finančni virus

Finančni Popkast: Cena hrane bo naraščala še naslednjih deset let

11. 01. 2024 07.00

Pomarančni sok in olivno olje sta zgolj dve surovini, ki sta lansko leto ustvarili boljše donose kot nekatera visokotehnološka ali farmacevtska podjetja.

Pred naslednjo pandemijo: raziskati in razumeti moramo vedenje ljudi

18. 01. 2023 12.09

Čeprav je večina že odmislila covid-19, pandemije pravzaprav še ni povsem konec. Marsikje število okužb spet narašča, predvsem pa še zdaleč ni konec posledic, ki jih je pandemija pustila na zdravstvenem sistemu. Strokovnjaki medtem opozarjajo, da se je treba na morebitne nove viruse pripraviti še bolje. Potem ko se je med epidemijo covida-19 okrepila industrija cepiv, so zdaj potrebne raziskave na področju družbe, menijo. Med prioritetami pa – poučiti ljudi o znanosti in zajeziti dvome.

Šircelj: Proračuna za prihodnji dve leti sta investicijsko usmerjena

16. 11. 2021 15.18

DZ je začel obravnavo predloga državnih proračunov za prihodnji dve leti. Finančni minister Andrej Šircelj je ob njuni predstavitvi izpostavil investicije, ki jih bo prihodnje leto za dobro tretjino več kot letos in tudi leta 2023 bodo ostale na podobni ravni. Taka rast bo mogoča predvsem zaradi večjega črpanja evropskih sredstev. V opoziciji so do predloga proračunov pričakovano kritični. Opozarjajo predvsem na visoko rast odhodkov v volilnem letu 2022, ki da bo vodila v trajno poslabšanje stanja slovenskih javnih financ.

Spremembe proračuna za leto 2022: 'Tiste, ki prihajajo za vami, bo zelo bolela glava'

13. 11. 2021 13.37

Odbor DZ za finance je končal obravnavo predloga sprememb proračuna za leto 2022, s katerim se odhodki zvišujejo na skoraj 14 milijard evrov. Poslanske skupine so predlagale več prerazporeditev sredstev na programe, ki so po njihovem mnenju zapostavljeni, od katerih jih je odbor podprl pet. V LMŠ in SAB so predlog označili za nevzdržnega z vidika javnih financv Levici in SD pravijo, da so načrti nerealistični. V SDS pa nasprotno menijo, da je investicijsko naravnan, razvojen in socialen. Državni zbor bo zakon o izvrševanju proračunov skupaj s proračunoma za leti 2022 in 2023 potrjeval prihodnji teden.

Zdravstveni delavci: Vlada ne pozna našega dela, saj že vseskozi svetujemo glede cepljenja

23. 10. 2021 07.00

Prepričujte, lobirajte, zapisujte, cepite – več jih prepričate, višja nagrada bo vaša. Ne, to ni kakšna nagradna igra, niti ne pogodba za trgovskega potnika – to je poseben vladni projekt za zvišanje precepljenosti, po številu prepričanih in cepljenih bi nagrajevali time družinske medicine po posebni lestvici. "Popolnoma zavržen, nepremišljen in škodljiv vladni projekt, ustavite ga takoj, škoda, da nas niste vprašali niti za mnenje nanj," odgovarja sindikat družinskih zdravnikov. "To bo uničilo zaupanje bolnikov. Cepilo se bo še manj ljudi, ljudje bodo mislili, da prepričujemo zaradi finančnih koristi."

Američani so se prešteli, na vrsti je mešetarjenje

15. 08. 2021 07.08

Štetje prebivalcev je pokazalo, da so Združene države vse bolj pisane in urbane, večina jih živi v mestih in predmestjih, ne pa na podeželju. V ameriškem dvostrankarskem sistemu bi to morala biti voda na mlin demokratom, ki jih podpirajo manjšine, mlajši in urbani volivci. Toda konservativna Amerika ima skrita aduta, beli strah in risanje volilnih okrajev.

Zaželena potrdila PCT: po gneči na upravnih enotah na voljo dodatna prijavna mesta

03. 06. 2021 08.27

Kot sta izpostavila minister za zdravje Janez Poklukar in minister za javno upravo Boštjan Koritnik, bo podlaga za pridobitev PCT-potrdila, kmalu pa tudi za evropsko zeleno potrdilo, ki bo omogočalo potovanja, digitalna identiteta. Državljane zato pozivata, da to pridobijo, zato pa morajo fizično obiskati prijavno mesto. In ker želi vlada v čim širšem obsegu preiti na digitalno izdajo covidnih potrdil, širi nabor teh prijavnih mest. Poleg upravnih enot bodo to še cepilna mesta, centri za socialno delo, finančni uradi FURS in na lokaciji Ministrstva za pravosodje, so povedali na vladni novinarski konferenci.

Otroka doma naletela na grozljiv prizor

18. 04. 2021 07.00

Domov se je vrnila po več urah hoje. Ko je odprla vhodna vrata, je zagledala kaplje krvi. V šoku jim je sledila in v otroški sobi zagledala okrvavljenega Jurija z nožem v roki. Hotela ga je rešiti, zgrabiti nož, ampak Jurij je želel z zadnjimi atomi moči zadržati nevarno orodje in nehote zamahnil proti ženi, ki je utrpela hude poškodbe vratu.

Domnevno zaradi covida-19 umrl predsednik, ki je zanikal nevarnost virusa

18. 03. 2021 06.49

Opozicija trdi, da je bil John Magufuli okužen s koronavirusom, toda podpredsednica je dejala, da je umrl zaradi zapletov po težavah s srcem. Spomnimo, da je Magufuli dejal, da so se v Tanzaniji novega koronavirusa rešili z molitvijo, zavračal je nošenje mask in ni uvedel nobenih omejevalnih ukrepov za preprečevanje širjenja virusa.

V Nemčiji potrdili podaljšanje protikoronskih ukrepov do 7. marca

10. 02. 2021 10.52

Medtem ko v Franciji poročajo o več kot 700 mrtvih zaradi covida-19 v enem dnevu, so v Grčiji napovedali, da bo širše območje Aten znova pod strogim zaprtjem. V Rusiji se je s cepivom Sputnik V doslej cepilo več kot dva milijona ljudi. V Nemčiji večino ukrepov podaljšujejo do 7. marca.

Evropska komisija: Odločitev o odprtju smučišč je v nacionalni pristojnosti

26. 11. 2020 07.12

Že v ponedeljek je italijanski premier Giuseppe Conte pozval k prepovedi odprtja smučišč na ravni celotne EU. Zdaj ga je pri tem podprla še nemška kanclerka Merklova, ki sicer pravi, da "to ne bo lahko, vendar bomo poskusili". Najmanj zadovoljni so Avstrijci, ki so že napovedali, da bodo zahtevali 100-odstotno povračilo škode, če se EU odloči za tak ukrep. Odločitev o tem, ali med pandemijo novega koronavirusa dovoliti smučanje, je v nacionalni pristojnosti pa so poudarili v Evropski komisiji. Medtem pa Švica ne načrtuje zapiranja smučišč. Slovenska vlada zaenkrat o odpiranju smučišč še ni odločala.

Po svetu več kot 60 milijonov okuženih, na Hrvaškem največ dnevnih okužb doslej

25. 11. 2020 07.20

Število okuženih po svetu je preseglo 60 milijonov. Na Hrvaškem so zabeležili največje dnevno število okužb doslej, zato nameravajo zaostriti epidemiološke ukrepe. Italija medtem razmišlja o uvedbi cepilne knjižice za cepljenje proti covidu-19. Na Poljskem, v Nemčiji in Rusiji pa so zabeležili najvišje dnevno število umrlih od začetka epidemije, podobno v ZDA, kjer je v enem dnevu umrlo več kot 2000 ljudi. V Avstriji se epidemiološke razmere umirjajo.

Hrvaška v zaostrovanje ukrepov, v Avstriji cepljenje morda že januarja

24. 11. 2020 07.41

Na Hrvaškem, kjer so potrdili še 2323 okužb z novim koronavirusom, bodo po napovedih notranjega ministra Božinovića pripravili ostrejše epidemiološke ukrepe. Uvedli naj bi jih do konca tedna, predvidoma bodo veljali do božiča. Naša severna soseda pa načrtuje, da bi s cepljenjem proti covidu-19 začeli januarja prihodnje leto. Primere novega koronavirusa pa so medtem odkrili tudi na farmah minkov na Poljskem.

V petek po svetu potrdili več kot 580.000 dnevnih okužb, največ doslej

07. 11. 2020 11.59

Po svetu smo v petek zabeležili 581.679 okužb z novim koronavirusom, kar je največ v enem dnevu doslej. V Franciji so zabeležili skoraj 2000 primerov več kot dan prej, o več okužbah poročajo tudi s Portugalske, iz Italije in s Švedske. V Nemčiji že več dni zapored beležijo trimestne številke smrtnih žrtev. Italijanska vlada je medtem sprejela ukrepe finančne podpore za gospodarstvo in družine, ki so bile prizadete zaradi ukrepov za zajezitev virusa.

Poglejte na zemljevid, kje se lahko samoplačniško testirate, cena okoli 100 evrov

21. 10. 2020 06.00

Klasični molekularni testi PCR, ki pri diagnostiki covida-19 veljajo za zlati standard, v Sloveniji stanejo od 80 do 120 evrov. Zbrali smo podatke, kje in za koliko denarja se lahko samoplačniško testirate, našli smo 22 zdravstvenih domov in šest bolnišnic. Testiranje ni poceni, trener judoistk iz Lopate Marjan Fabjan celo prodaja kombi, da bo lahko plačeval testiranja. Če je test v Luxembourgu, kjer testirajo daleč največ v Evropi zastonj, pa je v Avstriji še dražji kot v Sloveniji, med 110 in 190 evri, na Hrvaškem od 60 do 220 evrov. Razrez cene testa je zgovoren, niso le epruvete in brisi, so visoko usposobljeni ljudje, zaščitna oprema, aparature, znanje, kompleksni postopki.

Janša o drugem valu: Slovenija bo med zmagovalci

19. 10. 2020 13.21

Ob prvem valu epidemije smo imeli 120 postelj za bolnike s covidom-19, zdaj jih imamo 400, je v državnem zboru dejal premier Janez Janša, ki je prepričan, da bo Slovenija tudi po drugem valu "med zmagovalci". Očitke, da je vlada poleti zamudila priložnost, da bi preprečila tako hitro širjenje virusa, je zavrnil in napovedal znatno povečanje zmogljivosti v zdravstvenem sistemu.

Ronaldo se po okužbi 'sonči', selektor trdi, da je spoštoval ukrepe

14. 10. 2020 08.02

Selektor portugalske reprezentance Fernando Santos je pred naslednjo tekmo Lige narodov spregovoril o okužbi z novim koronavirusom, zaradi katere je moral reprezentančni zbor zapustiti kapetan in prvi zvezdnik Cristiano Ronaldo.

'Zrelost in solidarnost pomeni tudi, da razumemo strah pred okužbo'

11. 10. 2020 18.22

Pandemija covida-19 je bistveno spremenila svet, kakršnega poznamo ter korenito posegla v naša življenja. Pri mnogih so te spremembe vplivale na počutje in duševno zdravje, zato bi morali v tem času še bolj razvijati sočutje in medsebojno pomoč. Epidemija prinaša priložnost za prevrednotenje prioritet in ciljev za vsakega od nas, pravijo v Združenju za duševno zdravje.

Pestra razprava o rebalansu, ki prinaša primanjkljaj v višini 4,2 milijarde evrov

22. 09. 2020 06.22

Predlog rebalansa, ki ga ima na dnevnem redu DZ, po besedah predsednika vlade Janeza Janše res prinaša visok primanjkljaj, a gre za posledico nepričakovanih izdatkov za blaženje posledic epidemije covida-19. "Vlada lahko natančno do vsakega evra pojasni, za kaj bodo porabljena ta sredstva," je dejal. V koaliciji pritrjujejo pojasnilom vlade, da je povečana poraba posledica ukrepov za blažitev posledic epidemije covida-19, v opoziciji pa opozarjajo na netransparentnost.

Ob prihodu v Nemčijo iz rizičnih držav bo obvezno testiranje

27. 07. 2020 11.21

Nemčija namerava uvesti obvezna testiranja za vse, ki pridejo v državo iz rizičnih držav. Ukrep naj bi začel veljati prihodnji teden. Ameriški mediji medtem poročajo, da je s koronavirusom okužen tudi Trumpov svetovalec za nacionalno varnost. Svetovna zdravstvena organizacija pa svari, da lahko nenehne spremembe strategij v boju proti novemu koronavirusu lahko ogrozijo uspešen boj proti virusu.

'Slovenija je od pridružitve OECD dosegla izreden gospodarski in socialni napredek'

20. 07. 2020 12.11

Pandemija covida-19 je po petih letih rasti močno prizadela slovensko gospodarstvo, izhaja iz poročila OECD ob 10. obletnici pridružitve Slovenije tej organizaciji. Če ne bo drugega vala epidemije, predvidevajo 4,5-odstotno rast BDP v letu 2021, po 7,8-odstotnem padcu v letu 2020. Generalni sekretar OECD je napredek Slovenije, pri čemer je med drugim izpostavil visoko rast BDP in več kot prepolovljeno stopnjo brezposelnosti. Logar pa je poudaril, da Slovenija včlanitvijo v OECD ni le dosegla cilja, temveč je dobila priložnost za doseganje novih razvojnih uspehov.

Zaprli petmilijonski Melbourne: 'Svoje domove lahko zapustite le, ko je nujno'

07. 07. 2020 08.30

V Avstraliji zaradi porasta okužb s koronavirusom sprejemajo stroge ukrepe: premier zvezne države Viktorija je sporočil, da zapira njihovo glavno mesto Melbourne. Nekaj več kot pet milijonov prebivalcev svoje domove po novem lahko zapusti le še za najbolj nujne opravke. V Avstraliji so doslej skupno potrdili nekaj več kot 8500 primerov okužb, od tega je umrlo 106 ljudi. Medtem je število mrtvih zaradi covida-19 v ZDA preseglo 130.000.

Analiza: Premier League v veliki krizi še pred pandemijo

10. 06. 2020 10.45

Angleški prvoligaški klubi so v sezoni 2018/19 vpisali skupno izgubo v višini 674 milijonov evrov, še preden so utrpeli velike finančne posledice zaradi pandemije novega koronavirusa, je v torek razkrilo poročilo Vysyble, neodvisnih finančnih analitikov, ki se posvečajo finančnemu poslovanju v nogometu.

Proizvodnja pred odobritvijo: dva milijona odmerkov cepiva naj bi bila že v skladišču

08. 06. 2020 12.03

Število primerov novega koronavirusa po svetu je preseglo sedem milijonov, tekma za cepivo se tako stopnjuje. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je po svetu na delu več kot 115 ekip, ki se trudijo razviti učinkovito cepivo. Več podjetij je prepričanih, da v rokah že imajo učinkovito cepivo. Ekipa, ki razvija cepivo na univerzi v Oxfordu, je celo tako prepričana v uspeh, da namerava – ob izdatni finančni podpori fundacije Billa in Melinde Gates – še pred uradno zeleno lučjo za cepivo v proizvodnjo poslati dve milijardi odmerkov. Dva milijona odmerkov pa naj bi že imele pripravljene ZDA. Pri čemer velja poudariti, da zelene luči regulatorjev za uporabo cepiva na populaciji trenutno nima še nihče, hitenje pa vzbuja tudi kar nekaj pomislekov.

Vodstvo želi igrati 12. junija, Pique opozarja: Nekaj dni več ne bi škodilo

11. 05. 2020 07.35

Prvi mož španskega prvenstva Javier Tebas si je zaželel, da bi se tekmovanje v Primeri Division nadaljevalo 12. junija, a ga je že med videoklicem v studiu branilec in eden od kapetanov Barcelone Gerard Pique opozoril, da naj skupaj z odgovornimi še enkrat premisli o tako hitrem nadaljevanju dogajanja sredi pandemije novega koronavirusa.

Kdo služi, kdo izgublja? Kako bo covid-19 spremenil gospodarstvo, naše delo

24. 04. 2020 06.00

Pandemija koronavirusne bolezni je velik udarec ne le za zdravje številnih, ampak tudi za gospodarstvo, ki se je nepričakovano znašlo v velikih škripcih. Čeprav takšnega scenarija seveda ni bilo mogoče predvideti, je vseeno več kritikov prepričanih, da je kakšno podjetje covid-19 vseeno ujel preveč nepripravljeno. Posledice bodo, so prepričani številni, dolgotrajne. Seveda pa se v vsaki krizi ob veliko poražencih najdejo tudi zmagovalci.

Avstrijci na prve obiske po 1. maju, stroga pravila v šolah, pri frizerjih ...

22. 04. 2020 07.28

Po svetu je s koronavirusom okuženih že več kot 2,5 milijona ljudi, umrlo pa jih je več kot 177.000. Medtem ko se stanje v Aziji in Evropi umirja, pa v ZDA še vedno bijejo bitko. Strokovnjaki v ZDA poleg tega napovedujejo, da bi se lahko pozimi virus v sezoni gripe vrnil v še hujši obliki. Sosednja Avstrija se med drugim pripravlja na sproščanje ukrepov.

Vlada sprejela nove protikoronske ukrepe

21. 04. 2020 17.05

Vlada je obravnavala in sprejela predlog popravkov prvega protikoronskega zakona in predlog drugega protikoronskega zakona, ki se osredotoča na zagotavljanje likvidnosti podjetij. "Vlada je zaokrožila in dopolnila finančno blazino za čas epidemije in zagotovila likvidnost slovenskega gospodarstva," je po sprejetju obeh zakonov dejal predsednik vlade Janez Janša. Hkrati je naslednje sproščanje omejitev napovedal za po prvomajskih praznikih, "seveda pod pogojem, da bodo rezultati testiranj na covid točkah in rezultati raziskave na splošnem vzorcu ugodni".

Novi načelnik Generalštaba SV: Takšna odgovornost ni mačji kašelj

20. 04. 2020 08.16

Bojni prapor Slovenske vojske (SV) je od Alenke Ermenc slovesno prevzel novi načelnik Generalštaba SV Robert Glavaš. V izjavi za medije po slovesnosti je napovedal, da se bodo v naslednjem obdobju usmerili zlasti v pridobivanje kadrovskih in materialnih virov. Obrambni minister Matej Tonin pa je Glavaša označil za "vojaka z dušo in srcem".

Na Otoku rekordnih 980 žrtev covida-19, v Italiji vedno več ozdravelih

10. 04. 2020 06.56

Število žrtev po svetu zaradi novega koronavirusa je preseglo 100.000, potrjenih je več kot 1,6 milijona okužb, kažejo podatki Univerze Johns Hopkins. Najtežji teden preživljajo v ZDA, kjer je virus zahteval 18.034 smrtnih žrtev, eden od desetih prebivalcev ZDA pa je ostal brez dela. Velika Britanija je zabeležila rekordnih 980 smrtnih žrtev, na Hrvaškem pa so vstopili v najbolj kritično fazo epidemije. Spobudne novice pa prihajajo iz Italije, kjer se povečuje število ozdravelih.