetij v tujino. Obenem je namignil, da bo morda uvedel določene izjeme pri carinah na uvoz avtomobilov in delov. Trumpove izjave so ponovno sprožile velika nihanja na newyorških borzah. Delnice farmacevtskih podjetij so začele padati, delnice avtomobilskih pa rasti.

Trump s 104-odstotnimi carinami Kitajski, EU pod pritiskom

08. 04. 2025 06.12

Ameriški predsednik Donald Trump uvaja 104-odstotne carine na kitajski uvoz, je potrdila tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt. Uvedba nastopa po rasti azijskih trgov in evropske borze. Bruselj medtem razmišlja in zbira odzive iz podjetij in bank.

GZS o Trumpovem izračunu carin: Ta pristop je neka psevdoznanost

03. 04. 2025 12.37

Carine, ki jih je napovedal ameriški predsednik Donald Trump, bodo pomenile dodaten pritisk na cene slovenskih podjetij, tudi članov Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS), ki so podizvajalci večjih podjetij in s tem na ameriški trg vezani posredno. Posledica so lahko tudi odpuščanja, so opozorili v OZS. Gospodarska zbornica Slovenije medtem ocenjuje, da Evropska unija izključno zaradi učinkov ameriških carin ne bi smela pasti v recesijo, potencialno nevarnost pa predstavljajo odzivi drugih držav. Vlada bo preučila vpliv novih ameriških carin na slovensko gospodarstvo in nato oblikovala stališče za sprejetje skupnih ukrepov na ravni EU, pa je napovedal gospodarski minister Matjaž Han.

Znižanje obrestne mere, bitcoin strateške rezerve, vpisovanje ljudskih obveznic

10. 03. 2025 19.33

Evropska centralna banka je minuli teden znižala obrestno mero. Predsednica Christine Lagarde pravi, da želijo hitrejše okrevanje domače potrošnje. H gospodarski rasti bi lahko prispevalo tudi povečanje izdatkov za obrambo. Medtem predsednik ameriške centralne banke Jerome Powell opozarja, da bodo z nižanjem obresti v ZDA počakali predvsem zaradi Trumpovih politik s carinami. Ameriški predsednik je v petek tudi ustanovil bitcoin strateške rezerve, vendar cena digitalnega zlata ni poletela v nebo. Doma se začenja vpisovanje ljudskih obveznic. Dobra novica je tudi, da bo od torka rahlo cenejše gorivo na črpalkah.

Slovenski delniški indeks letos beleži najvišjo rast na svetu

03. 03. 2025 18.55

Inflacija v evroobmočju je februarja rahlo upadla tudi v Sloveniji. V četrtek Evropska centralna banka odloča o novem znižanju obrestnih mer. Medtem Evropska komisija opozarja, da je Trumpova napovedana 25 -odstotna carina na evropske izdelke lahko hud strel v koleno za ZDA, saj je ameriški kapital prisoten v evropskih podjetjih. Nemška avtomobilska industrija postopoma okreva, evropska vojaška industrija pa kljub morebitnemu koncu vojne v Ukrajini še naprej raste. Še posebej zanimivo pa je, da slovenski delniški indeks letos beleži najvišjo rast na svetu.

Aretirali najbolj iskano švedsko lepotico in 'evropsko kraljico kokaina'

01. 03. 2025 10.37

V Španiji so aretirali eno najbolj iskanih ubežnic v Evropi. 33-letna Tania Gomez je obtožena delovanja v kriminalni združbi, ki za švedske tolpe deluje kot "menjalnica" oz. "banka" za pranje denarja. Zaradi preprodaje prepovedanih drog in pranja denarja "švedski lepotici" grozi 14-letna zaporna kazen.

Svet ECB petič zapored znižal obrestne mere

30. 01. 2025 07.50

Svet Evropske centralne banke (ECB) je skladno s pričakovanji osrednje evrske obrestne mere znižal za 0,25 odstotne točke. Gre za četrto zaporedno znižanje in peti rez v obresti od obrata v denarni politiki junija lani. Iz besed predsednice ECB Christine Lagarde je razbrati, da bo svet nadaljeval v smeri zniževanja obrestnih mer.

Bodo obrestno mero do junija spravili na dva odstotka?

29. 01. 2025 11.08

Svet ECB naj bi po pričakovanjih na četrtkovi seji znova znižal obrestno mero, ki je trenutno pri 2,75 odstotka. Odločitev bodo sprejeli v senci Trumpovih groženj s carinami, ki bi lahko močno prizadele evropsko gospodarstvo. Nekateri člani Sveta naj bi sicer nakazali, da želijo do junija obrestno mero spraviti na dva odstotka. Za primerjavo, junija lani je bila pri štirih odstotkih.

Slovenci še vedno najpogosteje plačujemo z gotovino

19. 12. 2024 16.15

Potrošniki v evrskem območju vse pogosteje uporabljajo elektronska plačilna sredstva, predvsem pri nakupih večjih vrednosti. Delež gotovinskih plačil tako še naprej upada, vendar ostaja največkrat uporabljeni plačilni instrument, ugotavlja raziskava ECB. Slovenija je med državami z največjim deležem uporabe gotovine pri vsakodnevnih plačilih.

Bundesbank Nemčiji za letos napovedala novo krčenje BDP

13. 12. 2024 12.56

Nemška centralna banka Bundesbank je močno poslabšala gospodarsko napoved za Nemčijo. Potem ko je junija napovedovala, da bo nemški BDP letos porasel za 0,3 odstotka, zdaj ocenjuje, da se bo skrčil za 0,2 odstotka. Za prihodnje leto je napoved gospodarske rasti oklestila z 1,1 na skromnih 0,2 odstotka, za leto 2026 pa z 1,4 na 0,8 odstotka.

Finančni komentar: Pospešek nemško-francoskega vlaka

10. 12. 2024 07.00

Politične krize v Franciji in Nemčiji pretresajo temelje evropskega gospodarstva, a delniški trgi kažejo povsem drugačno, bolj spodbudno sliko. Pretekli teden je bil eden najboljših za evropske borze v tem letu, tako v Parizu kot v Frankfurtu so delniški indeksi dosegli visoke rasti.

Finančni komentar: Investicijsko-delniški oskarji 2024

03. 12. 2024 06.30

Ljubljanska borza je podelila nagrade najboljšim delniškim družbam v različnih kategorijah. Delnico leta prve kotacije je prejela Nova Ljubljanska banka. Delnico leta standardne kotacije je prejela družba Salus. Nagrado za najboljše odnose z vlagatelji je prejela Krka.

Kako bodo Trumpove odločitve vplivale na naše denarnice?

26. 11. 2024 20.00

Stara celina je na pragu recesije, kaže indeks nabavnih menedžerjev, vrednost evra pa je v primerjavi z dolarjem zdrsnila najnižje v zadnjih dveh letih. Čez lužo v ZDA pa medtem beležijo spodbudne makroekonomske rezultate. Kaj Trumpove nadaljnje napovedi pomenijo za Evropo in kaj bodo občutile naše denarnice?

Finančni komentar: Stabilnost, rast in prilagodljivost

26. 11. 2024 07.00

Na podlagi analize poslovnih poročil Zavarovalnice Triglav, Luke Koper in Skupine Sava je mogoče opaziti, da vse tri skupine dokazujejo odpornost in sposobnost prilagajanja spreminjajočim se tržnim razmeram, kar obeta uspešno poslovanje tudi v prihodnjih letih.

Predsednica EIB: Slovenija ima velik potencial za nadaljnje naložbe

07. 11. 2024 06.25

Pri Evropski investicijski banki vidijo velik potencial za nadaljnje naložbe v Sloveniji, je po srečanju s finančnim ministrom Klemenom Boštjančičem dejala predsednica banke Nadia Calvino. Nabor slovenskih projektov v obravnavi je obsežen in vključuje področja, kot so prometna in energetska infrastruktura ter podpora podjetjem, je poudarila.

Tehnologija namesto tablet: kako Indija Putinu pomaga do 'prepovedanih artiklov'

28. 10. 2024 09.39

Shreya Life Sciences, majhno farmacevtsko podjetje v indijskem Mumbaju, se je zaradi dobav napredne tehnologije v Rusijo kljub zahodnim sankcijam znašlo v središču mednarodne pozornosti. A pravzaprav gre le za en primer v nizu številnih.

Ogorčeni delavci: 'Zakon ni sprejemljiv niti v najmanjših delih'

28. 10. 2024 07.43

Iztekla se je javna obravnava osnutka predloga interventnega zakona o prihodnjem režimu delovanja Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), po katerem bo TEŠ skupaj s Premogovnikom Velenje v okviru javne gospodarske službe namenjen ogrevanju prebivalstva in podjetij v Šaleški dolini. Predlaganim rešitvam nasprotujejo v lokalni skupnosti in tudi na GZS. Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije je ob tem ponovil, da izraža odločno nasprotovanje predlogu.

Finančni komentar: Črni ponedeljek 2.0 – Sence preteklosti

22. 10. 2024 07.09

Črni ponedeljek 19. oktobra 1987 je pretresel finančni svet. V enem samem dnevu so borzni trgi izgubili milijarde, indeks Dow Jones pa je zabeležil največji padec v zgodovini, kar 22,6-odstoten. Danes nekateri strokovnjaki opozarjajo na zaskrbljujoče vzporednice s preteklostjo, saj so borzni trgi ponovno na rekordnih vrednostih, medtem ko so obrestne mere visoke.

Predsednica ECB na obisku v Sloveniji: 'Vedno preverim cene na tržnici'

15. 10. 2024 11.10

Predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde se v okviru dogajanja pred sejo sveta ECB, ki bo četrtek na Brdu pri Kranju, v Sloveniji mudi na vljudnostnem obisku. V spremstvu guvernerja Banke Slovenije Boštjana Vasleta si je ogledala središče Ljubljane, nato pa se je srečala s premierjem Robertom Golobom.

Finančni komentar: spomin na september 2007

17. 09. 2024 07.00

Obstaja 59 odstotkov možnosti, da bo ameriška centralna banka Fed jutri prvič po letu 2020 znižala obrestno mero za 50 bazičnih točk. Enako se je zgodilo v septembru leta 2007, trgi so prvotni rez sprejeli z navdušenjem, vendar so že oktobra indeksi popustili in leta 2008 je sledila gospodarska kriza.

ECB naj bi v septembru znižala obrestne mere, sledi še znižanje decembra?

11. 09. 2024 15.27

Evropska centralna banka naj bi 12. septembra zaradi padajoče inflacije in počasne rasti znižala obrestne mere. Analitiki napovedujejo, da se bo depozitna obrestna mera znižala za 25 bazičnih točk. Do dodatnih nižanj bi lahko prišlo še decembra, nato pa še v letu 2025, ko bodo ponovno ocenili tudi gospodarske napovedi in inflacijo.

Finančni komentar: Jesenska razprodaja

10. 09. 2024 07.00

September je tradicionalno najmanj donosen mesec v letu. Prvi teden je bil za delniške trge najslabši v zadnjih dveh letih. V zgolj štirih trgovalnih dneh je izpuhtelo več kot 2000 milijard evrov. Največje padce so imeli tehnološki velikani in polprevodniška industrija.