financiranje šolstva

Mladi borec z redko boleznijo, ki mu je prisluhnil tudi Beckham
13. 04. 2025 07.19
To ni zgodba o zbiranju pomoči, ampak zgodba o življenju in enakosti. Jane Velkovski se je rodil z redko boleznijo. O svojem svetu pa govori v jeziku, ki ga razumemo vsi. 16-letnik, ki se mu oči zasvetijo ob besedi nogomet, a mu je bolezen odvzela zmožnost hoje, se že od devetega leta bori za svoje pravice in pravice ostalih v njegovih čevljih. Nogomet je, kot pripoveduje, igra, ki je narejena za vse – del nje so lahko vsi, ne glede na omejitve, vsak k tej umetnosti prispeva malo drugače. In če se na nogometnem igrišču to da, je njegov vsakdanjik in vsakdanjik ostalih oseb z gibalno oviranostjo še vedno prepogosto posejan z ovirami. Kot so odsotnost klančin, dvigal, neprilagojenost šol in enakih možnosti. Danes dijak šolskega centra BIC in strasten navijač Rdečih vragov je na svoji poti borca za bolnike z redkimi boleznimi srečal svoje idole. Med njimi tudi legendo zelenic Davida Beckhama, s katerim se je celo fotografiral. Jane od vas ne potrebuje denarja. Želi si le, da bi vsak po svoje prispeval k svetu, ki bo ponujal enake možnosti za vse.

Tonin posvaril pred razpadom šolskega sistema
05. 04. 2025 11.52
Šolski sistem je tog in okorel, birokratsko zastarel in preveč osredotočen na pomnjenje podatkov, je v nagovoru programske konference NSi, namenjene šolstvu, poudaril prvak te stranke Matej Tonin. Če ne bomo takoj začeli z resno prenovo izobraževalnega sistema, bo v nekaj letih dokončno razpadel, je opozoril.

Spremembe v šolstvu: BDP bo določal financiranje vzgoje in izobraževanja
13. 02. 2025 15.36
Predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja prinaša financiranje razvoja in investicij v izobraževanje, vezano na BDP. Hkrati novela uvaja tudi soglasje ministra k imenovanju ravnatelja in možnost, da minister ravnatelja pod zakonsko določenimi pogoji razreši. Omejuje pa nekatere pristojnosti svetov zavodov.

Spremembe v šolstvu: na posvetu pripombe, vlada zamaknila sprejetje novele
06. 02. 2025 06.17
Vlada je na seji prekinila obravnavo predloga novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Na jutranjem posvetu o prihodnosti šolstva, ki ga je organiziral premierjev kabinet, je bilo podanih nekaj pripomb, zato bodo novelo zakona sprejeli prihodnji teden, je pojasnil podpredsednik vlade Matej Arčon.

Fiziko poučuje inženirka iz Bosne, tehniko učitelj športne vzgoje, matematiko ponekod nihče
24. 10. 2024 06.00
Šole se srečujejo z globoko kadrovsko krizo, pomanjkanje učiteljev je največje do zdaj. Šolski sistem navidezno deluje, ker otroke učijo študenti, upokojenci in neustrezno izobražen kader. Denimo, v razred fizike vstopi inženirka iz Bosne ali učitelj športne vzgoje v učilnico tehnike. Kritično primanjkuje predvsem matematikov. Učitelji, ki so ostali, pa so obremenjeni do maksimuma. Učenci in dijaki so v stiski, starši v skrbeh, inštrukcije pa v porastu. Se bo kakovost javnega šolstva bistveno zmanjšala? Kako bo šolstvo pred razpadom rešilo ministrstvo? Gre po poti razkroja javnega zdravstva?

Ministrstvo šolam izplačalo pet milijonov evrov brez pravne podlage?
04. 09. 2024 12.54
Računsko sodišče v reviziji predloga zaključnega računa proračuna za lani ministrstvu za vzgojo in izobraževanje med drugim ponovno očita, da so osnovnim šolam nakazovali dodaten denar za opravljene ure nesistematiziranih interesnih dejavnosti, čeprav v predpisih za to ni podlage. Od ministrstva zahtevajo predložitev odzivnega poročila.

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'
10. 07. 2024 12.03
Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.

'Zgodovinski dan': položili temeljni kamen za novogradnjo kampusa
07. 02. 2024 16.28
Na ljubljanski univerzi so simbolično položili temeljni kamen za novogradnjo kampusa medicinske fakultete na Vrazovem trgu. Po mnenju univerze gre za enega finančno najobsežnejših projektov, ki ga bodo do leta 2026 izpeljali s pomočjo evropskih sredstev. Dekan medicinske fakultete Igor Švab pa je dan označil za zgodovinskega.

Premier z manjšinskima poslancema podpisal dogovor o sodelovanju
25. 05. 2023 22.05
Predsednik vlade Robert Golob in poslanca italijanske in madžarske narodne skupnosti Felice Žiža in Ferenc Horvath so podpisali dogovor o sodelovanju. Po besedah premierja s podpisom sporazuma niso želeli hiteti, saj zanj ne obstajajo dnevno politični razlogi, hkrati pa so želeli pokazati, da se da sodelovati tudi brez uradnih zavez.

Igor Papič: Glavna naloga je prenova visokošolske zakonodaje
12. 01. 2023 14.38
Kandidat za ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič je s predstavitvijo prepričal odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino. Predstavitev je kot ustrezno ocenilo devet članov omenjenega odbora, kot neustrezno pa šest.

Predstavniki delodajalcev skeptični do ukrepov iz bodoče koalicijske pogodbe
15. 05. 2022 19.49
Škodljivi ali pa povsem neizvedljivi. Tako nekatere ukrepe iz koalicijske pogodbe bodoče koalicije, ki je zaokrožila v javnosti, ocenjujejo predstavniki delodajalcev. Stranke Gibanje Svoboda, Levica in SD bi med drugim dvignile minimalno plačo, skrajšale delovni čas in progresivno obdavčile premoženje. Ogorčeni so tudi nekateri zaposleni v zdravstvu, bodoča vlada bi namreč odpravila popoldansko delo zdravnikov. Kot korake v pravo smer pa vsebino koalicijske pogodbe vidijo predstavniki delavcev.

Četrti shod za znanost proti ponovni degradaciji raziskovalne dejavnosti
06. 04. 2022 12.37
Slovenske raziskovalke in raziskovalci so z novim shodom za znanost pod geslom Proti ponovni degradaciji raziskovalne dejavnosti opozorili na po njihovem mnenju nepremišljeno ustanavljanje novih javnih raziskovalnih zavodov, ki ne izpolnjujejo uveljavljenih meril kakovosti.

Golob: Ponujamo nov družbeni dogovor, ki ne bo nikogar izpustil in bo kljuboval izzivom časa
19. 03. 2022 07.00
V Gibanju Svoboda so predstavili program in kandidate za državnozborske volitve. Predsednik stranke Robert Golob je ob tem poudaril, da ponujajo nov družbeni dogovor, v katerem ne bodo nikogar pustili zadaj in bo kljuboval izzivom časa. Obljublja, da se z ekipo na volitve ne podajajo iz lastne koristi in se bodo "borili za svobodo do zmage".

Mesec: Levica je orodje, s katerim poskušamo svet spreminjati na bolje
05. 03. 2022 14.26
Koordinator Levice Luka Mesec je na kongresu stranke dejal, da je Levica orodje, s katerim poskušajo svet okoli nas spreminjati na bolje. Hkrati je zatrdil, da razume tiste, ki so od njih pričakovali več, a ocenjuje, da so glede na število poslancev v DZ dosegli veliko. Na volitvah bodo stavili tudi na to, da bo država dobila vlado z Levico.

Vlada s 'potaknjenci' tudi v Nacionalni program visokega šolstva
26. 01. 2022 20.57
Vlada je 13. januarja sprejela predlog resolucije o Nacionalnem programu visokega šolstva 2021–2030 in ga poslala v sprejem v DZ. Toda Visokošolski sindikat Slovenije opozarja, da je v dokumentu nekaj škodljivih določb. Dve naj bi se pojavili naknadno in označili so ju za tipična "potaknjenca", saj Svet za visoko šolstvo in javnost z njima nista bila predhodno seznanjena in se do njiju nista mogla opredeliti. Sindikat je zato poslanske skupine DZ pozval, naj vložijo in podprejo amandmaje na predlog resolucije.

'Prihodnost slovenskega visokošolskega prostora je ogrožena'
21. 12. 2021 12.17
Številni sklepi in predlogi vlade v visokem šolstvu predstavljajo prestrukturiranje slovenskega visokošolskega prostora, odsotnost širše javne razprave, kjer bi se lahko dogovorili o najustreznejših rešitvah, je nedopustna, opozarjajo javne univerze, združene v rektorski konferenci.

Vlada s prerazporeditvami v letošnjem proračunu
29. 11. 2021 20.46
Vlada je na dopisni seji na predlog ministrstva za finance prerazporedila sredstva državnega proračuna. Največ ali 96 milijonov evrov je vrnila ministrstvu delo za financiranje, ki ga je to začasno zagotovilo znotraj svojega finančnega načrta za pokritje interventnega ukrepa začasno čakanje na delo.

Svetovni dan duševnega zdravja: 'Duševna stiska nikoli ne sme biti tabu tema'
10. 10. 2021 14.45
Letošnji svetovni dan duševnega zdravja je posvečen odpravljanju neenakosti pri dostopu do pomoči. Številne organizacije namreč ugotavljajo, da mnogi ljudje ne morejo dostopati do pomoči, sistema skrbi in storitev za duševno zdravje. "Duševna stiska ni in nikoli ne sme biti tabu tema. O tem moramo govoriti, si pomagati in vsem, ki ga potrebujejo, tudi omogočiti dostop do zdravljenja," je ob tem zapisal minister za zdravje Janez Poklukar.

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil
10. 10. 2021 08.05
V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.

Ameriški general razkril, da ni Trump nikoli nameraval napasti Kitajske
29. 09. 2021 08.24
General Mark Milley je na kongresnem zaslišanju povedal, da nekdanji predsednik Donald Trump ni načrtoval napada na Kitajsko, sam pa je skrbel za komunikacijo s Pekingom in voditeljem azijske velesile pojasnjeval, naj ostanejo mirni. Kitajci naj bi bili namreč izjemno zaskrbljeni zaradi nekaterih Trumpovih izjav in možnosti ameriškega napada.

Napad na javno šolstvo ali uresničevanje odločbe ustavnega sodišča?
14. 05. 2021 06.00
Gre pri reševanju vprašanja o financiranju programov v zasebnih šolah res le za skrb za javno šolstvo, ki bo po besedah opozicije na slabšem in prikrajšano, če bo država 350.000 evrov letno namenila financiranju obveznega programa v zasebnih šolah in dodatnih vsebin? Predlog vladajoče koalicije je predlog za ureditev financiranja zasebnih šol na noge dvignil tudi opozicijo.

Janša s predstavniki univerz o vpisu v študijske programe
03. 02. 2021 15.41
Predsednik vlade Janez Janša je za četrtek sklical posvet s predstavniki univerz, samostojnih visokošolskih zavodov in gospodarskih zbornic ter združenj glede vpisa v študijske programe v letu 2021/2022. Tako univerze kot GZS pa že opozarjajo, da ni dolgoročnih projekcij, na podlagi katerih bi lahko ugotavljali, kakšne bodo potrebe trga dela čez več let, ko bodo nanj vstopili tisti, ki se danes vpisujejo na fakultete. To univerze nekoliko omejuje pri snovanju študijskih programov, saj od zaznane potrebe do zaključka študija mine vsaj šest let.

'Kustečeva ni ministrica, je oseba, ki izvršuje politiko Janeza Janše'
03. 02. 2021 10.29
Stranke Levica, SD, LMŠ in SAB so vložile interpelacijo zoper šolsko ministrico Simono Kustec, očitke v njej pa strnile v 20 točk. Očitajo ji odgovornost za izgubljene generacije, da se ni borila za svoje področje in da je zgolj "prenašalka idej, ki so zrasle na zelniku velikega šefa". Kustečeva pravi, da je interpelacija pričakovana in da zanjo pomeni priložnost za pojasnila o aktivnostih ministrstva.

LMŠ, SD, Levica in SAB za večjo avtonomijo občin pri financiranju zasebnih vrtcev
01. 02. 2021 12.37
Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB so v zakonodajni postopek vložile novelo zakona o vrtcih, s katero bi financiranje zasebnih vrtcev v večji meri kot doslej prepustili v odločanje občinam. Omogočili bi, da občina zasebnega vrtca ne bi financirala, če ima v javnih vrtcih dovolj prostih mest za vse otroke, ki so vključeni v zasebni vrtec. Po ocenah poslanke SDS Mojce Škrinjar pa novela prinaša neučinkovite rešitve in nepošten odnos, saj "javni vrtci ne bodo imeli prav nič več zasedenih mest, bodo imeli pa župani več nezadovoljnih občanov."

Prihodnost EU-mobilnosti po pandemiji covida-19
12. 12. 2020 09.42
Mnogim mobilnim evropskim državljanom – študentom na izmenjavah Erasmus, sezonskim delavcem, pa tudi mnogim veselim dopustnikom – je načrte v letu 2020 prekrižala pandemija covida-19. Mobilnost znotraj EU, kot smo je bili vajeni, je izginila praktično čez noč. O tem, kaj nas na tem področju čaka po letu 2020, smo se pogovarjali z evropskimi poslanci.

KUL predstavila načrt ukrepov za epidemijo in po njej
03. 12. 2020 11.33
Koalicija ustavnega loka (KUL) je trenutni vladi in ministru za zdravje Tomažu Gantarju poslala dokument, v katerem je predstavila načrt ukrepov proti epidemiji covida-19, ki je, kot pravijo, plod skupnega razmisleka posebne strokovne skupine, ki jo vodi Jože P. Damijan, ter strank LMŠ, SD, Levice in SAB.

Počivalšek: Zdaj je najugodnejši trenutek za liberalizacijo cen naftnih derivatov
24. 09. 2020 12.46
Prevozniki, združeni v sekcijo pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije pričakujejo, da bo liberalizacija cen pogonskih goriv vodila v nižje cene. V nasprotnem primeru bodo od vlade zahtevali, da poseže v cene. Medtem ekonomist Sašo Polanec z ljubljanske ekonomske fakultete meni, da je skrajni čas, da se cene naftnih derivatov v Sloveniji sprostijo. Po njegovem pričakovanju bo tako prišlo do rasti cen. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek pravi, da je zdaj najugodnejši trenutek za liberalizacijo cen, saj bo imel dvig marž trgovcev, ki so bile sedaj omejene, majhen vpliv na zvišanje maloprodajnih cen.

Za 300 rastlin iz botaničnega vrta bodo našli nadomestne prostore
07. 09. 2020 17.04
Vodstvi ljubljanske biotehnične fakultete in botaničnega vrta sta se dogovorili, da bodo v prihodnjih tednih zagotovili nadomestne prostore za prezimovanje mediteranskih rastlin. Te bodo ostale brez prostora za prezimovanje, ker bodo rastlinjak, v katerem jih hranijo pozimi, še ta mesec porušili za potrebe Nacionalnega inštituta za biologijo.

Na virtualni konvenciji Bidna tudi uradno potrdili za predsedniškega kandidata
19. 08. 2020 06.55
Na konvenciji demokratov, ki formalno poteka v Milwaukeeju, dejansko pa na internetu z vseh delov ZDA, so Joe Bidna tudi uradno potrdili za predsedniškega kandidata. V starih časih bi bil zvezda večera med govorniki, ki so mu izrekli podporo, Bill Clinton, a je nekdanji ameriški predsednik v času gibanja proti spolnemu nasilju nad ženskami dobil le pet minut, ki jih je izkoristil za kritike Trumpa. Bidnova žena Jill pa je spregovorila o bolečini, ko jima je leta 2015 umrl sin.

Ustavno sodišče odločilo: v zasebnih šolah v celoti financiran le obvezni program
07. 04. 2020 15.02
Ustavno sodišče je ob obravnavi nove ustavne pobude glede financiranja zasebnega osnovnega šolstva povsem jasno navedlo, da državi ni treba 100-odstotno financirati dopolnilnega pouka, jutranjega varstva in podaljšanega bivanja v zasebnih osnovnih šolah s pridobljenim javno veljavnim programom. Obvezni del programa mora financirati v celoti.