forum državljanov

Še vedno katastrofalno stanje: vodilne povabili na obisk, odzval se ni nihče

25. 09. 2024 15.40

Pred mesecem dni so onkološke bolnice, ker niso videle druge možnosti, same začele opozarjati na nevzdržne razmere na mariborski onkologiji. Stanje je katastrofalno, so pričevali tako bolniki kot vodilni v UKC Maribor. V tem času se je klicem na pomoč pridružil tudi OI Ljubljana, ki se sooča s hudo prostorsko stisko. Izkazalo se je, da je onkologija v Sloveniji podhranjena tako prostorsko kot kadrovsko. In kaj se je spremenilo? Prav nič, opozarjajo v UKC Maribor.

'V tej vojni bomo definirali prihodnost Evrope, ne smemo obupati'

03. 09. 2024 20.05

Če naj bi letošnji Blejski strateški forum odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov, potem se je nedvomno treba obrniti k enemu večjih razdorov današnjega časa, vojni v Ukrajini. In kako se to odraža v notranjih zadevah Rusije? Vlada kaos ali stabilnost?

Fajonova in katarski premier za nadaljevanje pogovorov o premirju v Gazi

14. 05. 2024 15.50

Zunanja ministrica Tanja Fajon se je v Dohi sestala s katarskim premierjem in zunanjim ministrom Mohamedom bin Abdulrahmanom al Tanijem, s katerim sta se zavzela za nadaljevanje pogovorov o premirju v Gazi, ki so zastali. V luči tega je Fajonova poudarila, da so zdaj še toliko bolj pomembni mednarodni napori za končanje konflikta.

Izraelska vojska izvedla kopensko operacijo na severu Gaze

26. 10. 2023 10.46

Izraelska vojska je sporočila, da je "v pripravah na naslednjo fazo boja" na severu območja Gaze izvedla ciljno usmerjene napade s tanki in pehoto. Po operaciji so se z območja umaknili. V palestinsko enklavo so vstopili dan po tem, ko je izraelski premier Benjamin Netanjahu potrdil, da se pripravljajo na kopensko ofenzivo na Gazo. Medtem je delegacija palestinskega gibanja Hamas prispela v Moskvo na pogovore, je sporočilo rusko zunanje ministrstvo. Ob tem je potrdilo, da se v ruski prestolnici mudi tudi namestnik iranskega zunanjega ministra Ali Bagheri Kani.

Do boljšega zdravstva s 'sodelovanjem, zaupanjem in nacionalnim konsenzom'

23. 05. 2023 08.03

Predstavniki stroke, politike in interesnih združenj so na Brdu pri Kranju razpravljali o prihodnosti zdravstva. K razpravi jih je povabila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki si želi pomagati poiskati "strateške usmeritve in na njih poenotiti politike, da bo nujni proces zdravstvene reforme tekel čim bolj učinkovito, poenoteno in nemoteno". Med drugim so opozorili na problematiko in izzive financiranja zdravstva v bodoče, tudi zaradi vse starejšega prebivalstva.

Protestniki na ulicah zahtevali enakopravno in vsem dostopno javno zdravstvo

10. 01. 2023 06.06

Na Trgu republike v Ljubljani se je zbrala večja množica ljudi, ki med drugim zahteva dostopnejši javni zdravstveni sistem. Številni so imeli v rokah transparente, mnogi pa tudi liste s svojo zaporedno številko v čakalni vrsti. Protestniki so prisluhnili več nagovorom in skladbam Janija Kovačiča, po trgu pa je odmeval tudi zvok žvižganja in aplavzov. Podobno je tudi v drugih mestih po državi, kjer so ljudje na ulicah prav tako izrazili svoje nezadovoljstvo. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je bil do stavke kritičen, premier Robert Golob pa se jo je udeležil.

Poziv iz Zagreba: Rusija naj se umakne iz Ukrajine

25. 10. 2022 10.49

Udeleženci vrha prve parlamentarne Krimske platforme v Zagrebu so v skupni deklaraciji potrdili, da spoštujejo mednarodno priznane meje Ukrajine, obsodili so nezakonite aneksije in Rusiji poslali sporočilo, naj se umakne iz Ukrajine in konča vojno. Med 42 delegacijami iz 32 držav je tudi slovenska, ki jo zastopa predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič, ki je poudarila, da morajo evropski državljani spoznati, da Ukrajina krvavi tudi za Evropo in vsako drugo demokratično državo. Udeležence konference sta med drugim nagovorila predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi in ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je sporočil, da potrebuje le tri stvari: finančno in vojaško pomoč ter sankcije Rusiji.

Janša prišel k Logarju, ta pravi: Zdaj se začne zares

23. 10. 2022 22.26

Predsedniški kandidat Anže Logar, ki ga v skladu z delnimi izidi prvega kroga volitev, čaka drugi krog, potem ko se je prvi razpletel v njegov prid - kot so kazale že ankete, se je vsem svojim volivcem zahvalil za njihov glas. Očitno je slogan njegove kampanje Sodelujmo #ZAprihodnost tisto, kar v Sloveniji potrebujemo v naslednjih petih letih, je ocenil. Skupaj z njim sta rezultate pričakala tudi prvaka strank, ki sta ga podprli - Janez Janša (SDS) in Marko Balažic (SLS). Je pa Logar nakazal, da namerava tudi drugi del kampanje voditi podobno kot prvega - torej nekoliko oddaljeno od SDS. "V kampanji predstavljam stališča, ki jih sam zastopam in za katerimi stojim. Nekateri so morda to razumeli, kot da se distanciram, dejansko pa sem bil sam, Anže Logar, kandidat," je zatrdil.

'Janezu Janši sem podoben v vztrajnosti'

16. 10. 2022 07.00

46-letni Anže Logar je kandidaturo za predsednika republike vložil s podpisi pet tisoč volivcev, uživa pa tudi podporo svoje SDS. Poslanec je že tretji mandat, leta 2018 je neuspešno kandidiral za župana Ljubljane, v prejšnji vladi je bil zunanji minister. Prepričan je, da bi bil zaradi mednarodnih izkušenj in tudi, ker prisega na dialog, dober predsednik. Je predzadnji gost v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR. Vprašali smo ga, v kakšnem odnosu sta z Janezom Janšo ter kakšen signal bi poslal predsedniku SDS, če bi presegel strankin rezultat na aprilskih volitvah. Zakaj se ni podpisal pod interpelaciji Tatjane Bobnar in Tanje Fajon? Bi kot nekdanji direktor Ukoma kandidiral za mesto direktorja javne televizije? In ali je znotraj SDS res glas opozicije?

'Brez nadzora državljanov bodo politiki sprejemali perverzne odločitve'

09. 10. 2022 19.28

Ko svet stoji na robu globokega prepada recesije, ko je jedrski spopad vse bolj verjeten, ko svetovne vlade ne izpolnjujejo podnebnih zavez o zaščiti našega planeta, ko se krize in izzivi kar kopičijo, moramo poiskati rešitve, poudarjajo v Šardži. Tretje največje mesto v Združenih arabskih emiratih je še enajstič gostilo Mednarodni forum o vladnem komuniciranju. Samo tiste garniture, ki to dobro počno, pridobivajo zaupanje ljudi. To je eden glavnih zaključkov več kot 160 politikov, odločevalcev in strokovnjakov, ki so letos staknili glave. Pred naš mikrofon so stopili nekdanji mehiški predsednik Felipe Calderon, nekdanja kanadska premierka Kim Campbell in ameriški mogotec Steve Forbes.

'Meja za priključitev je tako visoka, da bomo morali postati Švedska'

31. 08. 2022 17.15

Blejski strateški forum se je v torek s panelom o širitvi EU na Zahodni Balkan končal. Na njem so se politiki iz Nemčije, Francije, Velike Britanije, Srbije in Albanije pogovarjali o tem, kje tiči razlog za več kot deset let trajajoče postopke za sprejem v Unijo. Nekatere države balkanskega polotoka so bile že tik pred pogajanji, celo sprejemom, pa so jih nato zavrnili. Hrvaška se je za vstop pogajala 68 mesecev, Črna gora se o sprejemu pogovarja že skoraj 10 let. Upanje, da bodo nekatere države Zahodnega Balkana kdaj postale enakovredne članice, upada, nezadovoljstvo med njimi pa raste.

Prihodnost EU: boljši politiki, poslušanje državljanov in širitev na Zahodni Balkan

30. 08. 2022 11.35

Drugi dan Blejskega strateškega foruma je potekal v luči razprav o prihodnosti(h), ki čakajo tako Evropsko unijo kot Evropo in svet. Politiki in akademiki so se osredotočili predvsem na tehtanje praks, ki bi jih bilo dobro vključiti v evropske politike. Med njimi so izstopale širitev in poglobitev Unije, opolnomočenje vrednot in večje vključevanje državljanov v politične odločitve. A kako bi do teh rešitev prišli?

V 'denacifikacijo' Ukrajine tudi ruski neonacisti

17. 05. 2022 07.00

Ko je Vladimir Putin napovedal rusko invazijo na Ukrajino, je med ključnimi razlogi za takšno odločitev navedel "denacifikacijo Ukrajine". To je sprožilo začudenje dela mednarodne javnosti, a tudi ostre kritike, saj da bi moral ruski predsednik najprej počistiti pred svojim pragom. Tudi v Rusiji in na ukrajinskem bojišču namreč delujejo ruske militantne neonacistične in ultranacionalistične skupine, čeprav večinoma "podtalno", saj je njihovo delovanje uradno prepovedano. Nekateri posamezniki so tudi pripadniki ruskih vojaških enot, kar priznava tudi sam Putin. Največ kontroverz pa se vrti okrog razvpite skrivnostne skupine Wagner, ki naj bi štela več kot 4000 članov iz 15 različnih držav.

Visoka pričakovanja: 'Naj ne pozabijo, da so državo dobili v upravljanje, in ne v last'

25. 04. 2022 07.23

Predstavniki sindikalnih central ocenjujejo, da so volivci na včerajšnjih državnozborskih volitvah zavrnili smer, v katero je Slovenijo peljala dosedanja vlada premierja Janeza Janše. Želijo si obnovitve socialnega dialoga in sklenitve socialnega sporazuma, v šolskem sindikatu pa tudi takojšnjo obravnavo njihovih stavkovnih zahtev. Na drugi strani gospodarstveniki vseh stanovskih združenj opozarjajo na številne izzive, s katerimi se bo morala soočiti nova vlada, kot sta okrevanje po pandemiji covida-19 in rast cen. V zdravniških vrstah pa od nove vlade pričakujejo prioritetno reševanje težav v zdravstvu.

O kadrovanju, pravni državi, medijih: kateri so viri (ne)zaupanja v politiko?

16. 04. 2022 07.37

Še dober teden nas loči do dneva, ko bomo na volitvah odločili, v katero smer naj gre naša država v prihodnjih štirih letih. Volilna udeležba je pri nas običajno pod evropskim povprečjem. Zakaj Slovenci politiki ne zaupamo? O pravni državi, svobodi medijev in kadrovanju so se z voditeljem Gregorjem Trebušakom pogovarjali Polona Rifel iz Povežimo Slovenijo, Matej T. Vatovec iz Levice, Robert Pavšič iz LMŠ, Aleš Hojs iz SDS, Matjaž Nemec iz SD in Mark B. Andrijanič iz NSi.

V Strasbourgu zaključek tretjega foruma državljanov o prihodnosti Evrope

22. 01. 2022 16.22

V Strasbourgu se zaključuje tretje zasedanje konference o prihodnosti Evrope, na katerem so udeleženci razpravljali o priporočilih evropskih državljanskih forumov o evropski demokraciji, vrednotah in pravicah, pravni državi, varnosti, podnebnih spremembah, okolju in zdravju. Srečanja se je udeležil tudi državni sekretar na MZZ Gašper Dovžan.

Norveški zaporni sistem in zakaj ima Breivik možnost zaslišanja za predčasen izpust?

22. 01. 2022 15.42

Dobro desetletje od t. i. norveškega 11. septembra se je v tej skandinavski državi začelo zaslišanje za predčasni izpust desničarskega skrajneža in domačega terorista Andersa Breivika. V luči dogajanja na Norveškem smo o tamkajšnjem zapornem sistemu povprašali profesorja na Fakulteti za varnostne vede Roka Hacina. Kakšne so podobnosti in razlike med Norveško in Slovenijo na tem področju ter zakaj ima Breivik deset let po umoru 77 ljudi sploh možnost predčasnega izpusta? Po mnenju sogovornika so sicer možnosti za uspeh na zaslišanju zelo majhne ali celo nične.

'Policisti očitno postajajo žrtve provokacij oblasti'

16. 09. 2021 13.15

Na sredine izgrede v Ljubljani, v katerih je bilo ranjenih več policistov, so se odzvali tudi v Policijskem sindikatu Slovenije. Državljane so pozvali, naj se za svoje pravice ne borijo z nasiljem, politiko pa k strpnemu in spoštljivemu odnosu. "Policisti očitno postajajo žrtve njenih neracionalnih in provokativnih mnenj," namreč menijo v sindikatu.

Vpeljava obveznega predmeta računalništva, pa tudi e-gradbenih dovoljenj in izkaznic

22. 06. 2021 11.42

Strateški svet za digitalizacijo je predstavil prvi paket ukrepov digitalizacije, ki ga je vlada potrdila na seji prejšnji teden. "Gre za 40 rešitev za četrto desetletje slovenske države, ki bo nedvomno digitalno," je poudaril prvi mož sveta Mark Boris Andrijanič. Med drugim so predlagali e-gradbeno dovoljenje in e-osebno izkaznico, pa tudi vpeljavo obveznega predmeta računalništva in informatike v srednje in osnovne šole.

Janša: Ne sme se omejevati tistih, ki imajo drugačne poglede na prihodnost EU od mainstreama

20. 05. 2021 17.16

Razprava o prihodnosti Evropske unije mora biti odprta, je na Brdu pri Kranju dejal premier Janez Janša. Na konferenci o prihodnosti Evrope je sicer govora o zelenem in digitalnem prehodu, odpornosti EU in kibernetski varnosti, pa tudi o digitalnem davku in demografski sliki EU – temah, pri katerih ni veliko enotnosti. Razpravi o prihodnosti EU bo namenjen tudi blejski strateški forum, je še napovedal Janša.

Rumeni jopiči: 'domoljubi', ki so v resnici neonacisti?

01. 07. 2020 12.51

Pojav zamaskirancev v rumenih jopičih, ki so na Prešernov trg prišli izrazit svoje nasprotovanje antiproslavi, je sprožil številna ugibanja. Del javnosti je takoj začel opozarjati na njihove povezave z neonacističnimi gibanji, drugi so bili mnenja, da gre za spontan odziv državljanov, ki se jim zdi delo aktualne vlade dobro. Kot vse kaže, pa so imeli prav prvi – številni med njimi so namreč res povezani z neonacističnimi skupinami.

'Nobena generacija ni zaščitena pred grozodejstvi zgodovine'

31. 05. 2020 15.27

Ko govorimo o teorijah 'čiste družbe' in 'multikulturne družbe', je pomembno, da vemo, o čem govorimo, pravi Sami Al-Daghistani, strokovnjak za islam, ki deluje v ZDA, na Norveškem in v Sloveniji. Porast populizma, fašizma in skrajnih ideologij ima lahko velike posledice za pravice državljanov, pravi in poudarja, da ne smemo živeti v iluziji, da so to stvari preteklosti.

Če ne bomo ukrepali, nas čaka gospodarski, socialni, zdravstveni in okoljski kolaps

26. 01. 2020 13.07

Letošnje štiridnevno zasedanje Svetovnega ekonomskega foruma v Davosu je odprlo številna pomembna vprašanja. Strokovnjaki za gospodarstvo, podnebne spremembe, zdravstvo in tehnološki razvoj so predstavili analize in napovedi za prihajajoče obdobje, ki pa so vse prej kot svetle.

Kaj imajo skupnega parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija?

24. 01. 2020 06.00

V moderni človeški zgodovini in napredovanju civilizacije bi težko opredelili najbolj prelomne točke, ki so spremenile mednarodno okolje in zavedanje ljudi, a strokovnjaki pravijo, da so parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija štirje jezdeci, ki označujejo večje družbene spremembe, in v zadnji smo danes.

'Globalizacija je šla predaleč'

19. 01. 2020 07.00

"Globalizacija je šla predaleč, preveč smo zanemarili družbene faktorje in okolje. Prav tako globalizacija nikoli ne sme priti do točke, ko je ogrožen nacionalni mir. Brez socialne kohezije demokratični sistem ne more delovati," pravi oče Svetovnega ekonomskega foruma v Davosu Klaus Schwab. Ob jubilejni, 50. izdaji foruma, pravi, da se morajo odnosi med deležniki v današnjem svetu temeljito spremeniti.

Boj za okolje med aktivizmom in realnostjo: 'Rudarji, naučite se programirati'

17. 01. 2020 06.10

Prvič v 15 letih, odkar pred forumom v Davosu objavljajo poročilo o največjih globalnih izzivih in tveganjih, je vseh prvih pet največjih dolgoročnih tveganj povezanih z okoljem. Ob dolgoročnih pa grozijo še kratkoročni izzivi, pravijo analitiki in izpostavljajo ekonomsko negotovost, tudi trgovinske vojne, ter politično polarizacijo. To pa pomeni še dodatno oviro v boju z največjimi dolgoročnimi globalnimi izzivi.

Britanska policija: žrtve iz 'tovornjaka smrti' so Vietnamci

02. 11. 2019 11.30

Čeprav je esekška policija sprva sporočila, da je bilo vseh 39 žrtev, najdenih v prikolici tovornjaka v bližini Londona, kitajskih državljanov, pa so zdaj prepričani, da je šlo za Vietnamce. Natančen vzrok smrti osmih žensk in 31 moških sicer še vedno ni znan, prav tako uradno niso identificirali še nobene od žrtev.

Zaradi izjav o širitvi EU 28 intelektualcev Pahorja poziva k odstopu

11. 09. 2019 12.46

Skupina 28 intelektualcev predsednika Pahorja poziva k odstopu. Razlog? Nedavne izjave na Blejskem strateškem forumu glede članstva Turčije in Ukrajine v Evropski uniji. Pahor je namreč dejal, da za omenjeni državi zagovarja poseben status, v primerjavi s polnopravnim članstvom za države Zahodnega Balkana.

Predsedniki pobude Tri morja podprli vzpostavitev investicijskega sklada

06. 06. 2019 08.32

V Ljubljani in na Brdu pri Kranju se bo sklenil četrti vrh pobude Tri morja, ki ga gosti predsednik Borut Pahor. Tokratni četrti vrh pobude Tri morja, ki združuje 12 držav v trikotniku med Jadranskim, Črnim in Baltskim morjem, je po udeležbi največji doslej. Ob zaključku so predsedniki pobude sprejeli sklepno deklaracijo, v kateri so podprli vzpostavitev investicijskega sklada.

Barnier: Oni zapuščajo EU, ne zapušča EU Velike Britanije

10. 09. 2018 19.02

Glavni pogajalec EU za brexit Michel Barnier je v okviru Strateškega foruma Bled povedal, da je realno možno dogovor z Veliko Britanijo o odhodu iz unije doseči do začetka novembra. Ponovil je sicer, da bi bilo najbolje, če Britanci sploh ne bi odšli, a zdaj je treba doseči 'urejeno ločitev'.