financiranje širitve

Švicarji so izglasovali: 40 milijonov evrov za naslednika Nema

24. 11. 2024 17.02

Volivci v Baslu so danes na referendumu z veliko večino glasovali za odobritev javnih sredstev za izvedbo tekmovanja za pesem Evrovizije prihodnje leto v tem švicarskem mestu. V Švici je sicer danes potekala vrsta referendumov, med drugim tudi v povezavi z vprašanjem širitve avtocest ter o stanovanjski in najemniški zakonodaji.

Odziv na opozorilo v Portorožu: tuji aktivisti skušajo utišati stroko

09. 09. 2024 17.11

Medtem ko več kot 200 vodilnih jedrskih strokovnjakov iz 27 držav na mednarodni konferenci Nene 2024 v Portorožu razpravlja o pomenu jedrske tehnologije in nasprotuje njenemu demoniziranju, so aktivisti Greenpeacea pred hotel prinesli sporočilo Jedrske pravice, draga realnost. Platforma podpornikov jedrske energije JedrskaSi pa očita, da tuji aktivisti širijo laži in skušajo utišati stroko. Neprimerna se jim zdi tudi primerjava projekta širitve jedrskih kapacitet (Jek 2) s Tešem.

Ljubljanska infekcijska klinika še pred gradnjo dražja za 50 milijonov, mariborska za 16

21. 07. 2023 06.00

Medtem ko ljubljanska infekcijska klinika čaka, kdo jo bo gradil, se že draži. V dveh letih za slabih 50 milijonov evrov oz. za dobrih 46 odstotkov. Ministrstvo za zdravje našteva razloge za tako visoko podražitev: podražitve v gradbeništvu, povečanje klinike, pa tudi slabo oceno, koliko bo bolnišnica sploh stala. Približno za toliko, kot se je podražila ljubljanska infekcijska klinika, pa bi po prvotni oceni morali plačati za mariborsko, ki ji je vlada odrekla 40 milijonov evropskih sredstev. A tudi mariborska se draži, vrednost investicije je narasla na okoli 70 milijonov evrov. Medtem ko so zdravniki mariborske infekcijske klinike ogorčeni, na ministrstvu za zdravje trdijo, da se kliniki niso odrekli, le da jo bodo financirali iz proračuna. Zdravniki pa se bojijo, da gre za prazne obljube.

Obvezno zavarovanje bo pokrilo tudi presejalne teste za nosečnice

09. 05. 2023 20.16

Vlada je na dopisni seji spremenila uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja. Uredba prinaša novosti za nosečnice, saj zagotavlja financiranje presejalnih testiranj, zagotavlja pa tudi sredstva za izvajanje novega pravilnika, ki ureja poklicne bolezni, so zapisali v sporočilu za javnost.

Pripravljeni že od 1940: 'Nismo pozabili, to je v naši DNK'

09. 04. 2023 07.00

Pred rusko invazijo na Ukrajino je le malokdo verjel, da bo Finska že aprila 2023 članica zveze Nato. A so nato odločitve Vladimirja Putina povsem spremenile varnostno sliko regije, Evrope in sveta. Podpora članstvu med Finci se je močno povečala – in na koncu je Nato dobil pomembno novo članico, Putin pa veliko daljšo mejo s severnoatlantskim zavezništvom. Vstop pa je pomemben tudi zaradi prihodnjega dogajanja na Arktiki.

Slovenske bolnišnice – razpadajoče stavbe, uničeni vodovodi, brez klim, bolniki na hodnikih

10. 03. 2023 06.00

Onkološki inštitut, URI Soča, Splošna bolnišnica Ptuj so bolnišnice, ki pokajo po šivih. Onkološki inštitut potrebuje dodatnih 15.000 kvadratnih metrov, URI Soča dvakrat več. Prostorska stiska omejuje razvoj ptujske bolnišnice. Večina slovenskih bolnišnic bolnike zdravi v zastarelih stavbah, 80 odstotkov opreme imajo iztrošene. Imajo celo uničene vodovodne cevi, zastarele postelje in primanjkuje jim klimatskih naprav. Bolniki se utapljajo v čakalnih vrstah. Je bilo naše zdravstvo že desetletja mišljeno kot strošek? Ali vsak minister investicije postavi po svoje?

Zelena luč projektu pametnega električnega omrežja med Avstrijo, Hrvaško in Slovenijo

09. 12. 2022 17.28

Države članice EU so prižgale zeleno luč osmim čezmejnim projektom s področja energetske infrastrukture, ki jim bo Evropska komisija namenila 602 milijona evrov. Med izbranimi projekti je tudi postavitev čezmejnega pametnega električnega omrežja med Avstrijo, Hrvaško in Slovenijo. To utira pot finančni pomoči za izvajanje projektov pametnih električnih omrežij, omrežij CO2, podzemnih skladišč plina in za izgradnjo terminala za utekočinjen naftni plin.

Evropski parlament izglasoval: Denar za Srbijo le, če uvede sankcije proti Rusiji

23. 11. 2022 15.00

Evropski parlament je sprejel Resolucijo o širitvi EU, ki Evropski komisiji in državam članicam priporoča, naj napredovanje Srbije v EU pogojujejo z uvedbo sankcij proti Rusiji in vidnim napredkom pri reformah. Sprejet je bil tudi amandma, ki med drugim priporoča revizijo predpristopnih sredstev za Srbijo in iz njih financiranih projektov. Gre sicer za neobvezujočo resolucijo, ki pa nosi močno politično sporočilo.

Državni zbor sprejel zakon o preprečevanju financiranja terorizma

23. 03. 2022 14.38

DZ je sprejel nov zakon o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, ki bo nadomestil zdaj veljavnega iz leta 2016. Vlada ga je pripravila z namenom uskladitve z evropskimi direktivami, s katerih prenosom Slovenija že zamuja. V opoziciji so opozarjali, da urad za preprečevanje pranja denarja dobiva prevelika pooblastila.

Luka Mesec o obrambi, Natu in (svoji) politični prihodnosti: Nehati se moramo obnašati panično

20. 03. 2022 07.00

Koordinator Levice Luka Mesec je prepričan, da bo zavezništvo KUL zdržalo tudi po volitvah, čeprav pravi, da je Šarčeva vlada padla, ker se druga stran ni vedla dovolj resno. O tem, ali jih bo Robert Golob v primeru volilne zmage pustil pred vrati koalicije, ne želi špekulirati, je pa jasen, da bi bilo področje obrambe eno ključnih v koalicijskih pogajanjih. Levica namreč niti v luči vojne v Ukrajini ne odstopa od svojih stališč, ko gre za vojsko, Nato ali obrambni proračun.

V Srebrni niti razočarani in žalostni: sprejeti zakon ne rešuje temeljnega problema

11. 12. 2021 20.05

"Imamo Zakon o dolgotrajni oskrbi. In kaj zdaj? Veseli bi bili, če bi bil končno sprejet dober sistemski zakon. A smo razočarani in žalostni, ker sprejeti Zakon o dolgotrajni oskrbi ni dober in tudi ne razrešuje temeljnega problema, ki se vleče že 20 let – sistemskega, stabilnega financiranja dolgotrajne oskrbe. Problem se zgolj prenaša v prihodnost," svarijo v društvu Srebrna nit.

Nov vladni projekt za nagrajevanje timov ambulant družinske medicine

09. 12. 2021 18.31

Vlada je odločila o spornih vprašanjih v zvezi z aneksom k splošnemu dogovoru v zdravstvu za letos. Kot so zapisali, je bistveni poudarek aneksa urejanje razmer na primarni ravni, njegovi skupni finančni učinki za letošnje leto znašajo 24,8 milijona evrov, v prihodnjem letu pa 55 milijonov evrov. Uvajajo tudi posebni vladni projekt, s katerim nagrajujejo time družinske medicine in otroških in šolskih dispanzerjev, ki imajo opredeljenih več zavarovancev, kot je meja.

Svetovni dan duševnega zdravja: 'Duševna stiska nikoli ne sme biti tabu tema'

10. 10. 2021 14.45

Letošnji svetovni dan duševnega zdravja je posvečen odpravljanju neenakosti pri dostopu do pomoči. Številne organizacije namreč ugotavljajo, da mnogi ljudje ne morejo dostopati do pomoči, sistema skrbi in storitev za duševno zdravje. "Duševna stiska ni in nikoli ne sme biti tabu tema. O tem moramo govoriti, si pomagati in vsem, ki ga potrebujejo, tudi omogočiti dostop do zdravljenja," je ob tem zapisal minister za zdravje Janez Poklukar.

Milijarde za Zahodni Balkan. Kaj pa odprta evropska vrata?

06. 10. 2021 06.59

Voditelji držav članic EU in Zahodnega Balkana so na Brdu v okviru vrha EU-Zahodni Balkan razpravljali o tem, kako ta del Evrope čim prej priključiti EU. Toda kljub številnim spodbudnim besedam, ki jih je iz Bruslja slišati tudi v luči dejstva, da skušajo tja vpliv širiti Rusija, Kitajska in celo Turčija, evropska vrata za Albanijo, BiH, Srbijo, Severno Makedonijo, Črno goro in Kosovo niti po današnji razpravi niso bistveno bolj odprta. Ni namreč jasne časovnice, čeprav je bilo poudarjeno, da je cilj širitev, EU pa regiji obljublja finančno pomoč, toda tam potrpljenja vse bolj zmanjkuje.

Iščete družinskega zdravnika? V ZD Ljubljana ga ne boste našli

22. 09. 2021 06.00

Po ocenah ZZZS 130.000 zavarovanih oseb v Sloveniji nima izbranega osebnega zdravnika. V ZD Ljubljana so vse ambulante družinske medicine že zasedene, občani pa so primorani zdravnika iskati pri koncesionarjih ali v drugih mestih. Ljubljana sicer ni osamljen primer – s kadrovsko stisko se soočajo po vsej državi. V prihodnosti bomo zaradi hitrega staranja prebivalstva, porasta kroničnih bolezni in novega vala upokojitev potrebovali nove okrepitve, a zadostnega zanimanja za specializacijo iz družinske medicine zaradi slabih delovnih pogojev ni.

Tab napovedal zagon nove proizvodnje, ki predvideva 300 zaposlenih

14. 06. 2021 13.52

Po skoraj dveh letih od prvih napovedi je Bogomir Auprih, direktor družbe Tab Mežica, napovedal, da bodo v okviru podjetja Tab-Haidi, ki so ga ustanovili z azijskim partnerjem, predvidoma spomladi 2022 na Prevaljah zagnali proizvodnjo litij-ionskih celic. Naložba je vredna okoli sto milijonov evrov, za zdaj predvideva 300 zaposlenih. Po besedah direktorja družbe bo to prva proizvodnja litij-ionskih celic v Sloveniji.

Janša in Hojs s Schinasom o prednostnih nalogah slovenskega predsedovanja

07. 06. 2021 15.17

Premier Janez Janša in notranji minister Aleš Hojs sta se srečala s podpredsednikom Evropske komisije in komisarjem za spodbujanje evropskega načina življenja Margaritisom Schinasom. Govorili so predvsem o prednostnih nalogah slovenskega predsedovanja EU. Schinas notranjepolitičnih razmer v Sloveniji ni želel komentirati, Hojs pa je napovedal, da bo vlada že prihodnji teden rešila financiranje Slovenske tiskovne agencije. Ključna tema pogovora so bile prednostne naloge slovenskega predsedovanja Svetu EU. "Komisija je naš partner, zaveznik in podpornik" pri predsedovanju, je po pogovorih dejal Hojs.

Pahor pričakuje, da bo vlada do predsedovanja EU zagotovila financiranje STA

04. 06. 2021 12.34

Slovenija je privržena temeljnim evropskim vrednotam, ki nas povezujejo, je predsednik republike Borut Pahor v Bruslju zatrdil predsedniku Evropskega parlamenta Davidu Sassoliju. Ob tem je izpostavil pomen privrženosti svobodi medijev, svobodi govora in vladavini prava kot temeljnim vrednotam EU, ki "jim moramo ostati zvesti". Pahor računa, da bo vlada do predsedovanja EU zagotovila stabilno financiranje STA in rešila vprašanje evropskih delegiranih tožilcev.

Napad na javno šolstvo ali uresničevanje odločbe ustavnega sodišča?

14. 05. 2021 06.00

Gre pri reševanju vprašanja o financiranju programov v zasebnih šolah res le za skrb za javno šolstvo, ki bo po besedah opozicije na slabšem in prikrajšano, če bo država 350.000 evrov letno namenila financiranju obveznega programa v zasebnih šolah in dodatnih vsebin? Predlog vladajoče koalicije je predlog za ureditev financiranja zasebnih šol na noge dvignil tudi opozicijo.

1176 novih okužb: 'Sem mlad, a sem mislil, da bolezni ne bom mogel preboleti doma'

03. 11. 2020 08.49

V ponedeljek so opravili 4587 testov na novi koronavirus in potrdili 1176 okužb. Vladni govorec Jelko Kacin je današnjo novinarsko konferenco začel s spodbudnimi informacijami, da število okužb ne narašča več strmo. A število obolelih, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo, se še vedno povečuje. Rahljanja ukrepov še ni na vidiku. O svoji izkušnji s covidom-19 je spregovoril tudi v. d. direktorja Splošne bolnišnice Celje dr. Dragan Kovačić.

Gantar: Za skrajševanje čakalnih dob iz proračuna letos 14 milijonov evrov

28. 09. 2020 13.46

Za skrajševanje čakalnih dob je v letošnjem letu namenjenih 14 milijonov evrov, v naslednjem letu pa 28 milijonov, je minister za zdravje Tomaž Gantar pojasnil v izjavi ob robu podelitve priznanj Moj zdravnik 2020. Kot je dejal, gre za proračunska sredstva in ne sredstva iz zdravstvene blagajne ZZZS.

'Novi koronavirus ne sme biti razlog, da se bolnika ne obravnava'

18. 08. 2020 17.37

Minister za zdravje Tomaž Gantar se je z direktorji bolnišnic pogovarjal o pripravljenosti bolnišnic za obvladovanje epidemije covida-19, razpravljali pa so tudi o njihovih finančnih zagatah. Gantar je predstavil možne rešitve, od bolnišnic pa pričakuje podatke o tem, koliko storitev so dejansko sposobne opraviti.

Gantar predlaga, da se letos iz proračuna zagotovi 222,6 milijona evrov za zdravstvo

07. 08. 2020 11.34

Minister za zdravje Tomaž Gantar meni, da so napovedi Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, da bi v zdravstveni blagajni ob koncu leta lahko zmanjkalo okoli 270 milijonov evrov, pretirane. Ne glede na to pa ministrstvo za finance poziva, naj v letošnjem letu iz državnega proračuna za zdravstvo zagotovi vsaj 222,6 milijona evrov. Odgovora finančnega ministrstva še ni prejel.

V splošnem dogovoru dodatnih 50 timov na primarni ravni, več ortopedskih operacij 

26. 05. 2020 15.34

Vlada je v splošnem dogovoru, sprejetem v ponedeljek, opredelila skoraj 50 dodanih timov družinske in otroške oz. šolske medicine. V letošnjem letu bo plačanih več ortopedskih operacij, vzpostavljajo tudi financiranje triaže za satelitske urgentne centre. Že kmalu sledijo pogajanja za aneks k splošnemu dogovoru.

Poklicni gasilci še do danes brez dodatka za delo v rizičnih razmerah

21. 05. 2020 19.08

Poklicni gasilci opozarjajo, da do danes niso prejeli ustreznega dodatka za delo v rizičnih razmerah ali pa so ga prejeli v nizkih zneskih. Na Sindikatu poklicnega gasilstva Slovenije delodajalce zato pozivajo k izplačilu ustreznega dodatka. Odločitev, da bodo deležni dodatka za delo v rizičnih razmerah le za čas intervencij izven enote, je zanje nesprejemljiva.

Na pomoč gospodarstvu z dvema milijardama težko garancijsko shemo

22. 04. 2020 07.04

Člani vladne svetovalne skupine so predstavili sveženj ukrepov, predvidenih v t. i. drugem protikoronskem zakonu, s katerim želi vlada predvsem zagotoviti likvidnost podjetij. Država z zakonom daje poroštvo za mikro, mala in srednja podjetja v višini 80 odstotkov, za velika pa v višini 70 odstotkov. Obseg garancijske oziroma poroštvene sheme je določen v višini dveh milijard evrov. S tem država nase prevzema večino potencialnih kreditnih izgub. Lahovnik pri tem pravi, da gre za pomoč podjetjem, ki so se v težavah znašla zaradi epidemije, ne pa tudi tistim, ki so bila v težavah že prej. Fiskalni prostor ni neomejen, denar bo treba nekoč vračati, opozarja.

Trump krivdo za pandemijo naprtil WHO in jo prenehal financirati

15. 04. 2020 07.07

Ameriški predsednik Donald Trump je krivdo za širitev novega koronavirusa po ZDA naprtil Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) in naznanil, da je svoji vladi naročil, naj ustavi nadaljnje financiranje te organizacije, dokler ne opravi pregleda njenega odziva na pandemijo. Generalni direktor organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus se je na Trumpovo odločitev odzal z izjavo, da se WHO samo osredotoča na reševanje življenj in ustavitev pandemije novega koronavirusa.

Odslej bolj 'čista' televizija

24. 06. 2006 09.43

V veljavo je stopila novela zakona o medijih, ki je v javnosti sprožila polemične razprave.

Veterani o statusu in denarju

25. 03. 2006 16.12

Veterani menijo, da bodo upravičenci status dobili. Zaplete se pri financah in nespoštljivem odnosu države.

Se je gasilec okužil?

16. 02. 2006 11.09

Po potrditvi, da imamo virus H5N1, so na infekcijski oddelek mariborske bolnišnice sprejeli gasilca, ki je bil v stiku z okuženimi pticami.